Jump to content

Crna Gora


djole

Recommended Posts

3 hours ago, Eddard said:


Svaka nova Crkva nastala iz neke druge je uvek bila jeres i sekta, srećom pa danas istrebljenja jeretika do smrti nisu u modi... uostalom kako su protestanti tretirani u 15. veku (hint npr. Jan Hus) nego kao jeretici, pa eto sad ih ima skoro milijarda i niko ih ne naziva sektom. Organizovana religija i nije ništa drugo do masovne sekte. Ako narod u CG/Ukrajini želi svoju crkvu (pa makar to bilo i iz očigledno političkih razloga), who the fuck je Pukovnik Amfilohije da im to brani?

Moze se raspravljati da li je religija besmislica, zabluda, prevara, ispiranje mozga u kombinacijama sa mega bogacenjima, ali je fakat da je duboko ukorenjena vekovima. Cackanje po tim stvarima je jako osetljivo. Milioni su ginuli, mnoga zarista su trajna zbog toga. 

A sto se tice toga ko kome sta moze braniti. Vidis, mozes sa kerom da usetas na liturgiju, mozes na konju da ujases. Ko ce da zabrani? Mozes da pored dzamije prodajes cvarke, sendvice sa slaninom. Sve moze, ali to ima posledice.

Ono sto radi Milo je em kriminal, em igranje vatrom. Otimanje privatne imovine i formiranje nekakve nove crkve uz progon monastva i svestenstva SPC. Tako je i u NDH svojevremeno pravljena Hrvatska pravoslavna crkva.

CPC je projekat a ne rezultat nekih osecanja ljudi.

Pobornici tako izandjane realnosti na terenu bi mogli da se i ovde pozovu na to, a to je da je vecina stanovnistva Crne Gore okrenuta ka SPC.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Zašto Milo nije ovo uradio odma ? Pa zato što nije imao "brata" blizanca u BGD koji ćuti na sve to i podržava ga u tome. Faraonova osveta SPC za Kosovo. A ruku na srce ovo između Mila je eskaliralo tek posle otcepljenja i priznanja Kosova, oni su bili u odličnim odnosima za vreme SCG.

 

Ne bi me začudilo da u sledećoj godini SPC prestane da kritikuje Mila ali i Faraona zbog potencijalne predaje Kosova.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Na ovom forumu je oduvek provejavala srbofobija, ali moram da priznam da nisam ocekivao da ce toliko clanova zazmuriti na toliko toga cak i jednom Milu zarad one "neprijatelj mog neprijatelja je moj prijatelj".

 

On 12/27/2019 at 7:46 PM, Stoned Laki21 said:

 

Krušik?

 

Kakav Krušik dok nam Ostrog otimaju!!!!

 

Koliko vidim, ovde su od Krusika bitnija 3 studenta prava koji protestuju ispred CG ambasade, posto je najveci broj upisa ovde posvecen njima dovoljnim. Stoga,  batalite studentariju koja vazda oce da isteruje neku pravdu. Ne dopustajte da vam tako lako odvlace paznju. Krusik ljudi!!!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Constantin said:

Zašto misliš da danas nisu ? Pare su im na istom mestu....msm štede u istoj banci.

 

Pa zato što je više nego očigledno da je pljuvačina između SPC i Mila poprimila neverovatan nivo i to već skoro 10 godina. Ovo nije dobro ni za jedne ni za druge, ja lično ne shvatam šta je ovo trebalo Milu, ali možda i potcenjujem uticaj SPC na događaje u CG.

Link to comment
Share on other sites

Apropo toga da li neko moze nekome da zabrani da zeli svoju crkvu i udruzuje na taj nacin, moze se zamisliti jos jedna situacija.

Moze Vucic da uradi isto sto i Milo i napravi SNPC. Srpska napredna pravoslavna crkva. Medije ima, novac u izobilju. Preko govnjivih svojih medija sklopi price, plasira afere o SPC, kojih vec ima mnogo... Pahomije, Kacavenda, limuzine, zlatni dvorovi, raznorazni biznisi... Informer u ekstazi, Mitrovici, Satrape, Krlo... Masinerija odradi posao. A sendvicara i botova koliko hoces. Za jednu crvenu bi se pentrali na crkve i umesto krstova stavljali statue vodje.

Naravno, sve ovo zbog nekog bitnog politickog cilje. Recimo, zbog kosovskog problema, otpora crkve priznanju... Bolelo bi uvo Vucica sto tu SNPC niko ne bi priznavao. Bajden bi pozdravio demokratske tendencije u Srbiji, Vartolomej bi malo sacekao pa objavio priznanje.

Dakle, nikakvo versko pitanje vec samo politicka odluka. Sve ovo moze na ovim prostorima jer je srpsko stanovnistvo u ponovnom povoju sti se tice religijskog osecanja. Ankete su jedno, ali iskreno verovanje je na niskom nivou.  I dalje imamo komicne situacije ispred crkava prilikom ulaska, neznanje ponasanja u njoj, pretvaranja slava u zderaonice, ponosnog hvalisanja pojedinaca da poste...  Potrebno je da prodju generacije da bi se stvorio iskreni osecaj ljudi prema religiji. A dotle nas ceka ko zna sta. Bojim se, mozda i gradjanski ratovi.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, berti said:

Apropo toga da li neko moze nekome da zabrani da zeli svoju crkvu i udruzuje na taj nacin, moze se zamisliti jos jedna situacija.

Moze Vucic da uradi isto sto i Milo i napravi SNPC. Srpska napredna pravoslavna crkva. Medije ima, novac u izobilju. Preko govnjivih svojih medija sklopi price, plasira afere o SPC, kojih vec ima mnogo... Pahomije, Kacavenda, limuzine, zlatni dvorovi, raznorazni biznisi... Informer u ekstazi, Mitrovici, Satrape, Krlo... Masinerija odradi posao. A sendvicara i botova koliko hoces. Za jednu crvenu bi se pentrali na crkve i umesto krstova stavljali statue vodje.

Naravno, sve ovo zbog nekog bitnog politickog cilje. Recimo, zbog kosovskog problema, otpora crkve priznanju... Bolelo bi uvo Vucica sto tu SNPC niko ne bi priznavao. Bajden bi pozdravio demokratske tendencije u Srbiji, Vartolomej bi malo sacekao pa objavio priznanje.

Dakle, nikakvo versko pitanje vec samo politicka odluka. Sve ovo moze na ovim prostorima jer je srpsko stanovnistvo u ponovnom povoju sti se tice religijskog osecanja. Ankete su jedno, ali iskreno verovanje je na niskom nivou.  I dalje imamo komicne situacije ispred crkava prilikom ulaska, neznanje ponasanja u njoj, pretvaranja slava u zderaonice, ponosnog hvalisanja pojedinaca da poste...  Potrebno je da prodju generacije da bi se stvorio iskreni osecaj ljudi prema religiji. A dotle nas ceka ko zna sta. Bojim se, mozda i gradjanski ratovi.

Pa zar je nije napravio? Nije li to isto?   Dele se crkvena ordenja po njgovom nahođenju, njegovi ex.  stavljaju sebe po freskama, i ne samo oni.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Pristevac said:

Pa zar je nije napravio? Nije li to isto?   Dele se crkvena ordenja po njgovom nahođenju, njegovi ex.  stavljaju sebe po freskama, i ne samo oni.

Mislim u smislu da napravi potpuno novu crkvu, postavi Vulina za patrijarha...

Srpsko drustvo i crkva su u propasti. Tamo gde raspalu kafansku drolju stavljaju na ikone i proglasavaju je nekakvom majkom nacije, tako.gde pedofila stiti sinod, tamo gde bezboznik i zlikovac dobija najvisi orden... Tamo je uzas.

Gore od ovoga je gradjanski rat. Milo ga upravo izaziva. Vucic ce to uraditi ako zatreba.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, berti said:

Apropo toga da li neko moze nekome da zabrani da zeli svoju crkvu i udruzuje na taj nacin, moze se zamisliti jos jedna situacija.

Moze Vucic da uradi isto sto i Milo i napravi SNPC. Srpska napredna pravoslavna crkva. Medije ima, novac u izobilju. Preko govnjivih svojih medija sklopi price, plasira afere o SPC, kojih vec ima mnogo... Pahomije, Kacavenda, limuzine, zlatni dvorovi, raznorazni biznisi... Informer u ekstazi, Mitrovici, Satrape, Krlo... Masinerija odradi posao. A sendvicara i botova koliko hoces. Za jednu crvenu bi se pentrali na crkve i umesto krstova stavljali statue vodje.

Naravno, sve ovo zbog nekog bitnog politickog cilje. Recimo, zbog kosovskog problema, otpora crkve priznanju... Bolelo bi uvo Vucica sto tu SNPC niko ne bi priznavao. Bajden bi pozdravio demokratske tendencije u Srbiji, Vartolomej bi malo sacekao pa objavio priznanje.

Dakle, nikakvo versko pitanje vec samo politicka odluka. Sve ovo moze na ovim prostorima jer je srpsko stanovnistvo u ponovnom povoju sti se tice religijskog osecanja. Ankete su jedno, ali iskreno verovanje je na niskom nivou.  I dalje imamo komicne situacije ispred crkava prilikom ulaska, neznanje ponasanja u njoj, pretvaranja slava u zderaonice, ponosnog hvalisanja pojedinaca da poste...  Potrebno je da prodju generacije da bi se stvorio iskreni osecaj ljudi prema religiji. A dotle nas ceka ko zna sta. Bojim se, mozda i gradjanski ratovi.

 

Sam pojam autekefalnosti je, po meni, političko pitanje, pravoslavne crkvr su ustrojene po političkom principu, jedna država jedna crkva, međusobna priznavanja i nepriznavanja. Šta ko ima meni da priznaje i li ne priznaje moju veru, ia i šta će meni, ako sam vernik, neka crkvena hijerarhija u kroz koju bih iskazivao, kako kažu praktikovao, veru. Ne razumem kako se vera praktikuje, ja verujem ili ne verujem, sve preko toga je bliže političkom nego verskom.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, berti said:

Mislim u smislu da napravi potpuno novu crkvu, postavi Vulina za patrijarha...

Srpsko drustvo i crkva su u propasti. Tamo gde raspalu kafansku drolju stavljaju na ikone i proglasavaju je nekakvom majkom nacije, tako.gde pedofila stiti sinod, tamo gde bezboznik i zlikovac dobija najvisi orden... Tamo je uzas.

Gore od ovoga je gradjanski rat. Milo ga upravo izaziva. Vucic ce to uraditi ako zatreba.

Lupate ko Maksim! 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, Div said:

 

Sam pojam autekefalnosti je, po meni, političko pitanje, pravoslavne crkvr su ustrojene po političkom principu, jedna država jedna crkva, međusobna priznavanja i nepriznavanja. Šta ko ima meni da priznaje i li ne priznaje moju veru, ia i šta će meni, ako sam vernik, neka crkvena hijerarhija u kroz koju bih iskazivao, kako kažu praktikovao, veru. Ne razumem kako se vera praktikuje, ja verujem ili ne verujem, sve preko toga je bliže političkom nego verskom.

 

U pravoslavnom svetu postiii ta cvrsta hijerarhija koja se postuje. Nacelno je tako. Druga stvar je sto  medju svestenstvom svasta ima, mnogi se ponasaju kao kriminalci, bezboznici... Nacelno, orgajizacija i hijerarhija se postuje. Ako se to ne postuje ipravi nesto svoje, on je sa stanovnistva pravoslavne crkve raskolnik.

Razgovarao sam sa monasima svetogorskog manastira Esfigmen. Za neke stvari se slazem sa njima. Ponasanje Vartlomeja, odobravanje precutno unijacenja... Ipak, oni jesu raskolnici jer se ne drze pravila. Problem je sada jer je i sam Vartolomej  prekrsio pravila priznanjem UPC. Pravoslavna crkva je u velikoj krizi zbog toga. Kome to odgovara, zasto se to desava, sta ce tek da se desi... Pa, neke stvari se daju naslutiti.

Link to comment
Share on other sites



Potrebno je da prodju generacije da bi se stvorio iskreni osecaj ljudi prema religiji.


Ja se iskreno nadam će u narednim generacijama zaista i početi da se ubrzano razvija osećaj prema religiji koji ona i zaslužuje i da će se čovečanstvo jednom rešiti te pošasti.

No, to nije tema ove teme, pa ću se ovde zaustaviti sa svojim sweet dreams.
  • Like 10
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Klotzen said:

 

Pa zato što je više nego očigledno da je pljuvačina između SPC i Mila poprimila neverovatan nivo i to već skoro 10 godina. Ovo nije dobro ni za jedne ni za druge, ja lično ne shvatam šta je ovo trebalo Milu, ali možda i potcenjujem uticaj SPC na događaje u CG.

 

 

Mislim da, na koncu, i nece biti nekih vecih promena. SPC ostaje u hramovima, s tim sto ce verovatno morati da placa porez. Kao i sve ostale verske zajednice u CG. Ne verujem da ce biti vecih potresa, jasno je svima da je prema svim istrazivanjima MCP organizacija u koju gradjani CG imaju najvise poverenja. Verovatno ce Amfilohije morati malo da o'ladi sa politikom i to je to.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Eddard said:


 

 


Ja se iskreno nadam će u narednim generacijama zaista i početi da se ubrzano razvija osećaj prema religiji koji ona i zaslužuje i da će se čovečanstvo jednom rešiti te pošasti.

No, to nije tema ove teme, pa ću se ovde zaustaviti sa svojim sweet dreams.

 

Slazem se da to nije tema.

Link to comment
Share on other sites

Evo sta kaze Medojevic.

https://www.danas.rs/svet/medojevic-u-crnoj-gori-izveden-drzavni-udar/

Njega nikad nisam video kao reprezenta velikosrpske politike,vec onako..kao nekog ko ima zdrav ponos kao Crnogorac..ne gradi to na anti-srpstvu. Vrlo je ostar u kritici. Neka neko ko zivi u Crnoj Gori kaze ako je moja percepcija Medojevica pogresna. 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, mare80 said:

Mislis 1916,tada je CG potpisala kapitulaciju i prestala da postoji kao nezavisna drzava....

1918 je docekala kao deo AU monarhije...

 

 

Mislim baš 1918god kada je CG okupirana od strane Srbije i kada je ukinuta autokefalnost CG crkve.

 

 

Edited by demag
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Klotzen said:

..zbog potencijalne predaje Kosova.

 

 

Ako ne radi lepo link, ono, od kad treba da pocne video, start na 56:54

 

15 hours ago, RatzenStadt said:

Na ovom forumu je oduvek provejavala srbofobija, ali moram da priznam da nisam ocekivao da ce toliko clanova zazmuriti na toliko toga cak i jednom Milu...

 

Sta fali Milu? Uveo covek zemlju u NATO i pored konstantnog i aktivnog rovarenja reakcije, ovakcih kao ovo sada, i ostalih s uma sišavših, tipa razni Putini i divni komšiluci.

3 hours ago, berti said:

 

Gore od ovoga je gradjanski rat. Milo ga upravo izaziva.

 

 

Ako neko nešto izaziva, to su isti oni koji su na tim prostorima uvek izazivali. Ovi koji neće. Ali hoće da postavljaju balvane i slično. Nema toga više. Gotova je igranka.

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, demag said:

 

Mislim baš 1918god kada je CG okupirana od strane Srbije i kada je ukinuta autokefalnost CG crkve.

 

 

Ko su 1918 bili legitimni predstavnici CG (koja kao drzava ni ne postoji vec je deo porazene AU monarhije) koji bi se pitali oko ujedinjenja....

Inace ni kralj Nikola nije bio protiv toga,nego protiv unitarne drzave,zeleo je federaciju...

Ne moras biti vwci Crnogorac od samih Crnogoraca...

 

Edited by mare80
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...