Jump to content

[USA] SJEDINJENE AMERIČKE DRŽAVE - unutrašnja politika i uticaj na svetska kretanja


McCarthy

Recommended Posts

2 hours ago, melankolic said:

 

Izvini, zorane, ali nismo ovde da bismo se hvalili decom ili sopstvenim uspesima odnosno bili kivni na svoje neuspehe.

Ovde se radi o tome da taj vaš vodi trgovinski rat sa vrlo ozbiljnim igračima (EU, Kina, pa čak i sa Kanadom je bilo varnica), da njegovi potpisi / twittovi koji mu prethode vode do nesagledivih posledica po, u najmanju ruku, celu zapadnu ekonomiju. Ovde kod mene čim krene da nekome preti odmah krenu da računaju koje su sve NOR firme u gubitku. Berza, kretanje cene “severnomorske” nafte itd. Možda to na tebe ne utiče ali će imati uticaja na stotine miliona (uklj. njihove porodice) ako upadnete u recesiju. Ja to najbolje znam jer sam osetio na sopstvenoj koži kako je to kada se igraju cenom nafte. Kalkulacije su dobre samo za one na vrhu a ovi obični plaćaju cenu rizičnog ponašanja.

I ne znam zašto stalno pominješ Balkan? Ja čak ni ne učestvujem na balkanskim temama. Tamo se ništa neće promeniti ni za 500 godina. Prosto su ta društva bazirana na korupciji i nepotizmu i nemaš šanse da prođeš u bilo čemu ako ne pristaneš na jedno ili oba.

Problem je kada izbije tako neki skandal koji pokazuje da i tamo kod tebe može da se nameste stvari nekome ko realno ne dobacuje visoko. Pri tome niko ne razmišlja o tome da je time oštetio nekog ko bi bio odličan lekar a ne prosečan koji će se ceo život sakrivati iza belog mantila.

Ja sam uvek govorio ljudima da kupljena diploma / ili čak i upis na medicinskom može biti fatalna po nečiji život. Sve ostalo, posebno ovo, žurnalistika i politikologija... boza. Neka im diplomica, neka visi na zidu.

 

 

There is a real moral in what Frank Lloyd Wright, America’s most venturesome architect, is reported to have said in the March issue of “Ladies Home Journal.” Arch Oboler, radio genius for whom Mr. Wright is building a fabulous modern house with a trout stream running through the living room, remarked. “You architects, Frank, are out of luck compared to doctors. Doctors can bury their mistakes, but the wrong house is a living reproach for years.” And Mr. Wright’s answer to that, “Oh, we architects have our tricks, we get the client to plant vines.”

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, mrd said:

Homeschool je vezan za district, koji je duzan da obezbedi proctora, koji testira i overava detetove ocene. Sa home schooling se dobija diploma HS, ako djak polozi ispite. U suprotnom bi bilo nemoguce. Na bazi SAT se ne dobija upis na bilo koji college, student mora da ima overen record, sa kreditima koje college zahteva.

Nista bez assessment-a.

:lol_2:

 

HS je razlicit svuda, neki traze testiranje, neki traze samo neka testiranja, neki uopste ne traze testiranja. Nisam mislila da moram da razradjujem po drzavama kako koji HS radi. SAT/ACT traze vecina fakulteta. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Baby said:

 

HS je razlicit svuda, neki traze testiranje, neki traze samo neka testiranja, neki uopste ne traze testiranja. Nisam mislila da moram da razradjujem po drzavama kako koji HS radi. SAT/ACT traze vecina fakulteta. 

Kad je US u pitanju, moras. Koji univerziteti, priznaju HS, bez kredita? Da pojasnim, koji univerzitet priznaje HS credit, samo na bazi potpisa roditelja, to sigurno nije vezano za drzavu, vec individualni univerzitet? 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, mrd said:

Kad je US u pitanju, moras. Koji univerziteti, priznaju HS, bez kredita? Da pojasnim, koji univerzitet priznaje HS credit, samo na bazi potpisa roditelja, to sigurno nije vezano za drzavu, vec individualni univerzitet? 

 Jbt pitanje je bilo "kako se tacno skoluju kod kuce" a ne kako se upisuju na univerzitete. Svaka drzava ima razlicite vrste testiranja i naravno da svi djaci idu na testiranja za kredit ako hoce na univerzitet. Sto ne znaci da moraju da rade svaki test, nego zavrsne testove. HS vecina uzme preko interneta pa nema problema sa kreditima, jako mali broj njih se usudi da uzmu da uce svoju decu kod kuce. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Baby said:

 Jbt pitanje je bilo "kako se tacno skoluju kod kuce" a ne kako se upisuju na univerzitete. Svaka drzava ima razlicite vrste testiranja i naravno da svi djaci idu na testiranja za kredit ako hoce na univerzitet. Sto ne znaci da moraju da rade svaki test, nego zavrsne testove. HS vecina uzme preko interneta pa nema problema sa kreditima, jako mali broj njih se usudi da uzmu da uce svoju decu kod kuce. 

Ti si rekla da sa roditeljskim potpisom dobijaju HS diplomu, sto recimo za Cali nije tacno. Takodje si pomenula SAT i dodala da se sa tim scorom upisuju na fax, sto je complete nonsense. Znas i sama koliko je US, velika i svaka drzava ima svoja pravila, cak sam ja u jednom od ranijih postova, postavio link da je trenutno, cini mi se 48 drzava potpisnica common core standarda. Pogledati ranije postove, postno za ovih 48 nisam bas siguran, ali sve drzave teze da uvedu iste standarde. Posle g. Obame nam se uvodi kineski model debilne skole cele godine, sa vise kracih raspusta. Nadam se da ce uvideti, koliko je to kretenski i promeniti na staro, ali za sada je tako.

 

Jbt. haha, kako ono bese:"Zi'mi ti koj'mi najmiliji." :lol_2: Univerziteti moraju da postuju svetski trend. Trenutno US univerziteti, jedini u svetu, koji su priznati bez ikakvih uslova. To mora da bude cisto i jasno.

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, mrd said:

Ti si rekla da sa roditeljskim potpisom dobijaju HS diplomu, sto recimo za Cali nije tacno. Takodje si pomenula SAT i dodala da se sa tim scorom upisuju na fax, sto je complete nonsense. Znas i sama koliko je US, velika i svaka drzava ima svoja pravila, cak sam ja u jednom od ranijih postova, postavio link da je trenutno, cini mi se 48 drzava potpisnica common core standarda. Pogledati ranije postove, postno za ovih 48 nisam bas siguran, ali sve drzave teze da uvedu iste standarde. Posle g. Obame nam se uvodi kineski model debilne skole cele godine, sa vise kracih raspusta. Nadam se da ce uvideti, koliko je to kretenski i promeniti na staro, ali za sada je tako.

 

Jbt. haha, kako ono bese:"Zi'mi ti koj'mi najmiliji." :lol_2: Univerziteti moraju da postuju svetski trend. Trenutno US univerziteti, jedini u svetu, koji su priznati bez ikakvih uslova. To mora da bude cisto i jasno.

 

Ne, nisam rekla da roditelj potpisuje da dobija diplomu. Procitaj ponovo. 

Uopste nisam spominjala HS diplome.

 

Kazem ti da je razlicito od drzave do drzave povodom testiranja, a onda ti meni kazes isto tvrdeci da sam ja rekla nesto pogresno ili drugacije?!?! Master of spin! Nadam se da ces "unovciti" u vidu diplome taj tvoj skill. 

 

https://www.responsiblehomeschooling.org/policy-issues/current-policy/parent-qualifications/

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Baby said:

 

 i omanuli na testovima koji ih nisu doveli dovoljno visoko da budu upisana na faklutete koji imaju neke standarde.

Pa mi ovo ne znamo koliko su oni omanuli, ni da li su isli u privatne skole, sam da nisu imali dovoljan uspeh za upis na taj fakultet, koji je prestizan., pa stoga ima visoke standarde.Meni je recimo neverovatno koje sume su bili spremni da plate za taj brand.

Cini mi se da je to vise do roditelja i ega, nego do stvarno vrednosti te diplome.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, Angelia said:

Pa mi ovo ne znamo koliko su oni omanuli, ni da li su isli u privatne skole, sam da nisu imali dovoljan uspeh za upis na taj fakultet, koji je prestizan., pa stoga ima visoke standarde.Meni je recimo neverovatno koje sume su bili spremni da plate za taj brand.

Cini mi se da je to vise do roditelja i ega, nego do stvarno vrednosti te diplome.

 

Svakako te tamo drzavne skole gde ih oni upisuju su medju najboljim skolama u drzavi, sve i ako nisu isli u privatne skole. 

 

Mnogo diploma je do roditelja i njihovih ega, ima toliko talentovane, pametne, vredne dece pune vestina kojima zaista nije potrebna diploma da bi to pokazali, ali se nekako vremenom nametnulo da moras da imas diplomu inace si omanuo zivot. 

Recimo cerka od te jedne glumice je vec razvila neki svoj online biznis, zaradjivala neki novac i mogla je to da pretoci u nesto drugo, a ovim skandalom je izgubla i sansu za fakultet i sansu da napreduje u tom sto je radila. 

Link to comment
Share on other sites

Ti si ovo napisala:

5 hours ago, Baby said:

 

Kako ko, ima raznih programa. Od ucenja da ti je roditelj nastavnik koji posle mora da potpise i overi da te je naucio i ides na SAT testove, do online skola gde uzimas casove preko kompjutera. I tu ima razlicitih opcija, od flex, sto bi znacilo da mozes da radis po nekom svom rasporedu, pa tako mnoga deca zavrse dve godine za godinu, do full time, gde moras da slusas casove online i budes aktivan kao da si u skoli, samo sedis na kompjuteru i gledas lica ili tablu pa pises ili pricas sa nastavnikom i ostalim djacima. 

Uglavnom homeschool osim full time online ti ne daje diplomu zavrsene srednje skole, ali se sa SAT testovima upisujes na faklutet. 

 

Da dodam: homeschool program uzimaju uglavnom deca koja se bave nekom drugom aktivnoscu van skole, recimo sportisti. To rade zato da bi imali vremena da se bave sportom, jer redovna skola traje gotovo puno radno vreme, cesto imaju domace, tako da od dana ostane - nista, a sport mnogima donosi stipendije za fakultete. 

Sto nije tacno!

Onda si meni pripisala, da sam master spina.

Dogovori se i ovo je poslednji put, da listam po tvojim postovima.

Ako hoces da pises o necemu sto ne poznajes, onda budi spremna da objasnis svoj svetonazor!

 

:lol_2:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, mrd said:

Ti si ovo napisala:

Sto nije tacno!

Onda si meni pripisala, da sam master spina.

Dogovori se i ovo je poslednji put, da listam po tvojim postovima.

Ako hoces da pises o necemu sto ne poznajes, onda budi spremna da objasnis svoj svetonazor!

 

:lol_2:

 

Pa ajd ubodi gde pise da dobije diplomu?

Roditelj mora da odgovara za tvoje skolovanje ako se preuzme obaveze da ce biti nastavnik detetu. U nekim drzavama ne mogu svi roditelji biti nastavnici detetu, ima prosto pravila koja moraju da zadovolje za tako nesto. Ako se pak preuzme odgovornost moras da potpises da ti preuzimas tu odgovornost. 

Cak ni online flex ne daje diplome, nego moras na dual enrollment, fizicku skolu bar jednu godinu ili full time online. 

 

Inace, ako vec pricas o univerzitetima, ima gomilu univerziteta izmedjuostalih i Harvard koji uopste ne traze HS diplomu, nego kredite i SAT. 

 

Btw spinujes jer pises isto sto i ja, a onda to isto okrenes protiv mene. Pritom jos ubacujes nesto sto uopste nije bilo spomenuto, niti se postavilo to pitanje, samim tim ni odgovor nije odnosio na diplome, nego kako ide pa sam nabrojala. 

Edited by Baby
Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, mrd said:

Ti si ovo napisala:

Sto nije tacno!

Onda si meni pripisala, da sam master spina.

Dogovori se i ovo je poslednji put, da listam po tvojim postovima.

Ako hoces da pises o necemu sto ne poznajes, onda budi spremna da objasnis svoj svetonazor!

Baby oko tebe vozi krugove, osim sto vredjas ne rece nista bitno.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Baby said:

 

Svakako te tamo drzavne skole gde ih oni upisuju su medju najboljim skolama u drzavi, sve i ako nisu isli u privatne skole. 

 

Mnogo diploma je do roditelja i njihovih ega, ima toliko talentovane, pametne, vredne dece pune vestina kojima zaista nije potrebna diploma da bi to pokazali, ali se nekako vremenom nametnulo da moras da imas diplomu inace si omanuo zivot. 

Recimo cerka od te jedne glumice je vec razvila neki svoj online biznis, zaradjivala neki novac i mogla je to da pretoci u nesto drugo, a ovim skandalom je izgubla i sansu za fakultet i sansu da napreduje u tom sto je radila. 

Kad sam dosla u US, ja nisam imala pojma koliko razlike moze da ima skolski okrug. Znam ljude kojima su deca isli u privatne skole, iz razlicitih razloga, a ne samo zato sto su imali para da plate. Navela sam samo jedan, tipa da hoces da zivis na odredjenom mestu, a taj skolski okrug ne valja, a imas i one druge da neke privatne skole imaju specijalne programe koje ta deca zele da pohadjaju.

Imam dobrog prijatelja kome je dete islo u Montessori - pazi jedno od dece, zato sto su zakljucili da mu takav program odgovara.

To sto ti pominjes da se nametnulo da moras da imas diplomu, razlicito vreme, u pravu si relativno. Jedan od razloga je i razvoj on-line obrazovanja, gde svako mashe nekom diplomom a da u stvari nema pojma nista da radi.

Medjutim, i dalje ostaje da se zna koji Univerziteti imaju odredjeni standard.

Djordje je bio u pravu, da postoji nesto kao koncenzus u US da K12 nije bas dobar, a razlozi i jesu ono sto su on i Mrd naveli, zato sto su drzavne, zato sto dobijaju budzet po rezultatima, zato sto imaju jak sindikat.....

 

Sve se to menja na nivou Univerziteta. I ovi roditelji koji su placali za upis, su pravili visestruku gresku, osim sto su deci i sebi s...li zivot sada, cak i da su ta deca prolazila kroz to studiranje (usta cisto sumnjam) verovatno ne bi bili dovoljno dobri. A sigurna sam da ta diploma ne vredi para koje su platili za ulaz, posto se odprilike zna koliko koja Ivy diploma vredi....

 

Ono sto je suludo je, koliko para deca i roditelji bace na dobijanje diplome - za koju to dete nije dovoljno dobro. Nista ti ne vredi Harvard diploma ako ne znas sta radis posle.

Ono sto jeste odlicno, je da za one koji su stvarno dobri - imaju vertikalnu socijalnu mobilnost zato sto Univerziteti promovisu znanje. A ne privilegiju.

Ovaj skandal to dokazuje, bez obzira na njihove pare - ti roditelji nisu mogli da upisu decu na fakultet koji su hteli redovnim putem, nego su pribegli korupciji.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Angelia said:

Kad sam dosla u US, ja nisam imala pojma koliko razlike moze da ima skolski okrug. Znam ljude kojima su deca isli u privatne skole, iz razlicitih razloga, a ne samo zato sto su imali para da plate. Navela sam samo jedan, tipa da hoces da zivis na odredjenom mestu, a taj skolski okrug ne valja, a imas i one druge da neke privatne skole imaju specijalne programe koje ta deca zele da pohadjaju.

Imam dobrog prijatelja kome je dete islo u Montessori - pazi jedno od dece, zato sto su zakljucili da mu takav program odgovara.

To sto ti pominjes da se nametnulo da moras da imas diplomu, razlicito vreme, u pravu si relativno. Jedan od razloga je i razvoj on-line obrazovanja, gde svako mashe nekom diplomom a da u stvari nema pojma nista da radi.

Medjutim, i dalje ostaje da se zna koji Univerziteti imaju odredjeni standard.

Djordje je bio u pravu, da postoji nesto kao koncenzus u US da K12 nije bas dobar, a razlozi i jesu ono sto su on i Mrd naveli, zato sto su drzavne, zato sto dobijaju budzet po rezultatima, zato sto imaju jak sindikat.....

 

Sve se to menja na nivou Univerziteta. I ovi roditelji koji su placali za upis, su pravili visestruku gresku, osim sto su deci i sebi s...li zivot sada, cak i da su ta deca prolazila kroz to studiranje (usta cisto sumnjam) verovatno ne bi bili dovoljno dobri. A sigurna sam da ta diploma ne vredi para koje su platili za ulaz, posto se odprilike zna koliko koja Ivy diploma vredi....

 

Ono sto je suludo je, koliko para deca i roditelji bace na dobijanje diplome - za koju to dete nije dovoljno dobro. Nista ti ne vredi Harvard diploma ako ne znas sta radis posle.

Ono sto jeste odlicno, je da za one koji su stvarno dobri - imaju vertikalnu socijalnu mobilnost zato sto Univerziteti promovisu znanje. A ne privilegiju.

Ovaj skandal to dokazuje, bez obzira na njihove pare - ti roditelji nisu mogli da upisu decu na fakultet koji su hteli redovnim putem, nego su pribegli korupciji.

Nije vazno sta pise spolja, nego sta je unutra! Svako moze da stekne diplomu, nema ih puno koji to iskoriste.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, melankolic said:

Izvini, zorane, ali nismo ovde da bismo se hvalili decom ili sopstvenim uspesima odnosno bili kivni na svoje neuspehe.

................

 

Auh, prijatelju, gde ti ode... Skroz si me pogresno razumeo.

Nisam se hvalio detetom ili "sopstvenim uspesima" nego sam izrazio zahvalnost drustvu koje je i nama prosecnima omogucilo prosperitet.

Ako je novac nekakvo merilo uspeha, pa znam ljude koji su ostali na Balkanu i imaju neuporedivo vise nego ja. Valjda su oni sposobni a ja nisam, ko ce ga znati. Ali znam i meni drage ljude koji tamo muku muce da prezive, a nisu gluplji od mene. Stvar okoline i drustva.

 

.... taj vaš vodi trgovinski rat ....

Ovo je vec pomalo uvredljivo. Molim te, ne trpaj me u grupe kojima ne pripadam. Nisam ja "vi" niti je taj "nas". Nisam glasao za njega, kupac sam i kineske i evropske robe, a igrom slucaja zivim u istoj drzavi. On je "moj" ili "nas" koliko i Slobo ili Tudjman - dakle, ni najmanje.

 

... Ja to najbolje znam jer sam osetio na sopstvenoj koži kako je to kada se igraju cenom nafte. ....

Mel, najiskrenije, ovo me jako zanima i molim te da napises vise o tome, moze i na nekoj drugoj temi.

Zato jer je meni cena nafte indirektno promenila citav zivot i izbor karijere.

Pocetkom '80-ih sam ziveo na Aljasci, u gradicu zvanom Bethel, na obali reke Kuskokwim. Aljasci je onda dobro islo, velika nalazista nafte na severu, izgradjen naftovod do Valdeza - zato jer je to luka do koje dopite topla pacificka struja i ne smrzava se pa tankeri mogu pristajati citave godine. Tada, preko 80% budzeta Aljaske je dolazilo od nameta i taksi na naftu.

Imao sam elektricarsku firmu, obrt. I, jbt, '84. je cena nafte pala sa $29/barel na $11.40/barel. Arkticka nafta je postala preskupa, izvlacenje je posustalo, a drzava ostala bez budzeta i investicija.

U Bethelu je '83. izgradjeno oko 350 novih kuca, a '84. 4 - cetiri! Svi moji kolege i konkurenti su napustili grad, osiromasili su i restorani gde smo jeli i pumpe gde smo tankirali. Ja sam nekako preziveo samo zato sto sam imao ugovor o odrzavanju instalacija u gradskim skolama, a skole, naravno, nisu zatvorene. Usr'o sam se i zakljucio da je taj biznis previse nesiguran za moje nerve. Zato sam presao u zdravstvo, znajuci da su to sigurne pare cak i ako su manje. Postao sam, u sledecih nekoliko godina, [ime i prezime], MS, RT{ARRT) {CT} {MRI}. Jbg, americke kratice i akronimi. To mu dodje kao Master of Science, Radiologic Technologist, American Registry of Radiologic Technologists, specijalnost Computed Tomography i Magnetic Resonance Imaging. Puno slova i titula, bzvz. A samo par godina pre sam zaradjivao vise i bio obicni electrical contractor.

Eto, tako je cena nafte uticala na mene. Zanima me tvoje iskustvo, opet te molim da negde napises vise o tome.

 

.... I ne znam zašto stalno pominješ Balkan? Ja čak ni ne učestvujem na balkanskim temama. Tamo se ništa neće promeniti ni za 500 godina ....

Mel, rodjen i odrastao sam na Balkanu. Imam familiju i prijatelje.

Bemu sunce, nasledio sam neku imovinu i zajebavaju me balkanski sudovi i birokratija. Necu valjda pominjati Tajvan i Nigeriju?

 

Dobro je ovde u USA.

Ne zato sto bih se qrtchio sopstvenim uspehom, nego zato sto i meni prosecnom ide manje-vise sve po crti i normalno.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, zoran59 said:

 

...

Mel, najiskrenije, ovo me jako zanima i molim te da napises vise o tome, moze i na nekoj drugoj temi.

Zato jer je meni cena nafte indirektno promenila citav zivot i izbor karijere.

Pocetkom '80-ih sam ziveo na Aljasci, u gradicu zvanom Bethel, na obali reke Kuskokwim. Aljasci je onda dobro islo, velika nalazista nafte na severu, izgradjen naftovod do Valdeza - zato jer je to luka do koje dopite topla pacificka struja i ne smrzava se pa tankeri mogu pristajati citave godine. Tada, preko 80% budzeta Aljaske je dolazilo od nameta i taksi na naftu.

Imao sam elektricarsku firmu, obrt. I, jbt, '84. je cena nafte pala sa $29/barel na $11.40/barel. Arkticka nafta je postala preskupa, izvlacenje je posustalo, a drzava ostala bez budzeta i investicija.

U Bethelu je '83. izgradjeno oko 350 novih kuca, a '84. 4 - cetiri! Svi moji kolege i konkurenti su napustili grad, osiromasili su i restorani gde smo jeli i pumpe gde smo tankirali. Ja sam nekako preziveo samo zato sto sam imao ugovor o odrzavanju instalacija u gradskim skolama, a skole, naravno, nisu zatvorene. Usr'o sam se i zakljucio da je taj biznis previse nesiguran za moje nerve. Zato sam presao u zdravstvo, znajuci da su to sigurne pare cak i ako su manje. Postao sam, u sledecih nekoliko godina, [ime i prezime], MS, RT{ARRT) {CT} {MRI}. Jbg, americke kratice i akronimi. To mu dodje kao Master of Science, Radiologic Technologist, American Registry of Radiologic Technologists, specijalnost Computed Tomography i Magnetic Resonance Imaging. Puno slova i titula, bzvz. A samo par godina pre sam zaradjivao vise i bio obicni electrical contractor.

Eto, tako je cena nafte uticala na mene. Zanima me tvoje iskustvo, opet te molim da negde napises vise o tome.

….

 

Nisam Mel, ali ukratko: to je zla kob ekstraktivne industrije (sirovine).

Sve sirovine (metali, energenti) obicno imaju cikluse koji traju po vise godina :

naidje dobar ciklus - moze bogami dosta da se zaradi.

Nakon toga ide 5-6 losih godina - kada sredine koje zavise od tog biznisa - propadaju!

Osim ako se ne nalaze na teritoriji bivse SFRJ gde uspevaju zahvaljujuci subvencijama drzave 

(primer: RTB Bor).

 

Edited by Darth Bane
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Angelia said:

Kad sam dosla u US, ja nisam imala pojma koliko razlike moze da ima skolski okrug. Znam ljude kojima su deca isli u privatne skole, iz razlicitih razloga, a ne samo zato sto su imali para da plate. Navela sam samo jedan, tipa da hoces da zivis na odredjenom mestu, a taj skolski okrug ne valja, a imas i one druge da neke privatne skole imaju specijalne programe koje ta deca zele da pohadjaju.

Imam dobrog prijatelja kome je dete islo u Montessori - pazi jedno od dece, zato sto su zakljucili da mu takav program odgovara.

To sto ti pominjes da se nametnulo da moras da imas diplomu, razlicito vreme, u pravu si relativno. Jedan od razloga je i razvoj on-line obrazovanja, gde svako mashe nekom diplomom a da u stvari nema pojma nista da radi.

Medjutim, i dalje ostaje da se zna koji Univerziteti imaju odredjeni standard.

Djordje je bio u pravu, da postoji nesto kao koncenzus u US da K12 nije bas dobar, a razlozi i jesu ono sto su on i Mrd naveli, zato sto su drzavne, zato sto dobijaju budzet po rezultatima, zato sto imaju jak sindikat.....

 

Sve se to menja na nivou Univerziteta. I ovi roditelji koji su placali za upis, su pravili visestruku gresku, osim sto su deci i sebi s...li zivot sada, cak i da su ta deca prolazila kroz to studiranje (usta cisto sumnjam) verovatno ne bi bili dovoljno dobri. A sigurna sam da ta diploma ne vredi para koje su platili za ulaz, posto se odprilike zna koliko koja Ivy diploma vredi....

 

Ono sto je suludo je, koliko para deca i roditelji bace na dobijanje diplome - za koju to dete nije dovoljno dobro. Nista ti ne vredi Harvard diploma ako ne znas sta radis posle.

Ono sto jeste odlicno, je da za one koji su stvarno dobri - imaju vertikalnu socijalnu mobilnost zato sto Univerziteti promovisu znanje. A ne privilegiju.

Ovaj skandal to dokazuje, bez obzira na njihove pare - ti roditelji nisu mogli da upisu decu na fakultet koji su hteli redovnim putem, nego su pribegli korupciji.

 

Ne znam Andjo, sve je to toliko individualno da ne moze da se meri da li je diploma odavde ili odande ako student nije za nista. Za posao treba mnogo vise od neke diplome. Mozes mahati diplomom Harvarda ali ako si neki asocijalni nerd niko te nece primiti u kolektiv gde je potreban timski rad, upravo ono sto kazes i sama. Mnogo odradi sam intervju za poslove, a kasnije skils koji imas.

 

Online je u razvoju jos uvek i prihvataju ga negde, negde ne. Ne mozes se sa online diplomom zaposliti u google, ali ima gde mozes. Ne mogu svi u google i slicne kompanije. 

 

Znam samo da 44m ljudi se davi do kraja radnog veka od studentskog kredita. Pa se onda jos nakarikaju kojekakvi "must have" krediti i zaradjuju realno 5-15$ na sat sa fakultetskom diplomom. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pa na Harvard se i ne primaju asocijalni "nerdovi". Svi ti vodeci univerziteti pored ocena i uspeha na testovima  gledaju i vannastavne aktivnosti, preporuke, community activity, itd.

Priprema za upis na takve univerzitete pocinju jos od rodjenja, pa roditelji vode racuna da deca pored gradiva ne zanemare i te druge aktivnosti koje cesto mogu da budu presudne kod prijema.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Pa na Harvard se i ne primaju asocijalni "nerdovi". Svi ti vodeci univerziteti pored ocena i uspeha na testovima  gledaju i vannastavne aktivnosti, preporuke, community activity, itd.
Priprema za upis na takve univerzitete pocinju jos od rodjenja, pa roditelji vode racuna da deca pored gradiva ne zanemare i te druge aktivnosti koje cesto mogu da budu presudne kod prijema.
1) Social skills, ne socijalizam;
2) Comunity service;
3) Club activities;
4) Competitions; mora da bude takmičarski raspoložen;
5) Sohool credits; ovo gledaju prvo, ali preporuke i interview su presudni
:)
Odgovaram na tvoj post, pošto si i postavio pravi način razmišljanja.

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, mrd said:

1) Social skills, ne socijalizam;
2) Comunity service;
3) Club activities;
4) Competitions; mora da bude takmičarski raspoložen;
5) Sohool credits; ovo gledaju prvo, ali preporuke i interview su presudni
🙂
Odgovaram na tvoj post, pošto si i postavio pravi način razmišljanja.

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk
 

Sin mog poznanika je tri godine pokusavao da upise Brown i uvek je padao na prva dva. Na kraju je digao ruke i otisao na "normalan" univerzitet.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

...

 

Sa kojim to zavrsenim fakultetom se neko do kraja zivota davi u studentskom kreditu i realno zaradjuje 5-15$/h?

wacko.png

 

...

Pusti, molim te. Ovo je neverovatno. Ako je student diplomac u dugu $250,000 i planira da otplati za 10 godina, mesečna rata će mu biti oko $2,500. Plata sa tim zvanjem u startu $80,000, desete godine $120,000

$15 je minimalac.

Ovo je smišljena depresija.

 

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, DJORDJE said:

Sin mog poznanika je tri godine pokusavao da upise Brown i uvek je padao na prva dva. Na kraju je digao ruke i otisao na "normalan" univerzitet.

I to sam ja pribala da kazem, da ima nesto u proceni studenata unapred, dal ce biti uspesni ili nece da odgovarajucem universitetu, samo ih guramo da idu u sutuaciju za koju nisu sposobni,

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Baby said:

 

Ne znam Andjo, sve je to toliko individualno da ne moze da se meri da li je diploma odavde ili odande ako student nije za nista. Za posao treba mnogo vise od neke diplome. Mozes mahati diplomom Harvarda ali ako si neki asocijalni nerd niko te nece primiti u kolektiv gde je potreban timski rad, upravo ono sto kazes i sama. Mnogo odradi sam intervju za poslove, a kasnije skils koji imas.

 

Online je u razvoju jos uvek i prihvataju ga negde, negde ne. Ne mozes se sa online diplomom zaposliti u google, ali ima gde mozes. Ne mogu svi u google i slicne kompanije. 

 

Znam samo da 44m ljudi se davi do kraja radnog veka od studentskog kredita. Pa se onda jos nakarikaju kojekakvi "must have" krediti i zaradjuju realno 5-15$ na sat sa fakultetskom diplomom. 

Ok - prihvatam tvoj stav da je tesko meriti vrednost diplome, ali iz nekog razloga Harvard (ili Yale) diploma jos uvek ima vecu vrednost - zasto?

 

Imala sam priliku da intervjuisem graduates razlicitih univerziteta, i sta su rekli "we were told to expect XXXX salary". Ja sam im rekla good luck with that.

 

Real world nije isto kao university.

 

Ja ne mislim da je on-line u razvoju, veoma je razvijena, imala sam oko 30% zaposlnih koji su dosli, kao ja sam dobio ovu diplomu, neki on line fakulteti, i mislim da zaluzujem bolju zaradu.

 

Jel to ima smisala - naravno da ne.

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Angelia said:

Ok - prihvatam tvoj stav da je tesko meriti vrednost diplome, ali iz nekog razloga Harvard (ili Yale) diploma jos uvek ima vecu vrednost - zasto?

 

Zato sto sa tih univerziteta izlaze lideri, a ne prosek. Neke firme nece ni razmatrati kandidata za management pozicije ako nema Ivy League diplomu. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard changed the title to [USA] SJEDINJENE AMERIČKE DRŽAVE - unutrašnja politika i uticaj na svetska kretanja
  • Lobotomija locked this topic
  • Lobotomija unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...