Jump to content

Crna Gora


djole

Recommended Posts

6 minutes ago, Constantin said:

1. ja nešto ne vidim ??? a mislim da je najzavisnija država u regionu...

2. A šta da čitam...sve je kao u onoj priči "Ero i Kadija".....tako svi tumače. Kad zatreba izvučemo Ustav iz 74' ..pa "Kačanički" pa 8. sednicu...pa jogurt revoluciju, pa "ne lomite mi bagrenje", pa humanitarnu krizu, pa NATO (nemoj me čuje Puzigaća)...od pokvarenog pasulja, jednonacionalnog trovanja (mislim ove kod poslednjih izbora).....

 

Lepo ja čitam i kaže "narodi" imaju pravo na samoopredeljenje uključujući i.....

narod(nost)i, da  završim rečenicu. Inače ovo bilo upućeno ovom pametnjakoviću, a ne tebi. Mi smo ovo odavno prežvakali, i to dobro.

A edit svega ovoga je "Najebasmo svi od reda" A ono što smo (ustvari su) zakuvali će jedemo još par decenija.

Edited by Pristevac
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Vjekoslav said:

postoji li neko glasacko tijelo iza tog Djukanovica, i iza tog Vucica? ja mislim da postoji. postoje li neki vjernici iza te famozne SPC? ja mislim da postoje. kao sto postoje i Hrvati koji iz Hrvatske zele vladati / vladaju Bosnom (i tako vec stoljecima), ili pak Srbi koji 46 godina nakon SFRJ Ustava iz 1974. godine jos uvijek ne priznaju samostalnost Kosova. oprosti, ali "upropastise nas dvojica kurvara i jedna kafanska salfeta" uistinu jeste ignorantski nivo prezentacije / shvacanja politike. 

 

mozemo li bolje? ili hajde, za pocetak, barem iskrenije?

sta se ovo stobom desilo ???

ono kao glasacko telo iza nekoga pa ustav pa ....

jesi li ti to ozbiljno ?

 

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Pristevac said:

Kosovo je nezavisna država.

To je faktičko stanje, ali to nema nikakve veze sa ustavom iz 1974, ne znam samo čemu potreba za blamiranjem ovakvog tipa? Ta teritorija jeste imala poseban status, ali nikako nije bila republika i taj status je u mnogome bio različit od statusa koji su imale republike. Pravo veta koje je uvedeno tim ustavom nikako se ne može izjednačiti sa pravom glasa koje su imale sve republike. U ovom slučaju mešaš babe i žabe, odnosno mešaš se u stvari o kojima nemaš pojma. Čak si došao do toga da mešaš pravo na samoopredeljenje sa ustavno uređenim statusom određene oblasti.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Opozicija u CG je uvek imala tu negde oko 40%, sad i vise kad je Krivokapic napustio koaliciju sa DPS.

 

Zapravo, ako gledamo egzaktne brojke, to bi bilo:

 

2016.

DPS 41,41% + SD 3,26% = 44,67%

vs.

DF 20,32% + Kljuc 11,05% + Demokrate 10,01% + SDP 5,23% = 46.61%

 

Manjine su prevagnule jer su svi oni povezani sa DPS (to bi bilo kao kada bi Vucic vladao samo jer ima podrsku Ugljanina ili Pastora).

 

2012.

DPS - SDP 45, 60%

vs.

DF 22,82% + SNP 11,06% + pozitivna CG 8,24% = 42.12%

 

2009.

E ovde je Djukanovic pobedio ubedljivije: 51, 9% naspram 32 % (ako ne racunamo tu DSS - NS sa skoro 3%).

 

Dakle, vidimo da je broj glasova protiv rezima u CG mnogo veci od broja glasova protiv SNS rezima u Srbiji i da on raste.

 

E sad, neko ce reci, samo da svrgnemo diktatora. Pa problem sa DPS i jeste apsolutna vlast, da je DPS samo deo koalicije to bi bilo lose, ali ne bio ni blizu ovakvom stanju. Drugim recima, Medojevic, Mandic, Knezevic i drugi su nesto sto se mora progutati u koaliciji ako se zeli demokratizacija Crne Gore.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Liska Manjina said:

Mene samo fascinira kako neki zakleti "liberali i demokrate" u ovoj situaciji brane diktaturu Don Mila

Zato što je "liberalizam" lažan a nacionalizam stvaran.

Edited by Rastko
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 5/21/2020 at 11:13 AM, Liska Manjina said:

Mene samo fascinira kako neki zakleti "liberali i demokrate" u ovoj situaciji brane diktaturu Don Mila

 

Mislio sam da ne odgovaram, ali evo ipak - zbog nemogucnosti da shvatite da napad na jednu idiotariju ne znaci da branis nekog drugog ko takodje ukazuje na ocigledno radite istu stvar koju zamerate tom Don Milu ili Vucicu.

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

On 5/21/2020 at 12:21 AM, laki perkos said:

Ne vidim razlog da se na ovoj temi stalno ubacuje AV i upoređuje njegova tiranija sa diktatirom Don Mila u CG. Koliko god njih dvoje bili uvezani tj koliko god Don drzi žvalu u svojoj šaci to ipak ne umanjuje činjenicu o kojoj ovde treba da diskutujemo a to je diktatura Don Mila u CG i pokusaj unistenja SPC na tim prostorima.


Ti opet određuješ o čemu će da se piše. Pri čemu, ti to radiš na takav način gde ne zadaješ temu diskusije, već zadaješ ishod, zaključak i rezultat iste, sa kojim onda svi zajedno treba da se tapšemo po ramenima u fazonu ja tebi vojvodo, ti meni serdare. Time daješ osnovni ton ovoj temi da je svako ko dođe i misli drugačije neprijatelj i nije dobro došao.

 

Dragi perkose, ako želiš da diskutuješ o nečemu, onda budi spreman da čuješ i mišljenje da je ovaj sukob (npr.) indirektno mešanje Srbije u unutrašnje stvari CG i nastavak višedecenijske politike krvi i tla koju je skoro svaka politička vlast u Srbiji, od 1989. na ovamo negovala. Pa argumentuj da nije ako možeš. Ali da određuješ ko će šta da piše, nemoj molim te. 

  • Thanks 1
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

Prvo bi ti trebalo da nečim argumentuješ taj stav da je Srbija kriva za najnovija događanja u CG. Tek onda očekuj da iznesem argumente protiv toga. Ovako dok prenosiš svoje lično mišljenje ničim potkepljeno mogu samo da apelujem da to ne činiš na ovoj temi koja je o problemima SPC u CG.

Edited by laki perkos
  • Like 3
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Eddard said:


Ti opet određuješ o čemu će da se piše. Pri čemu, ti to radiš na takav način gde ne zadaješ temu diskusije, već zadaješ ishod, zaključak i rezultat iste, sa kojim onda svi zajedno treba da se tapšemo po ramenima u fazonu ja tebi vojvodo, ti meni serdare. Time daješ osnovni ton ovoj temi da je svako ko dođe i misli drugačije neprijatelj i nije dobro došao.

 

Dragi perkose, ako želiš da diskutuješ o nečemu, onda budi spreman da čuješ i mišljenje da je ovaj sukob (npr.) indirektno mešanje Srbije u unutrašnje stvari CG i nastavak višedecenijske politike krvi i tla koju je skoro svaka politička vlast u Srbiji, od 1989. na ovamo negovala. Pa argumentuj da nije ako možeš. Ali da određuješ ko će šta da piše, nemoj molim te. 

42kfqg.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Eddard said:

budi spreman da čuješ i mišljenje da je ovaj sukob (npr.) indirektno mešanje Srbije u unutrašnje stvari CG i nastavak višedecenijske politike krvi i tla koju je skoro svaka politička vlast u Srbiji, od 1989. na ovamo negovala.

 

30 minutes ago, laki perkos said:

taj stav da je Srbija kriva za sva događanja u CG

 

5 minutes ago, RatzenStadt said:

42kfqg.jpg

 

patos.

pozeljan u antickoj drami, porazan u politici.

Link to comment
Share on other sites

On 5/21/2020 at 10:24 AM, Pavaroti said:

SPC sve ove godine nije smetao Milo, vec kad zeli da im uzme plac u Buljaricama. Cim se dogovore, odmah ce litije i da stanu,. Zvalavi ce sad to da iskoristi u odbrani sprstva i posle 21. juna se sredjuje sve. Ove dve vlasti su toliko povezane da se to ne moze recima opisati.  Zajebavaju ovaj narod, sta god da izlupetaju oni ce to prihvatiti

Ne moze se za Djukanovica reci da jei padobranac ili uzurpator vlasti.Neki glasacki listicu mu daju  kakav takav legitimitet bez obzira sto demokratija u Milogori nije na zavidnom nivou.Sasvim je razumljivo sto Crkva uvazava tu cinjenicu i postuje okvire svoje  misije koja ne ukljucuje dnevnopoliticka pitanja .Okolnost da Djukanovic ugrozava postojanje Crkve kroz  otimanje  imovine daje Crkvi valjan osnov da pokusa da utice na svoje vjernike i postovaoce i u toj sferi u kojoj inace Crkva nema sta da trazi.

Edited by Rastko
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 5/23/2020 at 3:00 PM, McLeod said:

 

Mislio sam da ne odgovaram, ali evo ipak - zbog nemogucnosti da shvatite da napad na jednu idiotariju ne znaci da branis nekog drugog ko takodje ukazuje na ocigledno radite istu stvar koju zamerate tom Don Milu ili Vucicu.

Tačno si to rekao, ti napadaš samo "jednu idiotariju", i ne samo ti. Sloboda veroispovesti spada u red najvažnijih ljudskih prava i građanskih sloboda, te je osnova svakog demokratski uređenog društva. Mislim da je napad na te vrednosti mnogo opasniji i da zaslužuje mnogo oštriju kritiku, ali ipak ti biraš da kritikuješ SPC zbog neplaćanja poreza, bahatosti itd... To dovoljno govori o tebi, možda ti nemaš nameru da braniš Mila, ali ipak pokazuješ da je na tvojoj skali kritike SPC iznad don Mila. Toliko o objektivnosti!

 

Opet se zaboravlja uzrok, a fokus se prebacuje na posledicu. Čovek je donio zakon po kojem ex lege imovina verskih zajednica prelazi u državnu svojinu, bar sam od tebe očekivao kritiku tog zakona. Ne vidim neku sponu između liberalizacije i nacionalizacije, ali ajde da i to vidimo. Kad se država meša u crkvena pitanja, teško je očekivati da neće biti i kontraefekta. Ovde se zanemariju osnovni principi građanskog prava (stvarnog prava) koji su tu još od rimskog vremena, nakon 100 godina ti si se setio da su ti hramovi izgrađeni od "državnih para", i to u državi gde je verski poglavar istovremeni bio i svetovni. Uz sve to ta tržava je bila u zajednici sa Srbijom 100 godina, gde je bukvalno deo para poreskih obveznika iz Srbije odlazio u budžet republike Crne Gore.

Edited by Liska Manjina
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Liska Manjina said:

Tačno si to rekao, ti napadaš samo "jednu idiotariju", i ne samo ti. Sloboda veroispovesti spada u red najvažnijih ljudskih prava i građanskih sloboda, te je osnova svakog demokratski uređenog društva. Mislim da je napad na te vrednosti mnogo opasniji i da zaslužuje mnogo oštriju kritiku, ali ipak ti biraš da kritikuješ SPC zbog neplaćanja poreza, bahatosti itd... To dovoljno govori o tebi, možda ti nemaš nameru da braniš Mila, ali ipak pokazuješ da je na tvojoj skali kritike SPC iznad don Mila. Toliko o objektivnosti!

 

Opet se zaboravlja uzrok, a fokus se prebacuje na posledicu. Čovek je donio zakon po kojem ex lege imovina verskih zajednica prelazi u državnu svojinu, bar sam od tebe očekivao kritiku tog zakona. Ne vidim neku sponu između liberalizacije i nacionalizacije, ali ajde da i to vidimo. Kad se država meša u crkvena pitanja, teško je očekivati da neće biti i kontraefekta. Ovde se zanemariju osnovni principi građanskog prava (stvarnog prava) koji su tu još od rimskog vremena, nakon 100 godina ti si se setio da su ti hramovi izgrađeni od "državnih para", i to u državi gde je verski poglavar istovremeni bio i svetovni. Uz sve to ta tržava je bila u zajednici sa Srbijom 100 godina, gde je bukvalno deo para poreskih obveznika iz Srbije odlazio u budžet republike Crne Gore.

Bilo bi zanimljivo vidjeti reakciju odnosnih kad bi Srbija ili  jos bolje Srpska pristupila  podrzavljenju imovine  Rimokatolicke crkve ili Islamske vjerske zajednice.

Edited by Rastko
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Rastko said:

Bilo bi zanimljivo vidjeti reakciju odnosnih kad bi Srbija ili  jos bolje Srpska pristupila  podrzavljenju imovine  Rimokatolicke crkve ili Islamske vjerske zajednice.

Dovoljno je samo pročitati o standoff-u Cliven Bundy-a, odnosno o sporu tog farmera sa USA odnosno BLM-om, biroom za upravljanje zemljom (grubi prevod). Određena je konfiskacija stoke kao naknada za korištenje travnjaka, i poslate su policijske snage da istu konfiskuju, međutim tu se pojavio mali milion naoružanih kauboja koji su branili farmera i njegovu stoku, privatnu svojinu.  Divan detalj, imaju čak i fotografije. Mene samo zanima šta bi pojedinci rekli kada bi se oko Ostroga pojavili naoružani vernici, mislim da bi bili okarakterisani kao teroristi, dok su divni Ameri borci za ljudska prava. Jebem li ga, valjda su to dvostruki standardi.

 

edit: Živo me zanima kako bi ovakav zakonski predlog bio prihvaćen u Teksasu, kako bi bio sproveden, i kako bi to država rekla naoružanom kauboju da  imovina crkve u koju on ide sad pripada državi i da oni tu mogu naseliti drugu versku zajednicu, ako im se digne kurac.

Edited by Liska Manjina
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Kronostime said:

Crkva pokusava da sebi da znacaj koji nije imala jos od Vladike Njegosa - da vodi drzavu.

Crkvi nije mesto u politici i vrata hramova moraju da budu otvorena svima koji imaju neku potrebu da ih obidju i eventualno se pomole u njima.

 

Samo zamenis mesta recima "crkva" i "drzava" i opet si tacno opisao Crnu Goru.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Liska Manjina said:

Tačno si to rekao, ti napadaš samo "jednu idiotariju", i ne samo ti. Sloboda veroispovesti spada u red najvažnijih ljudskih prava i građanskih sloboda, te je osnova svakog demokratski uređenog društva. Mislim da je napad na te vrednosti mnogo opasniji i da zaslužuje mnogo oštriju kritiku, ali ipak ti biraš da kritikuješ SPC zbog neplaćanja poreza, bahatosti itd... To dovoljno govori o tebi, možda ti nemaš nameru da braniš Mila, ali ipak pokazuješ da je na tvojoj skali kritike SPC iznad don Mila. Toliko o objektivnosti!

 

Opet se zaboravlja uzrok, a fokus se prebacuje na posledicu. Čovek je donio zakon po kojem ex lege imovina verskih zajednica prelazi u državnu svojinu, bar sam od tebe očekivao kritiku tog zakona. Ne vidim neku sponu između liberalizacije i nacionalizacije, ali ajde da i to vidimo. Kad se država meša u crkvena pitanja, teško je očekivati da neće biti i kontraefekta. Ovde se zanemariju osnovni principi građanskog prava (stvarnog prava) koji su tu još od rimskog vremena, nakon 100 godina ti si se setio da su ti hramovi izgrađeni od "državnih para", i to u državi gde je verski poglavar istovremeni bio i svetovni. Uz sve to ta tržava je bila u zajednici sa Srbijom 100 godina, gde je bukvalno deo para poreskih obveznika iz Srbije odlazio u budžet republike Crne Gore.

 

Ovo nije napad na slobodu veroispovesti. SPC zeli tako da predstavi iz svojih finansijskih razloga sa kojima njeni vernici nemaju ama bas nikakve veze.

 

Ti kao vernik ulazis u Ostrog koji je vlasnistvo SPC ili vlasnistvo drzave na kojem crkva ima pravo koriscenja, ili je posed vlasnistvo drzave u zakupu SPC na 100, 200, 1000 godina, ili neki drugi komplikovani imovinsko-pravni odnos, o kom ti kao vernik niti imas pojma, niti te je briga.

 

Isto kao sto ti veliki vernici koji ne daju svetinje pojma nemaju koliko je bogomolja po Srbiji na posedima koji su vlasnistvo drzave ili hibridnom vlasnistvu, a ima ih i na privatnim posedima.

 

Nego je to pitanje imovine ispolitizovano i iskorisceno kao povod za napad na crnogorsku drzavu jer toboze Don Milo ce da prisvoji Ostrog i otvorice tamo bordel ili kockarnicu. Stvarno mi je ispod casti da objasnjavam koliko je to glup i nerealan rezon, rastuzuje me sama cinjenica da stotine hiljada ljudi mozes tako da prevodis zedne preko vode sa takvim idiotskim objasnjenjima.

 

Sto se tice sledece recenice, upravo zato sto imas takav rezon, koji delis sa stotinama hiljada, pa i milionima ljudi u ovoj zemlji, u Crnoj Gori, Bosni i drugim balkanskim vukojebinskim drzavama, mi zivimo ovako kako zivimo, pa neki Don Milo, Vucic, Dodik i ostali sljam sede u foteljama 20 i kusur godina.

 

Dakle, jos jednom, tu nema nikakve skale, gradacije, olos tvrdi nesto, pa posto je za tebe olos, a vladika je divan covek, znaci olos nije u pravu. Ja ne gledam ko je olos (a olosi su svi, i te popine koje se prate sad, i Milo Djukanovic), vec gledam argumentaciju.

 

SPC nema nikakve argumente na svojoj strani, i radi ono sto se radi od kad je sveta i veka - emotional appeal i regrutacija podrske, pa bez obzira sto nismo u pravu, ima nas mnogo, pa ti nece proci ono sto si naumio. Dakle, puka demonstracija sile i pretnja zaostravanjem sukoba, sto je nista drugo od onoga sto radi i taj Don Milo, Vucic i ostali diktatori, sto nije ni cudo, jer je ta SPC u Crnoj Gori, Srbiji i po drugim drzavama na Balkanu, isto udbasko leglo kao i ovi koji nama vladaju.

 

Izmedju njih nema nikakve razlike, metodi su im isti, ciljevi su im sebicni.

 

A ti i drugi slobodno nastavite da podrzavate te olose protiv drugih olosa i ucestvujete u njihovoj predstavi dok vas kradu i ugnjetavaju i tako dokazite da i niste za bolje.

 

To je vase pravo.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Pregovori se vode oko para, SPC traži mnogo više nego što ovi žele da daju, i sad se ćera inat i pokazuje moć.

Jedni imaju mnogo ovaca, drugi imaju mnogo manje vukova.

Ko god vjeruje da se vodi neka borba oko svetinja, vjeruje u bajke.

 

 

Edited by SamoFlacko
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, SamoFlacko said:

Pregovori se vode oko para, SPC traži mnogo više nego što ovi žele da daju, i sad se ćera inat i pokazuje moć.

Jedni imaju mnogo ovaca, drugi imaju mnogo manje vukova.

Ko god vjeruje da se vodi neka borba oko svetinja, vjeruje u bajke.

 

 

 

Veruju ovce, zato su i vernici. Veruju....u nesto.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, McLeod said:

 

Ovo nije napad na slobodu veroispovesti. SPC zeli tako da predstavi iz svojih finansijskih razloga sa kojima njeni vernici nemaju ama bas nikakve veze.

 

Ti kao vernik ulazis u Ostrog koji je vlasnistvo SPC ili vlasnistvo drzave na kojem crkva ima pravo koriscenja, ili je posed vlasnistvo drzave u zakupu SPC na 100, 200, 1000 godina, ili neki drugi komplikovani imovinsko-pravni odnos, o kom ti kao vernik niti imas pojma, niti te je briga.

 

Isto kao sto ti veliki vernici koji ne daju svetinje pojma nemaju koliko je bogomolja po Srbiji na posedima koji su vlasnistvo drzave ili hibridnom vlasnistvu, a ima ih i na privatnim posedima.

 

Nego je to pitanje imovine ispolitizovano i iskorisceno kao povod za napad na crnogorsku drzavu jer toboze Don Milo ce da prisvoji Ostrog i otvorice tamo bordel ili kockarnicu. Stvarno mi je ispod casti da objasnjavam koliko je to glup i nerealan rezon, rastuzuje me sama cinjenica da stotine hiljada ljudi mozes tako da prevodis zedne preko vode sa takvim idiotskim objasnjenjima.

 

Sto se tice sledece recenice, upravo zato sto imas takav rezon, koji delis sa stotinama hiljada, pa i milionima ljudi u ovoj zemlji, u Crnoj Gori, Bosni i drugim balkanskim vukojebinskim drzavama, mi zivimo ovako kako zivimo, pa neki Don Milo, Vucic, Dodik i ostali sljam sede u foteljama 20 i kusur godina.

 

Dakle, jos jednom, tu nema nikakve skale, gradacije, olos tvrdi nesto, pa posto je za tebe olos, a vladika je divan covek, znaci olos nije u pravu. Ja ne gledam ko je olos (a olosi su svi, i te popine koje se prate sad, i Milo Djukanovic), vec gledam argumentaciju.

 

SPC nema nikakve argumente na svojoj strani, i radi ono sto se radi od kad je sveta i veka - emotional appeal i regrutacija podrske, pa bez obzira sto nismo u pravu, ima nas mnogo, pa ti nece proci ono sto si naumio. Dakle, puka demonstracija sile i pretnja zaostravanjem sukoba, sto je nista drugo od onoga sto radi i taj Don Milo, Vucic i ostali diktatori, sto nije ni cudo, jer je ta SPC u Crnoj Gori, Srbiji i po drugim drzavama na Balkanu, isto udbasko leglo kao i ovi koji nama vladaju.

 

Izmedju njih nema nikakve razlike, metodi su im isti, ciljevi su im sebicni.

 

A ti i drugi slobodno nastavite da podrzavate te olose protiv drugih olosa i ucestvujete u njihovoj predstavi dok vas kradu i ugnjetavaju i tako dokazite da i niste za bolje.

 

To je vase pravo.

Krv ti jeben, pa ovo nije realno. Neko tebi oduzme imovinu, ti se pobuniš i odjednom ti imaš namjeru da rušiš državu. Jasno su bili postavljeni zahtjevi, da je Milo pristao na sudsko rešavanje spora, da je pristao na to ne bi bilo ni litija ni protesta. Opet lažeš!

 

Ovde se radi o zakonskom rešenju po kojem se ex lege nekom oduzima svojina, tako da nemoj pričati o profitu SPC i neplaćanju poreza, na to niko nije ni prigovarao, problem je jednostrane oduzimanje imovine pri čemu se isključuje nadležnost sudova. Tvoj post je u suštini moralisanje i relativizacija jednog konkretnog problema koji je svima jasan, barem na površini. Šta se to kuva ispod površine, ko želi tu nekom da dohaka ili smanje cenu, zaista ne znam. Što se pravnog aspekta tiče tu je stvar jasna.

 

Kako nemaju argumente? Ko je upisan kao vlasnih predmetnih nekretnina? Daj nemojmo se zajebavati i na osnovu instituta usucapio bi imali pravo, čak i da su istu stekli bez ikakvog pravnog osnova.

 

Opet se ide u relativizaciju, mene zaboli ona stvar ko je tu ko, te ko koga masla. U suštini ne znate ni vi, to je zatvoren krug ljudi, istina je da jedni drugima glade muda i da je došlo do spora. Meni je samo fascinantno kako se u nedostatku argumenata poteže za relativizaijom, forsiraju se neke neproverene insajderske priče. U suštini i nije bitno, čak i da su te priče istinite, opet ostaje činjenica da je na površini ovo jedan pravni presedan, uz napomenu da Crna Gora nije Francuska (kod njih je postao istorijat ulaganja i pravni sled vlasništva države, mnogo ranije su postali moderno koncipirano društvo) i da Milo uveliko preti deložacijom. Ta priča da bi on bio korektan mogu samo mutavi popušiti, to bi mogao koristiti samo onaj ko je njemu uz skute.

 

Inače, hopotetički bih postavio pitanje svima. Vi smatrate da SPC treba urediti po principu pravnog lica, da se legalizuje njihov rad, da plaćaju famozni porez itd... E sad vas opet pitam koje bi to pravno lice mirno gledalo i dopustilo ex lege oduzimanje njihove imovine? Isto pitanje se može postaviti i za fizička lica, evo država je kroz Fondove stanovanja davala ljudima stanove na otkup po smešnim cenama, e sad da ta ista država dođe i kaže ti stanovi su naši, oni su rezultat rada preduzeća, a država je bila vlasnik kapitala u tim preduzećima, po sili zakona ti stanovi su naši, a vama će obzirom da ste nešto platini biti ustupljeni na korištenje. Da li ste vi svesni razlike između prava svojine i prava korištenja? Komunizam je područje ips jaaako zakomplikovao, a Milo bi da opet vrati nacionalizaciju u modu.

 

Samo molim za argumentovane odgovore, ova relativizacija i priča "im smart ur not" je za malu decu i slavske trpeze.

 

@McLeodSad se tebi lično obraćam, ovim svrstavanjem mene u stado si opalio žestok airball, ali neka ti je na čast. Nije problem SPC, problem je što se na ovaj način obračunava sa neistomišljenicima i to neistomišljenicima sa jakim leđima. Danas su oni problem sutra će biti neko drugi, treći, peti... Čovek se jednim zakonom popiša na pravo privatne svojine i pravo veroispovesti. Naše društvo je takvo kakvo jeste, to ne zaboravi, zakon su ogledalo jednog društva. Ovaj prostor nije Francuska/oni koji primenjuju zakone nisu Francuzi/oni kojima je zakon upućen nisu Francuzi

Edited by Liska Manjina
  • Like 1
  • Thanks 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, Liska Manjina said:

Krv ti jeben, pa ovo nije realno. Neko tebi oduzme imovinu, ti se pobuniš i odjednom ti imaš namjeru da rušiš državu. Jasno su bili postavljeni zahtjevi, da je Milo pristao na sudsko rešavanje spora, da je pristao na to ne bi bilo ni litija ni protesta. Opet lažeš!

 

Ovde se radi o zakonskom rešenju po kojem se ex lege nekom oduzima svojina, tako da nemoj pričati o profitu SPC i neplaćanju poreza, na to niko nije ni prigovarao, problem je jednostrane oduzimanje imovine pri čemu se isključuje nadležnost sudova. Tvoj post je u suštini moralisanje i relativizacija jednog konkretnog problema koji je svima jasan, barem na površini. Šta se to kuva ispod površine, ko želi tu nekom da dohaka ili smanje cenu, zaista ne znam. Što se pravnog aspekta tiče tu je stvar jasna.

 

Kako nemaju argumente? Ko je upisan kao vlasnih predmetnih nekretnina? Daj nemojmo se zajebavati i na osnovu instituta usucapio bi imali pravo, čak i da su istu stekli bez ikakvog pravnog osnova.

 

Opet se ide u relativizaciju, mene zaboli ona stvar ko je tu ko, te ko koga masla. U suštini ne znate ni vi, to je zatvoren krug ljudi, istina je da jedni drugima glade muda i da je došlo do spora. Meni je samo fascinantno kako se u nedostatku argumenata poteže za relativizaijom, forsiraju se neke neproverene insajderske priče. U suštini i nije bitno, čak i da su te priče istinite, opet ostaje činjenica da je na površini ovo jedan pravni presedan, uz napomenu da Crna Gora nije Francuska (kod njih je postao istorijat ulaganja i pravni sled vlasništva države, mnogo ranije su postali moderno koncipirano društvo) i da Milo uveliko preti deložacijom. Ta priča da bi on bio korektan mogu samo mutavi popušiti, to bi mogao koristiti samo onaj ko je njemu uz skute.

 

Inače, hopotetički bih postavio pitanje svima. Vi smatrate da SPC treba urediti po principu pravnog lica, da se legalizuje njihov rad, da plaćaju famozni porez itd... E sad vas opet pitam koje bi to pravno lice mirno gledalo i dopustilo ex lege oduzimanje njihove imovine? Isto pitanje se može postaviti i za fizička lica, evo država je kroz Fondove stanovanja davala ljudima stanove na otkup po smešnim cenama, e sad da ta ista država dođe i kaže ti stanovi su naši, oni su rezultat rada preduzeća, a država je bila vlasnik kapitala u tim preduzećima, po sili zakona ti stanovi su naši, a vama će obzirom da ste nešto platini biti ustupljeni na korištenje. Da li ste vi svesni razlike između prava svojine i prava korištenja? Komunizam je područje ips jaaako zakomplikovao, a Milo bi da opet vrati nacionalizaciju u modu.

 

Samo molim za argumentovane odgovore, ova relativizacija i priča "im smart ur not" je za malu decu i slavske trpeze.

 

@McLeodSad se tebi lično obraćam, ovim svrstavanjem mene u stado si opalio žestok airball, ali neka ti je na čast. Nije problem SPC, problem je što se na ovaj način obračunava sa neistomišljenicima i to neistomišljenicima sa jakim leđima. Danas su oni problem sutra će biti neko drugi, treći, peti... Čovek se jednim zakonom popiša na pravo privatne svojine i pravo veroispovesti. Naše društvo je takvo kakvo jeste, to ne zaboravi, zakon su ogledalo jednog društva. Ovaj prostor nije Francuska/oni koji primenjuju zakone nisu Francuzi/oni kojima je zakon upućen nisu Francuzi

 

Svojina SPC, koju niko nije dirao i dovodio u pitanje, odnosno ti nereseni imovinsko-pravni odnosi traju 100 i kusur godina.

 

Drzava ima svako pravo da uredi te pravne odnose lex specialisom, a druga strana, ukoliko ima pravni osnov i dokaz svojine nad tim objektima i zemljom, slobodno ih moze priloziti.


Vec sam pisao ovde da taj spor ne moze da se poredi sa licnom svojinom pojedinca iz prostog razloga sto su crkva i drzava pre relativno kratkog perioda u istoriji civilizacije bili jedno. Brakorazvodna parnica nije odradjena, a svuda gde jeste, novi odnosi su odredjeni lex specialisom, pisao sam o tome, pa da se ne ponavljam, ali svakako drzava kao organizacija po svemu iznad crkve, ima svako pravo da te odnose uredi u skladu sa dobrim obicajima i praksom, a ja i pored najbolje volje ne vidim gde je Don Milo Djukanovic posebno pogresio i sta u ovom zakonu na papiru nije dobro.

 

Upisi u katastru koje je SPC preko svojih veza odradila nedavno i koriscenje toga kao dokaz je jednako zavrsavanju fakulteta Tomislava Nikolica ili doktorata Sinise Malog. Samo jos jedan dokaz kako je modus operandi te presvete crkve isti kao modus operandi te strasne mafijaske vlasti pod kojom ste 20 godina, ali sad ste se setili da dizete bunu na nju iz potpuno pogresnih razloga.

 

Relativiziju samo predstavnici crkve, stvari su kako kazes jasne, i upravo onakve kakvim sam ih predstavio. Sa pravne, eticke, koje god hoces strane. Civilizovani svet je ta pitanja uredio pre 100 i kusur godina, red je da se to zavrsi i ovde.

 

Ne moze se postaviti isto pitanje za fizicka lica, jer, kao sto rekoh, crkva je bila deo drzave, svetovna i duhovna vlast je bila sjedinjena. Posto je drzava postala sekularna, potpuno je normalno da crkva izgubi atribute koje je imala dok je svetovna i duhovna vlast bila jedno.

 

To sto su nase drzave sekularne na papiru, a popista se pitaju za svasta, pocev od unutrasnje i spoljne i politike i imaju velike licne privilegije ne znaci da tako po slovu zakona treba da bude. U prevodu, to sto im je gledano kroz prste sto godina, ne znaci da tome nece da dodje kraj. Dakle jos jednom, ne, ne moze se porediti ovaj zakon sa nekim zamisljenim ad hoc oduzimanjem imovine fizickim licima, zato sto SPC u ovom konkretnom slucaju je uzurpator prava koje po ustavu i zakonima ne bi trebalo ni da ima na prvom mestu. Nikakvog oduzimanja tu nema, vec samo svodjenje racuna, podvlacenje crte, i uvodjenje u one okvire pod koje je trebalo da se podvede jos pre 100 i kusur godina.

 

Sto se tice poslednjeg dela, drago mi je i sto ste se ti i tvoji saborci probudili sada posle 20 godina, pa branite potlacenu mafijasku SPC od mafijaske crnogorske drzave. Bas prava prilika za protest, koja samo pokazuje koliko nasi narodi i zasluzuju ovakve mafijaske i diktatorske rezime, kad ce se dici da brane druge mafijase, dok ce im posle toga ovi dalje nesmetano piti krv kao sto i jesu u ovih 20 godina.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, McLeod said:

Drzava ima svako pravo da uredi te pravne odnose lex specialisom, a druga strana, ukoliko ima pravni osnov i dokaz svojine nad tim objektima i zemljom, slobodno ih moze priloziti.

 

Upisi u katastru koje je SPC preko svojih veza odradila nedavno i koriscenje toga kao dokaz

Tu sam te čekao, po principu lex specialis derogat legi generali SPC ne bi imala šanse da stekne vlasništvo nad tim objektima. Lex specialis je "jači" (sporni zakon) od legi generali (zakon o stvarnim pravima). Tako da te priče o dokazivanju možeš okačiti mačku o rep. Izgleda ipak da je za neke stvari potrebna edukacija i da nije dovoljan onlajn kurs

 

Ti u suštini nipodaštavaš činjenicu da je SPC 100 godina upravljala tim nekretninama, bem li ga da su samo Rimljani imali tebe ne bi nastao institut održaja/usucapio. U pravu si to je obično sranje, taj institut je u pravu samo nekih 3k godina. Ipak je tvoje mišljenje relevantnije!

 

Nemaš pojma o imovinsko-pravnim odnosima na području ex Yu. Fizička lica su bila korisnici stanova, a kasnije su ih kupovali, u suštini za male pare su dobijali državne stanove u svojinu, da ne pričamo o konceptu društvene svojine nad građevinskim zemljištem za vreme komunizma, fizička lica su po slovu zakona imala samo pravo korištenja i pravo korištenja radi građenja. Tu ima mnogo više razloga/osnova za uspostavu ranijeg vlasničko-pravnih odnosa. Ali da te ne zamaram, ne razumeš ti to.

 

Meni je diktatura mnogo gora od teokratije, shodno tome se i ponašam. Nigde ja nisam rekao da verske organizacije treba da ostanu u sivoj zoni, samo sam rekao da to treba uraditi na adekvatan način.

Edited by Liska Manjina
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

:lol_2:

 

ovaj... da.

 

Vidi, nadam se da nisi pravnik po vokaciji, posto komotno da se vratis u klupu posle ovoga.

 

Crkva ne moze da se poredi sa fizickim licima.

 

Crkva ne moze da glumi pravno lice ujutru, a entitet sa posebnim statusom uvece. U zavisnosti od toga kako joj odgovara.

 

Ako je mogla 100 godina, e pa drzava je rekla da ne moze vise.

 

Vrlo prosto i jednostavno.

 

Znaci, uredjivanje pravnog statusa nosi prava i obaveze. Dok bi crkva samo htela da ima prava, bez obaveza.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...