Jump to content

Crna Gora


djole

Recommended Posts

Treba stvarno nategnuti mozak da bi se učinak čobansko-titoističke družine sa razbojništvom kao tradicionalnom privrednom granom percipirao kao civilizacijski iskorak prema zapadnim vrednostima.

 

Ne zanima me kako će oni rešavati svoje probleme koje su svi zajedno tamo zamesili, i popovi i lopovi. Srpska vlast nikako  ne bi smela da se meša u to, postoje sudovi, pa i oni medjunarodni i neka rešavaju, a svako huliganstvo i ovde i tamo da se strogo sankcioniše. Srbija nema nikakvu korist od mešanja, samo štetu, a izgleda da bi mnogi voleli da se baš to desi. Mnogima u CG je zlatni period bio baš onaj 90tih kad je Milo napravio otklon od Miloševića i bio međunarodna zvezda, pa je moglo sve. Ali ipak mislim da  je to vreme prošlo.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Wook said:

Inace, stvar je jednostavna. Da stavimo na stranu te atraktivne lokacije koje Crkva poseduje, glavna stvar, a to je i Milo izjavio, je stvaranje autokefalne crnogorske crkve, da bi se time zaokruzio drzavni projekat. Ateista hoce da stvori crkvu. Ludilo mozga.

 

Posto onog raspopa Dedeica ne priznaje niko u pravoslavnom svetu, a nema ni vernike, verovatno je bio cilj da se pritisne SPC, dovede pred svrsen cin i pocepa na delove, tj. da se od njenih eparhija u CG napravi nova, vlastima lojalna organizacija, koja u nazivu nece smeti da ima srpsko ime. Da je to tako govori clan zakona 11 koji kaze da sediste verske zajednice registrovane u CG, mora imati sediste u CG, onda clan 16 koji kaze da naziv verske zajednice u sebi ne sme sadrzati naziv druge drzave, ili clan 4, gde bez blagoslova vlade CG ne moze biti imanovan ni jedan velikodostojnik verske zajednice itd. Predugacak je spisak, a namere su jasne.

 

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

Gledam i mislim se...

 

U Crnoj Gori izglasa se jedan zakon - desetine hiljada ljudi na ulicama sirom zemlje.

 

U Srbiji nas jasu kako stignu - nema da se sakupi ni 500 ljudi u gradu koji ima 3 puta vise stanovnika od cele Crne Gore.

 

Zakljucak: Milo sampion demokratije 🙂

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Wook said:

Inace, stvar je jednostavna. Da stavimo na stranu te atraktivne lokacije koje Crkva poseduje, glavna stvar, a to je i Milo izjavio, je stvaranje autokefalne crnogorske crkve, da bi se time zaokruzio drzavni projekat. Ateista hoce da stvori crkvu. Ludilo mozga.

 

Posto onog raspopa Dedeica ne priznaje niko u pravoslavnom svetu, a nema ni vernike, verovatno je bio cilj da se pritisne SPC, dovede pred svrsen cin i pocepa na delove, tj. da se od njenih eparhija u CG napravi nova, vlastima lojalna organizacija, koja u nazivu nece smeti da ima srpsko ime. Da je to tako govori clan zakona 11 koji kaze da sediste verske zajednice registrovane u CG, mora imati sediste u CG, onda clan 16 koji kaze da naziv verske zajednice u sebi ne sme sadrzati naziv druge drzave, ili clan 4, gde bez blagoslova vlade CG ne moze biti imenovan ni jedan velikodostojnik verske zajednice itd. Predugacak je spisak, a namere su jasne.

 

 

Samo da rezimiram:

- ako je starije od 1918., postaje državno vlasništvo;

- ne sme da se koristi ime druge države,

- mora državi da se prijavi novi glavni u verskoj zajednici;

- mora da bude sedište u CG (da li ovo znači da ne može biti registovana katolička crkva jer njeno sedište nije u CG);

I, koliko sam pročitao, to je sve prošlo neke evropske institucije koje su rekle da je sve OK?!

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, stray_cat said:

 

Samo da rezimiram:

- ako je starije od 1918., postaje državno vlasništvo;

- ne sme da se koristi ime druge države,

- mora državi da se prijavi novi glavni u verskoj zajednici;

- mora da bude sedište u CG (da li ovo znači da ne može biti registovana katolička crkva jer njeno sedište nije u CG);

I, koliko sam pročitao, to je sve prošlo neke evropske institucije koje su rekle da je sve OK?!

Pa nisu Britanci ludi sto beze odatle - glavom bez obzira!!!

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, stray_cat said:

 

Samo da rezimiram:

- ako je starije od 1918., postaje državno vlasništvo;

- ne sme da se koristi ime druge države,

- mora državi da se prijavi novi glavni u verskoj zajednici;

- mora da bude sedište u CG (da li ovo znači da ne može biti registovana katolička crkva jer njeno sedište nije u CG);

I, koliko sam pročitao, to je sve prošlo neke evropske institucije koje su rekle da je sve OK?!

Rimokatolička crkva (Sveta stolica) i Crna Gora imaju poseban ugovor iz 2011 ili 2012 gde se katoličkoj crkvi garantuju prava na imovinu. Taj posebni Ugovor-Dogovor-Zakon ima supremaciju u odnosu na unutrašnje zakone...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, stray_cat said:

 

Samo da rezimiram:

- ako je starije od 1918., postaje državno vlasništvo;

- ne sme da se koristi ime druge države,

- mora državi da se prijavi novi glavni u verskoj zajednici;

- mora da bude sedište u CG (da li ovo znači da ne može biti registovana katolička crkva jer njeno sedište nije u CG);

I, koliko sam pročitao, to je sve prošlo neke evropske institucije koje su rekle da je sve OK?!

Pa ni vaseljanski patrijarh nije u Srbiji.

 A ni u Rusiji.

Link to comment
Share on other sites

Nisam očekivao da ima toliko poštovalaca lika i dela Mila Đukanovića. Ljudi, pa on je neosuđeni ratni zločinac, kriminalac i autokrata! Došao je na vlast Miloševićevim državnim udarom u Crnoj Gori 1988. godine, tzv. Antibirokratskom revolucijom. Do 1996. je bespogovorno izvršavao Miloševićeve naloge. Sada pokušava da Crnu Goru predstavi kao jednu od žrtava Miloševićeve zločinačke politike, a sebe kao mudrog kormilara i spasioca države u teškim vremenima.

 

Milo Đukanović je u decembru 1990. godine na prvim višestranačkim (ne i demokratskim) izborima u Crnoj Gori nastupao kao jedan od lidera Saveza komunista CG. Znači, godinu dana posle pada Berlinskog zida, on i dalje nije shvatao da je komunizam propao.

 

Zakon o slobodi veroispovesti predviđa delimičnu konfiskaciju imovine MCP. Mislio sam da su konfiskacija i nacionalizacija davno prošlo vreme, ali očigledno ne i u Crnoj Gori. Kao da je 1945. godina i vreme komunističkog terora. Komunista dlaku menja, ali ćud nikada!

 

Neki pokušavaju da ovaj zakon predstave kao odvajanje crkve od države. Pa, zar to već nije urađeno u vreme SFRJ? Takođe, neki smatraju Mila Đukanovića za sekularistu, ali on podržava Crnogorsku pravoslavnu crkvu koja je kvazi-religiozna, nacionalističko-fašistička organizacija. Zar to nije kontradikcija?

 

MCP će se verovatno žaliti Ustavnom sudu CG. Međutim, taj sud je samo produžena ruka DPS-a. Svi znamo kakva će bi biti eventualna odluka.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Mislim da za razvoj ove situacije ipak najvise zavisi od toga koliko je CG faraon procenio da mu se pozicija klima. Ova eskalacija nije slucajno da se desava sada: njima idu izbori ove godine i situacija u CG nije puno drugacija nego u Srbiji: jedna opcija je jako dugo na vlasti uz neki kvazi privredni napredak koji se nikako ne oseca kod obicnih ljudi. Dakle scenario je vec proveren u ovim krajevima: zakuvaj situaciju na nacionalnoj osnovi i rezultat je ostanak na vlasti. Jedino sto ne znamo je da li je Milo ovo solo odradio ili u dogovorom sa kolegom iz BGD.

Ova akcija sada sa odlaskom u CG za bozic je rizicna... mislim da bilo kakvi neredi mogu da budu izazvani i mogu da se pretvore i nesto lose. ne treba zaboraviti da pamet na ovim prostorima, a posebno kod tog dinarskog tipa, nikad nije bila izrazena osobina. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, laki perkos said:

Ako AV stvarno ide u CG to će više koristiti Milu nego MPC . Ljudi protestvuju zbog otimanja svetinja a ne zbog ljubavi prema AV. Naravno ne mislim tu na politikante kao sto je Mandic

Ništa od toga ako ne ode i za srpsku nogu godinu.  Prošle godine AV održao mali Gazimestan u S. Mitrovici, pa hteo u  Drenicu, ali patka. Može AV da raspiruje mržnju, ali da ne bude da samo poljubi granični prelaz, i vrati se nazad (što mu i jeste krajnji cilj) i pokaže se opet kao žrtva. JBG. idu izbori, pa valja se.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Pristevac said:

Ništa od toga ako ne ode i za srpsku nogu godinu.  Prošle godine AV održao mali Gazimestan u S. Mitrovici, pa hteo u  Drenicu, ali patka. Može AV da raspiruje mržnju, ali da ne bude da samo poljubi granični prelaz, i vrati se nazad (što mu i jeste krajnji cilj) i pokaže se opet kao žrtva. JBG. idu izbori, pa valja se.

idu izbori i u CG pa se donovi pomazu međusobno. nista AV nece pomoci ljudima u CG koji protestvuju protiv nametnutog zakona, samo moze da im odmogne pa se zato i najavljuje preko medija. kad god je kod jednog frka drugi priskoči u pomoc. vladace ološi jos 100 godina

Link to comment
Share on other sites

Meni nije jasno sto narod ne zeli da crkve budu kontrolisane. Odatle dolazi ogromno pranje para a nisu oni naivni ni malo. Jos ne podlezu zakonima zemlje, ziv nisam da cujem gde je onaj pop  sto je prevozio drogu sa tranvestitom, da li je otisao u zatvor?

 

Sama crkva iznutra treba da se bori protiv toga a ne da brani one koje su se ogresili.  Zar ljudi ne zele da znaju cje je sta i kako ulazi i izlaze pare. Verujem kad bi znali bar pola, da bi promenili misljenje.

 

Tacno sta je ovde problem, hoce da uzmu crkve, manastire ili da znaju kako se trosi novac, mozda porez? I jel to vazi samo za SPC ili vazi i za druge zajednice, pa i samu crnogorsku crkvu??

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Pavaroti said:

Meni nije jasno sto narod ne zeli da crkve budu kontrolisane. Odatle dolazi ogromno pranje para a nisu oni naivni ni malo. Jos ne podlezu zakonima zemlje, ziv nisam da cujem gde je onaj pop  sto je prevozio drogu sa tranvestitom, da li je otisao u zatvor?

 

Sama crkva iznutra treba da se bori protiv toga a ne da brani one koje su se ogresili.  Zar ljudi ne zele da znaju cje je sta i kako ulazi i izlaze pare. Verujem kad bi znali bar pola, da bi promenili misljenje.

 

Tacno sta je ovde problem, hoce da uzmu crkve, manastire ili da znaju kako se trosi novac, mozda porez? I jel to vazi samo za SPC ili vazi i za druge zajednice, pa i samu crnogorsku crkvu??

Pa ajde raspitaj sw kako je zavrsio pop diler? Da li kao saucesnik glavnih dilera(policije) ili ga Irinej zastitio od presude?  Ljudi koji su vernici daju pare, priloge, poklone zato što veruju u tu crkvu i ne zanima ih da li neki svestenik to zloupotrebi. Vernici su a ne račundzije zar je to toliko tesko razumeti, pogotovo me čude tipovi kojima sz puna usta priče o pravu na razlicitost i slobode svih.vrsta.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, laki perkos said:

Pa ajde raspitaj sw kako je zavrsio pop diler? Da li kao saucesnik glavnih dilera(policije) ili ga Irinej zastitio od presude?  Ljudi koji su vernici daju pare, priloge, poklone zato što veruju u tu crkvu i ne zanima ih da li neki svestenik to zloupotrebi. Vernici su a ne račundzije zar je to toliko tesko razumeti, pogotovo me čude tipovi kojima sz puna usta priče o pravu na razlicitost i slobode svih.vrsta.

https://www.alo.rs/vesti/hronika/pop-diler-iz-pozege-moli-crkvu-za-oprostaj-zbog-dilovanja-droge/159316/vest

 

Da,dobio je nanogicu, nego ne znam sta se desilo sa crkvenim sudom. Isto i Kacavenda, ima tu svasta, steta sto ne znamo rezultate tih sudjenja. Mislim, godinu dana nanogice nije lose, ovi ostali po 5g.

 

Nego, zar nije bitno da ljudi, vernici znaju sta i kako je u crkvi,mozda bude onda vise vernika. Bas sam bio u Rusiji skoro i vidoh da popovi ulaze u crkvu  sa nekim autom koji ima 15+ godina i zacudio se..da li je ovo moguce, kako ovo u Srbiji ne vidim.

 

Sto crkva u CG ne stane na loptu i kaze, daj prodajte tu zemlju, a pare koje dobijemo da damo bolesnoj deci da se lece ili da napravimo neku bolnicu. Jel si ti cuo za tako nesto? Sad, nisam siguran, da li oni sluze samo Boga ili sluze i narodu, pomazu bar...ili samo mi njima. Crkva bi trebala da trazi mirno resenje u CG i da otvori karte. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Vince Carter said:

Mislio sam da su konfiskacija i nacionalizacija davno prošlo vreme, ali očigledno ne i u Crnoj Gori.

 

Hehehe,.. to misle i ovi sto su se nakrali para, tzv. tranzicioni dobitnici, ratni i slicni privatizacioni pioniri. Al' vidi vraga, nikad ne reci nikad. :wink2:

Edited by Atreid
Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, Pavaroti said:

https://www.alo.rs/vesti/hronika/pop-diler-iz-pozege-moli-crkvu-za-oprostaj-zbog-dilovanja-droge/159316/vest

 

Da,dobio je nanogicu, nego ne znam sta se desilo sa crkvenim sudom. Isto i Kacavenda, ima tu svasta, steta sto ne znamo rezultate tih sudjenja. Mislim, godinu dana nanogice nije lose, ovi ostali po 5g.

 

Nego, zar nije bitno da ljudi, vernici znaju sta i kako je u crkvi,mozda bude onda vise vernika. Bas sam bio u Rusiji skoro i vidoh da popovi ulaze u crkvu  sa nekim autom koji ima 15+ godina i zacudio se..da li je ovo moguce, kako ovo u Srbiji ne vidim.

 

Sto crkva u CG ne stane na loptu i kaze, daj prodajte tu zemlju, a pare koje dobijemo da damo bolesnoj deci da se lece ili da napravimo neku bolnicu. Jel si ti cuo za tako nesto? Sad, nisam siguran, da li oni sluze samo Boga ili sluze i narodu, pomazu bar...ili samo mi njima. Crkva bi trebala da trazi mirno resenje u CG i da otvori karte. 

Sumnjam da si bas tako naivan u razmisljanju.Kad crkva hoce da napravi obdaniste, bnicu, stacionar za stare digne se kuka i motika protiv toga, bruje informeri i razni analiticari da to nije njihova nadleznost. Popova ima raznih kao i u svim drugim zanimanjima, ima dobrih i poštenih ali ima i dugoprstasa i secikesa. Nista novo za ove prostore. Ima ih koji idu peske ili voze stara auta a ima ih koji.se šepure u luksuzu. Na vernicima je da procene da li zasluzuju da im veruju ili ne. Pripadnost religiji je dobrovoljna, niko te ne sili da ideš u crkvu i veruješ. Da se ja pitam jedino ne bih dozvolio da roditelji uvode svoju decu u neku relugiju nego kad deca porastu neka biraju dta hoce. U CG je prvi problem imovina i to ne samo same zgrade manastira vec i mnogo hektara obradivog tj. Građevinkog zemljista. Drugi je politički posto u CG jos jedino MPC moze da okupi odredeni broj ljudi protiv diktatora.  Da Amfilohije slusa kao Irinej u Srbiji i daje po koju parcelu za kazino ili hotel ne bi bilo frke.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Kronostime said:

Eh, moj paroh ima izreku :"Sto vise das, manje ces da crvenis", tako da ga i ne primam u kucu.

 

Realno, to moze da se cuje i od lekara, i od automehanicara, i od salterske radnice, a politicari poput Mila i ovdasnjeg mu sabrata od naroda najvise uzimaju, a i ne pitaju. Niko nije obavezan da bude krsten ili da sveti vodicu. Jos je gore od toga voziti sa celavim gumama ili ne leciti grip. 

 

Meni je najsmesnije sto su u CG najglasniji pobornici ovog zakona ateisti, a protiv njega vernici. OK im je da Milo uredjuje verska pitanja. Pitao bi ih da li bi im bilo OK da Amfilohije uredjuje zivote ateista 🙂

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...