Jump to content

[USA] SJEDINJENE AMERIČKE DRŽAVE - unutrašnja politika i uticaj na svetska kretanja


McCarthy

Recommended Posts

11 minutes ago, bohumilo said:

Ma naravno da to nema nikakve veze sa borbom protiv rasizma, radi se o totalitarnoj ideologiji koja trenira poslusnost i pokornost preko ulicnih falangista. Logika je slicna onom performansu srpskih navijaca kada vodja pocne da urlice "ko ne skace taj je Siptar" (moj kolega isao na miting Kosovo za patike i morao da skace) - naravno da niko zivi ne misli da je to metod za otkrivanje tog ko je "Siptar", nego metod za potcinjavanje ljudi sildzijskoj hijerarhiji.

 

A ova postmoderna ideologija zaista vuce korenje iz zlocinacke marksisticke dogme (njeni tvorci su bili pravi marksisti koji su zdusno podrzavali koncentracione logore i masovne zlocine, borili se protiv komunistickih disidenata itd), samo sto je ideja "sveta kao poprista borbe izmedju ekonomskih klasa", zamenjena idejom "sveta kao poprista borbe izmedju identitetskih grupacija" (rasa, polova, seksualnih orijentacija itd). Ona u sebi nosi jednu duboku antizapadnu, antiliberalnu i rasisticku ideju da je biologija/telesna hemija nosilac covekovih moralnih, socijalnih i politickih vrednosti, da je grupni identitet kljucna odrednica ljudskog bica. Zato je moguce da Bajden sasvim opusteno kaze "ko ne glasa za mene nije crnac": dakle, ne "on nije pametan", "on ne misli na buducnost", "od nije dobronameran" i slicno - nego "ON NIJE CRNAC"!!! 

 

I naravno i ona, kao svaka totalitarna ideologija, pokusava da se uvuce u sve segmente ljudskog zivota, apsolutno sve mora biti sagledano kroz prizmu toga ko je koje rase, ko je kojeg pola, ko je gej a ko strejt itd isl. Tako totalitarizam funkcionise, uzmite novine iz SSSR-a ili nacisticke Nemacke i videcetu da je tamo sve zacinjeno crvenim/braon prahom, uzmite bezazlen berlinski casopis iz 1935. godine, npr. o psima - tamo cete nabasati da se insistira na rasi i superiornosti nemackog psa nad ostalim psima itd...

 

 

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  

OK, iz tih podataka se vidi da su crnci cinili negde oko 2 do 3 puta vise kriminalnih dela nego belci (to je otprilike disparitet koji danas postoji izmedju belaca i Azijata (u korist Azijata)). Ali ove podatke treba uporediti sa danasnjim stanjem. Ovo je statistika tezih kriminalnih dela, pa sigurno necemo pogresiti ako razmotrimo ubistva i nasilne pljacke, te ako stopu hapsenja uzmemo kao proxy za broj pocinjenih krivicnih dela.

 

U 2018. za ubistva uhapseno 5,280 belaca a 6,380 crnaca, za nasilnu pljacku 38,300 belaca i 47,750 crnaca. Kada se to skalira prema udelu u ukupnoj populaciju dobije se da su crnci pocinili 6-7 PUTA vise ovih krivicnih dela nego belci. Ako uporedimo maloletnicki kriminal, koji je u ovoj situaciji relevantniji iz vise razloga (prvo zato sto kriminalitet jako varira izmedju razlicitih uzrasnih grupa, a drugo sto okolina snaznije utice na maloletnicki kriminalitet), podaci su jos gori: ubistva - 370 belaca 530 crnaca (10 Azijata, njih ima oko 2.5 puta manje nego crnaca), nasilna pljacka - 5,840 belaca 11,100 crnaca (250 Azijata). Dakle, ugrubo receno, crnacki najtezi kriminalitet u odnosu na prosek je povecan duplo u odnosu na pocetak proslog veka, dakle u odnosu na period kada su crnci bili u mnogo nepovoljnijem relativnom materijalnom i pravnom polozaju nego danas, u odnosu na period segregacije, Dzim Kro zakona (u kojem je crnacki kriminalitet inace dosta skocio u odnosu na prethodni period) itd.

 

Slican zakljucak se dobije ako se za proxy uzme zastupljenost u zatvorima (izvor Vikipedija )

spacer.png

  

 

 

 

Ili, uzmi podatke o crnackoj porodici. 1905. godine u Njujurku 85% crnackih porodica je sadrzalo oca (kao "glavu porodice"), dok su samo 3% porodica bile samohrane majke ispod 20 godina (1925. godine u Njujorku, izvor za ove podatke knjiga H. Gutman: The Black Family in Slavery and Freedom, 1750-1925). 1950 18% crnackih porodica su cinile samohrane majke, danas ga cini 68% (72% crnacke dece raste u porodici bez oca - a to je, opet ponavljam, jedan od pouzdanijih prediktora buduceg kriminalnog ponasanje, zatvora, siromastva itd). Da citiram Waltera Williamsa, genijalnog crnog ekonomistu, po ovom pitanju:

 

 

 

Pogledajte samo ove zadnje povike o ukidanju policije, "defund police" itd - i to od ljudi koji toboze pomazu crncima. Koliko neko mora biti bezdusan i egoistican da se ni jednog trenutka ne zapita kakve ce to efekte imati na crnacku zajednicu, pre svega na postene crnce (imajuci u vidu da 95% crnackog kriminala (konkrtno ubistava) izvrsava nad drugim crncima), koji uce, rade, stede, otvaraju legalne biznise, pokusavaju svojim porodicama da otvore bolju buducnost itd, dakle ljude koje ta policija stita od kriminalaca?

 

Vikipedija?!

 

Pa ko tebe čoveč može ozbiljno da shvača. 


:roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao:

Edited by Asterion
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Asterion said:

 

Vikipedija?!

 

Pa ko tebe čoveč može ozbiljno da shvača. 


:roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao:

Tamo uvek ima dokumentacija, ako si nepoverljiv osecaj se ne samo slobodnim nego i pozvanim da sve moje podatke proveris i korigujes ako nesto nije u redu. Taj konkretno podatak je na Vikipediji preuzet odavde:

 

https://www.prisonpolicy.org/reports/rates.html

 

Zato se trudim da ostavim izvore podataka, pa bujrum svakome...

 

Edited by bohumilo
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, bohumilo said:

Tamo uvek ima dokumentacija, ako si nepoverljiv osecaj se ne samo slobodnim nego i pozvanim da sve moje podatke proveris i korigujes ako nesto nije u redu. Taj konkretno podatak je na Vikipediji preuzet odavde:

 

https://www.prisonpolicy.org/reports/rates.html

 

Zato se trudim da ostavim izvore podataka, pa bujrum svakome...

 

 

Znači prisonpolicy tačka org je tatamata izvora što se tiče statistike kriminaliteta u USA?

 

 

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, bohumilo said:

OK, iz tih podataka se vidi da su crnci cinili negde oko 2 do 3 puta vise kriminalnih dela nego belci (to je otprilike disparitet koji danas postoji izmedju belaca i Azijata (u korist Azijata)). Ali ove podatke treba uporediti sa danasnjim stanjem. Ovo je statistika tezih kriminalnih dela, pa sigurno necemo pogresiti ako razmotrimo ubistva i nasilne pljacke, te ako stopu hapsenja uzmemo kao proxy za broj pocinjenih krivicnih dela.

 

U 2018. za ubistva uhapseno 5,280 belaca a 6,380 crnaca, za nasilnu pljacku 38,300 belaca i 47,750 crnaca. Kada se to skalira prema udelu u ukupnoj populaciju dobije se da su crnci pocinili 6-7 PUTA vise ovih krivicnih dela nego belci. Ako uporedimo maloletnicki kriminal, koji je u ovoj situaciji relevantniji iz vise razloga (prvo zato sto kriminalitet jako varira izmedju razlicitih uzrasnih grupa, a drugo sto okolina snaznije utice na maloletnicki kriminalitet), podaci su jos gori: ubistva - 370 belaca 530 crnaca (10 Azijata, njih ima oko 2.5 puta manje nego crnaca), nasilna pljacka - 5,840 belaca 11,100 crnaca (250 Azijata). Dakle, ugrubo receno, crnacki najtezi kriminalitet u odnosu na prosek je povecan duplo u odnosu na pocetak proslog veka, dakle u odnosu na period kada su crnci bili u mnogo nepovoljnijem relativnom materijalnom i pravnom polozaju nego danas, u odnosu na period segregacije, Dzim Kro zakona (u kojem je crnacki kriminalitet inace dosta skocio u odnosu na prethodni period) itd.

 

Slican zakljucak se dobije ako se za proxy uzme zastupljenost u zatvorima (izvor Vikipedija )

spacer.png

  

 

 

 

Ili, uzmi podatke o crnackoj porodici. 1905. godine u Njujurku 85% crnackih porodica je sadrzalo oca (kao "glavu porodice"), dok su samo 3% porodica bile samohrane majke ispod 20 godina (1925. godine u Njujorku, izvor za ove podatke knjiga H. Gutman: The Black Family in Slavery and Freedom, 1750-1925). 1950 18% crnackih porodica su cinile samohrane majke, danas cine 68% (72% crnacke dece raste u porodici bez oca - a to je, opet ponavljam, jedan od pouzdanijih prediktora buduceg kriminalnog ponasanje, zatvora, siromastva itd). Da citiram Waltera Williamsa, genijalnog crnog ekonomistu, po ovom pitanju:

 

 

 

Pogledajte samo ove zadnje povike o ukidanju policije, "defund police" itd - i to od ljudi koji toboze pomazu crncima. Koliko neko mora biti bezdusan i egoistican da se ni jednog trenutka ne zapita kakve ce to efekte imati na crnacku zajednicu, pre svega na postene crnce (imajuci u vidu da 95% crnackog kriminala (konkrtno ubistava) izvrsava nad drugim crncima), koji uce, rade, stede, otvaraju legalne biznise, pokusavaju svojim porodicama da otvore bolju buducnost itd, dakle ljude koje ta policija stita od kriminalaca?

Za bilo kakav dobar zakljucak su nam neophodni podaci od recimo 1900. pa do danas, da vidimo kako se kretala situacija.

 

Ja to nazalost nisam uspeo da nadjem, jedva sam iskopao i one iz 1903.

 

Evidentno je da postoji gomila faktora.

 

 

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Asterion said:

 

Znači prisonpolicy tačka org je tatamata izvora što se tiče statistike kriminaliteta u USA?

 

 

Figures calculated with Census 2010 SF-1 table P42 and the PCT20 table series.

 

Ti prilozi tacnije podatke o zatvorskoj populaciji, kazem, nemam nista protiv toga...

Link to comment
Share on other sites

  

2 hours ago, bohumilo said:

Figures calculated with Census 2010 SF-1 table P42 and the PCT20 table series.

 

Ti prilozi tacnije podatke o zatvorskoj populaciji, kazem, nemam nista protiv toga...

1. Nemam vremena se tim tako detaljno baviti.

2. Eto, da ti nakažem put... ideš na Google utipkaš najbolje fakultete po pitanju kriminaliteta/kriminalsitike i sličnih nauka, filtriraš profesore koje se bave sa tim specifičnim područjem, pogledaš da se finansiraju naučni radi iz javnog bađeta, pogledaš, da ti naučnici nisu neki kriminalci i slično, onda im napišeš email, da te to i to interesuje. Pa ako ti mogu poslati po mailu podatke, tekste,  (ako ništa, bar naslov članka/knjige)-> sve da je stručno, bez nekih čudnih mainuplacija u vidu finansiranja radova iz nekih privatnih fondova i slično i onda kačiš ovde.

 

3.Opet, onda dođe do problema interpertacije poslanog gradiva, jer pitanje ako imaš dovoljno iskustva, da te podatke/dognanja pravilno intrepretiraš i nakažeš šta je naopako, šta treba promeniti itd. 

4.No, ovo je forum... pa...

Edited by marejosip
besmisleni gifovi
Link to comment
Share on other sites

Jutros slusam na radiju da ce Nascar da zabrani zastave konfederacije na svojim trkama. Sada ce to naravno da izazove reakciju i tako se spirala zahuktava.

Tramp je zaista politicar amater, nula lider, vise od pola drzave ga ne podnosi. Sve sto je trebao da uradi je da osudi javno, jasno i glasno ubistvo Floyda, da nekoliko izjava, malo tvituje u tom stilu, protiv rasizma, smiri tenzije i poslije da nastavi da se hvali.

Medjutim on je izabrao drugi put, pitam se samo gdje su ti savjetnici, analiticari, obavjestajci, FBI, CIA itd nije valjda da nikoga od njih ne slusa :classic_ohmy:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Amigo said:

Sve sto je trebao da uradi je da osudi javno, jasno i glasno ubistvo Floyda, da nekoliko izjava, malo tvituje u tom stilu, protiv rasizma, smiri tenzije i poslije da nastavi da se hvali.

Medjutim on je izabrao drugi put, pitam se samo gdje su ti savjetnici, analiticari, obavjestajci, FBI, CIA itd nije valjda da nikoga od njih ne slusa :classic_ohmy:

I sve to nekoliko meseci pred izbore? Teško da ćeš gledati takav scenario. Zašto bi rizikovao da izgubi sigurne glasove zbog ovoga?

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Amigo said:

Jutros slusam na radiju da ce Nascar da zabrani zastave konfederacije na svojim trkama. Sada ce to naravno da izazove reakciju i tako se spirala zahuktava.

Tramp je zaista politicar amater, nula lider, vise od pola drzave ga ne podnosi. Sve sto je trebao da uradi je da osudi javno, jasno i glasno ubistvo Floyda, da nekoliko izjava, malo tvituje u tom stilu, protiv rasizma, smiri tenzije i poslije da nastavi da se hvali.

Medjutim on je izabrao drugi put, pitam se samo gdje su ti savjetnici, analiticari, obavjestajci, FBI, CIA itd nije valjda da nikoga od njih ne slusa :classic_ohmy:

On ih je izmenjao vise nego zadnjih 6 POTUSA zajedno - ne mozes na te poslove da postavis poslusnike, vec moras da postavis profesionalce.

Makar ti se nekad ne svidelo njihovo misljenje.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, Asterion said:

  

1. Nemam vremena se tim tako detaljno baviti.

2. Eto, da ti nakažem put...

Drugim recima - NEMAS bolje podatke, niti imas bilo kakve, opste ili posebne, primedbe na podatke iz americkog popisa iz 2010. To je dovoljno za sada, hvala i dovidjenja, a profesor kad ti odgovori ti me obavesti ovde sta ste prokljuvili...

Edited by bohumilo
  • Like 3
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, Don Laki Juan said:

I sve to nekoliko meseci pred izbore? Teško da ćeš gledati takav scenario. Zašto bi rizikovao da izgubi sigurne glasove zbog ovoga?

 

Odgovor je u onom delu koji si izostavi u citatu 😄

 

Zato sto je amater i zato sto mu njegova nedovoljno baza daje osecaj da drzi sve u rukama i zato sto mu njegove korumpirane kolege daju lazan osecaj da moze svakog da kupi i zato sto mu vredjanje Hilari i pobeda na izborima daje osecaj da je dovoljno da uputi otrovnu strelicu prema bilo kome i taj pada "mrtav"... 

 

Ovo mu se "skor" trenutno, ali ko zna, Novembar je daleko: https://www.cnn.com/2020/06/04/politics/electoral-map-2020-election-donald-trump-joe-biden/index.html

 

 

Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, Amigo said:

Jutros slusam na radiju da ce Nascar da zabrani zastave konfederacije na svojim trkama. Sada ce to naravno da izazove reakciju i tako se spirala zahuktava.

Tramp je zaista politicar amater, nula lider, vise od pola drzave ga ne podnosi. Sve sto je trebao da uradi je da osudi javno, jasno i glasno ubistvo Floyda, da nekoliko izjava, malo tvituje u tom stilu, protiv rasizma, smiri tenzije i poslije da nastavi da se hvali.

Medjutim on je izabrao drugi put, pitam se samo gdje su ti savjetnici, analiticari, obavjestajci, FBI, CIA itd nije valjda da nikoga od njih ne slusa :classic_ohmy:

 

 

pa cekaj koliko puta dnevno je trebalo da osudi javno glasno i jasno ubistvo u min.?

procitala sam da je odmah sutradan glasno i jasno to osudio ....sve je to nedovoljno, znam, najbolje da se povuce jer to je jedino sto bi zadovoljilo

 

to sto ga `pola drzave ne podnosi` pokazace se na izborima, tek tada cemo moci da kalkulisemo da li ga zaista pola ne podnosi ili se samo

ta polovina pretvara da ga ne podnosi jer je to opsti svetski zahtev i opste ocekivanje -  za to vreme Trump ne sme da se podnosi, ako svakodnevno po najmanje 10 puta ne osudite sve u vezi njega, to znaci da ste protiv BLM i da ste rasista.

 

zato su svi, zaista mislim na ceo svet, ovako pomahnitali, svi zele da se prikazu kao nenormalni altruisti, 

ovih dana altruizam ogleda u tome da altruises samo jednu boju koja je oznacena kao ugrozena a sto je opet licemerje i prikriveni rasizam

 

ako zelis dobrobit svim ljudima i nisi tek trenutni humanista, ti onda ne smes da raspoznajes boju koze, boju koze i ne primecujes, posebno ne primecujes grupnu obojenost

vidis samo individue koje su nesto pogresno uradile i procesuiras ih

 

bilo bi me sramota da stanem u odbranu bilo koje boje koze, jer meni bi to izgledalo kao da zelim da budem veca i divnija u ocima svetina koja danas misli jedno sutra ce raditi drugo....sigurna sam da postoje ovakvi anti-rasisti slicni meni koji su daltonisti za rasu, ali takvi su ovih dana odmah obelezeni i takvi nemaju pravo glasa (mislim na svaki kao i javni nastup)

 

 

...idemo sada da ispunimo onu kvotu koju sam pominjala,

jer ipak potrebno je bar deset puta zgrazavati se nad trumpom

 

  dole Law&order :lol_2:

 

sta da se radi, takav je trend...nema veze cime se bavite ko ste i sta ste, samo deset puta osudi i povuci neki znacajan potez unistenja ili zabrane

poput onog `zamjeo ih vjetar` da se javno iskazes protiv cega si - e tek tada mozes mirno da nastavis po starom inace si gotov

 

nedajboze drugacije jer gotov si i grupno i kao pojedinac - ali to ce sve kao sto rekoh biti pokazano novembra

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Amigo said:

Jutros slusam na radiju da ce Nascar da zabrani zastave konfederacije na svojim trkama. Sada ce to naravno da izazove reakciju i tako se spirala zahuktava.

Tramp je zaista politicar amater, nula lider, vise od pola drzave ga ne podnosi. Sve sto je trebao da uradi je da osudi javno, jasno i glasno ubistvo Floyda, da nekoliko izjava, malo tvituje u tom stilu, protiv rasizma, smiri tenzije i poslije da nastavi da se hvali.

Medjutim on je izabrao drugi put, pitam se samo gdje su ti savjetnici, analiticari, obavjestajci, FBI, CIA itd nije valjda da nikoga od njih ne slusa :classic_ohmy:

Neki ljudi su jednostavno half glass full.

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Baby said:

 

Wow, pa ti pravdas ovde naciste i rasiste, a drama sto sam opravdala rusenje statua... 

 

Najlepse vas molim bez ovakvih insinuacija u buducnosti. Ovo je poslednje upozorenje, svaki naredni ovakav post ce biti sankcionisan.

 

@Asterion 

Prestani da kacis besmislene gifove i skreces sa teme, vec si  i ranije opominjan i kaznjavan za to. Ovo ti je poslednje upozorenje da tako nesto ne radis inace sledi veca kazna.

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, Mama_mia said:

pa cekaj koliko puta dnevno je trebalo da osudi javno glasno i jasno ubistvo u min.?

procitala sam da je odmah sutradan glasno i jasno to osudio ....sve je to nedovoljno, znam, najbolje da se povuce jer to je jedino sto bi zadovoljilo

 

Nije on to nikada jasno i glasno osudio kako taj zlocin zasluzuje. Gdje je ta osuda?

 

Quote

to sto ga `pola drzave ne podnosi` pokazace se na izborima, tek tada cemo moci da kalkulisemo da li ga zaista pola ne podnosi ili se samo

 

Zar se vec nije pokazalo na prvim izborima, izgubio je sto se tice popular vote.

 

Quote

ta polovina pretvara da ga ne podnosi jer je to opsti svetski zahtev i opste ocekivanje -  za to vreme Trump ne sme da se podnosi, ako svakodnevno po najmanje 10 puta ne osudite sve u vezi njega, to znaci da ste protiv BLM i da ste rasista.

 

zato su svi, zaista mislim na ceo svet, ovako pomahnitali, svi zele da se prikazu kao nenormalni altruisti, 

ovih dana altruizam ogleda u tome da altruises samo jednu boju koja je oznacena kao ugrozena a sto je opet licemerje i prikriveni rasizam

 

ako zelis dobrobit svim ljudima i nisi tek trenutni humanista, ti onda ne smes da raspoznajes boju koze, boju koze i ne primecujes, posebno ne primecujes grupnu obojenost

vidis samo individue koje su nesto pogresno uradile i procesuiras ih

 

Pa to se upravo ne desava u USA, jer rasizam niko ne porice, tako da je ovo sto pises prodavanje ... Potpuno bespomocnog crnca je davio bijeli policajac pred kamerama 8 minuta kao u vrijeme najgoreg aprathejda u Juznoj Africi i sto je jos gore niko od drugih policajaca nije nasao za shodno da kaze tom psihopati, jesi li ti normalan, pusti covjeka.

 

Quote

bilo bi me sramota da stanem u odbranu bilo koje boje koze, jer meni bi to izgledalo kao da zelim da budem veca i divnija u ocima svetina koja danas misli jedno sutra ce raditi drugo....sigurna sam da postoje ovakvi anti-rasisti slicni meni koji su daltonisti za rasu, ali takvi su ovih dana odmah obelezeni i takvi nemaju pravo glasa (mislim na svaki kao i javni nastup)

 

 

...idemo sada da ispunimo onu kvotu koju sam pominjala,

jer ipak potrebno je bar deset puta zgrazavati se nad trumpom

 

Tramp sam sebi ovo sve radi, nema potrebe se sazalljevati nad njegovom tuznom sudbinom :57:

 

Quote

 

  dole Law&order :lol_2:

 

sta da se radi, takav je trend...nema veze cime se bavite ko ste i sta ste, samo deset puta osudi i povuci neki znacajan potez unistenja ili zabrane

poput onog `zamjeo ih vjetar` da se javno iskazes protiv cega si - e tek tada mozes mirno da nastavis po starom inace si gotov

 

Nije to trend nego se svijet mijenja, prije 50 godina crnci nisu nogli da idu u isti WC sa bijelcima, pa sada mogu, ali to nije sve.

 

Quote

 

nedajboze drugacije jer gotov si i grupno i kao pojedinac - ali to ce sve kao sto rekoh biti pokazano novembra

 

Trenutno nebitno.

Edited by Amigo
Link to comment
Share on other sites

Kad smo kod spomenika, glavnim zagrebačkim trgom dominira spomenik banu Josipu Jelačiću, koji je u krvi ugušio mađarsku revoluciju 1848 i 1849 trijumfalno umarširao u Budimpeštu.

Spomenik banu je podignut 1866 i sabljom je pokazivao prema Mađarskoj, a Mađarima, pod čijom upravom je tada bio Zagreb, nikad nije palo na pamet da ga ruše, oštećuju ili desakriraju na bilo koji način.

Srušila ga je tek komunistička vlast 1947, kako bi se uvukla u dupe sjevernoj braći po Sv. Staljinu.

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

 

svet se menja u skladu sa trenutkom da ne bi propali ili bivali obelezeni kao rasisti jer danas su svi rasisti dok se ne dokaze suprotno

 

sada i vw priznaje svoj nenamerni nego slucajni rasizam a sve samo da bude jos jedan u nizu novih rasnih altruista (za sta sam vec rekla da mi se ne dopada jer se time upravo podvlaci rasisam)

 

kazu u mom prevodu:

`nismo mi rasisti nego samo nam nedostaje ta tanana doza kulturne osetljivosti za ovaj potpuno novi pojam, takozvani novi-rasizam`:

 

 

Volkswagen's management board has apologised for the company's publication on its Instagram page of a racist advertisement, saying the promotional video was published because of a lack of cultural sensitivity rather than racist intentions.

 

https://www.aljazeera.com/ajimpact/vw-admits-lack-cultural-sensitivity-racist-advert-200611122445159.html

 

 

 

Edited by Mama_mia
``
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, ironside said:

Kad smo kod spomenika, glavnim zagrebačkim trgom dominira spomenik banu Josipu Jelačiću, koji je u krvi ugušio mađarsku revoluciju 1848 i 1849 trijumfalno umarširao u Budimpeštu.

Spomenik banu je podignut 1866 i sabljom je pokazivao prema Mađarskoj, a Mađarima, pod čijom upravom je tada bio Zagreb, nikad nije palo na pamet da ga ruše, oštećuju ili desakriraju na bilo koji način.

Srušila ga je tek komunistička vlast 1947, kako bi se uvukla u dupe sjevernoj braći po Sv. Staljinu.

 

Super.

 

Kakve veze imaju madjari i gosn Jelacic sa rasizmom u USA?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Amigo said:

Jutros slusam na radiju da ce Nascar da zabrani zastave konfederacije na svojim trkama. Sada ce to naravno da izazove reakciju i tako se spirala zahuktava.

Tramp je zaista politicar amater, nula lider, vise od pola drzave ga ne podnosi. Sve sto je trebao da uradi je da osudi javno, jasno i glasno ubistvo Floyda, da nekoliko izjava, malo tvituje u tom stilu, protiv rasizma, smiri tenzije i poslije da nastavi da se hvali.

Medjutim on je izabrao drugi put, pitam se samo gdje su ti savjetnici, analiticari, obavjestajci, FBI, CIA itd nije valjda da nikoga od njih ne slusa :classic_ohmy:

 

Jel ti stvarno pokusavas da kazes da bi sve ovo prestalo da je Trump, cuveni nesposobni rasista, twitovo nesto? Siguran sam da je samo to falilo ljudima. Nije ih smirilo to sto su odgovorni policajci optusteni i stavljeni u zatvor i sto bukvalno niko u celoj Americi nije pokusao da pravda to ubistvo. Ljudi su poceli da kradu televizore i unistavaju prodavnice ciji su vlasnici aa jer nisu videli trumpov tweet.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Sprivel said:

 

Super.

 

Kakve veze imaju madjari i gosn Jelacic sa rasizmom u USA?

 

Nije riječ o rasizmu, nego o rušenju spomenika iz osvete ili osjećaja 'uvrijedjenosti'. Što je slijedeće, rušenje kolonijalnih/robovlasničkih vila po Jugu?

Edited by ironside
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, ironside said:

Kad smo kod spomenika, glavnim zagrebačkim trgom dominira spomenik banu Josipu Jelačiću, koji je u krvi ugušio mađarsku revoluciju 1848 i 1849 trijumfalno umarširao u Budimpeštu.

Spomenik banu je podignut 1866 i sabljom je pokazivao prema Mađarskoj, a Mađarima, pod čijom upravom je tada bio Zagreb, nikad nije palo na pamet da ga ruše, oštećuju ili desakriraju na bilo koji način.

Srušila ga je tek komunistička vlast 1947, kako bi se uvukla u dupe sjevernoj braći po Sv. Staljinu.

Ceo prostor bivše Jugoslavije je poznat po tom rušenju spomenika zbog "mračne prošlosti". 

Ja sam zaista protiv toga da se spomenici ruše. Kakvi god bili oni su deo istorije i to treba poštovati. Pitanje Kolumba je sa druge strane malo "nategnuto" pitanje i nije prvi put da se poteže, ali šta bi bilo od USA kada bi se odrekli svih predsednika koji su imali robove? Počevši od Vašingtona. Nažalost, to je deo toga vremena, posedovanje robova u tom vremenu nije bilo nešto što je politički dobro ili loše, nego pre svega stvar društvenog prestiža. Da li je to loše? Pa naravno da je loše da se ljudi posmatraju kao roba i da im se oduzimaju sva moguća prava, ali sve je to deo istorije i to treba poštovati. Istorija se ne može ponovo napisati, takva je kakva je, umesto da je neprestano brišemo i negiramo, treba da naučimo nešto iz nje, a samo rušenje spomenika se dešava svuda u svetu i dešalo se svuda u svetu u našoj istoriji. Rim je desetkovan sa spomenicima zbog hrišćanske crkve. Kako bi sada bilo lepo da smo u mogućnosti da vidimo makar delić tih spoemnika? Kako bi nam pogled na istoriju bio drugačiji? Pa koliko je spomenika srušeno u skorije vreme na bliskom istoku u Siriji? Pa svi imaju neko opravdanje da to rade, svi će reći to je zato što ___________ (pa dodati). 

Ljudi koji su rušili spomenike zalažu se za liberalno društvo, pa kakvo je to liberalno društvo koje negira makar ono osnovno pravo da društvo kao zajednica odluči o nečemu, a ne da se pravda uzima u svoje ruku pravdajući se nekim stvarima o kojima ni istorija nije dala konačnu presudu? 

 

Ne znam, po meni jako, jako loša stvar.

  • Like 3
  • Thanks 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Mama_mia said:

ako zelis dobrobit svim ljudima i nisi tek trenutni humanista, ti onda ne smes da raspoznajes boju koze, boju koze i ne primecujes, posebno ne primecujes grupnu obojenost

vidis samo individue koje su nesto pogresno uradile i procesuiras ih

 

 

 

Sve je to  divno i krasno kada se prica generalno i bez konteksta. Kada se govori u kontekstu odredjenog slucaja onda to dovodi (po mom misljenju) do relativizacije. Da bi se shvatilo zasto najbolje je dati primer iz 'nase" blize proslosti:

 

Kada pricamo o Genocidu u Srebrenici svako spominjanje Kravice se (ispravno) smatra relativizacijom, razvodnjavanjem....(mozes da dodas sta god hoces) bez obzira na bold iz tvog posta.

Primenjujuci analogni pristup BLM vrlo se lako zakljuci da svako spominjanje ALL u ovom kontekstu je relativizacija. Nakon nekog vremena i sa bar nekim vremenskim otklonom mozemo da aktuelizuje diskusiju na osnovu bolda iz tvog posta.

 

Kada vec pisem da se na kratko osvrnem i na spomenike. Ne mislim da ih trebe rusiti, posebno ne stihijski. Mnogo je vaznije da se, posebno generacije koje dolaze jer je nas vec kasno, uce istoriju koja nije romantizovana, verovatnije bi tada bili mnogo spremniji da sve clanove drustva prihvate kao individue a ne kao pripadnike grupa po rasnoj, klasnoj, religijskoj ili bilo kojoj drugoj osnovi. 

 

Netflix preteruje sa skidanjem filma, a za NASCAR ne znam sta bih rekao. Koliko znam oni su uglavnom orijentisani na juzniji deo USA pa mi njihovo skidanje zastave ima mnogo veci znacaj on Netflixa.

Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, Amigo said:

 

Nije on to nikada jasno i glasno osudio kako taj zlocin zasluzuje. Gdje je ta osuda?

 

 

 

 znaci da ti nisi procitao ili cuo trumpovu osudu zlodela kao nesto sto nije smelo da se dogodi,

nazvao to uzasnom tragedijom, osudio zlodelo, izjavio da je amerika ispunjena uzasom besom tugom...itd.

 

ovo nikad nisi video ili jesi, ali mislis da to nije dovoljno da je trebalo jos vise i bolje da osudi?

 

ako nikada nisi video ni cuo sta je rekao ovim povodom jer te nije zanimalo,

tada nije trebalo da zuris da napises da se osuda nije dogodila `glasno i jasno`

vec prvo da proveris

 

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard changed the title to [USA] SJEDINJENE AMERIČKE DRŽAVE - unutrašnja politika i uticaj na svetska kretanja
  • Lobotomija locked this topic
  • Lobotomija unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...