Jump to content

Crna Gora


djole

Recommended Posts

5 minutes ago, mare80 said:

Ko su 1918 bili legitimni predstavnici CG (koja kao drzava ni ne postoji vec je deo porazene

 

Žandari iz Beograda i popovi SPC vjerojatno, baš kao i danas 100god kasnije?

 

Ili skupština, kralj, itd?

 

Oni su utrpani u krilo Srbije na silu, nema potrebe to raditi danas

Edited by demag
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Div said:

Šta ko ima meni da priznaje i li ne priznaje moju veru,

 

Generalno si u pravu, ali ako zelis da pripadas zajednici pravoslavnih crkvi, onda moraju ostali da te priznaju. 

I lovacko drustvo ima svoja pravila, a kamoli jedna crkva nastala i koja traje preko dvije hiljade godina.

Link to comment
Share on other sites

Just now, mare80 said:

Koja skupstina i kralj?

Ona koja je potpisala kapitulaciju i samoukinula se...

 

 

Potpisali su kapitulaciju, nisu se samoukinuli, ostali su zaracena strana u sukobu.

Na koncu su i oslobodili CG 1918god od AU 

 

Uglavnom, nitko nije pozvao Srbiju da okupira CG, pozvali su se sami.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, demag said:

 

Žandari iz Beograda i popovi SPC vjerojatno, baš kao i danas 100god kasnije?

 

Ili skupština, kralj, itd?

 

Oni su utrpani u krilo Srbije na silu, nema potrebe to raditi danas

Ako pričamo o crkvi, onda to nije slučaj. SPC je samo legitimni naslednik nekadašnje patrijaršije koja je prestala da postoji u 18.veku. Sadašnja SPC je novijeg datuma i nastala je ujedinjenjem tri mitropolije - Beogradske, Karlovačke i Cetinjske. Ujedinjenje je izvršeno 1920 godine i nema mnogo veze sa odlukama crnogorske skupštine 1918.

No u svakom slučaju treba sačekati da se vidi kako će se zqkon primenjivati u praksi, ali već je "osuđen" od mnogih komisija koje se bave pravom, ali videćemo. 

Ovo je po meni potez koji može lako da dovede do kraja vladavine Mila Đukanovića.

8 minutes ago, demag said:

 

Potpisali su kapitulaciju, nisu se samoukinuli, ostali su zaracena strana u sukobu.

Na koncu su i oslobodili CG 1918god od AU 

 

Uglavnom, nitko nije pozvao Srbiju da okupira CG, pozvali su se sami.

Mislim da jako slabo poznaješ Crnu goru i istoriju Crne gore, pa i narod tamo, da bi pričao ovakve priče o okupaciji i slično. Tvoje pisanje ima samo jednu dimenziju, pa je i razumljivo da ovako pričaš o stvarima o kojima ne znaš ništa.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, demag said:

 

Potpisali su kapitulaciju, nisu se samoukinuli, ostali su zaracena strana u sukobu.

Na koncu su i oslobodili CG 1918god od AU 

 

Uglavnom, nitko nije pozvao Srbiju da okupira CG, pozvali su se sami.

Nisu...Od 1916 i medju Saveznicima su se vodili kao porazeni...

Ko je oslobodio CG od AU?

Po tvome pisanju zakljucujem da je to Crnogorska vojska (ciji se jedan deo istina povukao zajedno sa Srpskim "okupatorima")

Ja koliko sam upucen u temu znam da je doslo do sukoba jedne strane koja je podrzana od Srbije i koja je na Podgorickoj skupstini bila za unitarnu drzavu i druge koja je bila za federalnu drzavu ciji bi deo bio CG...

Ni jedni ni drugi nisu imali po meni legitimitet...

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, mare80 said:

Nisu...Od 1916 i medju Saveznicima su se vodili kao porazeni...

Ko je oslobodio CG od AU?

Po tvome pisanju zakljucujem da je to Crnogorska vojska (ciji se jedan deo istina povukao zajedno sa Srpskim "okupatorima")

Ja koliko sam upucen u temu znam da je doslo do sukoba jedne strane koja je podrzana od Srbije i koja je na Podgorickoj skupstini bila za unitarnu drzavu i druge koja je bila za federalnu drzavu ciji bi deo bio CG...

Ni jedni ni drugi nisu imali po meni legitimitet...

Da, to je u stvari bilo čisto pitanje dinastije. Treba imati na umu da je recimo po testamentu Aleksandra Obrenovića njegov naslednik ukoliko nema potomke trebao da bude Mirko Petrović. Mislim da je Njegoš u pismu čini mi se Mihailu Obrenoviću pisao o ujedinjenju dve države i to je završio - pa ti u Prizren, a ja u Peć. Ni Nikola I nikada nije gledao Srbiju i CG kao dve zasebne celine, naravno sve do trenutka kada ga je unuk, izvinite na izrazu, zajebao.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Don Laki Juan said:

Da, to je u stvari bilo čisto pitanje dinastije. Treba imati na umu da je recimo po testamentu Aleksandra Obrenovića njegov naslednik ukoliko nema potomke trebao da bude Mirko Petrović. Mislim da je Njegoš u pismu čini mi se Mihailu Obrenoviću pisao o ujedinjenju dve države i to je završio - pa ti u Prizren, a ja u Peć. Ni Nikola I nikada nije gledao Srbiju i CG kao dve zasebne celine, naravno sve do trenutka kada ga je unuk, izvinite na izrazu, zajebao.

Unuk mu je patio od megalomanije...Licno mislim da je ideja kralja Nikole o federaciji bila mnogo bolja po sve....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, mare80 said:

Unuk mu je patio od megalomanije...Licno mislim da je ideja kralja Nikole o federaciji bila mnogo bolja po sve....

Pa da je bilo pameti trebalo je da se prihvati ponuda iz 1915/16, koja je bila na stolu i da se zajebu snovi o zajedničkoj državi Slovena, da ne pričam što bi to spasilo stotine hiljada, ali avaj...Ništa mi tu sada ne možemo.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Milenko Puzigaca said:

 

 

Ako ne radi lepo link, ono, od kad treba da pocne video, start na 56:54

 

 

 

Sta fali Milu? Uveo covek zemlju u NATO i pored konstantnog i aktivnog rovarenja reakcije, ovakcih kao ovo sada, i ostalih s uma sišavših, tipa razni Putini i divni komšiluci.

 

 

 

Ako neko nešto izaziva, to su isti oni koji su na tim prostorima uvek izazivali. Ovi koji neće. Ali hoće da postavljaju balvane i slično. Nema toga više. Gotova je igranka.

 

 

 

 

Sve pet. Oduzimanje imovine kao.najvisi stadijum u borbi protiv...

Pocupati brade, osisati, strpati u kazamate, a neke i pred streljacki odred... 

Tek onda kozarcka igranka neka krene.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Don Laki Juan said:

Ako pričamo o crkvi, onda to nije slučaj. SPC je samo legitimni naslednik nekadašnje patrijaršije koja je prestala da postoji u 18.veku. Sadašnja SPC je novijeg datuma i nastala je ujedinjenjem tri mitropolije - Beogradske, Karlovačke i Cetinjske. Ujedinjenje je izvršeno 1920 godine i nema mnogo veze sa odlukama crnogorske skupštine 1918.

No u svakom slučaju treba sačekati da se vidi kako će se zqkon primenjivati u praksi, ali već je "osuđen" od mnogih komisija koje se bave pravom, ali videćemo. 

Ovo je po meni potez koji može lako da dovede do kraja vladavine Mila Đukanovića.

Mislim da jako slabo poznaješ Crnu goru i istoriju Crne gore, pa i narod tamo, da bi pričao ovakve priče o okupaciji i slično. Tvoje pisanje ima samo jednu dimenziju, pa je i razumljivo da ovako pričaš o stvarima o kojima ne znaš ništa.

 

Ukidanje autokefalnosti pravoslavnih crkava u tadašnjem Kraljevstvu SHS i njihovo objedinjavanje u jedinstvenu SPC na području cjelokupne bivše prve Jugoslavije proces je u kojemu se bilježe tri ključna datuma: 26-5-1919, 12-9-1920 i 2-4-1922.

Kako piše Rajko Veselinović u Istoriji Srpske pravoslavne crkve sa narodnom istorijom, dakle u službenome crkvenom udžbeniku za V razred srpskih pravoslavnih bogoslovija, “u granicama nove jugoslovenske države našle su se tri autokefalne srpske pravoslavne crkve: Beogradska, Karlovačka i Crnogorsko-primorska mitropolija kao i autonomna srpska crkva u Bosni i Hercegovini.” Karlovačka se odnosi na Srijemske Karlovce u Vojvodini, a ne na Karlovac u Hrvatskoj, sjedište Gornjokarlovačke eparhije. Spomenutim crkvama treba pribrojiti i Dalmatinsku eparhiju koja je obuhvaćala cijelo područje Kraljevine Dalmacije, od Krka do Budve, i koja je dotad bila u sastavu autokefalne Bukovinsko-dalmatinske mitropolije.

Episkopi svih tih crkava sastali su se, na poticaj kraljevske vlasti, u Beogradu i 26. svibnja 1919. proglasili “duhovno, moralno i administrativno ujedinjenje svih pokrajinskih crkava u jednu pravoslavnu crkvu Kraljevstva SHS”. Dakle ne srpsku, nego srpsko-hrvatsko-slovensku (tj. jugoslavensku, kako se tada govorilo). S tom odlukom, koju je zapravo inicirala, suglasila se i država Kraljevim ukazom o ujedinjenju, koji je u ime Petra I potpisao prijestolonasljednik knez Aleksandar Karađorđević kao namjesnik.

Iako je donesena odluka o formiranju pravoslavne crkve nove države, dakle faktički o osnivanju Jugoslavenske pravoslavne crkve, ona je ubrzo “modificirana” i na novu autokefalnu tvorbu je samo prošireno ime Srpske pravoslavne crkve. To je bio izraz stalne težnje za srpskom nacionalističkom hegemonijom u dobrom dijelu srpskopravoslavne hijerarhije, a time i jedan od važnih povoda nezadovoljstva nesrpskih pravoslavaca u Jugoslaviji. 

 

Istina, slabo poznajem CG, nisam pojma imao da su oni vodili ustanak protiv Srbije do 1925god

 

1 hour ago, mare80 said:

Nisu...Od 1916 i medju Saveznicima su se vodili kao porazeni...

Ko je oslobodio CG od AU?

Po tvome pisanju zakljucujem da je to Crnogorska vojska (ciji se jedan deo istina povukao zajedno sa Srpskim "okupatorima")

Ja koliko sam upucen u temu znam da je doslo do sukoba jedne strane koja je podrzana od Srbije i koja je na Podgorickoj skupstini bila za unitarnu drzavu i druge koja je bila za federalnu drzavu ciji bi deo bio CG...

Ni jedni ni drugi nisu imali po meni legitimitet...

 

Na kraju je odlučila sila i prevara.

U biti je CG jedina od pobjednica u WWI koja je izgubila samostalnost.

 

Bez obzira na period od prije 100god, što se čudite što se danas pokušavaju odmaknuti od takve politike?

  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, demag said:

Na kraju je odlučila sila i prevara.

U biti je CG jedina od pobjednica u WWI koja je izgubila samostalnost.

 

Bez obzira na period od prije 100god, što se čudite što se danas pokušavaju odmaknuti od takve politike?

Mozemo do sutra ovako,necemo se sloziti...

Sto se mene tice,dovoljno je,da ne gusimo temu....

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

[mention=747]demag[/mention] ako ti iz Hrvatske navijas za CPC, zasto ti smeta ako neko drugi navija za SPC, a pogotovu ako su to Crnogorci? 
Ne navijam za nikoga, samo mi se gade izjave iz SPC

Poslano sa mog VOG-L29 koristeći Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Don Laki Juan said:

Pa ne baš. Sukob izmedu bjelasa i zelenaša je trajao jako kratko, desetak dana. Teroristički napadi finansirani od strane Italije su trajali do 1925.

Ta priča o "jugoslovenskoj' pravoslavnoj crkvi je plod tvoje mašte.

 

U biti to sam pročitao u članku...nema puno veze sa mojom maštom.

 

https://euractiv.jutarnji.hr/PiD/susjedskapolitika/sto-se-dogada-u-crnoj-gori-zavrsna-borba-za-konstrukciju-pravoslavne-drzave-pravoslavnom-crkvom-srpska-pravoslavna-crkva-zbog-toga-je-krenula-u-rat/9797710/

Edited by demag
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, demag said:

 

Žandari iz Beograda i popovi SPC vjerojatno, baš kao i danas 100god kasnije?

 

Ili skupština, kralj, itd?

 

Oni su utrpani u krilo Srbije na silu, nema potrebe to raditi danas

 

Iako nema veze sa temom i aktuelnim desavanjima, ipak moram primetiti kako je zanimljivo citati i slusati neke novokomponovane istoricare, ili bolje reci povjesnicare, o tome kako je Srbija bila okupator u CG ili npr. Dalmaciji nakon WW1 a sva svedocanstva, pogotovo naroda koji je ziveo na tim prostorima, govore o tome kako je srpska vojska bila docekivana i okarakterisana kao oslobodilacka u tim mestima/predelima/regijama... 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Belgrade said:

 

Iako nema veze sa temom i aktuelnim desavanjima, ipak moram primetiti kako je zanimljivo citati i slusati neke novokomponovane istoricare, ili bolje reci povjesnicare, o tome kako je Srbija bila okupator u CG ili npr. Dalmaciji nakon WW1 a sva svedocanstva, pogotovo naroda koji je ziveo na tim prostorima, govore o tome kako je srpska vojska bila docekivana i okarakterisana kao oslobodilacka u tim mestima/predelima/regijama... 

 

Novokompovani istoričari bi te upozori da je CG bila suverena država a Dalmacija NE i da se to ne može upoređivati.

 

CG je imala svoju legalnu skupštinu, vladara, vojsku i bila jedna od članica Atante.

 

Što sljedeće upoređujemo, novi Mercedes AMG i tjunig fićeka iz Bugojna? Nije za usporediti, ako razumiješ.

 

 

 

 

 

Edited by demag
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, berti said:

Sve pet. Oduzimanje imovine kao.najvisi stadijum u borbi protiv...

Pocupati brade, osisati, strpati u kazamate, a neke i pred streljacki odred... 

Tek onda kozarcka igranka neka krene.

Kako da ne, tu uvek mora da bude neki ekstremizam. Daj pet karata ili ni jednu! Ne moraju uopste da se rade te stvari. Teorijski, kad bi se to tu kao svi normalni promenilo, pa da bude normalan covek, koji sebe vidi kao deo evropske civilizacije, da se uljudi i da se ne dere vise kao manijak, da se bavi danasnjim svetom, i da gleda u buducnost, a ne da bude zagledano u strokav pupak i u srednji vek i u svijetlu proslost koja nije bila, da ne bunca vise o nekakvom zlom "zapadu koji nije mi" , i tako dalje, onda ne bi tako ni prolazilo kako prolazi. Ja nisam video da su negde cupali brade i streljali, osim Causeskua, ali svi normalni idu napred, i menjaju se, samo to tu sedi, bunca non stop, "opire se" svemu, i vuce nazad ceo region.


Mozda je onaj u pravu, mozda to i nije evropski "narod" , nego orijentalni. Ali sto se onda humano ne preseli na orijent, među svoju duhovnu braću, da zajedno pale mrske americke zastave i da bude plač i škrgut zuba na javnom mestu, nego sedi tu i dere se non stop, svima smeta i bavi se samo nekim potpuno iracionalnim stvarima kao sto je ova iz teme? E, neko im "uzeo veru" i dirnuo im u "svetinju". Koga lažu? Stvar je u "opiranju" civilizacijskom napretku, i promenama generalno, i nema nikakve veze sa "verama" i "svetinjama".


Sto se vise kurobecate, to ce vise biti prva scena, ovo sa mamuzanjem, u tome je poenta. I onda cete na kraju biti izmamuzani vise nego sto bi inace bili izmamuzani da se niste kurobecali. A uopste ne bi ni bili mamuzani da ste se ponasali normalno kao svi ostali i da niste stajali i smetali i cak vukli nazad dok su se svi ostali kretali napred. Civilizacijski. Ovo sad je bas dobar primer. Da ovaj Amfilohije i kompanija nisu radili to sto su radili godinama unazad, ne bi sve na kraju bilo kako je. Sad je gotovo. Nema nazad, samo napred. Biće malo plač i škrgut zuba, pa će se umoriti  od tantruma* i to je to.

 

*

 

  • Thanks 2
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Milenko Puzigaca said:

Sta fali Milu? Uveo covek zemlju u NATO i pored konstantnog i aktivnog rovarenja reakcije, ovakcih kao ovo sada, i ostalih s uma sišavših, tipa razni Putini i divni komšiluci.

 

Sta fali Milu lepo je sazeo @Denis Jasharevic, koji je napisao da je, parafraziram, "Milo dosao na vlast kada sam bio student, sada sam mator covek, a on je neprekidno na vlasti."

 

Ne svodi se sve na pitanje da li nesto zulja srpske nacionaliste ili ne, da li Rusi podrzavaju ovo ili ono. I Saudijska Arabija je saveznik USA, pa da li bi neko odavde hteo da zivi u toj drzavi?

 

Da li bi neko zeleo da zivi u Crnoj Gori?

 

Milo je isti kao i svi nacionalisticki rezimi, opstaje na nacionalizmu i insistiranju na razlikama. Mozda se nekome najmanje svidja srpski nacionalizam, ja na svaki nacionalizam gledam kao na promasenu ideju, a na nacionalisticke politicari na ovim prostorima su najgori lopovi, lazovi i prevaranti.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Dzaba smo mi ovde ispisali 10 strana.

Sve je jasno kao dan.Mila apsolutno ne zanima da uredi polozaj crkve u CG ili slicno.Njemu je potrebna tenzija,dok god se drzi nekakva tenzija i postoje dva tabora u CG i da se glasa za stranke po kjucu tj nacionalnoj pripadnosti Milo je u prednosti,zato valja dizati medjunacionalnu tenziju i plasiti Crnogorce i manjine velikosrpskom agresijom i sl.

Mi ovde diskutujemo o tome jel zakon dobar,kako je uvedena SPC itd a poenta donosenja zakona nema veze sa tim.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Milenko Puzigaca said:

Sto se vise kurobecate, to ce vise biti prva scena, ovo sa mamuzanjem, u tome je poenta. I onda cete na kraju biti izmamuzani vise nego sto bi inace bili izmamuzani da se niste kurobecali. A uopste ne bi ni bili mamuzani da ste se ponasali normalno kao svi ostali i da niste stajali i smetali i cak vukli nazad dok su se svi ostali kretali napred. Civilizacijski. Ovo sad je bas dobar primer. Da ovaj Amfilohije i kompanija nisu radili to sto su radili godinama unazad, ne bi sve na kraju bilo kako je. Sad je gotovo. Nema nazad, samo napred. Biće malo plač i škrgut zuba, pa će se umoriti  od tantruma* i to je to.


My point exactly.

 

1 hour ago, goldberg said:

 

Sta fali Milu lepo je sazeo @Denis Jasharevic, koji je napisao da je, parafraziram, "Milo dosao na vlast kada sam bio student, sada sam mator covek, a on je neprekidno na vlasti."

 

Ne svodi se sve na pitanje da li nesto zulja srpske nacionaliste ili ne, da li Rusi podrzavaju ovo ili ono. I Saudijska Arabija je saveznik USA, pa da li bi neko odavde hteo da zivi u toj drzavi?

 

Da li bi neko zeleo da zivi u Crnoj Gori?

 

Milo je isti kao i svi nacionalisticki rezimi, opstaje na nacionalizmu i insistiranju na razlikama. Mozda se nekome najmanje svidja srpski nacionalizam, ja na svaki nacionalizam gledam kao na promasenu ideju, a na nacionalisticke politicari na ovim prostorima su najgori lopovi, lazovi i prevaranti.

 

Ali ih na ulice izvelo ovo, a sve drugo jok. A alternativa izmedju ostalog lik koji trazi da se za osvetu kune potomstvo.

 

Koji je djavo Medojevicu, tek mi nije jasno.


Ovo se sada desilo jer se krse geostrategijski interesi velikih igraca. U nas se postupa kao i obicno ko prstom u zadnji deo.
 

Pobogu ovo je ko zna koja po redu situacija u poslednjih trideset godina Koja se igra takticki pogresno.

 

Edited by Plavi Golub
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, demag said:

 

Novokompovani istoričari bi te upozori da je CG bila suverena država a Dalmacija NE i da se to ne može upoređivati.

 

CG je imala svoju legalnu skupštinu, vladara, vojsku i bila jedna od članica Atante.

 

Što sljedeće upoređujemo, novi Mercedes AMG i tjunig fićeka iz Bugojna? Nije za usporediti, ako razumiješ.

 

Nema to nikakve veze, poenta je u tome kako je tamosnji narod doziveo i docekao Srbe, kao oslobodioce.

 

43 minutes ago, Milenko Puzigaca said:

Uostalom, sto se uopste deru i urlaju po nekim srbijama i bosnama? To je druga zemlja, kakve oni imaju veze sa time koje ce zakone donositi u drugoj zemlji? 

 

:gde-li-je-onaj-smajli-sto-se-udara-po-celu:

 

Ok, onda po toj logici ne bi trebalo da komentarisemo desavanja u drugim zemljama tj. nigde osim u onoj gde imamo prebivaliste... plus to sto se ovde radi o imovini S(rpske)PC, posebno vazna tema za ovdasnje stanovnistvo...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...