Jump to content

Crna Gora


djole

Recommended Posts

Quote

 

Фотографија корисника Јован Маркуш
,, Danas sam se, prije sabah namaza, ispred Sahat Kule u Podgorici pomolio za mir, vladiku Joanikija i sav pravoslavni narod u Crnoj Gori.


Molim svoju braću Muslimane da se danas pomole za mir, međuvjerski i međunacionalni sklad, za svu braću svih vjera i nacija, a posebno za vladiku Joanikija koji je nepravedno, politički motivisano uhapšen i utamničen.
Mi smo braća, a brat ugroženom bratu mora priskočiti u pomoć i pomoliti se za njega, za njegovo zdravlje i spas. Niti jedan čovjek ne smije slušati, a naročito ne poslušati glasove koji pozivaju na nasilje, bratomržnju i ratove, a koji dolaze od ljudi zarobljenih u prošlosti. To nije budućnost naših porodica, naše zemlje i naše djece. Naša zvijezda vodilja treba da bude pomirenje, ljubav, sloga i zajedništvo.


Neki danas u ostvarivanju svojih ciljeva ne zaziru od prolivanja bratske krvi, suza majki i sestri, leleka naših očeva. Takve moramo prezreti i sabrati se ljubavlju, poštovanju i uvažavanju jedni drugih. Ni jedna vjera ne poziva na mržnju, a oni koji pozivaju na ratove i nemire, ne pozivaju u ime vjere, u ime slobode i u ime ljubavi.


Ovih dana hapsi se velikodostojnik Crkve u kojoj se Bogu mole moje kolege, prijatelji, komšije. Moj drugovi iz đačkih i saborci iz poslaničkih klupa, moja braća sa kojima dijelim i sreću i tugu. Sa kojima proslavljam najljepše trenutke života, ali se savjetujem kada je teško. Njihova vjera i njihova Crkva je napadnuta. Moja je obaveza je da uvijek pomognem ugroženom, tako sam vaspitan od malena.


Jutros sam odlučio da se pomolim dragom Allahu da ispravi nepravde koje se danas nanose našoj braći, da posije ljubav slogu i mir među ljudima.


I završavam na kraju poučnom pričom: Kada je Omer došao u Jerusalim, ne u tenku ili avionu već na kamili, patrijarh Sofronije mu je poželio dobrodošlicu i predao ključeve grada zatim ga pozvao da se pomoli u bazilici.
Omer je na to odgovorio: "Ako se ja budem molio tu, muslimani će htjeti da se mole, oduzet će vam crkvu, a ja želim da ostane vaša." Umjesto toga Omer se pomolio u blizini crvke.


Braćo, pomolimo se za spas svakog čovjeka na zemlji. Ne gledajmo razlike i širimo ljubav. Jer nema te nepravde koja će pobijediti ljubav.”

 

Dzenan Kolic

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Quote

 

„Ponudili smo rješenje da postoji pravoslavna crkva koja će okupiti sve pravoslavne vjernike. Ako SPC to odbija, onda je to crkva nacionalnih Srba u Crnoj Gori. Ali onda ćemo mi stvarati crkvu nacionalnih Crnogoraca, iako ne mislim da je to najbolje rješenje. Potrudićemo se da takva crkva bude autokefalna i priznata”, jasan je Đukanović.

https://www.slobodnaevropa.org/a/djukanovic-crna-gora-spc-pravoslavna-crkva-kriza/30619177.html

 

 

Ukratko, Milo će napraviti svoju sektu....

Фотографија корисника Sasha Dimitrijevic

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Constantin said:

 

Ukratko, Milo će napraviti svoju sektu....

Фотографија корисника Sasha Dimitrijevic

A zašto ne bi Crna Gora imala svoju crkvu? Nešto slično se dašava(lo) i u Makedoniji, pa je Jovica omastio rešetke. Nema ovo blage veze sa religijom, to je poslednji adut države Srbije da destabilizuje Crnu Goru. A žvalavi će se ćerati ovako do izbora, a posle će vidimo, zavisi od rezultata.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Pristevac said:

A zašto ne bi Crna Gora imala svoju crkvu? Nešto slično se dašava(lo) i u Makedoniji, pa je Jovica omastio rešetke. Nema ovo blage veze sa religijom, to je poslednji adut države Srbije da destabilizuje Crnu Goru. A žvalavi će se ćerati ovako do izbora, a posle će vidimo, zavisi od rezultata.

Makedonska crkva ima svoju autokefalnost ?

 

Inače...zašto kažem sekta ? Ne može ništa drugo da bude, ako vlastodržac u sekularnoj državi pravi pokušava da od jedne vere napravi dve. Nema ovo veze sa nacijom. Nema veze toliko ni sa Žvalavim....ima sa ovom prangijom i ponajviše za Buljaricama. O Zakonu smo već polemisali, zakasnio si, da se ne repriziram.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Pristevac said:

A zašto ne bi Crna Gora imala svoju crkvu? Nešto slično se dašava(lo) i u Makedoniji, pa je Jovica omastio rešetke. Nema ovo blage veze sa religijom, to je poslednji adut države Srbije da destabilizuje Crnu Goru. A žvalavi će se ćerati ovako do izbora, a posle će vidimo, zavisi od rezultata.

 

Možda zato što je, bar po Ustavu, sekularna država i ne treba trenutna vlast da osniva crkvu?

 

Teško da ovaj džumbus radi Srbija, nema ona kapacitete za to. Meni mnogo više smrdi na KGB, ali osim sopstvenog mišljenja nemam drugih dokaza.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

U sekularnoj državi su sve religije ravnopravne. Priznata autokefalnost nije pravno obavezujući element da bi neka "crkva" bila ravnopravna sa nekom drugom u sekularnoj državi. Šta to znači? To znači da npr. CPC može biti sa tačke gledišta SPC  nepostojeća i nepriznata, ali stav SPC nije i ne sme biti obavezujući ili uopšte bitan po pitanju ravnopravnosti SPC i CPC po pitanju prava pred državom.

2 minutes ago, Stiletto said:

 

Možda zato što je, bar po Ustavu, sekularna država i ne treba trenutna vlast da osniva crkvu?

 

Teško da ovaj džumbus radi Srbija, nema ona kapacitete za to. Meni mnogo više smrdi na KGB, ali osim sopstvenog mišljenja nemam drugih dokaza.

Sekularna država ne treba da se bavi osnivanjem crkava to je apsolutno tačno. Ali istovremeno država ne treba da preferira neku crkvu zato što ona sebe smatra "pravom", a drugu "lažnom".

U sekularnoj državi vernici SPC treba da imaju ista prava kao vernici "CPC" ili obožavaoci "Špageti čudovišta".

Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, tomas.hokenberi said:

U sekularnoj državi su sve religije ravnopravne. Priznata autokefalnost nije pravno obavezujući element da bi neka "crkva" bila ravnopravna sa nekom drugom u sekularnoj državi. Šta to znači? To znači da npr. CPC može biti sa tačke gledišta SPC  nepostojeća i nepriznata, ali stav SPC nije i ne sme biti obavezujući ili uopšte bitan po pitanju ravnopravnosti SPC i CPC po pitanju prava pred državom.

Sekularna država ne treba da se bavi osnivanjem crkava to je apsolutno tačno. Ali istovremeno država ne treba da preferira neku crkvu zato što ona sebe smatra "pravom", a drugu "lažnom".

U sekularnoj državi vernici SPC treba da imaju ista prava kao vernici "CPC" ili obožavaoci "Špageti čudovišta".

 

CPC može da bude ili ne bude priznata samo od drugih pravoslavnih crkava, sa tim bilo koja sekularna država nema ništa. Da Miraš sada krene po ostalim pravoslavnim crkvama u svetu i lobira za priznanje (i na kraju se izbori za to) reč ne bih rekao. Ali Milo da se bori za to? Može da potpomaže ispod žita, ali kao demokratski izabran predsednik države koja je po Ustavu sekularna, to je već direktno kršenje Ustava i zakona i za to se ide na robiju.

 

Uostalom i Sveti Sava se borio za autokefalnost srpske crkve sa tonom diplomatije i tri tone zlata od oca i brata, ali to je ipak bio 13. vek. Danas se na to gleda malo drugačije.

 

Ko brani CPC da zida svoje hramove i privlači vernike? Apsolutno niko. Ali da država otima drugoj crkvi verske objekte i poklanja "svojoj" crkvi nije ispravno. Pogotovo ako se pazi kojoj crkvi se otimaju objekti. Šta bi se desilo da država Crna Gora nacionalizuje Katedralu Svetog Tripuna u Kotoru ili Husein-pašinu džamiju u Pljevljima i pokloni je CPC? Tek te proteste ne smem ni da zamislim.

 

Da se ne lažemo, danas postoje mnoge demokratske države u kojima je jedna crkva jednakija od drugih (Katolička crkva u Italiji ili Španiji, Anglikanska crkva u Engleskoj) ali i tu se zna ko je država a ko je crkva i jedni drugima u zabran ne ulaze. Neka Crna Gora ima "svoju" crkvu ako se ista izbori za priznanje u pravoslavnom svetu, neka bude, kad jednom bude priznata, jednakija od drugih u Crnoj Gori, ali zvanična država Crna Gora sa svim tim ne sme da ima ama baš ništa.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Constantin said:

Makedonska crkva ima svoju autokefalnost ?

 

Inače...zašto kažem sekta ? Ne može ništa drugo da bude, ako vlastodržac u sekularnoj državi pravi pokušava da od jedne vere napravi dve. Nema ovo veze sa nacijom. Nema veze toliko ni sa Žvalavim....ima sa ovom prangijom i ponajviše za Buljaricama. O Zakonu smo već polemisali, zakasnio si, da se ne repriziram.

Zašto dve vere? Pa hrišćani su i jedni i drugi, pravoslavci. Sa nacijom naravno neme veze, jer religija ne govori o poreklu naroda, sem moje skromne opaske da je u Srbiji mejntsrim da Srbim može da bude samo pravoslavac. A da ima veze sa žvalavim, ima itekako, počeo je kampanju sa tvojim sugrađaninom, Irinejem. Eno ga baš gledam sad na N1 patrijarh sa ratnohuškačkom retorikom, jurca se sa ustašama. Zaboravio   baliste( sada nisu aktuelni, ali će bidne i to😅)

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Pristevac said:

Zašto dve vere? Pa hrišćani su i jedni i drugi, pravoslavci. Sa nacijom naravno neme veze, jer religija ne govori o poreklu naroda, sem moje skromne opaske da je u Srbiji mejntsrim da Srbim može da bude samo pravoslavac. A da ima veze sa žvalavim, ima itekako, počeo je kampanju sa tvojim sugrađaninom, Irinejem. Eno ga baš gledam sad na N1 patrijarh sa ratnohuškačkom retorikom, jurca se sa ustašama. Zaboravio   baliste( sada nisu aktuelni, ali će bidne i to😅)

Ma ne zanosi se verskim pitanjima, ovi nije to....ovo je politika, čista. Da ima veze sa verom, prvi se ne bi javljao, jer, verujem da odlično znaš da me taj segment ni malo interesuje.

Milo, u sušti, radi ono što najbolje zna...otima, harači. Svi ovi njegovi izgovori verovatno i samog Miraša Dedajića zasmejavaju....

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ja ovaj sukob u CG izmedju SPC i DPS vidim kao fudbalsku utakmicu koju ce dobiti onaj koji da manje auto-golova...

Za sada je mrtva trka..

I jedni i drugi za sada sutiraju jako i precizno... u svoj gol...😀

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Constantin said:

Ma ne zanosi se verskim pitanjima, ovi nije to....ovo je politika, čista. Da ima veze sa verom, prvi se ne bi javljao, jer, verujem da odlično znaš da me taj segment ni malo interesuje.

Milo, u sušti, radi ono što najbolje zna...otima, harači. Svi ovi njegovi izgovori verovatno i samog Miraša Dedajića zasmejavaju....

Mene ovo zabuni o dve vere, a poznavajući tvoje stavove i religiji, malo beše zatečen. Inače harač rajo, harač harač, bilo i ostaće, I nije kler kriv, krivi su oni što im daju.

Just now, mare80 said:

Ja ovaj sukob u CG izmedju SPC i DPS vidim kao fudbalsku utakmicu koju ce dobiti onaj koji da manje auto-golova...

Za sada je mrtva trka..

I jedni i drugi za sada sutiraju jako i precizno... u svoj gol...😀

Ti me podseti na jedan vic o autogolovima.

 

 Elem igraju Bosna i Argenitna, i kaže trener Husi: "Huso flastar uz Maradonu, ne daj mu da diše. Ide utakmica, Maradona u džep, kad ono Haso autogl. Trener pizdi. Ide i dalje utakmica,   Maradona se ne primećuje. Kad opet Haso autogol.

 

 Trener besan viče kao ris sa klupe: "Husoooo, jebeš  Maradonu, čuvaj Hasu.

  • Like 1
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Pavaroti said:

Ovo i ja mislim, sa sve ovima iz crkve. Narod uvek bude nasamaren, bar za mog zivota.

Ne tako davno, dva umišljena lika su nam prodavali priču...jedan o "Tisućljetnom snu o neovisnosti", a drugi o "Svim Srbima u jednoj državi", a uveče su sedeli u kafani, ožderavali se jagnjetinom i uz špricere na salveti delili Bosnu....evo njihovi, još gori učenici, despoti i fašisti, na mala vrata uvode nas u istu priču, skrećući nam pažnju sa njihove razbojničke i razorne vladavine i spremni su da uvuku u rat najrođenije. koliko će daleko sve to otići, zavisi od toga šta se u njihovim bolesnim mozgovima režira. Sve je isto kao i onda, sećamo se...?

 

Vladavina, u obe države se ogleda kao aposolutna vladavina jednog čoveka, bez obzira na to koliko je on psihički uravnotežena ličnost. Ipak, takvom čoveku se iskazuje bespogovorna poslušnost, a ona se manifestuje kao bezgranična odanost i ljubav, potvrđivana učestvovanjem na masovnim mitinzima, i održavana posredstvom sveprisutne propagnde, kakvu danas praktikuju državni mediji u Srbiji. Ništa bolje nije u Crnoj Gori, mada mislim, da je kod Crnogoraca to ipak malo blaže. Njihov "Gazda" mnogo više putuje pa nema vremena da mitinguje...radi čovek.

 

"Učenici" nisu ni za jotu promenili sistem, jer se dobro snalaze u njemu. To smo već videli na ovim prostorima..."neko" na vrhu piramide, a ispod gomila smradova u skupim odelima koja krade nemilice i radi za svoj groš, a koja sa uživanjem izdiže "glavnog" u državi na mnogo viši nivo moći nego što on stvarno u tom trenutku ima....

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ne vidim razlog da se na ovoj temi stalno ubacuje AV i upoređuje njegova tiranija sa diktatirom Don Mila u CG. Koliko god njih dvoje bili uvezani tj koliko god Don drzi žvalu u svojoj šaci to ipak ne umanjuje činjenicu o kojoj ovde treba da diskutujemo a to je diktatura Don Mila u CG i pokusaj unistenja SPC na tim prostorima.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Constantin said:

Ne tako davno, dva umišljena lika su nam prodavali priču...jedan o "Tisućljetnom snu o neovisnosti", a drugi o "Svim Srbima u jednoj državi", a uveče su sedeli u kafani, ožderavali se jagnjetinom i uz špricere na salveti delili Bosnu.... 

 

Nije tocno, al pretpostavljam, za Vox verziju shvatanja politike, prolazi. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...