Jump to content

Crna Gora


djole

Recommended Posts

10 minutes ago, Plavi Golub said:


Za sve sto imas Frediju da spocitas obrati se licno njemu. 
 

Ja pisem za sebe, ne igram duple pasove sa Fredijem ili bilo kim,  i ne bih te ubedjivala ni u sta. Imas pravo da gledas svet kroz svoje oci.

Dobro je da na kraju dođosmo.do toga da i ja imam pravo da kazem koju. Napredovali smo barem malo. Hvala na pristojnoj diskusiji a botovi ce se vec sami prepoznati.

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, mmajstor said:

 

1. bude poziv za agresivne ateiste koji bi da se nasladjuju problemom u kojem se nasla crkva.

2. Sustina cele akcije je promovisanje novog crnogorskog identiteta na kontu promovisanja neke velikosrpske price, i potpunog odvajanja crnogoraca od srba.

3. zatim revizijom istorije potpunim izmisljotinama o okupaciji crne gore od strane srbije,

4. i trebalo bi da se konacno zavrsi isterivanjem pravoslavne crkve samo zato sto ima prefiks srpska, koja nije ogranicena samo na crnu goru.

 

 

1. :classic_blink: sta ima agresivno u "nasladjivanju" problemima jedne crkve....

2. A odvajanje je lose iz kog razloga?

3. Nisi ti ucio istoriju pravilno, naravno da se 1918 radilo o okupaciji

4. Kako sad isterivanje pravoslavne crkve, koliko sam videla oni nemaju problem sa pravoslavljem, kamo srece da je to slucaj

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, mmajstor said:

 

Kakva sad rusija? Ne moramo svi isto da mislimo naravno ali treba da se drzimo teme da bi diskusija imala smisla. Tema je spc u crnoj gori, a ne rusofilstvo ili anglofilstvo koje nameces tj spinujes. 

 

Ako te toliko interesuje rusija otvori novu temu pa tamo diskutuj sa zainteresovanima... ovako delujes kao provokator koji namerno dize tenziju skretanjem na druge populisticke teme tj dileme, da bi namerno skretao paznju na sebe, sto se u internet zargonu naziva trolovanjem a koje nije dozvoljeno pravilima foruma. Prema tome ako ne zelis da diskutujes nego da dizes tenzije, nema sta vise da ti bilo ko odgovara nego samo da konsultujemo report dugme pa nek modovi odluce. 

NIsi razumeo sta FrediB hoce da kaze: da ono sto radi Milo I  nije bas najdemokratskije, ali je opravdano u cilju spasavanja C Gore od uticaja nekih odredjenih struktura , pre svega velikosrpskih I ruskih. U tom smislu I " cilj opravdava sredstvo".

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Angelia said:

1. :classic_blink: sta ima agresivno u "nasladjivanju" problemima jedne crkve....

2. A odvajanje je lose iz kog razloga?

3. Nisi ti ucio istoriju pravilno, naravno da se 1918 radilo o okupaciji

4. Kako sad isterivanje pravoslavne crkve, koliko sam videla oni nemaju problem sa pravoslavljem, kamo srece da je to slucaj

 

1. Rekao sam agresivni ateisti, nisam rekao agresivno nasladjivanje.

2. Odvajanja je lose iz tri razloga

   a) dovodi do podele drustva, jer se pokusava menjati identitet naroda nasilno od strane drzavnog vrha, a ne formira se prirodno i stihijski od strane samog naroda u nekom duzem vremenskom periodu na osnovu kulturnih, drustvenih, i socijalnih okolnosti u kome se taj narod nalazi  

   b) novi identitet se bazira na lazima, na laznoj demistifikaciji prethodnog identiteta preko uvodjenja nekog novog jezika, nove crkve koja nema vernike, i revizijom  istorije bez ikakve naucne potpore

    c) svrhe ovog odvajanja. Zasto dolazi do ovoga? Pa da bi se zadovoljili neki strani interesi, sto samo po sebi sluzi nekom drugom a ne interesima naroda koji zivi na ovim prostorima

3. Takve stvari nije potrebno uciti.....one su toliko osnovne da se za 5 minuta mogu proveriti u i potvrditi od bilo kog istorijskog autoriteta van danasnje crne gore koji govore o ujedinjenju a ne o nekakvoj okupaciji. One su toliko osnovne da malo i vredjaju inteligenciju dovoditi ih u pitanje je bas kao sto i ravnozemljasi dovode u pitanje da je zemlja okrugla.

4. Nisam ja nigde napisao da je poenta isterivanje pravoslavlja, a stav "kamo srece da je to slucaj" upravo predstavlja nastup jednog agresivnog ateiste (vidi pod 1).

 

 

13 minutes ago, Darth Bane said:

NIsi razumeo sta FrediB hoce da kaze: da ono sto radi Milo I  nije bas najdemokratskije, ali je opravdano u cilju spasavanja C Gore od uticaja nekih odredjenih struktura , pre svega velikosrpskih I ruskih. U tom smislu I " cilj opravdava sredstvo".

 

Apsolutno sam razumeo. 

Edited by mmajstor
Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, mmajstor said:

 

2. Odvajanja je lose iz tri razloga

 


Ovakvo flagrantno negiranje prava bilo kom narodu da se izjašnjava kako hoće je upravo ona velikosrpska hegemonija o kojoj pojedini pričaju, a koja se na ovom forumu neće tolerisati. Za početak 24h dok se ne izdogovaramo o dužini kazne.

Edited by Eddard
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, laki perkos said:

Po žestini i brojnosti kojom nastupaju izgleda da je frka vec polako uhvatila don mila. Sam je zakuvao oa bi trebalo on i da okusi narodnu čorbu. Nazalost zdomice ga brat AV ako.zatreba a stradace neki siroti poslušnik.

Nema od toga nista. Doduse opozicija ide all in ali Milo je racunao na ovo, nisu oni sisali vesla. Ako nista, bar se ne prica o Krusiku i cilj je ispunjen. Doci ce psihopata i resiti slucaj sa Milom i Jovanjica, Krusik i ostalo ce biti zaboravljeno. Tako to rade majstori prevare.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Darth Bane said:

NIsi razumeo sta FrediB hoce da kaze: da ono sto radi Milo I  nije bas najdemokratskije, ali je opravdano u cilju spasavanja C Gore od uticaja nekih odredjenih struktura , pre svega velikosrpskih I ruskih. U tom smislu I " cilj opravdava sredstvo".

 

Ne moze da bude opravdano nista sto gusi demokratiju i slobodu misljenja.

 

Ovde jos i postoji prostor za raspravu, ali sta onda reci o izborima za parlament? Dozvoljeno je krasti glasove i ucenjivati ljude da glasaju za tebe ako si na pravoj strani?

 

Ovde je jedino bitno sta ko nudi gradjanima Crne Gore, ne ratovi koje neko vodi protiv neceg vec tri decenije. U politickom vokabularu stalno se potencira da je neko protiv neceg i da je zato dobar/los, stvorila se atmosfera da je samo to bitno, a ne mere koje ce vlast i potencijalna vlast da uradi kako bi poboljsala zivot gradjana.

 

Sta se gradjana Crne Gore tice da li je neko protiv izdaje svetinja ili protiv ruskog i velikosrpskog uticaja, ako sve losije zivi? Da li je gradjanima Crne Gore bolje sto su usli u NATO i sta oni imaju od svog "crnogorstva" (isto tako, sta neki drugi imaju od "srpstva")?

 

Ne vidim ni cemu sluzi onaj apel koji su potpisale mnoge poznate licnosti, pa i onaj Olenik iz GDF, Cedomir Jovanovic, Nenad Canak, Stjepan Mesic i drugi. To znaci da se nase gradjanske organizacije i stranke u regionu ne bave apsolutno nicim i ne umeju tacno da kazu za sta su (da li treba smanjiti ili povecati poreze, kako stati na put korupciji, kriminalu i nepotizmu, zasto nema vise medijskih sloboda, zasto se vrhuske bave huskanjem stada jedne na druge), oni umeju samo da kazu protiv cega su. Izgledaju kao nekakvi navijaci koji se vode emocijama, a ne zdravim razumom, a u stvarnosti svi oni lepo zive od svog posla, a jedini obmanuti su ljudi koji im veruju.

 

Dobar je Vucic, nema veze sto je lopov, lazov i manijak, ali bar saradjuje sa zapadom, dobar je i Milo, nema veze sto je lopov.

 

Zaista bih voleo, sto je istakao i @McLeod kada bi postojala politicka organizacija koja bi se bavila svim pitanjima koje muce zemlje u regionu, koje bi reagovale na sve sto je lose u Srbiji, Crnoj Gori i Hrvatskoj, a ne da slusamo Jovanovica i Canka kako je za zivot obicnog gradjana kljucno pitanje velikosrpske megalomanije i ruskog uticaja.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, Eddard said:

Ovakvo flagrantno negiranje prava bilo kom narodu da se izjašnjava kako hoće je upravo ona velikosrpska hegemonija o kojem pojedini pričaju, a koja se na ovom forumu neće tolerisati. Za početak 24h dok se ne izdogovaramo o dužini kazne.

 

Bio sam moderator pa su mi se forumasi penjali na neku stvar mjesajuci se u moje odluke, zato se Iz principa se ne mjesam u moderatorske odluke, a i ne shavatam forum kao borbu za zivot i smrt. Zato, sad kad sam se ogradio, molim da se ovaj upis shvati kao nastavak diskusije a ne mjesanje u moderatorske odluke jer ovo za sto si ga optuzio je krajnje nekorektno.

 

Nigdje, ali nigdje, nije negirao pravo bilo kome da se izjasnjava kako god hoce. Negiranje je nesto drugo, on je napisao "zasto je to lose", i to na postavljeno pitanje uvazene forumasice  "zasto je to lose?", samim tim im priznaje da se izjasnjavaju kako god hoce, samo govori zasto je to lose, sto je sasvim legitiman politicki stav. Njegov politicki stav, neko moze da se slozi sa tim stavom, neko ne, ali se sa tim stavom moze diskutovati i legitimna je pozicija u diskusiji.

 

Dalje, u obrazlozenju u prvoj tacki se zalozio da stvari idu prirodnim tokom, odnosno da se desavaju "odozdola" sto jeste sustina demokratije, a ne da stvari dolaze "odozgora" sto je u sustini svakog diktatorskog i autoritativnog oblika vlasti. Sto je opet legitiman, demokratski i progresivan stav.

 

U drugoj tacki, se zalozio protiv revizije istorije, sto bi svako od nas trebalo u bilo kojoj diskusiji, oko bilo koje teme da se zalozi jer onda imamo zajednicki temelj od kojeg mozemo dalje da krenemo da razglabamo bilo koju temu. Ukoliko nemamo taj zajednicki temelj, ne mozemo ni da vodimo diskusiju. Osim toga, istorija je vrlo egzaktna nauka sa svojim tumacenjima i analizama, ali politicari, popovi, novinari, razni analiticari nisu istoricari i vrlo cesto zloupotrebljavaju istoriju i posezu u razne istorijske revizionizme radi nekih trenutnih interesa. To je silovanje nauke i zloupotreba, tako da je zalaganje protiv istorijiskih revizionizama vise nego dobrodoslo u svakoj prilici gdje se istorijski revizionizam pojavljuje.

 

I, konacno u trecoj stavci je pokusao da da odgovor na pitanje: - kome je interes da se desava to sto se desava? - I opet pitanje je sasvim legitimno, on je pokusao da da odgovor takav kakav je dao, sa cim se ja ili bilo ko drugi moze ili ne mora da slozi, i moze da se diskutuje sa tim, medjutim, to je njegovo misljenje i pokusaj davanja odgovora na legitimno pitanje sa cim ja opet ne vidim problem. Odnosno, problem koji ja vidim sa tim, mogu da mu odgovorim pa da ga prodiskutujemo, mozda on promjeni misljenje, a mozda i ja promjenim moje ako ga on dovoljno dobro argumentuje, u sta sumnjam, ali moguce je, sto da ne.

 

Dakle, ovo gdje si bio lak na obaracu/kliku i za sta si ga optuzio ne odgovara onom sto je on napisao. Uopste ne ulazim u njegom staz na forumu jer ne pratim forum detaljno. i u vasu istoriju sukoba, ali ovo je sve legitimno sto je on napisao, sa cim se ja ne slazem, ali je legitimno, i dovoljno je inteligentno da se sa tim moze dalje diskutovati sto bi trebalo da je sustina foruma, zar ne? I bilo bi bolje da si mu inteligentno replicirao od ove krajnje nekorektne optuzbe.

Edited by Atreid
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Denis Jasharevic said:

 

Javio se i organizator svega. Patrijarh moskovski Kiril: "Ništa slično u istoriji pravoslavlja, čak ni pod vlašću otomanske Turske"

Mitropolit Amfilohije bori se za pravoslavlje, poručio je patrijarh Ruske pravoslavne crkve Kiril, prenosi Sputnjik.

 

Svakome sa makar jednim neuronom u glavi je bilo jasno o cemu se radi i ko stoji iza svega ovoga. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Atreid said:

Sekularnost podrazumjeva odvojenost crkve od drzave, odnosno da se crkva ne mjesa u drzavne stvari, ali i da se drzava ne mjesa u crkvene stvari. Ovdje se drzava grubo umjesala u crkvene stvari.

Upravo to + kao što su već mnogi ovde objasnili da ono sa oduzimanjem poseda nema veze sa sekularizacijom (ili, kako neki vole da govore, sa "procesom civilizacijskih integracija"). U prilog tome takođe ide i maksimalno forsiranje novoosnovane crnogorske pravoslavne crkve od strane vlasti/Mila.

S druge strane, treba razumeti Mila/vlast u Crnoj Gori: SPC jeste politički protivnik (svojim stavovima/kritikama na račun vlasti/delovanjem) + ima solidnu imovinu... pa jednim udarcem (zakonom) "dve muve". To jest "tri muve" ako se uzme u obzir podeljenost i "zategnutost" koja nastaje u Crnoj Gori: Raste netrpeljivost između onih koji sada protestuju, tj. koji su na strani SPC (a to je uglavnom srpska manjina koja inače ne podržava Mila... ) i onih koji možda i ne podržavaju Mila, ali kada vide ove "velikosrpske" proteste - daće mu glas.

@x|o je na jednoj drugoj temi napisao kako je "Dodik bez konkurencije najbolji politicar na ovim ex-Yu prostorima u novijoj istoriji", a ja bih rekao da je to ipak Milo. Mislim da je Milo "klasa" za sve ostale, zajebao je čak i Dodika po tom pitanju. Vrlo inteligentan i kulturan u svojim nastupima, vrlo retko ispoljava karakteristike tipičnog balkanskog političara (za razliku od Dodika, Vučića, Bakira, Kolinde, Rame... ) ali, u pozadini - tipični balkanski muljator/kriminalac na vlasti (ili jednostavno rečeno: namazaniji je od svih ostalih).

Link to comment
Share on other sites

Što se tiče politizacije crkve, toga ima svuda u svetu. To je uglavnom štetno za samu crkvu i vernike, ali nije neuobičajeno. A zasigurno nije razlog za oduzimanje imovine.

 

MCP, a i ostalima, treba oduzeti samo nelegalno stečenu imovinu. I treba da plaćaju porez. Zašto bi oni bili povlašćeni u odnosu na ostale građane i organizacije?

 

I SPC u Srbiji treba da plaća porez. Imamo bogatu crkvu, a siromašnu državu koja pomaže tu crkvu. Npr. sveštenici žive u vilama i voze skupocena kola, a država im uplaćuje poreze i doprinose za penziono i zdravstveno osiguranje. Apsurdna situacija.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Evo ga Faraon priča, sudeći po početku govora najverovatnije kao što se i očekivalo, uzburkao je masu, predstavio se kao zaštitnik svih srbalja i sad će da odustane od posete u koju nikad nije ni nameravao da ode.

 

Doduše požurio je, pre dva dana je rekao da će odlučiti danas uveče a evo ga poranio.

Edited by Klotzen
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, McLeod said:

 

Stvarno? Pa ajde dokazi onda, umesto sto se prosipas Vucicevim opaskama kad je sateran u cosak i nema nikakve argumente.

Kako posle ove budalastine?😂

Bice da izdaleka bolje poznajes stanje u CG.Cim si pomenuo zakon i nekakvu ozbiljnu raspravu o istom, diskvalifikovao si sebe iz ove teme. Ustvari, iz bilo koje teme o CG. Ni D od demokratije ne moze u isti recenicu sa  Djukanovicem. Novac je jedina ideologija/religija koju on poznaje.

Pozelio bih ti, da posle gore pomenutog osjetis cari vladavine brata mu blizanca. Istog ovog na cije se “zakone” pozivas! 
 


 

Edited by Valensija
Link to comment
Share on other sites

Prilično nevoljno sam morao malo da se informišem oko ovoga što se dešava. Ja bih rekao da je suština i osnovna svrha ovog zakona - crkveno zemljište. Ne crkve, ne manastiri, ništa duhovno ili božansko, već vrlo ovozemaljsko i opipljivo - zemljište. Jbg, nekom je ozbiljno zinula bulja za Buljarice :classic_biggrin: Sve ostalo su side effects and decoys. A ima malo i onoga, ne pada snijeg da pokrije brijeg...

 

A eto, imali smo i bar jedan pozitivan side effect - MCP rekla AV-u koji ćeš nam q...Piši tamo da sam pohvalio crkvu u zimu leta Gospodnjeg 2020., ovaj 2019., i to ne bilo kada, nego takoreći u zoru Badnjeg dana, da se zna ako zatreba nekad jbg...

 

Edited by Arsenije Pesic
  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Arsenije Pesic said:

Piši tamo da sam pohvalio crkvu u zimu leta Gospodnjeg 2020., ovaj 2019., i to ne bilo kada, nego takoreći u zoru Badnjeg dana, da se zna ako zatreba nekad jbg...

A drugovi ako me se sete,sete se....🤣

Link to comment
Share on other sites

Da li neko zna zasto je Miodrag Lekic napustio crnogorsku opoziciju svojevremeno? On je meni bio pametna , kulturna i retko kontrolisana osoba na politickoj sceni medju svim ovim egotriperima.

 

Jedan retko razuman i neostrascen stav koji istovremeno objasnjava problematicne delove zakona.

 

https://www.danas.rs/dijalog/licni-stavovi/crnogorskoj-crkvi-autonomija-unutar-spc/

Edited by Plavi Golub
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...