Jump to content

Crna Gora


djole

Recommended Posts

8 minutes ago, Constantin said:

Ja sam sa wikipedije ovo kvotovao.

DPS...? Nije to "isti DPS" Seti se (ima na net-u, ako se ne sećaš) šta je onda Milo govorio, a šta sada.

 

Nego, šta se ovo dešava...zabranjen ulaz iz Srbije u CG, a letovi iz PG i Tivta može ?

 

To je isti dps za mene. Sad što je Srbiji Milo odgovarao dok je bio veliki Srbin, a ne odgovoara više kad nije, to mene ne zanima.

Kao što nikoga nije zanimalo dok je državna bezbjednost progonila Crnogorce, tada je Milo bio prijatelj Srbije.

 

I da se nadovežem na ovo bolesno spinovanje u medijima o zabrani ulaska iz Srbije, zabranjen je ulazak iz zemalja koje imaju više od 25 oboljelih na 100.000 stanovnika.

Baš je interes CG da kiksaju još jedan mjesec sezonu blokirajući dolazak turista iz Srbije.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, SamoFlacko said:

 

 

 

I da se nadovežem na ovo bolesno spinovanje u medijima o zabrani ulaska iz Srbije, zabranjen je ulazak iz zemalja koje imaju više od 25 oboljelih na 100.000 stanovnika.

Baš je interes CG da kiksaju još jedan mjesec sezonu blokirajući dolazak turista iz Srbije.

 

Malo mi je to nejasno...razumem "opravdanje" o zabrani ulaska. Pošto si više u toku, da li je zabranjen ulazak i građanima ostalih država koji imaju takvu statistiku i da li će biti dozvoljen povratak u Crnu Goru nekome, ko recimo iz Podgovrice od za Bg (poslovno npr.) pa želi da se naredni dan vrati kući ?

Link to comment
Share on other sites

Naravno da je zabranjen ulazak iz svih zemalja koje imaju tu statistiku, da će čim Srbija bude imala manje od 25, biti dozvoljen ulazak ljudi iz Srbije.

Ako neko ode i na jedan dan u Srbiju i potom se vrati u CG, dobija izolaciju od 28 dana.

 

Za sad u CG može iz "Hrvatska, Slovenija, Austrija, Njemačka, Poljska, Češka, Mađarska, Albanija, Grčka".

 

Ali zašto ne izaći u javnost o tome kako se samo Srbima brani da udju u CG.

Edited by SamoFlacko
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, SamoFlacko said:

Naravno da je zabranjen ulazak iz svih zemalja koje imaju tu statistiku, da će čim Srbija bude imala manje od 25, biti dozvoljen ulazak ljudi iz Srbije.

Ako neko ode i na jedan dan u Srbiju i potom se vrati u CG, dobija izolaciju od 28 dana.

Inače, usput, ja i ne verujem da je statistika u Srbiji onakva kakvom se predstavlja, mnogo je gora. Tako da, ako je tako (nemam razloga da sumnjam) to je u redu.

Teretni saobraćaj funkcioniše, kao i u ostalim državama ?

Link to comment
Share on other sites

Poodavno se moglo videti da kad diktatornamigne iz PG njegov poslušnik u BG angazuje medije i ponekog "ministra" da podignu nivo crnogorskog nacinalizma u CG izjavama koje niko ko ucestvuje na litijama u CG ne podrzava. Uz to pohapsili su godinama unazad krimose koji su kontra diktatorovog klana a miljenike diktatora pustaju da peru pare po NS ili Zlatiboru.  Celnici MPC javno su vise puta ukazivali na stetnost " podrske" zvaničog BG ali ko još to razmatra. Vrana vrani oči nevadi i kad god.diktatoru treba vetar u leđa srpska DB koju on potpuno kontrolise priskače u pomoc.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, Vjekoslav said:

 

 

ovo nije tocno. SPC konstantno lavira izmedju tog

 

 

i ovog stava. sto ne iskljucuje onaj prvi. takva politika SPC-a upravo je historijska na ovim prostorima, jos od uspostave Pecke patrijarsije. dakle tu nema bas nista novo. jedino sto bi eventualno bilo novo je da se oni okrecu i drugim vjerskim zajednicama (katolici, muslimani), tvrdeci da su i one u Crnoj Gori ovim novim zakonom ugrozene.

 

SPC u Crnoj Gori uglavnom nije na liniji zastite ugrozenog srpstva jer dobar deo njihovih vernika cine i ljudi koji se izjasnjavaju kao Crnogorci.

 

SPC kao ogranizacija, naravno, jeste.

 

Mislim da je SPC dobila podrsku i nekih muslimana u svojim protestima.

 

20 hours ago, McLeod said:

Ne znam kako uvek kad se pocne prica o tome ide ovakva relativizacija. Nema tu zlih Srba dobrih Srba, ima cinjenica, a cinjenice su da su ponude bile na stolu, te ponude su s gnusanjem odbijene i svaka ta odbijena ponuda je bila 10 puta bolja od onoga sto smo na kraju dobili.

 

Dakle, ponavljanje istorijskih gresaka, pa kalimerisanje posle je klasican modus operandi koji u ovom slucaju demonstrira SPC u Crnoj Gori.

 

Same old, same old.

 

Ovo "same old, same old" bi ucinilo Djukanovica gorim nego sto zelis da ga predstavis jer bi znacilo da on zeli da se resi srpskog stanovnistva (da li kroz promenu identiteta ili kroz pritiske oko posla).

 

Ne bih ja ta dva slucaja poredio.

 

Ne znam ni zasto ljudi koji se izjasnjavaju kao Crnogorci protestvuju protiv ovog zakona ako se ovde radi samo o Srbima.

 

Kako god, DPS i Djukanovic su morali da javno pokusaju da se dogovore sa crkvom i da onda kazu: "Ovi ne pristaju, sta mozemo, donosimo zakon." Ja te pokusaje dogovora nigde nisam video.

 

5 hours ago, Vjekoslav said:

nije tu Crna Gora usamljen slucaj. pogledaj Bosnu. uostalom, mozes i Hrvatsku (obrati paznju na Skorin Domovinski pokret i njihovu temeljnu politicku odrednicu -> hrvatstvo). sta uopce znaci etnicko, a da je liseno politickog konteksta? pa, nista ne znaci. znaci Hercegovac, ili Licanin, ili Sumadinac, ili Zagorac. dakle nista.

 

 

 

ti znas da ja tebe smatram najboljim moderatorom PTF-a Historija u kompletnoj historiji FB92, el tako? tako je. pazi sad. kada su Rusi i Nijemci potamanili poljsku intelektualnu elitu, a tamanili su je sistematski i temeljito godinama (u biti decenijama, pa i stoljecima), poljski narod se okrece svecenicima katolicke crkve. nikada ranije katolicka crkva nije imala ni priblizno tako znacajnu ulogu u poljskom drustvu kao za vrijeme II. svj. rata.  e vidis, to su bili trenuci kada se moglo reci -> idemo sa svecenicima! protiv Hitlera! protiv Staljina!

 

Ne znam zasto stalno uplices Hrvatsku, jer tema nije Hrvatska nego Crna Gora.

 

Rasprava o tome sta tacno znaci etnicitet pripada nekoj drugoj temi.

 

5 hours ago, Vjekoslav said:

Crna Gora, hvala Bogu (u kojeg niko ne vjeruje), nije u takvom historijskom trenutku. nije tocno da se Milo ne moze skinuti s vlasti demokratskim putem. moze. samo treba imati malo respekta, i pomalo vjere u te ljude dole. ja imam. zasto ti nemas?

 

Kako to mislis niko ne vjeruje?

 

A ovi sto su se skupili i idu na litije?

 

Oko Djukanovica - mozda zato sto njegov silazak na vlasti nema neke veze sa demokratijom i prebrojavanjem glasova, nego sa huskanjem na neprijatelja, izmisljanje zavere protiv rezima, ucenjivanje ljudi, kupovanje glasova.

 

Pogledati kako je SD dobio glasove u nekim mestima na kojima SDP nikada nije imao veliki broj glasova. Namestili su da SD udju u parlament jer SDP vise nije hteo sa DPS.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 5/23/2020 at 6:38 PM, RatzenStadt said:

42kfqg.jpg

 

On 5/23/2020 at 6:47 PM, Vjekoslav said:

 

patos.

pozeljan u antickoj drami, porazan u politici.

 

hahahaha

 

 

stranci ce da igraju kolo po sred zemlje srbije, a zuti ljudi ce da piju vodu (pretio nikolic)

 

nije to patos vec ksenofobija :lol_2:

 

 

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, laki perkos said:

Poodavno se moglo videti da kad diktatornamigne iz PG njegov poslušnik u BG angazuje medije i ponekog "ministra" da podignu nivo crnogorskog nacinalizma u CG izjavama koje niko ko ucestvuje na litijama u CG ne podrzava. Uz to pohapsili su godinama unazad krimose koji su kontra diktatorovog klana a miljenike diktatora pustaju da peru pare po NS ili Zlatiboru.  Celnici MPC javno su vise puta ukazivali na stetnost " podrske" zvaničog BG ali ko još to razmatra. Vrana vrani oči nevadi i kad god.diktatoru treba vetar u leđa srpska DB koju on potpuno kontrolise priskače u pomoc.

Da nije tebe ne bi znali šta pišu Kurir, Informer, šta Pink , RTS prikazuju...

Link to comment
Share on other sites

 

On 5/25/2020 at 8:52 PM, Valensija said:

Gdje sam pominjao nacrt ugovora? Jedino sto nudim je postovanje prava, a tebi za gore napisano imam da ponudim samo ogledalo.

Kada smo kod diskusije, izbjegavam je voditi sa ljudima koji ne uvazavaju cinjenice, vec biraju strane na osnovu emocije/mrznje

Kod argumenata je jos jasnija stvar. Sam Djukanovic vam se popisao na iste. 
Ostade vam samo prica o srpskoj hegemoniji. Klasicna prdnjava koja ni kod Milovih glasaca vise ne prolazi.

Ono najbitnije i suva cinjenica jeste da preko 90% pravoslavnih vjernika podrzava MCP.  Sto prije to shvatis, bice ti lakse da ukapiras sta ce biti sa ovim zakonom.

 

nigdje. ali drugi jesu. ti medjutim, kao neko ko nas "izvjestava suvim cinjenicama s lica mjesta", dakle neko ko bi, po prirodi stvari, morao znati vise od nas drugih, niti jednom nisi reagirao na te (opetovane) neistine. sto te cini lazovom. emotivnim lazovom. zasto emotivnim? pa zato sto je tvoj jedini argument u dosadasnjoj diskusiji bio i ostao -> "ima nas 5 000 000". slazemo se oko toga da je diskusija nemoguca. ja ne mogu voditi diskusiju s 5 000 000 emotivnih lazova. fakat, ne mogu ni s jednim. eto, to su ti suve cinjenice. nazvati nekoga lazovom moze biti uvreda, ali moze biti i suva cinjenica.

 

 

...

 

 

On 5/26/2020 at 12:20 PM, McLeod said:

Skuplja se veci deo nego na bilo kojem tipu antivladinih protesta do sada.

 

napisao si i zasto je tome tako. slazemo se. ne mogu se medjutim sloziti s tezom da je ulicna rulja koja se protiv sveckog poretka bori pravoslavnim ikonama intelektualna elita Crne Gore. btw. sad se neceg sjetih. postoje pisma izmedju Njegosa i Strossmayera iz kojih se lijepo vidi da su oni litanijsku artikulaciju politicke misli smatrali anakronizmom jos u 19. stoljecu.

 

...

 

 

On 5/25/2020 at 6:48 PM, goldberg said:

SPC u Crnoj Gori nema stav da je ovo progon Srba i insistiraju da se nepravda cini medju pravoslavcima.

 

On 5/26/2020 at 5:26 PM, goldberg said:

SPC u Crnoj Gori uglavnom nije na liniji zastite ugrozenog srpstva jer dobar deo njihovih vernika cine i ljudi koji se izjasnjavaju kao Crnogorci.

 

to je manji dio. uostalom, to sto se neko izjasnjava kao Crnogorac trebalo bi znaciti sto? neku apsolutnu, nepromjenjivu vrijednost? nije tako davno bilo kad je crnogorstvo ustalo u obranu ugrozenog srpstva, i to freneticno, sve s Milom na celu. prema tome tjorak od argumenta. bitnije -> koliki je deo onih koji putem tih litija ponovno ustaju protiv novog sveckog poretka, nevezano za to kako se nacionalno izjasnjavaju? veci ili manji deo? ja sam uvjeren da se radi o dominantnoj vecini. isto tako, ja ne mislim da je tu Crna Gora usamljen & posve specifican slucaj u kosmosu, pa da moramo promatrati stvari iskljucivo iz perspektive autohtone skadarske zabe. mozda ne bi bilo lose uociti upravo radikalan porast populizma i u EU, i u GB, i u USofA. i konacno trece, ja sam (vlastitim usima) slusao i (vlastitim ocima) citao izjave vascelog svestenstva i njihove "pravne sluzbe", tako da mi stvarno nije potrebna necija potvrda. ponavljam, to njihovo farizejsko zastupanje ugrozenih ima svoj ne samo opci religijski, vec i specifican historijski narativ na ovim prostorima, jos otkad je vezir Mehmed pasa Sokolovic oformio Pecku patrijarsiju i dao ju svom bratu na upravljanje. izlaskom iz historije fakti se mijenjaju, medjutim narativi ostaju.

 

 

Quote

Ne znam zasto stalno uplices Hrvatsku, jer tema nije Hrvatska nego Crna Gora.

Rasprava o tome sta tacno znaci etnicitet pripada nekoj drugoj temi.

 

prvo, nije stalno vec povremeno. drugo, ako nesto ne znas, pitaj. primjeri i poredjenja jedan su od temeljnih alata argumentirane diskusije. kao i razjasnjavanje pojmova kojima se u diskusiji barata. vecina debata nikamo ne vodi upravo zato sto diskutanti nisu usaglasili pojmove. 

 

 

Quote

Kako to mislis niko ne vjeruje?

A ovi sto su se skupili i idu na litije?

 

litija do litije na zemlji proletera. "druze Tito, nijesi nas dosad razdvajao, nemoj ni sad!" - znas li odakle je taj citat? a znas li di je Ljubin grob? no dobro, ocigledno ne znas (nijeste ucili u skoli), pa ne mozemo proanalizirati stavke "vjerovanje i vjernik" u njihovom punom znacenju. steta.

 

Spoiler

"Procjena vlastitih vrijednosti u prostoru i u vremenu treba da postane glavnim motivom enciklopedijskih razmatranja. Paralela između "Laže i paralaže" 1834. i "Revizora" 1836. Njegoševa koncepcija pjesnički odražava u "Gorskom vijencu" čisto sedamnaesto stoljeće; da su te pjesničke parole mogle da se jave snagom žive pjesničke riječi, dokazom je onog fatalnog zakašnjenja u prostoru i u vremenu, koje je do 1941-45. osnovnim motivom naše historije. Ti relikti iz sedamnaestog stoljeća, te sopravvivenze simbolički govore o stanju fakata kod nas: "luna i krst" negiraju se do 1912, a i Mažuranićeva je "Smrt Smail-age" protuturska filipika. Hajdučka beletristika hrvatsko-srpska prošlog stoljeća, poezija od Đure do Vojislava, dramatika: Stanoje Glavaš, Segedinac, Hajduk Stanko itd., do Zajčeva Šubića Zrinskog ili Kukuljevića, do Ive Andrića: turski motivi traju od Fortisa i Lovrićeva plaidoyera o hajduku Sočivici do danas. Od Jana Panonija do Marulića, od Nikole Zrinskog Čakovečkog do Luke Imbrišimovića ili Luke Botića. Paralela sa stanjem Slavonije pod fra Lukom Imbrišimovićem ili Srbije od 1712-1780. Hrvatska 33.000 dimova, Dalmacija 40.000 stanovnika, Čarnojevićeva seoba 30.000 duša. Do srbijanskog ustanka dolazi poslije osamdesetogodišnje austrijske okupacije, kada se raji objasnilo da se može živjeti i bez Turaka. Kako se fascinantan krug turske magije još uvijek nije ugasio u našim svijestima, više od svega govori Njegoš, čije parole još danas ubiru pljesak sa otvorene scene, kao da se u "Gorskom vijencu" govori o neposredno živim političkim problemima, a ne o jednom historijskom motivu na prijelazu iz 17. u 18. stoljece. Kako mi (još uvijek) živimo u magli halucinantnih (upravo) preživjelosti, može nam kao klasičan primjer poslužiti masovni patos, kojim su južnoslovjenske narodne mase doživjele godinu 1912. Odsjaj požara kumanovske bitke prelio se preko čitave naše zemlje od Koruške i Ljubljane do Dubrovnika i od Varaždina i Sv. Andrije Budimskog do solunskih, splitskih i istarskih zidina. Naši ljudi su Balkanski rat godine 1912. osjetili kao plamen historijske buktinje, koja je svojom grimiznom posmrtnom počašću obasjala bezbrojne grobove mrtvih pokoljenja. Može se historijski objektivno ustvrditi da se u milijunima južnoslovjenskih svijesti osjetilo u jednom svečanom trenutku kako se survala ogromna mračna hridina i kako je potrpala tragično jedno poglavlje šeststogodišnjeg stradanja i bijede. To moralnopolitičko jedinstvo južnoslovjenskog medija zapalilo se u obliku naivne omladinske inspiracije, koja je zanijela sve naše kulturne centre od Ljubljane do Zadra i od Zagreba do Sarajeva i Osijeka do romantičnog zanosa kao da smo na pragu trijumfalnih pobjeda oko oslobođenja i ujedinjenja čitavog slavenskog Balkana. Nije se, međutim, ni osušila kumanovska krv, kada je već osam mjeseci kasnije bitka na Bregalnici raznijela kao karteča sve ilirske iluzije o kojima su čitava južnoslovjenska pokoljenja bila uvjerena da predstavljaju elemente našeg narodnog opstanka. U dimu i u požaru bregalničke bitke (jula 1913) mi smo naučili da je cinički makijavelizam malih balkanskih dinastija stvarnost, a partitura Lisinskoga, ilirske fantazmagorije, đakovačka idila ili nostalgija za Prizrenom - da su pusta retorika.

[...]

Imena: Joakima Vujića (oca srpskog pozorišta), Jovana Sterije Popovića, Sime Milutinovića Sarajlije, Matije Bana, Jovana Subotića, Đure Jakšića, Laze Kostića, Lisinskog, Demetra, Kukuljevića, Freudenreicha, Vukotinovića, Bogovića, Šenoe, pak sve do Ive Vojnovića, Stjepana pl. Miletića, Matavulja, Sremca i Nušića, taj u jednu riječ: ilirskoslavjanoserbski rodoljubivi Pantheon devetnaestog stoljeća, ostao je do danas hermetički nejasnim romantičnim misterijem, a istodobno to je još uvijek idejno shematski model, po kome se formira nacionalna romantična svijest naše suvremene inteligencije. Više od Bukovčeve Zavjese ili od bilo koje sheme Laze Kostića, Đure Jakšića-Molera, ili od kompozicija Paje Jovanovića, Uroša Predića ili Celestina Medovića ili Kikereca ili Otona Ivekovića, naš prosječni (malograđanski) inteligenat nema u glavi, kada razmišlja o svojoj nacionalnoj svijesti. Ne znači da je takav inteligenat prevladao ovu lažno komponiranu historiju u obliku genre-kompozicija, u onome slučaju, ako nema u glavi niti Paje Jovanovića, Uroša Predića ili Vlaha Bukovca. Ova praznina nije nikakvim dokazom da takav nosilac tzv. nacionalnokulturne svijesti raspolaže uopće nekim pogledima na tu problematiku. Evokacija Alekse Šantića: Krunisanje kralja Petra I Karađorđevića godine 1903. kao primjer lažnog pathosa, koji je u omladinskim glavama oko balkanskih ratova 1912. poprimio oblik višeg fanatičnog vjerovanja. Ovo omladinsko nacionalističko "vjeruju", odnjegovano Papinijem, Ardengom Sofficijem, Mazzinijem ili Marinettijem može se svrstati u prve simptome predfašističkog buđenja. Ovaj omladinski mentalitet južnoslovjenske predratne omladine podudara se sa programom predratnih poljskih nacionalista socijalističkih, koji su se kao poljski narodnooslobodilački pokret pojavili kao preteče fašizma u legijama Pilsudskoga već godine 1914-1915. Nacionalno-socijalistički pokret austrijskih Ukrajinaca i litvinskih omladinskih grupacija podudara se sa talijansko iredentističkim parolama, poetski izraženima u D'Annunzijevoj megalomaniji. Pokret crnih i smeđih košulja u Italiji i u Münchenu, i pokret probuđenih Madžara javljaju se kao parafraze ovih strujanja sa petnaestogodišnjim zakašnjenjem, da bi kao intelektualno politička kontaminacija djelovali na ponovno osvježenje ovih fašističkih strujanja kod nas: Orjuna, Mlada Jugoslavija, Hanao, Srnao. D'Annunzio i Anti-d'Annunzio, "spremte se spremte četnici", itd., to su bile parole jugoslavenstvujušće Omladine, koja se povampirila u vidovdanskoj etici i u misterijima dinarske rase do karikature rojalističkog cinizma koji je u oblasti kulturnostvaralačkoj ostao jalov do dana svoje propasti." (Miroslav Krleža, 27. januara 1952. u Zagrebu)

 

uostalom, to bi bila jos jedna "druga tema", zar ne? medjutim, ako sad "upletem" Novi Zavjet (Bibliju ste, nadam se, imali na Vjeronauku?), i ono sto tamo kristalno jasno pise o

  1. farizejskim hramovima
  2. zemaljskoj imovini
  3. bavljenju vjernika politikom
  4. skidanjem diktatora s vlasti

hoce li i to "pripadati nekoj drugoj temi"?

 

 

Quote

Oko Djukanovica - mozda zato sto njegov silazak na vlasti nema neke veze sa demokratijom i prebrojavanjem glasova, nego sa huskanjem na neprijatelja, izmisljanje zavere protiv rezima, ucenjivanje ljudi, kupovanje glasova.

 

mene Djukanovic kao Djukanovic ne zanima, zato sto on ni po cemu nije specifican u ovoj regiji, a ovo sto si opisao upravo je standard epske politike u epskih naroda. Zagreb je stanovnistvom veci, ali i (ekonomski, pa i kulturno) razvijeniji od Crne Gore, pa opet identicna prica, Bandic Zagrebom suvereno vlada vec 20 godina. da li tebi takav standard, kao gradjaninu ove regije, odgovara ili ne? ako ne, kako ga mislis promjeniti? ulicnom ruljom koja religijskim ikonama iscrtava svoju politicku platformu? genijalna taktika. hajde, probaj ju prvo primjeniti u svom dvoristu, nije Milo nista gori od Vucica ili Bandica. javi rezultate.

 

...

Edited by Vjekoslav
Link to comment
Share on other sites

Vjeko, Vjeko...opet lazi, opet podmetanja...

Cemu ovo? Dobio si mnostvo suvih cinjenica, tvoj problem je sto ih ne prihvatas.
Mnogo vise truda je potrebno da izgovoris laz umjesto istine.

Ne trudi se toliko...

 

Laka ti noc.

 

 

 

 

Edited by Valensija
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Vjekoslav said:

to je manji dio. uostalom, to sto se neko izjasnjava kao Crnogorac trebalo bi znaciti sto? neku apsolutnu, nepromjenjivu vrijednost? nije tako davno bilo kad je crnogorstvo ustalo u obranu ugrozenog srpstva, i to freneticno, sve s Milom na celu. prema tome tjorak od argumenta. bitnije -> koliki je deo onih koji putem tih litija ponovno ustaju protiv novog sveckog poretka, nevezano za to kako se nacionalno izjasnjavaju? veci ili manji deo? ja sam uvjeren da se radi o dominantnoj vecini. isto tako, ja ne mislim da je tu Crna Gora usamljen & posve specifican slucaj u kosmosu, pa da moramo promatrati stvari iskljucivo iz perspektive autohtone skadarske zabe. mozda ne bi bilo lose uociti upravo radikalan porast populizma i u EU, i u GB, i u USofA. i konacno trece, ja sam (vlastitim usima) slusao i (vlastitim ocima) citao izjave vascelog svestenstva i njihove "pravne sluzbe", tako da mi stvarno nije potrebna necija potvrda. ponavljam, to njihovo farizejsko zastupanje ugrozenih ima svoj ne samo opci religijski, vec i specifican historijski narativ na ovim prostorima, jos otkad je vezir Mehmed pasa Sokolovic oformio Pecku patrijarsiju i dao ju svom bratu na upravljanje. izlaskom iz historije fakti se mijenjaju, medjutim narativi ostaju.

 

 

Kakve veze ima sta su radili oni sto su se izjasnjavali Crnogorci pre 30 godina sa sadasnjim stanjem?

 

Nisam uvodio nikakve crno bele kategorije, samo sam prokomentarisao tezu da je SPC u Crnoj Gori na brani ugrozenog srpstva u kontekstu crnogorski protiv srpskog nacionalizma.

 

1 hour ago, Vjekoslav said:

 

prvo, nije stalno vec povremeno. drugo, ako nesto ne znas, pitaj. primjeri i poredjenja jedan su od temeljnih alata argumentirane diskusije. kao i razjasnjavanje pojmova kojima se u diskusiji barata. vecina debata nikamo ne vodi upravo zato sto diskutanti nisu usaglasili pojmove. 

 

 

Rec stalno je bilo namerno preterivanje, slazem se da je povremeno.

 

Moj stav je da ne mozemo ubacivati stvari koje nemaju veze sa temom jer su nam bliske.

 

I McLeod i srpski patrijarh su isto vrsili neumesno poredjenje - McLeod je poredio situaciju u Hrvatskoj za vreme rata sa sadasnjom situacijom, a patrijarh je poredio situaciju iz vremena WW2 sa sadasnjom situacijom.

 

Ne mogu se porediti Hrvatska i Crna Gora jer drzava Hrvatska nije osnivala HPC.

 

1 hour ago, Vjekoslav said:

 

litija do litije na zemlji proletera. "druze Tito, nijesi nas dosad razdvajao, nemoj ni sad!" - znas li odakle je taj citat? a znas li di je Ljubin grob? no dobro, ocigledno ne znas (nijeste ucili u skoli), pa ne mozemo proanalizirati stavke "vjerovanje i vjernik" u njihovom punom znacenju. steta.

 

  Reveal hidden contents

"Procjena vlastitih vrijednosti u prostoru i u vremenu treba da postane glavnim motivom enciklopedijskih razmatranja. Paralela između "Laže i paralaže" 1834. i "Revizora" 1836. Njegoševa koncepcija pjesnički odražava u "Gorskom vijencu" čisto sedamnaesto stoljeće; da su te pjesničke parole mogle da se jave snagom žive pjesničke riječi, dokazom je onog fatalnog zakašnjenja u prostoru i u vremenu, koje je do 1941-45. osnovnim motivom naše historije. Ti relikti iz sedamnaestog stoljeća, te sopravvivenze simbolički govore o stanju fakata kod nas: "luna i krst" negiraju se do 1912, a i Mažuranićeva je "Smrt Smail-age" protuturska filipika. Hajdučka beletristika hrvatsko-srpska prošlog stoljeća, poezija od Đure do Vojislava, dramatika: Stanoje Glavaš, Segedinac, Hajduk Stanko itd., do Zajčeva Šubića Zrinskog ili Kukuljevića, do Ive Andrića: turski motivi traju od Fortisa i Lovrićeva plaidoyera o hajduku Sočivici do danas. Od Jana Panonija do Marulića, od Nikole Zrinskog Čakovečkog do Luke Imbrišimovića ili Luke Botića. Paralela sa stanjem Slavonije pod fra Lukom Imbrišimovićem ili Srbije od 1712-1780. Hrvatska 33.000 dimova, Dalmacija 40.000 stanovnika, Čarnojevićeva seoba 30.000 duša. Do srbijanskog ustanka dolazi poslije osamdesetogodišnje austrijske okupacije, kada se raji objasnilo da se može živjeti i bez Turaka. Kako se fascinantan krug turske magije još uvijek nije ugasio u našim svijestima, više od svega govori Njegoš, čije parole još danas ubiru pljesak sa otvorene scene, kao da se u "Gorskom vijencu" govori o neposredno živim političkim problemima, a ne o jednom historijskom motivu na prijelazu iz 17. u 18. stoljece. Kako mi (još uvijek) živimo u magli halucinantnih (upravo) preživjelosti, može nam kao klasičan primjer poslužiti masovni patos, kojim su južnoslovjenske narodne mase doživjele godinu 1912. Odsjaj požara kumanovske bitke prelio se preko čitave naše zemlje od Koruške i Ljubljane do Dubrovnika i od Varaždina i Sv. Andrije Budimskog do solunskih, splitskih i istarskih zidina. Naši ljudi su Balkanski rat godine 1912. osjetili kao plamen historijske buktinje, koja je svojom grimiznom posmrtnom počašću obasjala bezbrojne grobove mrtvih pokoljenja. Može se historijski objektivno ustvrditi da se u milijunima južnoslovjenskih svijesti osjetilo u jednom svečanom trenutku kako se survala ogromna mračna hridina i kako je potrpala tragično jedno poglavlje šeststogodišnjeg stradanja i bijede. To moralnopolitičko jedinstvo južnoslovjenskog medija zapalilo se u obliku naivne omladinske inspiracije, koja je zanijela sve naše kulturne centre od Ljubljane do Zadra i od Zagreba do Sarajeva i Osijeka do romantičnog zanosa kao da smo na pragu trijumfalnih pobjeda oko oslobođenja i ujedinjenja čitavog slavenskog Balkana. Nije se, međutim, ni osušila kumanovska krv, kada je već osam mjeseci kasnije bitka na Bregalnici raznijela kao karteča sve ilirske iluzije o kojima su čitava južnoslovjenska pokoljenja bila uvjerena da predstavljaju elemente našeg narodnog opstanka. U dimu i u požaru bregalničke bitke (jula 1913) mi smo naučili da je cinički makijavelizam malih balkanskih dinastija stvarnost, a partitura Lisinskoga, ilirske fantazmagorije, đakovačka idila ili nostalgija za Prizrenom - da su pusta retorika.

[...]

Imena: Joakima Vujića (oca srpskog pozorišta), Jovana Sterije Popovića, Sime Milutinovića Sarajlije, Matije Bana, Jovana Subotića, Đure Jakšića, Laze Kostića, Lisinskog, Demetra, Kukuljevića, Freudenreicha, Vukotinovića, Bogovića, Šenoe, pak sve do Ive Vojnovića, Stjepana pl. Miletića, Matavulja, Sremca i Nušića, taj u jednu riječ: ilirskoslavjanoserbski rodoljubivi Pantheon devetnaestog stoljeća, ostao je do danas hermetički nejasnim romantičnim misterijem, a istodobno to je još uvijek idejno shematski model, po kome se formira nacionalna romantična svijest naše suvremene inteligencije. Više od Bukovčeve Zavjese ili od bilo koje sheme Laze Kostića, Đure Jakšića-Molera, ili od kompozicija Paje Jovanovića, Uroša Predića ili Celestina Medovića ili Kikereca ili Otona Ivekovića, naš prosječni (malograđanski) inteligenat nema u glavi, kada razmišlja o svojoj nacionalnoj svijesti. Ne znači da je takav inteligenat prevladao ovu lažno komponiranu historiju u obliku genre-kompozicija, u onome slučaju, ako nema u glavi niti Paje Jovanovića, Uroša Predića ili Vlaha Bukovca. Ova praznina nije nikakvim dokazom da takav nosilac tzv. nacionalnokulturne svijesti raspolaže uopće nekim pogledima na tu problematiku. Evokacija Alekse Šantića: Krunisanje kralja Petra I Karađorđevića godine 1903. kao primjer lažnog pathosa, koji je u omladinskim glavama oko balkanskih ratova 1912. poprimio oblik višeg fanatičnog vjerovanja. Ovo omladinsko nacionalističko "vjeruju", odnjegovano Papinijem, Ardengom Sofficijem, Mazzinijem ili Marinettijem može se svrstati u prve simptome predfašističkog buđenja. Ovaj omladinski mentalitet južnoslovjenske predratne omladine podudara se sa programom predratnih poljskih nacionalista socijalističkih, koji su se kao poljski narodnooslobodilački pokret pojavili kao preteče fašizma u legijama Pilsudskoga već godine 1914-1915. Nacionalno-socijalistički pokret austrijskih Ukrajinaca i litvinskih omladinskih grupacija podudara se sa talijansko iredentističkim parolama, poetski izraženima u D'Annunzijevoj megalomaniji. Pokret crnih i smeđih košulja u Italiji i u Münchenu, i pokret probuđenih Madžara javljaju se kao parafraze ovih strujanja sa petnaestogodišnjim zakašnjenjem, da bi kao intelektualno politička kontaminacija djelovali na ponovno osvježenje ovih fašističkih strujanja kod nas: Orjuna, Mlada Jugoslavija, Hanao, Srnao. D'Annunzio i Anti-d'Annunzio, "spremte se spremte četnici", itd., to su bile parole jugoslavenstvujušće Omladine, koja se povampirila u vidovdanskoj etici i u misterijima dinarske rase do karikature rojalističkog cinizma koji je u oblasti kulturnostvaralačkoj ostao jalov do dana svoje propasti." (Miroslav Krleža, 27. januara 1952. u Zagrebu)

 

uostalom, to bi bila jos jedna "druga tema", zar ne? medjutim, ako sad "upletem" Novi Zavjet (Bibliju ste, nadam se, imali na Vjeronauku?), i ono sto tamo kristalno jasno pise o

  1. farizejskim hramovima
  2. zemaljskoj imovini
  3. bavljenju vjernika politikom
  4. skidanjem diktatora s vlasti

hoce li i to "pripadati nekoj drugoj temi"?

 

 

Hoce, na nekom PDF posvecenom istoriji ili religiji.

 

1 hour ago, Vjekoslav said:

 

mene Djukanovic kao Djukanovic ne zanima, zato sto on ni po cemu nije specifican u ovoj regiji, a ovo sto si opisao upravo je standard epske politike u epskih naroda. Zagreb je stanovnistvom veci, ali i (ekonomski, pa i kulturno) razvijeniji od Crne Gore, pa opet identicna prica, Bandic Zagrebom suvereno vlada vec 20 godina. da li tebi takav standard, kao gradjaninu ove regije, odgovara ili ne? ako ne, kako ga mislis promjeniti? ulicnom ruljom koja religijskim ikonama iscrtava svoju politicku platformu? genijalna taktika. hajde, probaj ju prvo primjeniti u svom dvoristu, nije Milo nista gori od Vucica ili Bandica. javi rezultate.

...

 

Mozda je specifican jer je tema Crna Gora?

 

To sto tebe zanima ili ne zanima je irelevantno. Tema se bavi desavanjima u Crnoj Gori i naravno da se ovde necemo generalno baviti vladavinom SNS ili HDZ - za takve diskusije postoje odgovarajuce teme.

 

Moje licno misljenje je da je Vucic gori od Djukanovica - Djukanovic ima opoziciju koja ne moze da ga pobedi, Vucic nema opoziciju, ali to je drugo.

 

Oko litija - pa bili su i protesti sa sloganom "miILIon", "odupri se - 97000" u vreme kada je izbio skandal sa objavom Knezevica. To se izgleda zaboravlja i predstavlja se kao da je Crna Gora Iran, a Djukanovic Reza Pahlavi. 

 

Da ne pisem kilometarski post - Djukanovic je najavio formiranje CPC jer bi time trebalo da bude "zaokruzen crnogorski identitet". Ovo nije izmisljeno, ima snimak i to Djukanovic i ne krije. I kako to nije mesanje drzave u crkveno uredjenje?

 

Mislim, jasno je - neki ovde ne vole crkvu, konzervativizam i slicno. To jeste legitimno, ono sto nije legitimno je iskrivljavati fakte samo zbog te antipatije. Jedno je reci "ako ih je Milo sasekao" ili "ovde ga podrzavam", ali to nije isto sto i reci "Djukanovic je postupio ispravno" ako pod ispravnim definisemo odvojenost crkve i drzave.

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Policija je morala da razdvoji kolonu na dva dijela zbog normalnog funkcionisanja saobraćaja, ali nek se to podvede na još jedan atak na SPC.

Amfilohije okružen nekim finim momcima, čovjek iz naroda i za narod.

 

Ali zamisli ti tih mozgova koji voze mošti, i onda legnu na sirenu pola sata. Mir i blagostanje.

Edited by SamoFlacko
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, goldberg said:

Mislim, jasno je - neki ovde ne vole crkvu, konzervativizam i slicno.

 

To jeste legitimno, ono sto nije legitimno je iskrivljavati fakte samo zbog te antipatije. Jedno je reci "ako ih je Milo sasekao" ili "ovde ga podrzavam", ali to nije isto sto i reci "Djukanovic je postupio ispravno" ako pod ispravnim definisemo odvojenost crkve i drzave.

 

A moze i da se napise, mislim  jasno je, da ovde neki mnogo vole konzervativizam, a neki i crkvu pre svega na plemenski nacin, a ovozemaljski ljudski zivot drugih ne fermaju ni ko dve ciganske pare. Sta fali jos koja generacija (samo da nisu moji) sa teskim zivotom?

 

Ovo u Crnoj Gori je, kako izgleda, vec sada toliko za*******  da ce generacije unutar porodica imati nasledjene traume i kad ovi svi odu u vecna lovista. Ali ko je i kad tu mislio o buducnosti, o vremenu duzem od jednog izbornog ciklusa ili eventualno svog zivotnog veka ili icemu drugom sem sospstvenom budjelaru i nekretninama. Ko da ih je sve Luj XIV pravio.

 

Da li je legitmno podrzavati da se stvari rese nekom vrstom unutrasnje diplomatije, a  ne da se gura i zadnjih par stotina hiljada ljudi sa tih prostora u neku vrstu gradjanskog rata ili sukoba iz koga nema povratka ?

 

Edited by Plavi Golub
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

inače je u CG sve funkcionisalo na vrhunskom nivou do pojave ovih koji bi da mirnim okupljanjima ruše njenu nezavisnost. Da zanemarimo i to sto jedino diktator i njegovi kerberi izazivaju incidente i šire strah i produbljuju podele među građanima u CG. Dovoljno je ispratiti izjave Dritona Abazoviča o tome ko ruši CG i ko izaziva sukobe.Naravno to vazi za dobornamerne učesnike foruma.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nije funkcionisalo na vrhunskom nivou, niti će ikada. Ali to ne znači da suprotna strana, u ovom mini ratu, treba da bude imuna na kritiku.

Mirna okupljanja? U smislu da nema sukoba, da. 

Ali ako recimo blokiraju jedini put između dva grada, pa reaguje policija, smatraš li to represijom nad sveštenicima?

Ili kad kao juče naprave ovu kolonu, pa ih policajac bez neke pompe i frke, razdvoji dok mu neki stari prdonja priča "oli pucat na mene".

Ili kad su onu noć oslobodili sveštenike u Nikšiću, kad je stotinu auta kružilo po gradu sa sirenama od pola 1 do skoro 2 posle ponoći, skandirajući pobjeda, pobjeda.

 

Stvarno ne mogu da budem ovca, ako mi nešto smeta, smetaće mi ko god to radio.

Kao što mi je smetalo divljanje lažnih patriota na dan nezavisnosti.

 

Inače, Dritana doživljavam kao jedinog ozbiljnog opozicionara, slažem se sa većinom stvari koje govori, ali teško da će imati preveliku podršku jer priča racionalno.

 

 

Edited by SamoFlacko
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Plavi Golub said:

Bolje da ne pitam koji su oni koji nisu dobronamerni clanovi, i kojim se parametrom dobronamernost uopste meri.

 

 

Svako ima neku muvu na svojoj kapi pa neka je sam gaji ili uklanja kako mu volja. Moje je da iznesem činjenice a kako ih neko tumači nije moj problem. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, SamoFlacko said:

Nije funkcionisalo na vrhunskom nivou, niti će ikada. Ali to ne znači da suprotna strana, u ovom mini ratu, treba da bude imuna na kritiku.

Mirna okupljanja? U smislu da nema sukoba, da. 

Ali ako recimo blokiraju jedini put između dva grada, pa reaguje policija, smatraš li to represijom nad sveštenicima?

Ili kad kao juče naprave ovu kolonu, pa ih policajac bez neke pompe i frke, razdvoji dok mu neki stari prdonja priča "oli pucat na mene".

Ili kad su onu noć oslobodili sveštenike u Nikšiću, kad je stotinu auta kružilo po gradu sa sirenama od pola 1 do skoro 2 posle ponoći, skandirajući pobjeda, pobjeda.

 

Stvarno ne mogu da budem ovca, ako mi nešto smeta, smetaće mi ko god to radio.

Kao što mi je smetalo divljanje lažnih patriota na dan nezavisnosti.

 

Inače, Dritana doživljavam kao jedinog ozbiljnog opozicionara, slažem se sa većinom stvari koje govori, ali teško da će imati preveliku podršku jer priča racionalno.

 

 

CG policija samo treba da bude nepristrasna i da radi profesionalno svoj posao. Dakle da hapsi don Brana kad se iz njegove kuce puca uz stotine pusaka.Da hapse pripadnike kavačkog i svakog drugog klana a ne da im pruzaju logističku podraku. da spreče divljanje komita i raznih paravoski dps-a kad oni zatvore saobraćajnice i trgove po CG. Zanima me da li je neko privrden nakon one tuče u NIkšiću ili da li je pokrenut postupak protiv organizatora tih oku0ljanja u vreme vanrednih mera. Ili to vazi samo za jednu stranu

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Plavi Golub said:

 

A moze i da se napise, mislim  jasno je, da ovde neki mnogo vole konzervativizam, a neki i crkvu pre svega na plemenski nacin, a ovozemaljski ljudski zivot drugih ne fermaju ni ko dve ciganske pare. Sta fali jos koja generacija (samo da nisu moji) sa teskim zivotom?

 

Ovo u Crnoj Gori je, kako izgleda, vec sada toliko za*******  da ce generacije unutar porodica imati nasledjene traume i kad ovi svi odu u vecna lovista. Ali ko je i kad tu mislio o buducnosti, o vremenu duzem od jednog izbornog ciklusa ili eventualno svog zivotnog veka ili icemu drugom sem sospstvenom budjelaru i nekretninama. Ko da ih je sve Luj XIV pravio.

 

Da li je legitmno podrzavati da se stvari rese nekom vrstom unutrasnje diplomatije, a  ne da se gura i zadnjih par stotina hiljada ljudi sa tih prostora u neku vrstu gradjanskog rata ili sukoba iz koga nema povratka ?

 

Moguce da neki manje ili vise vole konzervativizam.

 

Ja licno nisam za taj pravac, ali se zalazem da je on legitiman dok god nasiljem ne primorava  i druge da budu konzervativci.

 

Na ovoj temi sam jasno napisao da se zalazem za razdvajanje drzave i crkve - nije posao crkve da se mesa u drzavnu politiku i to je legitimna kritika crkve. Isto tako, nije posao drzave da pravi svoju crkvu, nije posao ateista da odredjuje vernicima u koju ce crkvu da idu samo jer im se poklapa sa nacionalistickim ciljevima.

 

Sto se tice nezavisnosti Crne Gore legitimno je i da izglasaju da budu nezavisni i da sutra budu deo Srbije - kako god vecina bude zelela. Nece njima biti nista ni bolje ni gore ni u jednom ni u drugom slucaju, osim sto ce nacionalisti i sa jedne i sa druge strane podgrevati pricu da je krucijalno pitanje da li je Crna Gora nezavisna ili nije.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...