Jump to content

Crna Gora


djole

Recommended Posts

10 minutes ago, goldberg said:

 

Moguce da neki manje ili vise vole konzervativizam.

 

Ja licno nisam za taj pravac, ali se zalazem da je on legitiman dok god nasiljem ne primorava  i druge da budu konzervativci.

 

Na ovoj temi sam jasno napisao da se zalazem za razdvajanje drzave i crkve - nije posao crkve da se mesa u drzavnu politiku i to je legitimna kritika crkve. Isto tako, nije posao drzave da pravi svoju crkvu, nije posao ateista da odredjuje vernicima u koju ce crkvu da idu samo jer im se poklapa sa nacionalistickim ciljevima.

 

Sto se tice nezavisnosti Crne Gore legitimno je i da izglasaju da budu nezavisni i da sutra budu deo Srbije - kako god vecina bude zelela. Nece njima biti nista ni bolje ni gore ni u jednom ni u drugom slucaju, osim sto ce nacionalisti i sa jedne i sa druge strane podgrevati pricu da je krucijalno pitanje da li je Crna Gora nezavisna ili nije.

 

Gde je zapelo 2006. da se otpocnu ozbiljni razgovori i to resi kao sto su resili katolici i i islamska zajednica? Kako su dosli do 2020 da Djukanovic stvara crkvu i prakticno preuzme politiku liberalnog saveza ili kako se vec Peroviceva stranka zvala? 

 

Ne sporim ja da se izjasnjavaju kako god ko hoce, ako im ne valja i nije po volji neka prevrnu drzavu na glavu Tuzno mi je sto npr

 

https://www.vijesti.me/vijesti/drustvo/436954/kandidati-za-sudije-varali-na-testiranju

 

ne izvodi ljude na ulice i trigeruje da menjaju vlast. 
 

Ono sto je problem i stanovnistvu i crkvi kad se ova zloupotrebljava, a to se radi i u Srbiji.
Jer vidis kad se zloupotrebljava u politicke svrhe to ide i preko ledja ateista.
 

A to sto u zadnjem pasusu pises, a negde ima veze i sa zivotom u Srbiji jeste da ljudi ne mogu da se srede oko obicnih svojih zivota i planova, nista da isplaniraju dok se ceka da se neko svaki dvadest do pedeset godina izjasnjava ovako ili onako kako mu se zgodno namesti i samo se time bavi.

Link to comment
Share on other sites

On 5/26/2020 at 12:24 PM, Sprivel said:

Od bogomolja dosli smo do brojanja krvnih zrnaca, bas kako je kgb i zamislio.

Tema i jeste medjunacionalna tj,.odnosi  se na medjunacionalne odnose .Istina Srbi i Crnogorci u Crnoj Gori jesu dva dosta srodna naroda...

Edited by Rastko
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, goldberg said:

 

 

Sto se tice nezavisnosti Crne Gore legitimno je i da izglasaju da budu nezavisni i da sutra budu deo Srbije - kako god vecina bude zelela. Nece njima biti nista ni bolje ni gore ni u jednom ni u drugom slucaju, osim sto ce nacionalisti i sa jedne i sa druge strane podgrevati pricu da je krucijalno pitanje da li je Crna Gora nezavisna ili nije.

Podvučeno je fakat tačno i tu nema spora. Gradjani Crne Gore imaju pravo da izglasaju i nezavisnost i priključenje Srbiji (nadam se da bi i gradjani Srbije imali pravo da glasaju da li žele zajednicu sa Crnom Gorom ako bi nekad izglasali da žele da budu ponovo u istoj državi, ili misliš da se to podrazumeva?).  Druga rečenica medjutim baš tačna, svakako da im  ne bi bilo isto u zajednici sa (ovakvom) Srbijom, bilo bi im gore, puno gore.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, tomas.hokenberi said:

Podvučeno je fakat tačno i tu nema spora. Gradjani Crne Gore imaju pravo da izglasaju i nezavisnost i priključenje Srbiji (nadam se da bi i gradjani Srbije imali pravo da glasaju da li žele zajednicu sa Crnom Gorom ako bi nekad izglasali da žele da budu ponovo u istoj državi, ili misliš da se to podrazumeva?). 

 

Pa naravno, da bi se stvorila zajednicka drzava dve drzave to treba da bude volja vecine u obe od tih drzava.

 

24 minutes ago, tomas.hokenberi said:

 

Druga rečenica medjutim baš tačna, svakako da im  ne bi bilo isto u zajednici sa (ovakvom) Srbijom, bilo bi im gore, puno gore.

 

U ovom trenutku bi im svakako bilo gore.

 

U nekom buducem, ako Srbija zalici na ozbiljniju drzavu, ako se konacno izvrsi decentralizacija, onda bi im mozda bilo bolje.

 

Kako god, ne prizivam nikakvo ujedinjavanje ili bilo sta slicno, samo se ne slazem sa Djukanovicevim pristalicama da je od kljucne vaznosti za gradjane Crne Gore nezavisnost Crne Gore. Sto manje moci u rukama centralnih vlasti, to bolje.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, mare80 said:

Meni je funkcionalna zajednica dve toliko asimetricne drzave i po teritoriji i po broju stanovnika bas upitna...

Ne bih ja tu vise nista eksperimentisao....:s_d:

Unitarna varijanta ne bi imala tu vrstu problema.Uostalom,Crna Gora se odlukom svog parlamenta vec jednom prisajedinila Srbiji.

Edited by Rastko
Link to comment
Share on other sites

Nema logike da se mi udružujemo sa CG više ikad. Obzirom da idemo u EU i jedni i drugi (bar se nadam) bolje da tamo odemo odvojeno dobićemo više mesta i para nego da idemo kao jedna država. A pride nema potrebe da CG čeka dok Srbija reši sve probleme koje je koče na putu za EU. CG ih ima znatno manje i znatno su lakši za rešavanje.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Nisam primetio da neka od parlamentarnih partija u CG ima u programu ukodanje nezavisne drzave CG ali eto ako neko ima takav podatak neka iznese u javnost. Slabo se komentariše odluka diktatora da građani CG mogu da putuju u Srbiju ali je u kontra pravcu to onemoguceno građanima Srbije uz obrazlozenje da je u Srbiji još uvek veliki broj obolelih i zarazenih. Ako je to zaista tako i ovi iz CG imaju takav podatak zasto onda puštaju svoje građane u rizičnu državu? Logično bi po meni bilo da zabrane i odlazak u Srbiji i zašite svoje građane.

 

Link to comment
Share on other sites

On 5/26/2020 at 11:58 AM, Vjekoslav said:

 

nije tu Crna Gora usamljen slucaj. pogledaj Bosnu. uostalom, mozes i Hrvatsku (obrati paznju na Skorin Domovinski pokret i njihovu temeljnu politicku odrednicu -> hrvatstvo). sta uopce znaci etnicko, a da je liseno politickog konteksta? pa, nista ne znaci. znaci Hercegovac, ili Licanin, ili Sumadinac, ili Zagorac. dakle nista.

 

ti znas da ja tebe smatram najboljim moderatorom PTF-a Historija u kompletnoj historiji FB92, el tako? tako je. pazi sad. kada su Rusi i Nijemci potamanili poljsku intelektualnu elitu, a tamanili su je sistematski i temeljito godinama (u biti decenijama, pa i stoljecima), poljski narod se okrece svecenicima katolicke crkve. nikada ranije katolicka crkva nije imala ni priblizno tako znacajnu ulogu u poljskom drustvu kao za vrijeme II. svj. rata.  e vidis, to su bili trenuci kada se moglo reci -> idemo sa svecenicima! protiv Hitlera! protiv Staljina!

 

Crna Gora, hvala Bogu (u kojeg niko ne vjeruje), nije u takvom historijskom trenutku. nije tocno da se Milo ne moze skinuti s vlasti demokratskim putem. moze. samo treba imati malo respekta, i pomalo vjere u te ljude dole. ja imam. zasto ti nemas?

Izvini što kasnim sa odgovorom, i hvala na lepim rečima 🙂

Što se tiče Crne Gore, i nacionalnog statusa, jasno je da svako ima pravo da se izjašnjava onako kako misli i kako oseća, tu nikakve dileme nema. Crna Gora je, ipak, malo komplikovanije pitanje, u smislu da je ona vekovno plemenski podeljena, pa čak se i danas ta podela oseća, i ako nija ona naravno drastična kao za vreme vladavine Petrovića. TI i danas imaš često pitanje kod Crnogoraca - "od kojih si", tj. kom plemenu pripadaš. Ta plemena su tradicionalno imala jače ili slabije veze sa Srbijom ili sa Cetinjem, iz raznih razloga. Obično ta plemena koja su sada na obodima države, a koja su i najkasnije ušla u sastav države su imale slabije veze sa Cetinjem. Elem, to toliko nije bilo ni bitno do 1918. pošto neko pitanje identiteta se nije ni postavljalo, pa čak se nije ni dovodila u pitanje ujedinjenje sa Srbijom, što je gotovo za sva plemena bio i neki logičan sled okolnosti. E onda nastaju problemi, kada Kralj Aleksandar udara nož u leđa NIkoli Petroviću i ne dozvoljava mu povratak, a zajedno sa plemenima koja su bila bliže Srbiji radi na proglasu o ujedinjenu.

Samo par reči o Nikoli. On je bio jedan od poslednjih vladara "starog kova" u Evropi, zbog toga je polagano počela da mu pada popularnost pre svega kod mladoh i učenog stanovništva, koje je htelo modernizaciju, a i na koncu ujedinjenje sa Srbijom i stvaranje države južnih slovena. Bilo je nekoliko pokušaja atentata, bezuspešnih na sreću, ali su odnosi između Beopgrada i Cetinja tada zahladneli, ali opet ni to nije bilo zbog etničkog pitanja, nego čisto kao posledica međusobnog sukoba dve dinastije. Kralj NIkola, sa druge strane, je stalno u prvi plan stavljao da je etničko poreklo Crnogoraca srpsko i to nikada nije dovedeno u pitanje, sve do 1918. On čak Srbiju i Crnu Goru gleda kao dve odvojene srpske kraljevine. Pa u proglasu 1913, između ostalog kaže  

Quote

Hrabre vojske dvije Srpske Kraljevine — Crne Gore i Srbije — u junačkom poletu srušile su pregradu, koja nas vjekovima razdvajaše, i bratskim zagrljajem na Pljevljima, kod Sjenice i na Đakovici objavile celom svijetu, da je Srpstvo na jugoistoku Balkana oslobođeno.

Ovde treba napraviti jednu jasnu ogradu oko značenja "srpstva". Nikola smatra da su Srbija i Crna Gora dve srpske države, tako da Srbija nema "autorska prava", nego da su i Srbi iz Srbije i Crnogorci iz Crne Gore, u stvari jednaki i da su, matematički rečeno, podskupi jednog većeg skupa. Zašto je ovo bitno? Pa bitno je zato što kada bi se sutra od ta dva podskupa napravio jedan skup, nije sasvim sigurno da bi titula kralja išla na Beograd, pošto i Cetinje ima apsolutno ista prava na tu titulu. To je Aleksandar jako dobro znao, na kraju krajeva Nikola mu je deda, pa ga je zato i sklonio sa "šahovske table". Da ima smisla i rezonovanje Nikole da bi sa ujedinjenjem ostalo otvoreno pitanje ko bi imao pravo na tron govori i testament Kralja Aleksandra Obrenovića koji nije imao potomke, a za naslednika je u slučaju smrti i u slučaju da ostane bez potomaka imenovao Mirka Petrovića, sina kralja Nikole. Da se 1903, ispoštovala želja posle atentata ili da do tog nije došlo, a Aleksandar ostao bez potomaka, velike bi bile šanse da bi neko od Petrovića (Mirko), seo na srpski tron, pa bi onda ujedinjenje išlo sa druge strane i dvor bi bio na drugoj strani, ali to je sve šta bi bilo kad bi bilo, a možda se ne bi ni desilo.

Moje stav je da je Kralj Aleksandar i ovde napravio jednu od grešaka, i taj odnos prema NIkoli Petroviću je doveo do same podele u Crnoj Gori koja traje i do danšnjih dana, a počela je sa podgoričkom skupštinom i sa svime što se dešavalo neposredno pre i posle nje. Tadašnje negiranje crnogorske države i negiranje autonomnog identitea se na kraju obio o glavu, a slična stvar i slična greška se desila i u Makedoniji, gde je takođe negiran autonomni identitet, što je dovelo do toga da Makedonci od privatanja Srbije kao oslobodioca, pređu u otvorenu mržnju prema monarhiji. 

Elem, zato sam ti rekao da je izjašnjavanje po nacionalnoj osnovi u Crnoj Gori više stvar politike, nego neke etničke razlike. Imaš paradoks da u okviru jedne porodice, jedan brat se izjašnjava kao Srbin, a drugi kao Crnogorac. A gotovo sam siguran da bi se oba izjašnjavali kao Crnogorci, da Đukanović to pitanje nije podigao na taj nivo, da se kod ljudi javlja inat.

Milo sa vlasti neće otići mirnim putem i to ti potpisujem. On nema budućnost van vlasti, pošto zna šta ga čeka. Slično je i sa Srbijom, ali kod Mila su koreni dosta dublji.

Ja imam zaista dosta rodbine u Crnoj Gori, moj deda je odatle, i znam dosta o mentalitetu tih ljudi, i znam da te stvari u Crnoj Gori oko prelaska vlasti, idu jako teško. Ja se samo nadam da će se to rešiti izborima, ali ako se isto tako plašim da ako Đukanović ponovo pokuša da utiče na izborni rezultat, da mogu nastati ozbiljni problemi.

  • Like 4
  • Thanks 5
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Naravno da se nije moralo dugo čekati da započne diktatorov pakleni plan uništenja SPC u CG. Danas je zbog nekog toboznjeg narusavanja ambijenta započeto rusenje imovine SPC u okolini Ulcinja i to nista manje nego uz prisustvo pripadnika antiterorističke jedinice CG. Naravno tu zloupotrebu te jedinice kojoj nije posao da ruši crkve ne sme niko da pomene u CG.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, SamoFlacko said:

pakleni plan :D
jbg, ne mogu kao do sad da rade nelegalne objekte bez gradjevinske dozvole kako im se digne, za tako nesto su trebali da ostanu dobri sa diktatorom, pa bi ih pustali da narusavaju izgled kao sto su navikli.

Ne smeta znači nezakonsko angažovanje specijalne brigade nego par objekata u kojima spavaju monahinje?

Edited by Perkos2
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Znaš kako, specijalna brigada je tu bila juče, a taj objekat bi ostao godinama.

Kao što rekoh, njihovi dugogodišnji drugari iz dps-a bi ih puštili, kao što su ko zna koliko puta, da rade i grade kako oće, kao što puštaju svoje tajkune, samo da su nastavili da grade prijateljstvo.

Meni smeta sve što krši zakon, pa i to što si naveo. 

Smeta mi što je SPC od lijepih vjerskih objekata napravila turističke atrakcije, smeta mi i što dps uništava CG. Najviše mi smeta što uništavaju prirodu, pošto mi ljudi odavno nije žao.

Je li normalno da mi oboje smeta? Jeste jer imam stav. 

Ali dps lagano uvali priču o rušenju nelegalnog objekta, i narod to vidi kao tragediju, pa onda ne vidi sopstvenu. 

 

  • Like 8
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Kronostime said:

Da li je SPC trazila dozvolu za gradnju ili nije?

Govorimo o postovanju Zakona drzave u kojoj ista deluje i pokusava da se postavi iznad svega toga.

Kako dobije saglasnost za priključenje vode i struje ako nije dobila saglasnost za gradnju?  Uostalom u saopštenju iz CG ne kaže se da je objekat nelegalan nego da se ne uklapa u ambijent pa su onda nelegalno poslati pripadnici SAJ da obezbedi pravi ambijent.

Edited by Perkos2
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

jeste da je dobar off ali cesto se prica o besplatnom lijecenju ljudi iz Cg u Srbiji, podaci za proslu godinu.

Od ukupno 4.439.282 eura za liječenje u inostranstvu koje odobrava prvostepena ljekarska komisija FZO, čak 87,7 odsto se odnosi na troškove u samo sedam zdravstvenih ustanova u Srbiji, piše u izvještaju FZO. Tako je za liječenje u KC Srbije, VMA, Institutu za onkologiju i radiologiju, Dečjoj klinici Tirškova, Institutu za ortopedsko-hirurške bolesti Banjica, Institutu za kardiovaskularne bolesti Dedinje, Institutu za eksperimentalnu fonetiku i patologiju govora i Institutu za zdravstvenu zaštitu majke i deteta izdvojeno 3.593.986 eura.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...