Jump to content

Crna Gora


djole

Recommended Posts

Vidjeno vise puta, samo uglavnom vezano za Kosovo i BIH. Sad ce da mudro kao i svaki veliki drzavnik da "odluci u interesu srpskog naroda da ne podize tenzije i ne putuje". Bolje prebranac na Andricevom vencu nego batine u Beranama. MMW. 

Sledeca scena od na tvu, iza njega 50 SNS gremlina ga drze da se ne zaleti i naebe im se keve svima. A u CG u medjuvremenu krecu kletve i anateme i arlaukanje da neko hoce da im otme nezavisnost. Ovaj balkan je reality show. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Po meni Vučić odgovara na percepciju koja se stvorila u delu javnosti da je Milo doneo ovaj zakon u dogovoru sa njim i da zato nema reakcije Srbije na isti. Sada on šatro ide da brani "srpsku nejač" na severu CG da pokaže svojim biračima da on kao brani srbe. Naravno SPC ne spominje osim kada ne može da izbegne u odgovoru. Čovek šta god radi radi to isključivo zbog rejtinga i verovatno je ovo kontrola štete u ovoj igri bez granica balkanskih diktatora.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Pristevac said:

AV kaze 'oće  u Crnu Goru za badnje veče i Božić. A da ga pitamo što ne ode na Kosovo, naprimer u geto Gračanice? Nija valjda da se odrekao "Светог Косова" ? Tamo je 100 puta gore nego u Crnoj Gori.

 Ovaj je definitivno poludeo.

Nije mu koalicioni partner ramush više na vlasti pa da mu omogući da ode do Gračanice, poslaće one svoje poltrone rakića i simića  ili ne daj bože đurića.

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, laki perkos said:

Nije mu koalicioni partner ramush više na vlasti pa da mu omogući da ode do Gračanice, poslaće one svoje poltrone rakića i simića  ili ne daj bože đurića.

 

Beše li to onaj buljavi Đurić, koji je prilikom hapšenja, pa potom puštanja na slobodu, pred kamere izišao sa obe ruke u zavoje, govoreći kako su ga tukli i mučili po rukama, a sutradan se pojavi pred kamerama  bez zavoja na rukama. Pa ligavaca poput ovog nije bilo ni u vakat SM-a.

 

https://www.youtube.com/watch?v=pny4HAnjgnE

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Vucic je ovde samo sporedni igrac. Treba vratiti fokus na ono sto je tema, a to je protivustavno otimanje imovine i stvaranje "velikosrpske" histerije kao sredstvom za gradjenje novocrnogorskog identiteta. To sto Vucic ima dogovor sa Milom o nenapadanju, ne znaci da u ovoj prici treba da mu damo slavu glavnog glumca koja pripada Milu Djukanovicu i njegovim nalogodavcima sa zapada. 

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, mmajstor said:

Vucic je ovde samo sporedni igrac. Treba vratiti fokus na ono sto je tema, a to je protivustavno otimanje imovine i stvaranje "velikosrpske" histerije kao sredstvom za gradjenje novocrnogorskog identiteta. To sto Vucic ima dogovor sa Milom o nenapadanju, ne znaci da u ovoj prici treba da mu damo slavu glavnog glumca koja pripada Milu Djukanovicu i njegovim nalogodavcima sa zapada. 

AV je tu Milov džoker, kad se malo omasovi protest u CG odmah AV i njegovi poslušnici daju neku zapaljivu izjavu ili probaju da zapale zastavu CG i tako daju povod medijima pod Milovoom kontrolom da krenu u antisrpsku histeriju. Većeg neprijatelja srpskom narodu od AV nije bilo u zadnjih 100 godina. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, McLeod said:

 

Katolicka i protestantska crkva se razlikuju po mnogo cemu. Inace, u Nemackoj se privatno vlasnistvo nad nekadasnjim crkvenim imanjima povecava. U Italiji katolicka crkva drzi mnogo ako izgubis iz vida da je nekada drzala sve.

 

 

Ni ja ne navijam ni za koga, slazem se da bi bilo najbolje da odu obojica.

 

 

Pa ako ovo do sada nije bilo dovoljno, tesko da cu uspeti. Slabljenje crkve je uvek pozitivna stvar. Pa makar i namera iza toga bila losa, vec za nekoliko godina sam taj povod, odnosno razracunavanje Mila sa Amfilohijem, postaje krajnje nebitan i ostaju samo posledice takve odluke.

Vidi ti se pozivas na feudalno otimanje poseda i revolucije kao uzroke sa suzbijanje crkve. A ja ti kazem da ovakvo otimanje imovine u danasnje vreme samo izaziva nesigurnost. Meshanje u izbor crkvenjaka je isto problematicno jer je to suprotno od razdvajanja crkve od drzave. I ima za cilj samo jedno, stvaranje CPC, ako se registruju kao Mitropolija (bez on srpske), drzava im bira vodjstvo, i otme im posede (tj drzi crkve kao pretnju) - vidi se tacno sta je posledica.

I iako zastupam slabljenje crkve i njenog uticaja (ne samo politicki) ovo mi se ne dopada, jer to nema nigde u bilo kojoj normalnoj demokratskoj zemlji.

Ustvari samo jaca spregu crkve i drzave. A to su loshe posledice. To nije sekularizacija.

Ono sto je trebalo uraditi je oprezovati ih, i ne dozvoliti iznosenje zaradjenih para iz CG, i verovatno ih naterati da se registruju kao Mitropolija crnogorska SPC.

 

Da ima tamo dovoljno Grka, sta bi falilo da postoji Grcka pravoslavna crkva? 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Vec je receno da oni tamo mogu da se registruju bez problema kao Mitropolija Crnogorsko-Primorska ili nesto slicno. Nisu hteli, jer su hteli da budu iznad zakona, drzava u drzavi.

 

Ovaj zakon nije donet tek tako, godinama se prica o njemu. Od sve pripreme, oni su uspeli da verovatno podmicivanjem upisu u katastar pojedine crkve i manastire kao svoje vlasnistvo, a nije ih zanimalo da se pripreme za ono sto ce doci posle i onda - nepravda, nevidjeno u istoriji civilizovanog sveta, al malo morgen.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Posto smo imali prilike da procitamo kako se pojedini ucesnici u diskusiji pozivaju na istorijska iskustva drugih drustava,a posebno cesto francuskog u nastojanjima da promene stare odnose,ja sam se potrudio da u sto je moguce sazetijem obliku predstavim istorijski sled dogadjaja uoci i neposredno nakon Velike francuske burzoarske revolucije.
U kratkim crtama sam se dotakao i polozaja crkve,kao i posledica promena. Za ovakav pristup sam se odlucio jer drzim da je bitno shvatiti siri (drustveni) kontekst ovih promena,njihove uzroke,korene,a ne samo posledice.

Mislim da je razumevanje takvog konteksta ujedno i put da se razumeju odredjene odluke,ali i da se bolje sagledaju i uporede naizgled slicne pojave. Tekst stavljam u spoiler jer je obimniji,pa ako nekoga zanima moze da ga otvori i procita,a ostali neka ga ignorisu.
 

Spoiler

Tokom tri veka pre 1789.Francuskom je vladala apsolutisticka monarhija. Francusko drustvo je bilo podeljeno na tri dela,na takozvane staleze. Prvi stalez cinila je aristrokatija (plemstvo),svestenstvo je cinilo drugi stalez,a svi ostali treci. Razliciti stalezi podlegali su razlicitim zakonima,a prva dva staleza posedovala su prava koja ostatak stanovnistva nije. Plemstvo i svestenstvo nisu placali porez, dok su gradjani morali da placaju vise razlicitih poreza,sto se i moglo i ocekivati od rezima koji je u velikoj meri bio ekstraktivan (pljackaski). U stvari,crkva ne samo da je bila izuzeta od oporezivanja vec je posedovala i velike povrsine zemljista i mogla je seljacima da namece sopstvene poreze. Monarh,plemstvo i svestenstvo ziveli su luksuznim zivotom,dok je veliki deo treceg staleza ziveo u velikom siromastvu. Razliciti zakoni ne samo da su plemstvu i svestenstvu garantovali veoma povlascen ekonomski polozaj vec su im davali i politicku moc.

Ziveti u francuskim gradovima u osamnaestom veku bilo je tesko i nezdravo. Proizvodnjom su rukovodili mocni esnafi koji su svojim clanovima donosili dobar dohodak,dok su druge sprecavali da se bave tim zanimanjima i zapocinju nove poslove. Takozvani ancien regime ponosio se svojom trajnoscu i stabilnoscu. Smatralo se da ulazak novih preduzetnika i talentovanih pojedinaca i njihovo bavljenje novim zanimanjima stvara nestabilnost i nije se tolerisalo. Ako se za zivot u gradovima moglo reci da je bio tezak, zivot na selu je po svojoj prilici bio jos tezi. U to doba je najekstremniji oblik kmetstva,koji je ljude vezivao za zemljiste i primoravao ih da rade i placaju dazbine feudalnim gospodarima,bio vec dugo u procesu opadanja. I pored toga,postojala su ogranicenja mobilnosti i mnostvo feudalnih dazbina koje su francuski seljaci morali da placaju monarhu,plemstvu i crkvi.
U takvim okolnostima Francuska revolucija predstavljala je radikalnu promenu. Narodna ustavotvorna skupstina (koja je proistekla iz Narodne skupstine) je 4.avgusta 1789.predlaganjem novog ustava u potpunosti promenila francuske zakone. Posebno su bili znacajni clanovi 1. i 9.novog ustava. Oni su ukinuli feudalni sistem time sto su ukinuli stvarno ili licno kmetstvo bez obestecenja i ukinuli su oslobadjanje od poreza:
Novcane privilegije,licne ili stvarne,u placanju poreza zauvek se ukidaju. Poreze ce placati svi gradjani i to na celokupnu imovinu,na isti nacin i u istom obliku...

Tako je,jednim potezom,Francuska revolucija ukinula feudalni sistem i sve obaveze i dazbine koje je on podrazumevao i u potpunosti ukinula oslobodjenost plemstva i svestenstva od oporezivanja.
S revolucionarnim promenama nastavljeno je i posle 4.avgusta. Ukinuta su posebna ovlascenja crkve da uvodi posebne poreze i svestenstvo je pretvoreno u drzavne sluzbenike itd.


Mozda dalja diskusija moze da se odvija u pravcu uocavanja slicnosti ili bitnih razlika sa situacijom u susednoj Crnoj Gori?

Edited by Crni Bombarder
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, McLeod said:

Slabljenje crkve je uvek pozitivna stvar

 

Da li ovde misliš samo na SPC? 

 

Ne mogu da se načudim kako uoči svakog velikog verskog praznika ateisti na svim društvenim mrežama postaju agresivni. 

 

 

Dopuna teksta : Čudi me i što ovde nema komentara vezanih za Apel 88.. 

Edited by Devojka Luke Razića
dopuna teksta
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Devojka Luke Razića said:

 

Da li ovde misliš samo na SPC? 

 

Ne mogu da se načudim kako uoči svakog velikog verskog praznika ateisti na svim društvenim mrežama postaju agresivni. 

 

Ne mislim, mislim na svaku versku organizaciju.

 

U kom smislu agresivni? Ja ne vidim ovo kao agresiju, vec kao iznosenje stava. Uostalom, i da jesam ostriji, tzv. agresija ateista je slicna tzv. agresiji opozicije prema vlastima u Srbiji.

 

Ne sme da se kritikuje, sve je napad na licnom nivou.

 

Sto nije cudno, imajuci u vidu da je i jedno i drugo u Srbiji tipican kult.

Link to comment
Share on other sites

OK, tu misliš i na Katoličku crkvu i ostale. Da li su tebi lično SPC, Katolička crkva ili neka treća verska zajednica  nešto loše učinili? Tebi lično?

 

Oseća se agresija, oštrina ne samo ovde na forumu već svuda po netu. 

 

Mislim da je besmisleno porediti opoziciju sa ateistima.

 

Opozicija je oštra prema vlasti, konkretno ovde u Srbiji, jer iz godine u godinu živimo sve lošije, od 2012.godine. 

 

Zašto su ateisti oštri i da li misle da je u redu prozivati Crkvu uoči praznika -to mi nikada neće biti jasno...Pritom ne razmišljaju kako se osećaju iskreni vernici dok čitaju ovu temu ili nešto drugo na netu..

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, McLeod said:

Vec je receno da oni tamo mogu da se registruju bez problema kao Mitropolija Crnogorsko-Primorska ili nesto slicno. Nisu hteli, jer su hteli da budu iznad zakona, drzava u drzavi.

 

Ovaj zakon nije donet tek tako, godinama se prica o njemu. Od sve pripreme, oni su uspeli da verovatno podmicivanjem upisu u katastar pojedine crkve i manastire kao svoje vlasnistvo, a nije ih zanimalo da se pripreme za ono sto ce doci posle i onda - nepravda, nevidjeno u istoriji civilizovanog sveta, al malo morgen.

Vidi problem je sto im se trazi da promene ime, to jeste SPC, registrovanje kao Crnogorska Mitropolija SPC bi resilo problem, ali to im nije dozvoljeno.

To da su probali da budu iznad zakona, ne opravdava los zakon i otimacinu. Citam ovde da Katolicka Crkva ima poseban dil i izvan ustava, zamisli da je njima to uslovljeno registrovanjem kao nesto Parohija Crnogorsko-primorska a da izbace katolicka iz imena?

Kako su se uopste upisali u katastre ako nisu registrovani?

Nisam specijalno zainteresovana za crkvene poslove, upravo suprotno, ali ono sto sam procitala o tom zakonu, nikako ne vodi sekularizaciji.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Iskrenim vernicima valjda ne treba crkva za vezu sa Bogom, to je jos jedna stvar koja mi nikada nije bila jasna, ali dobro.

 

Ne znam zasto bi moralo nesto lose da se desi da se losa pojava/organizacija/osoba prozove. Ni SNS/Vucic mi nikada nije nesto licno lose ucinio, to bi po toj analogiji znacilo da ne bi trebalo da ga napadam.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Devojka Luke Razića said:

 

Ne mogu da se načudim kako uoči svakog velikog verskog praznika ateisti na svim društvenim mrežama postaju agresivni. 

 

 

Dopuna teksta : Čudi me i što ovde nema komentara vezanih za Apel 88.. 

 

cudno zvuci konstrukcija `agresivan ateista`

 

obicno su vernici bilo koje boje i vere oni koji su agresivni, zbog toga kazem...

 

i ako su eto, agresivni, ateisti uopste ne brinu o tome koji je verski praznik okidac za njihovu `agresivnost`,

iz prostog razloga sto su ateisti i ne gledaju u crkveni kalendar...

 

 

 

ps. sta je to 88?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, Angelia said:

Vidi ti se pozivas na feudalno otimanje poseda i revolucije kao uzroke sa suzbijanje crkve. A ja ti kazem da ovakvo otimanje imovine u danasnje vreme samo izaziva nesigurnost. Meshanje u izbor crkvenjaka je isto problematicno jer je to suprotno od razdvajanja crkve od drzave. I ima za cilj samo jedno, stvaranje CPC, ako se registruju kao Mitropolija (bez on srpske), drzava im bira vodjstvo, i otme im posede (tj drzi crkve kao pretnju) - vidi se tacno sta je posledica.

I iako zastupam slabljenje crkve i njenog uticaja (ne samo politicki) ovo mi se ne dopada, jer to nema nigde u bilo kojoj normalnoj demokratskoj zemlji.

Ustvari samo jaca spregu crkve i drzave. A to su loshe posledice. To nije sekularizacija.

Ono sto je trebalo uraditi je oprezovati ih, i ne dozvoliti iznosenje zaradjenih para iz CG, i verovatno ih naterati da se registruju kao Mitropolija crnogorska SPC.

 

Da ima tamo dovoljno Grka, sta bi falilo da postoji Grcka pravoslavna crkva? 

 

U Americi su crkve oslobodjenje poreza.

 

US churches* received an official federal income tax exemption in 1894, and they have been unofficially tax-exempt since the country's founding. All 50 US states and the District of Columbia exempt churches from paying property tax. Donations to churches are tax-deductible.

 

2 minutes ago, Devojka Luke Razića said:

OK, tu misliš i na Katoličku crkvu i ostale. Da li su tebi lično SPC, Katolička crkva ili neka treća verska zajednica  nešto loše učinili? Tebi lično?

 

Oseća se agresija, oštrina ne samo ovde na forumu već svuda po netu. 

 

Mislim da je besmisleno porediti opoziciju sa ateistima.

 

Opozicija je oštra prema vlasti, konkretno ovde u Srbiji, jer iz godine u godinu živimo sve lošije, od 2012.godine. 

 

Zašto su ateisti oštri i da li misle da je u redu prozivati Crkvu uoči praznika -to mi nikada neće biti jasno...Pritom ne razmišljaju kako se osećaju iskreni vernici dok čitaju ovu temu ili nešto drugo na netu..

 

Ateista ili vjernik je licno pitanje, da li neko vjeruje u zivot poslije zivota ili ne. Niko ne moze nikoga da prisili ni na jedno, ni na drugo, tako da ne podrzavam niti nametanje vjere od bilo koga, niti da ateisti uredjuju crkvene pitanja, odredjuju nazive vjerskih zajednica. Mislim to je suludo.

 

2 minutes ago, McLeod said:

Iskrenim vernicima valjda ne treba crkva za vezu sa Bogom, to je jos jedna stvar koja mi nikada nije bila jasna, ali dobro.

 

Ocigledno je da nemas nikakva teoloska znanja, a vidim da bi uredjivao vjerska pitanja. Nekako su mi ovi tvoji postovi previse ratoborni, gotovo kao neki fanatizam.

  • Like 2
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Devojka Luke Razića said:

OK, tu misliš i na Katoličku crkvu i ostale. Da li su tebi lično SPC, Katolička crkva ili neka treća verska zajednica  nešto loše učinili? Tebi lično?

 

 

Naravno, zasto vernici uopste preskacu odgovornost crkve?

I uostalom sta ima agresivno u zahtevu da se razdvoji crkva od drzave, meni je to savrseno normalno

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Amigo said:

 

 

 

 

Ocigledno je da nemas nikakva teoloska znanja, a vidim da bi uredjivao vjerska pitanja. Nekako su mi ovi tvoji postovi previse ratoborni, gotovo kao neki fanatizam.

 

Pa vidis, gresis, imam, dok sam imao vremena i dok me je zanimalo da citam. Celu Bibliju procitao, isao na veronauku recimo u srednjoj i smarao ljude iz odeljenja zato sto sam zapitkivao popove o milion stvari (kontam da im je kazna bila da dolaze kod nas).

 

A to sto bih uredjivao verska pitanja, ne bih ih ja uredjivao. Ja bih samo primenio na crkvu ono sto su pametne cike uradile pre vise vekova - oduzimanje svih privilegija i stavljanje u okvire drzave, potpuna sekularizacija.

 

Ne moram ja tu nista da izmisljam niti uredjujem.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Amigo said:

 

U Americi su crkve oslobodjenje poreza.

 

US churches* received an official federal income tax exemption in 1894, and they have been unofficially tax-exempt since the country's founding. All 50 US states and the District of Columbia exempt churches from paying property tax. Donations to churches are tax-deductible.

 

Pa? Vidim da ocekujes da ja nemam kritiku za neke zakone u USA :classic_smile: jedan od nacina umanjivanja uticaje crkve je i da im se ukine povlascen status po pitanju poreza. Naravno da bih iskljucila dobrotvorna davanja.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Angelia said:

Naravno, zasto vernici uopste preskacu odgovornost crkve?

I uostalom sta ima agresivno u zahtevu da se razdvoji crkva od drzave, meni je to savrseno normalno

 

Evo, ja sam vernik i apsolutno ne podržavam ponašanje nekih visokih crkvenih velikodostojnika- mislim na onog iz Crne Reke i na vladike i episkope koji se bogate i preteruju u svom bogatstvu..i ne opravdavam nijednu lošu stvar koju su činili pojedini sveštenici.

 

Sama vera u Boga ne sme i ne treba da zavisi od sveštenika. 

 

Što se tiče agresije ateista zaista je očigledna. Ne razumem ni zašto ateisti komentarišu Zakon vezan za crkvu..valjda o njemu sud treba da donesu vernici? 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, tomas.hokenberi said:

 

hvala znaci to je

 

pa zaista zasto nema komentara, mozda zbog toga jer su potpisali skoro sve sami eldepeovci? sta li kaze boskic...

 

(nisam pratila skorasnja desavanja u srb, malo sam nova)

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Devojka Luke Razića said:

 

 

 

Što se tiče agresije ateista zaista je očigledna. Ne razumem ni zašto ateisti komentarišu Zakon vezan za crkvu..valjda o njemu sud treba da donesu vernici? 

 

Ako budem izvlacio paralele vezane za ovu izjavu nece biti dobro 🙂

 

Crkva je deo drustva. Posto su ateisti u ovom drustvu diskriminisani po mnogo parametara, vrlo je jednostavno i razumljivo da su zainteresovani za ta pitanja.

 

Kao sto su oni agresivni, tako su recimo agresivne i feministkinje koje bi da prestanu da dobijaju koju vaspitnu od muskaraca, LGBT populacija koja bi da zivi zivot dostojan coveka, aktivisti koji ukazuju na klimatske promene i tako te slicne grupice bundzija i agresivnih ljudi.

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Devojka Luke Razića said:

 

Evo, ja sam vernik i apsolutno ne podržavam ponašanje nekih visokih crkvenih velikodostojnika- mislim na onog iz Crne Reke i na vladike i episkope koji se bogate i preteruju u svom bogatstvu..i ne opravdavam nijednu lošu stvar koju su činili pojedini sveštenici.

 

Sama vera u Boga ne sme i ne treba da zavisi od sveštenika. 

 

Što se tiče agresije ateista zaista je očigledna. Ne razumem ni zašto ateisti komentarišu Zakon vezan za crkvu..valjda o njemu sud treba da donesu vernici? 


Aman, da se nisu trpali u politiku kao sto jesu ovaj ne bi mogao bas lako da napravi ovo sranje, ne bi bilo izgovora. Ali jesu. Ne diskutuje ovde niko od nas ni molitvu, ni crkvene stvari, niti teoloske. Diskutuje se  o delu gde se dotice drustva i drzave.

 

A bogami i medjunarodne politike. Kamo lepe stece da bar jednom nauce

 

Najvecu medvedju uslugu su napravili upravo svojoj pastvi, svima onima bez obzira da li se deklarisu kao Srbi ili Crnogorci. Unose im nemir u zivote. Napravili su sebi lose i nasledju koje imaju tu.


Na sta smo spali da huligani pale crnogorsku zastavu na beogradskim ulicama. Koji je to nivo?
 

Gde su im svestenici za znanjem prava? Zna se sta je normalan put. Na Ustavni sud, u Strazbur, trazi podrsku Vatikana, koga god.
Ali ne mogu da budu i to I ekspozitura FSB dole.

Edited by Plavi Golub
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...