Jump to content

[USA] SJEDINJENE AMERIČKE DRŽAVE - unutrašnja politika i uticaj na svetska kretanja


McCarthy

Recommended Posts

36 minutes ago, Angelia said:

Sta god to treba da znaci, navela sam Bugarsku zato sto smo nedavno imali investiciju tamo i zato sto moj burazer iz nepoznatih razloga sve sto mi ovde zovemo vukojebina zove Bugarska.

 

Bila sam u W PA, odgovor mog burazera je opet si bila u nekoj Bugarskoj.

 

Zameni to sa Finskom, isto znacenje.

 

Ok Andjo, skapirala sam da je primer u pitanju... inace poruci bratu da Bugarska i nije bas tako neka vukojebina, ima vecih, recimo susedna zapadna 🙃

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, zoran59 said:

 

Pa, to je ono sto mene brine.

Andja je 100% u pravu kad kaze da je imao dobre advokate ili tax consultants, stvarno je preziveo i to luksuzno.

Ali nije isti nivo zezati se sa IRS u ime svoje firme i zezati se sa NAFTA, Kinom i tako tim sitnicama.

Mozemo mi misliti svako svoje kad on provali nesto o zenama, cerki ili sta ja znam cemu, ali zbog nekihg drugih njegovih provala skacu i padaju berze itd. a to vise nije zajebancija.

 

Mozda je ovde odgovor

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 5/10/2019 at 6:52 PM, ObiW said:

...Mozemo i o blagodetima kanadskog zdravstva gde mozes da cekas na operaciju kuka godinu dana, sto je i u danasnjoj Srbiji nezamislivo. Tako da... izvoli rusi kanadski socijalizam kod kuce, ne sekiraj se za americki socijalizam.

...

...

Ja bih na osnovu toga sto nikad u ruci nisi drzao pistolj,a brines se sta ce biti sa americkim drugim amandmanom mogao da nagadjam da si ti zaludna strina koja zivi za fajt na internetu. Da me zla sudbina zadesi da zivim u Kanadi i meni bi bilo dosadno.... sneg, sneg pa onda u julu i avgustu malo sunca i vetra pa onda opet sneg. A oko mene svi ljubazni i mekani, sto da radim bez akcije po citavi dan. Ah evo meni interneta da se malo osetim zivim. Udri....

 

Ja mislio ti stvarno neki bolećivi socijalista a sad vidim pravi praktični Teksašanin  koji ne kuka kad su tornada i poplave nego odmah zasuče rukave. Još sa pištoljem oko pasa.

Sad vidim šta radi Amerika od poštenih ljudi i komunista.

 

Inače kad bi se birala priroda i klima valjda bi normalan izbor bio Kanada a ne Teksas, kakvo sunce, kaktusi, klime na 15 stepeni a napolju 40 i ostala sranja. Dobro, znam da nije čitav Teksas takav. Ali ni Kanada nije samo sneg, idi u Vankuver ako nisi bio tamo, klima sjajna, priroda fenomenalna.

 

 

Edited by zima
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, Angelia said:

Nije skandalozna izjava, nego suvise leva. A on je trebao da bude umeren.

u svakom slucaju ovaj drugi paragraf se slazem. Ja sam i prethodno komentarisala da je Dems najbolje da odsede ovu rundu, reorganizuju stranku, odmaknu se od vristecih levicara i vrate se u 2024 sa nekim ozbiljnim kandidatom. Ionako su im sanse tada jako dobre, posto je retko da jedna stranka uzima treci mandat.

 

Amy Klobuchar sam pratio pomalo u Kongresu. Iako je podržala onaj green deal, mislim da nije skrenula previše ulevo i da može biti povoljan  demokratski kandidat protiv Trumpa. Oštar jezik, praktična, iskusna a nije previše stara, zajeban pravnik iz Minesote. Midlim da ima dobre predispozicije za borbu za demokratskog kandidata.

 

Osnovna stvar kod demokrata će biti ko može da pobedi Trumpa i sve će biti podređeno tom primarnom cilju, ne znam koliko im je to pametno,  za sada deluje da će buduća kampanja prvo biti anti Trump a onda sve drugo.

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Baby said:

 

Ok Andjo, skapirala sam da je primer u pitanju... inace poruci bratu da Bugarska i nije bas tako neka vukojebina, ima vecih, recimo susedna zapadna 🙃

Predpostavljam da je njemu nekad Bugarska iz oblasti u SR gde je odrastao delovala kao vukojebina, taj deo njegovih formativnih godina sam propustila.

Ali toliko koristi taj izraz da se i meni usadio u glavu.

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, zima said:

 

Amy Klobuchar sam pratio pomalo u Kongresu. Iako je podržala onaj green deal, mislim da nije skrenula previše ulevo i da može biti povoljan  demokratski kandidat protiv Trumpa. Oštar jezik, praktična, iskusna a nije previše stara, zajeban pravnik iz Minesote. Midlim da ima dobre predispozicije za borbu za demokratskog kandidata.

 

Osnovna stvar kod demokrata će biti ko može da pobedi Trumpa i sve će biti podređeno tom primarnom cilju, ne znam koliko im je to pametno,  za sada deluje da će buduća kampanja prvo biti anti Trump a onda sve drugo.

Nije dovoljno poznata, nizak profil.

 

Ostalo si u pravu. Ovo ce biti anti-Tramp kampanja, mislim da su zbog citave vriske oko Trampa, propustili da pogledaju gde su u stvari pogresili 2016, i pre toga.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Angelia said:

Nije dovoljno poznata, nizak profil.

 

Ostalo si u pravu. Ovo ce biti anti-Tramp kampanja, mislim da su zbog citave vriske oko Trampa, propustili da pogledaju gde su u stvari pogresili 2016, i pre toga.

 

2007. godine malo ko je čuo za izvesnog pravnika, senatora iz Ilinoja...;) Ljudima u US kažeš "promena, novo" i to je već duže vreme u US  jak izborni adut. Tako je i Tramp izabran na kraju krajeva.

 

Ono što su demokrate uradile 2016. je neshvatljivo, ući će u istorijske čitanke. Kampanja zasnovana na praznini. Ne verujem da će se to ikada baš tako ponoviti ali Tramp je isuviše veliki trn u oku, neće moći da odole, kampanja će biti primarno protiv njega.

Link to comment
Share on other sites

Ja sam pro-choice verovatno vise nego ova zena ali ne mogu a da se ne nasmejem na ovu kampanju:

 

Actress Alyssa Milano on Saturday called for a sex strike to protest anti-abortion laws. 

"Our reproductive rights are being erased. Until women have legal control over our own bodies we just cannot risk pregnancy," she tweeted.  

"JOIN ME by not having sex until we get bodily autonomy back," she added. "I’m calling for a #SexStrike." 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, zima said:

 

2007. godine malo ko je čuo za izvesnog pravnika, senatora iz Ilinoja...;) Ljudima u US kažeš "promena, novo" i to je već duže vreme u US  jak izborni adut. Tako je i Tramp izabran na kraju krajeva.

 

Ono što su demokrate uradile 2016. je neshvatljivo, ući će u istorijske čitanke. Kampanja zasnovana na praznini. Ne verujem da će se to ikada baš tako ponoviti ali Tramp je isuviše veliki trn u oku, neće moći da odole, kampanja će biti primarno protiv njega.

Moguce da si u pravu, ali US retko daje sansu nekom novom, pre isteka dva mandata. Zar nije ona prihvatila onaj debilni green deal?

 

Drugi paragraf 👍

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, zima said:

 

Amy Klobuchar sam pratio pomalo u Kongresu. Iako je podržala onaj green deal, mislim da nije skrenula previše ulevo i da može biti povoljan  demokratski kandidat protiv Trumpa. Oštar jezik, praktična, iskusna a nije previše stara, zajeban pravnik iz Minesote. Midlim da ima dobre predispozicije za borbu za demokratskog kandidata.

 

Mislim da "crazy green deal" svakoga ko je rekao 1 lepu rec za njega diskvalifikuje iz trke za zivota, a kamoli nekoga ko je podrzao to kravlje ludilo. Taj "plan" je najverovatnije obezbedio Trumpu drugi mandat, iako nije dobio podrsku ni poludJelih demokrata. Jednostavno previse je bolestan.

 

Quote

2007. godine malo ko je čuo za izvesnog pravnika, senatora iz Ilinoja...;)

 

To je tacno. Ali ona nije crna, vec samo jos jedna Hillary u ocima prosecnog glasaca. Mogla bi pobediti zemljakinju Melaniju mozda, ali Trumpa …… tesko. Osim toga, kao clan te neke radnicko-seljacke partije Minesote verovatno podrzava islamski terorizam (Ilhan Omar).

Edited by Denis Jasharevic
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Denis Jasharevic said:

 

..

 

U taj green deal ne veruje iskreno ni većina demokrata, nego to je buzzword za mlađanu socijalizmom inspirisanu populaciju koja izgleda da je veoma naložena za izlazak na izbore. Za praktične ljude kao što je Klobuchar to je neka vrsta ulaznice u kampanju, ništa više. Svim ozbiljnim ljudima u US je jasno da od tog green deala nema ništa, bar ne u ovom sada prezentovanom obliku. Neke od stvari što idu u njenu korist kod demokratskog biračkog tela:

 

- žestoko je protiv Trumpa jedna od najoštrijih od samog početka

- upravo likovi iz njenog regionalnog,  kulturološkog, radničkog belog miljea napravili su razliku potrebnu da Trump pobedi 2016

- žena je

- jedna od najoštrijih protiv ruskog uticaja

- bila pro Obama u ranoj fazi i poznata kao branilac prava manjina

- "kvalifikovana je za posao" kako demokrate kažu

 

Slažem se s tobom i Angelijom  da je drugi Trumpov mandat izgledniji ishod...samo spekulišem o mogućim kandidatima sa druge strane 🙂

Edited by zima
Link to comment
Share on other sites

Ma nema Ejmi sanse. Mnogo bolji kandidat je Kirsten Gilibrand, ali ni ona nema sanse. 

Iako su svima puna usta antiTramp retorike, za kandidata demokrata nece biti izabran onaj ko moze najlakse da pobedi Trampa vec ce to biti  borba za unutarstranacko pozicioniranje cije ce rezultat biti kandidat koji ne moze da pobedi Trampa. 

Link to comment
Share on other sites

Da se razumemo - svaka kritika SAD-a je ovde dobrodošla, uključujući kako kritiku aktuelne administracije i američke “desnice”, tako i kritiku aktuelne opozicije i “levice”. Ovde neće biti povlašćenih, biće dozvoljena argumentovana razmena mišljenja, koja će sigurno na momente i biti oštra, ali sve to u okviru jedne normalne komunikacije. Npr. ona slika Sprivela nije nešto što vodi u normalnu diskusiju (što upravo i videsmo), kao što ni nazivanje svakog ko misli drugačije libtardom isto to nije. Dakle, nađite teren za razgovor u okviru toga.

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Bice ultra zanimljivo pratiti unutarstranacke izbore kod demokrata. Novac nece igrati kljucnu ulogu. Jednsotavno mnoge establisment face su prezasitile obicnog coveka tako da ce biti bas zanimljivo kako ce se sve to razviti do kraja. Sto se tice Evrope Trampova pudlica Orban danas u Beloj kuci...

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, suptil said:

Bice ultra zanimljivo pratiti unutarstranacke izbore kod demokrata. Novac nece igrati kljucnu ulogu. Jednsotavno mnoge establisment face su prezasitile obicnog coveka tako da ce biti bas zanimljivo kako ce se sve to razviti do kraja. Sto se tice Evrope Trampova pudlica Orban danas u Beloj kuci...

Uzmi najvece pakovanje kokica. Ova epidemija kandidata za predsednika je upravo produkt totolnog kolapsa u demokratskoj stranci. Jednostavno niko ne zna sta hoce i svi bi da budu Trump, ne da budu DT vec da populistickim izjavama dobiju simpatije okruzenja. Misle da mogu kao on bilo kojom izjavom dobiti podrsku poll-a. Niko se ne dotice nicega, osim sto guraju ilegalce i pricaju kako je njima teze nego americkim radnicima. Prc, nema izbora posle toga.

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, suptil said:

 Sto se tice Evrope Trampova pudlica Orban danas u Beloj kuci...

 

 

Kada je Orban postao premijer Madjarske 2010. godine jer je njegova partija osvojila 53% glasova madjarskih gradjana Trump se hrvao na wrestling mechevima sa Vince McMahonom i drzao televizijski show, a Orban se slikao u Beloj Kuci sa George Bushom, a posle njega i sa nasmejanim Husseinom Obamom …… tako da tvoj post spada u teska lupetanja …….. izvinjavam se, ali tako je. I da …….. Orban je odmah po izboru nastupao sa ultra-desnicarskih pozicija, nije cekao Trumpa da ga inspirise 6 godina kasnije.

 

Quote

 

1986892274_Orbn_and_Bush.jpg.806d796ec9b69da79eb3e0dfb18bf045.jpgorban.jpg.971df82f342fb6426e3881079eee61a3.jpg

Edited by Denis Jasharevic
Link to comment
Share on other sites

On 5/12/2019 at 3:14 AM, A sad said:

Ma nema Ejmi sanse. Mnogo bolji kandidat je Kirsten Gilibrand, ali ni ona nema sanse. 

Iako su svima puna usta antiTramp retorike, za kandidata demokrata nece biti izabran onaj ko moze najlakse da pobedi Trampa vec ce to biti  borba za unutarstranacko pozicioniranje cije ce rezultat biti kandidat koji ne moze da pobedi Trampa. 

Ovo ti je dobar komentar - iako ja mislim da je generalna ideja bila da je to Biden, medjutim vidim da su se pirane uzbudile medju Dems pa ce i njega da ganjaju za PC. 

Dve stvari koje su me iznenadile a nisam prokomentarisala je Warren koja je unapred izgubila zbog one price sa native poreklom, koja sad ide i nudi otplatu studentskih zajmova :smiley26:

 

I onda Pelosi koja je nesto gnjavila kako ce Tramp da pokrade izbore - what?!

 

Nije mi jasno kako ne ucutkaju svoje anti-semite.

Link to comment
Share on other sites

Jeste,  Obama i demokrate su politicki i strateski na istim talasnim duzinama sa Orbanom 😄 To sto je Orban bio u poseti Beloj kuci i pre Trampa govori o ozbiljnosti Madjarske drzave. Vidim Jasare da polako ulazi u tebe neki virus proslog foruma sa tim kvalifikacijama lupetanje i tako dalje.... Poljska, Madjarska jesu americke pudlice u Evropi.  Nisu valjda Nemacke?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, suptil said:

Jeste,  Obama i demokrate su politicki i strateski na istim talasnim duzinama sa Orbanom 😄 To sto je Orban bio u poseti Beloj kuci i pre Trampa govori o ozbiljnosti Madjarske drzave. Vidim Jasare da polako ulazi u tebe neki virus proslog foruma sa tim kvalifikacijama lupetanje i tako dalje.... Poljska, Madjarska jesu americke pudlice u Evropi.  Nisu valjda Nemacke?

A sta to Orbana cini bas Trampovom pudlicom, a nije bio Obamina? Znaci kad je isao kod Obame onda je Madjarska bila zasluzna, a sad je... Tramp?

Ili sta Poljsku cini pudlicom a Finska - jeste ili nije... Ja najozbiljnije pitam, jer mi nije jasan taj vas "pseci" politicki jezik, pa kad krenete u takvu raspravu, onda sedim u publici ko na tenis mecu: tik-tok, tik-tok, jer ne znam pravila.

Ako cemo ozbiljno Orbanu je poseta Beloj Kuci znacila isto i sa Trampom i bez njega, da pokaze u Madjarskoj kako je bitan i jak, kad ga vodeca zapadna sila poziva. On i Tramp dva najbolja prijatelja, on i Obama se tapsu po ramenu, photo-op. 

E sad razlika je mozda (i to stavljam sa mnogo ograda) da Tramp (mozda) zna gde je Madjarska na mapi, od tolikih modelsica mora da je bila i neka madjarica da mu pokaze mapu, :classic_smile: a Obama cisto sumnjam.

I onda zavrsis sa boldom, koji u stvari znaci - nije Trampova pudlica nego americka?

 

Jako konfuzno.

 

Ako te ne mrzi, ja bih rado da naucim nesto novo da ubuduce znam o cemu pricate, jer ovako nema bas mnogo logike.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, suptil said:

Jeste,  Obama i demokrate su politicki i strateski na istim talasnim duzinama sa Orbanom 😄 

 

Probaj malo bolje sa tim bednim podmetanjem. Ja to nisam ni napisao, ni pomislio. Oni su samo podjednako retardirani, ali na suprotnim polovima, koji bas I nisu suprotni, ali za potrebe foruma, ajde da kazemo da jesu.

 

Quote

To sto je Orban bio u poseti Beloj kuci i pre Trampa govori o ozbiljnosti Madjarske drzave. 

 

Nemam pojma o cemu pricas. On pobedjuje u Madjarskoj. vec 9 godina. EU je mogla da ne prizna madjarske izbore, ali priznala ih je ……. koliko ja znam. Imala je neke primedbe, imala je I moja baba primedbe sto joj postar nije donosio penziju na vreme jer se zapije na pola dana i nadju ga u sancu, onesvescenog. To se ne racuna. Imam I ja primedbu da EU vodi najveci alkoholicar svih vremena, Breznjev je za njega bio Titov pionir, covek se raspada prilikom svakog javnog pojavljivanaja i uopste ne zna sta prica niti gde se nalazi, a zove se Zan-Klod Dzunker. Velja Ilic je za njega gospodin covek. Mislim da takav covek ne bi trebalo da vodi ni stado ovaca, kamoli 500 miliona ljudi, ali izgleda da je bas takav namerno postavljen gde mu mesto nije.

 

Predsednik USA Hussein Obama je Orbanu cestitao recima "“Congratulations on your party’s strong showing in the April parliamentary election,” President Obama wrote. “I wish you all the best as you begin a new term in office.” Ako je za Husseina Obamu on predsednik Madjarske, onda je I za mene  on predsednik madjarske. Trebalo bi da bude za svakoga, osim idiota koji bi uveli jednopartijski. lib …… sistem, odnosno ukinuli demokratske izbore I proglasili novu religiju, lib...…. religiju.

 

Ja se bavim samo cinjenicama, ne interesuju me srbsko-komunisticke splacine. Madjarski narod ne vidi buducnost sa sirijskim narodom, ko vidi - Madjari im ne brane, neka ih sve uzmu. Brani se samo Madjarskoj. Preti I ucenjuje. To su cinjenice. Isto je I sa Poljskom I nekim drugim clanicama EU. Pod izgovorom da su oni potpisali nekakav ugovor. Ja sam siguran da oni nisu potpisali nikakav ugovor o preuzimanju Sirijaca, Pakistanaca, Avganistanaca I Iracana. Ako nista drugo, ne u tom broju sigurno. neka se obrate propaloj kancelarki, ona im je obecala smestaj. sad gleda kome goste da uvali. To nije lepo. Koji si ih qrac zvala onda?

 

 

Ako se Madjari I Poljaci nalaze na nizem stepenu civilizacijskog razvoja, kako se cesto kaze od ovih lib..... Arijevaca, , treba ih pustiti da se "podignu". Sila nije dobar nacin. Shvatice oni da su Sirijci evropska buducnost ali treba vremena. Treba to ispostovati. Uostalom, tek su se oslobodili od Rusa, Ne trebaju im novi Rusi, hoce malo da budu sami sa sobom. Zasluzili su. Borili su se protiv jednog komunizma, sad ih je zadesio drugi.

 

 

Quote

Poljska, Madjarska jesu americke pudlice u Evropi.  Nisu valjda Nemacke?

 

U Nemackoj boravi 35. 000 americkih vojnika. U Japanu 60.000. U Italiji 12.000. Na Kosovu (Srbija?!?) oko 600.

 

U Madjarskoj 200 komada, u Poljskoj 160. Ko je tu pudlica ……… zakljuci sam.

Edited by Denis Jasharevic
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Madjarska vodi ozbiljnu multivektorsku politiku, na nacin na koji mi recimo ne vodimo. Nasa spoljna politika je lisena  mediteranskog uticaja Izraela dok smo sa Amerikom u nekoj vrsti hladnog rata. Sto se tice istocnih zemalja unije one su vecinski anglofilne zbog svog loseg secanja na SSSR. Tu spada i Finska ( i ne samo Finska) a ne samo Poljska i Madjarska. Posle velikog rata kraljevina Jugoslavija je predstavljala sanitarni kordon prema Nemackoj, kao nemogucnost prodora na jugoistok  Bagdad - Iran, da bi vrhunac tog bloka onemogucavanja prodora Nemacke stvaranje Balkanske atante u koju je usla i Turksa. Pored Jugoslavije slovenske zemlje su i na istoku bile u nekoj vrsti organizovanog pritiska versajkse Evrope prema Nemackoj. Postajala je varijanta kaznjavanja Austrije i Madjarske odredjenim koridorom  niz zajednicku granicu koji bi povezivao Cehoslovacku i kraljevinu Jugoslaviju.  Apsolutno je sigurno da SAD danas prave  blok drzava koje ce onemogucavati  blizu konekciju Nemacke i Rusije. Pritom SAD nece moci da spreci Severni tok 2.  Sto se tice odnosa Nemacke i SAD Vrzic je pre par dana odradio jednu svoju autorsku emisiju sa ovom temom, pa koga ne mrzi neka pogleda na youtube-u. Sta kao argument za "pudlicu" znaci broj americkih trupa na predmetnoj teritoriji? Nemacka i Japan su bile okupirane drzave od stane SAD. Ogromna sredstva je SAD upumpao u te zemlje radi oporavka kako bi te zemlje bile ne americke pudlice vec istureni vojni poligoni. Od tog ziga Nemacka se jos uvek nije oporavila niti ce moci skoro da se izvuce iz tog konteksta Drugog svetskog rata. Dakle broj vojnika je odraz proslosti a ne proaktivni argument za profuture. Evropa je svidelo se to nekom ili ne, ekonomsko dvoriste SAD, takodje je i bezbedonosno dvoriste. Takodje Britanija je mladji  brat Amerike dok za Nemacku i druge drzave Evrope koje se pitaju to nije slucaj. Cini se da Orban solira i predstavlja pomahnitalog mladjeg brata u EPP-u ali ocigledno da Orban odlicno zna sta radi i to sto radi, radi uz podrsku nekog spolja. Orbanov Fides je suspendovan mislim iz grupacije EPP u evropskom parlamentu. 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Denis Jasharevic said:

Ja se bavim samo cinjenicama, ne interesuju me srbsko-komunisticke splacine. Madjarski narod ne vidi buducnost sa sirijskim narodom, ko vidi - Madjari im ne brane, neka ih sve uzmu. Brani se samo Madjarskoj. Preti I ucenjuje. To su cinjenice. Isto je I sa Poljskom I nekim drugim clanicama EU. Pod izgovorom da su oni potpisali nekakav ugovor. Ja sam siguran da oni nisu potpisali nikakav ugovor o preuzimanju Sirijaca, Pakistanaca, Avganistanaca I Iracana. Ako nista drugo, ne u tom broju sigurno. neka se obrate propaloj kancelarki, ona im je obecala smestaj. sad gleda kome goste da uvali. To nije lepo. Koji si ih qrac zvala onda?

 

Koliko ti lupetas majko mila, a pojma nemas ni o cemu. U ovom trenutku Njemacku ekonomiju na svojim ledjima drze imigranti. I to ne samo ovi skorasnji, vec i oni raniji. Procjena je da je svaki 4 radnik, dakle 25% imigrant ili potomak imigranta. Drugim rijecima, bez imigranata Njemacka ekonomija nepostoji. I to nije stvar da l' ti kao lumpen odlucujes o tome da ti komsija bude Pakistanac i da za isto radmo mjesto u mesari konkurisete ti i Pakistanac pa koji bude bolji, vec o tome odlucuje onaj ko drzi mesaru i kojem trebaju radnici. I pored toga sto sto je svaki 4 radnik u Njemackoj imigrant ili potomak imigranta, Njemackoj i dalje treba radne snage.

 

Zanimljivo je gledati kako se Orban hrve sa istim problemom u Madjarskoj:

 

Jedini izlaz – otvoriti granice

 

Očigledno je a je vlada u Budimpešti i sama iznenađena razmerama problema, tim pre što tako tvrdoglavo odbija bilo kakve doseljenike. To podizanje granica ne odnosi se samo na izbeglice, u Mađarsku sve teže dolaze i radnici sa istoka, gde su plate još niže. Ranije su dolazili Mađari iz Rumunjske, Srbije ili Ukrajine, ali mnogi od njih su ostajali samo dok ne bi dobili mađarsko državljanstvo. Jer kad se već jednom ode, onda je još lakše otići dalje, na zapad Evropske unije.

 

A kada je reč o izbeglicama – „mi ne bismo imali nikakvih problema da ih integrišemo u naše tržište rada“, kaže Joahim Riling. On je generalni direktor mađarske ekspoziture francuske firme Axon Cable. U njihovom pogonu u Kečkemetu oko 300 radnika proizvodi električne kablove za automobilsku industriju. I tamo je posla sve više. Rastu i plate, od 2013. svake godine između pet i deset odsto, ali sve manje ljudi traži posao. Riling kaže da im dolaze „skoro samo sasvim mladi radnici, koji se praktično obučavaju u našoj fabrici“. I ta firma se suočava s tim da kupci ne žele da plaćaju više cene, a da radnike mogu da privuku samo većim platama.

 

To bi možda mogao da bude kraj mađarskom ekonomskog čuda. Ako se situacija nekako ne promeni, mnoge firme moraće da razmišljaju o – napuštanju Mađarske. https://www.dw.com/sr/ma%C4%91arska-pani%C4%8Dno-tra%C5%BEi-radnike/a-43715575

 

 

Ali nije to jos uvijek nista, zanimljivije je posmatrati Hrvatsku, posto su Slavonci otisli u Nemacku i Irsku, veliki je manjak radne snage, do sad se popunjavao iz Bosne i to je zavrseno, zadnje dvi-tri godine radna snaga dolazi iz Srbije i sa Kosova, a za Srbiju se smatra da ce maksimalno jos godinu dana imati radne snage koja hoce da ide u Hrvatsku da radi. Kosovo jos mozda dvije godine. I onda se postavlja pitanje sta dalje? Pa evo moguc odgovor:

 

- Mogu li Filipinci nadomjestiti nedostatak radne snage u glavnoj turističkoj sezoni, pitanje je koje se nedavno nametnulo kao tema na skupu poslodavaca u Hrvatskoj gospodarskoj komori u Splitu. Odgovor je, mogu, samo bi ih u tom slučaju netko trebao ovdje pozvati i pružiti im uvjete rada koji bi za njih bili primamljivi. https://novac.jutarnji.hr/aktualno/jesu-li-filipinci-rjesenje-za-manjak-radne-snage-u-hrvatskoj/8476040/

 

Ili ovdje:

 

Hoće li hrvatski poslodavci u potrazi za radnicima zapošljavati ljude iz Irana? Glavni direktor Hrvatske udruge poslodavaca Davor Majetić nedavno je u emisiji HRT-a Otvoreno izjavio kako zbog trenutačno 30.000 otvorenih radnih mjesta u zemlji poslodavci radnike traže u Iranu, Ukrajini, Filipinima, odnosno gdje god postoji interes da dođu u Hrvatsku.  https://novac.jutarnji.hr/karijere/hrvatski-poslodavci-prosirili-potragu-za-radnom-snagom-stizu-nam-radnici-iz-irana/8848919/

 

Drugim rijecima, ti po obicaju veze nemas, lupetas, a ovdje postoje ozbiljni problemi nedostatka radne snagi. Odnosno, ukoliko ne bude dovoljan broj radnika uspjesne firme mogu stavljati kljuc u bravu. I to se odnosi i na Njemacku, i na Madjarsku, i na Hrvatsku, a i u Srbiji se vec osjeca nedostatak radnika u nekim oblastima. Posebno sofera, medicinskog osoblja,.. itd. Iznenadio bi se kad bi znao koliko Albanaca sa Kosova trenutno radi u Srbiji najvecim dijelo na gradjevini,.. itd.

 

I sta ti mislis, da taj Sirijac u Nemacku sto je stigao da sjedi tamo na socijali? Njemac da radi i da mu placa da se ovaj izlezava? To jedino kako vi lumpeni zamisljate svijet, medjutim realnost je znatno drugacija. Znatno.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Jasno je da Orbán ima podršku izvana i to, pretpostavljam iz USA. Svejedno, Orbánu bi bilo bolje da ne gura previše preko ruba, a posebno da se čuva jačih (ili vidljivijih) veza s Jobbikom.

Uostalom, treba se sjetiti kako je jedna Austrija popila sankcije od EK 2000. zbog FPÖ i Haidera.

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, ironside said:

Jasno je da Orbán ima podršku izvana i to, pretpostavljam iz USA. Svejedno, Orbánu bi bilo bolje da ne gura previše preko ruba, a posebno da se čuva jačih (ili vidljivijih) veza s Jobbikom.

Uostalom, treba se sjetiti kako je jedna Austrija popila sankcije od EK 2000. zbog FPÖ i Haidera.

 

To je davno proslo vreme. Takvi danas sede u vladama sirom Evrope.

 

Sa druge strane Jobik je jedina prava opozicija Orbanu, a i promenili su ideologiju, sad su proEU. 

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard changed the title to [USA] SJEDINJENE AMERIČKE DRŽAVE - unutrašnja politika i uticaj na svetska kretanja
  • Lobotomija locked this topic
  • Lobotomija unlocked this topic
  • Lobotomija locked and unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...