Jump to content

BiH - opterecenja proslosti i vizije buducnosti


Doorn

Recommended Posts

35 minutes ago, ters said:

Sve pokusavam ignorisati tvoje postove - ali ovdje moram: Meni  Dodik uopste nije smetao (nikada mi se nije dopadalo njegovo sirovo ponasanje ali ne i politika) dok se nije potpuno izopacio i krenuo putem tvrdog nacionalizma i konfrontacije, cak sam ga smatrao nekim ko moze voditi do pomirenja i dok nije od jedne, realno gledano socijaldemokratske partije napravio tvrdu desnu stranku... Kako ono kazu - mea culpa sto sam vjerovao u Dodika. Na kraju krajeva - Dodik je vjerovatno bio svercer u ratu, ali nije bio zlo kakvo je bio Seselj niti huskac i mrzitelj sve do zadnjih desetak godina, a pogotovo nije - barem  koliko ja znam necim doprinio stradanju bilo koga u ratnom periodu.

 

 

Jednako tako ocekivao sam da ce neko kao Stanivukovic moci napraviti pomak ka naprijed (nazalost, nakon dva slusanja mi je postalo jasno da on stvarno nema nikakav intelektualni kapacitet za bilo sta). 

 

Ma jasno je menis sve, nego kad rece da si protiv Otvorenog Balkana, onda mi je bilo jos jasnije :classic_wink:

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, ters said:

Ja sa spreman uvijek pruziti priliku i pokazati dosta entuzijazma kada god se pojavi neko ili nesto sto bi moglo promijeniti mizerno stanje u kakvom veliki broj ljudi zivi u Bosni, Srbiji, Crnoj Gori... Nadao se da ce Krivokapic/Abazovic/Becic nesto napraviti za Crnu Goru, nadao se da ce prvo Dodik, pa onda Stanivukovic i Trivic nesto uraditi da se stvari u Bosni normalizuju, nadao se da ce Konakovic preoteti glasove Izetbegovicu - i svi ovi imaju gomilu mana, ali bih im dao sansu za razgovore i saradnju (ali ne bih nikada glasao ni za jednog od njih) dok ne pokazu da toga nisu vrijedni... 

 

Meni je Konakovic prihvatljiv iskljucivo u sklopu trojke gdje ce kadrovi NS prije svih koliko toliko kontrolisati seljakluk i primitivizam doticnog i clanova njegove stranke. NS je vjerovatno jedina zdrava stranka tu jer i SDP ima mnogo hamelja pocevsi od samog predsjednika pa do visokih funkcionera tipa Zukana Heleza koji je svojevremeno zaposlio citavu porodicu na javne funkcije u SBK. Kako god, mislim da se SDA-u smijesi poprilican poraz na izborima u oktobru. KS kao daleko najjaci kanton ne mogu ni uz pomoc kradje vise dobit, a sve su prilike da ce i TK i ZDK kolosalno ispusit. Moguce je jos da ce ostati u vladi u HNK i SBK zajedno s HDZ-om jer su to ipak stari jarani i koalicioni partneri koliko god se trudili prikazati suprotno u medijima okrvljujuci jedni druge za unitarizam i separatizam. Jedni drugima daju svrhu i smisao. 

 

Bakir takodjer ne vidim kako moze dobiti Becirevica bez neke ekstremne kradje. Kad moj otac od 60+ godina i covjek koji ni u najtezim trenucima rata nije htio bjezati iz drzave kaze da ce iste sekunde napustiti BiH ako trezoras dobije izbore onda mi je savrseno jasno koliko je sati. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

...napisao sam Amigu da ne znam prilike u BIH al,ipak,moram nešto prokomentirati.Naime,slučajno sam naišao na Federalnu tv i raspravu o budućnosti.Učesnici,jedan predstavnik iz opozicije Republici Srpskoj i jedan iz opozicije iz Federacije po prezimenu Bošnjak.Automatski se pitam gdje je treći.Nadam se ako ovako pišem,na osnovu mojih ranijih javljanja,znate da mi je ideal građanska država i liberalna demokracija.Za mene su izbori festival demokracije,ali opet se pitam koja je izborna baza Komšića,u proteklih 4 godine npr.koliko slušam nije bio u Mostaru a kamoli u Širokom Brijegu.Možda sam zatupljen ali to ne razumijem.Vidite imao sam primjedbe i na Milanovića,ali on,usprkos svemu,trpi zvižduke upadice(najblaže rečeno) ali odlazi među ljude.

...e da,kad su kod nas bili izbori,između Kolinde i Zokija,moj glas je otišao Zokiju,ubuduće,moj glas više nema

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, mladenvzz said:

Za mene su izbori festival demokracije,ali opet se pitam koja je izborna baza Komšića,u proteklih 4 godine npr.koliko slušam nije bio u Mostaru a kamoli u Širokom Brijegu.Možda sam zatupljen ali to ne razumijem.

 

To je ono sto sam pomenuo na temi Zivot u ex-yu, zloupotreba demokratije. Njegova izborna baza su najmanje Hrvati, medjutim bice interesantno na slijedecim izborima, jer ce Bakir imati protivnika za mjesto bosnjackog clana, tako da ce ako odu glasovi Komsicu, biti u opasnosti da izvisi na izborima.

Takodje tu je i Vojin Mijatovic, koga je Dodik stvorio, pa se ko zna zbog cega razisli da bi onda bilo daj sta das i otisao u Sarajevo i sad ce se kandidovati za srpskog clana iz RS sa ciljem da dobije glasove iz dijaspore, jer zna da za njega nece niko glasati u RS, tj da proba sa slicnim trikom sto je uradio Komsic, mislim sve je to najobicnije politcko sibicarenje.

Inace borba za vlast unutar srpskog i bosnjackog korpusa je od sada nevidjena i prevazilazi nekadasnje tenzije izmedju stranaka koje zastupaju razlicite nacionalne korpuse. Ne mogu se prakticno ocima vidjeti, pogotovu u RS.

Kod hrvatskih stranaka ne poznajem bas situaciju, njima je izgleda glavni problem Komsic i traze soluciju da hrvatski clan predsjednistva bude izabran od strane Hrvata.

Ja inace ne glasam, jer smatram da posto tamo ne zivim ne treba ni da glasam, a i kada bih glasao, ne znam za koga bih :smiley33:

Link to comment
Share on other sites

Potpuno uništeno Partizansko groblje u Mostaru: Razbijeno svih 700 spomen-ploča

 

Partizansko groblje je zaista bilo lijepo. I ako sam imao dosta rodbine u Mostaru, (sad tu vise niko od njih ne zivi) i isao sam tamo cesto, samo sam jednom bio tu i to kada sam svratio sa mora i iznio sator na poslednju sprat u Aveniji, mislim da su te zgrade imale 5 spratova, kad niko ne otvara. Pozvonim komsijama i pitam da li znaju gdje mi je tetka, i oni mi rekose da je ona otisla da seta sa svojom konom na Partizansko groblje i tako odem i ja da ih potrazim.

Vrlo brzo sam ih primijetio kako mi idu u susret, a i oni mene. Poslije mi tetka kaze, ma vidjeli smo nekog cupavca i prokomentarisali sta on radi tu, kada ono ti. :classic_laugh:

Elem to je bilo zaista lijepo uredjeno i osmisljeno, vjerovatno su to uradili neki mladi ljudi, ko zna zbog cega.

 

Jw8UZglEvnzTCbLDFIEZA8Zoaw5eLTfAV4mpcFXA

Edited by Amigo
Link to comment
Share on other sites

Unistenje svih 700 ploca nije moglo biti izvrseno od strane “mladih ljudi” bez organizacije sa mnogo visih nivoa. Groblje biva oskrnavljeno svako malo, bez da gradske vlasti ista cine po tom pitanju. Vrlo je ocito ko stoji iza ovoga. Vladajuca koalicija u FBiH, HNK i samom gradu Mostaru bi najradije to groblje do temelja srusila jer sam NOB za njih predstavlja najvecu mogucu posast i tamni period u historiji.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, alpaka Bereta Sida said:

Unistenje svih 700 ploca nije moglo biti izvrseno od strane “mladih ljudi” bez organizacije sa mnogo visih nivoa. Groblje biva oskrnavljeno svako malo, bez da gradske vlasti ista cine po tom pitanju. Vrlo je ocito ko stoji iza ovoga. Vladajuca koalicija u FBiH, HNK i samom gradu Mostaru bi najradije to groblje do temelja srusila jer sam NOB za njih predstavlja najvecu mogucu posast i tamni period u historiji.

4 od tih 700 ploca su tri brata i jedna sestra moje bake - najstarijem je bilo 24 godine kada je poginuo.

Ovo jeste planirana akcija na nekom visem nivou - polomiti 700 kamenih ploca debljine 10-tak centimetara je zahtjevan posao koji je morao biti brizljivo planiran. 

 

  • Tuzno 2
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, ters said:

4 od tih 700 ploca su tri brata i jedna sestra moje bake - najstarijem je bilo 24 godine kada je poginuo.

Ovo jeste planirana akcija na nekom visem nivou - polomiti 700 kamenih ploca debljine 10-tak centimetara je zahtjevan posao koji je morao biti brizljivo planiran. 

 


Svake godine skoro to groblje biva skrnavljeno, a od gradskih vlasti nikakve reakcije. Vrlo je ocito da oni i nemaju nikakav interes da zastite spomenik koji se vodi kao nacionalni spomenik BiH prve kategorije. Pogotovo onaj “legitimni” sto je do 91e bio clan partije i cirilicom se potpisivao, a danas mu ulice ulice Budaka, Artukovica i slicnih krase “stolni grad”.

Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, Amigo said:

.................    zloupotreba demokratije. Njegova izborna baza su najmanje Hrvati .....................

 

Opet, necemo se razumjeti.

 

Kako i zasto etnicka pripadnost odredjuje glasanje?

Ti zivis u Kanadi i imas drzavljanstvo. Znam vec odgovor, ali moram postaviti (retoricko) pitanje - glasas li za frankofone, anglofone ili stranku useljenih Balkanaca, Indijaca ili vec nekih?

Naravno, ne, jer te stranke ne postoje. Ti glasas za konzervativce ili liberale (unako grubo podijeljeno) na osnovu nekakvog programa ili predizbornih obecanja.

 

Ako sam u pravu, zasto ti je onda prihvatljivo da u BiH glasaju po nacionalnom kljucu a ne prema politickom programu? Ili je to u BiH isto - "daj "naseg" pa kakva god mu politika bila?

 

Edited by zoran59
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, zoran59 said:

Opet, necemo se razumjeti.

 

To je sasvim razumljivo, zasto se ne razumijemo :classic_biggrin: bolje reci zasto imamo neke razlicite poglede na stvari.

Mi nemamo isto zivotno iskustvo. Ti si otisao u Ameriku dok je jos Bog hodao po zemlji, tako da npr nisi dozivio da preko noci izgubis svu imovinu, od garderobe imas samo ono sto si obukao i nesto para u dzepu, ostalo sve je nestalo.

Nisi dozivio da moras da napustis svoje rodno mjesto, a poslije i drzavu, jer manje vise nije bilo drugog izbora. I ako obojica sada zivimo na drugom kontinentu, nasi motivi odlaska su potpuno drugaciji. Ti si otisao jer si tako htio, a ja sto sam morao. Dobro mozda i nisam morao, mora se samo umrijeti, ali kada sam ostao bez para sa jako limitiranim opcijama za moju familiju, koju sam vec oformio i dobio dijete, to je bilo najbolje u tom trenutku sto sam mogao da uradim.

Zbgo svega toga i gledamo na zivot malo razlicito. Ja mislim da si ti zaista jedan cool lik i da mnogo toga imamo zajednickog, ali tu i tamo percepcije svijeta nam se razlikuju.

Da skratim, ja sam najebo u jednom trenutku svog zivota i to dobro, a ti nisi, bolje za tebe, te sam oprezniji po nekim pitanjima.

 

39 minutes ago, zoran59 said:

Kako i zasto etnicka pripadnost odredjuje glasanje?

 

To je jednostavno tako. Pocevsi od raspada Jugoslavije kada se sve tada svodilo na nacionalnost, pa nadalje.

 

39 minutes ago, zoran59 said:

Ti zivis u Kanadi i imas drzavljanstvo. Znam vec odgovor, ali moram postaviti (retoricko) pitanje - glasas li za frankofone, anglofone ili stranku useljenih Balkanaca, Indijaca ili vec nekih?

Naravno, ne, jer te stranke ne postoje. Ti glasas za konzervativce ili liberale (unako grubo podijeljeno) na osnovu nekakvog programa ili predizbornih obecanja.

 

Postoji frankofonska stranka, ali nije u mojoj provinciji, samo u Kvebeku. Nije to bas kao kod nas, ali ima slicnosti.

 

39 minutes ago, zoran59 said:

Ako sam u pravu, zasto ti je onda prihvatljivo da u BiH glasaju po nacionalnom kljucu a ne prema politickom programu? Ili je to u BiH isto - "daj "naseg" pa kakva god mu politika bila?

 

Ja uopste ne mislim da je to dobro sto postoje nacionalne stranke, ali to je tako od samog pocetka, narod je to prihvatio, masovno dao glas tim strankama i jos uvijek daje.

Hrvate u BiH razumijem, jer su oni u jednoj tako organizovanom sistemu u nemogucnosti da se politicki izraze. Bosnjaci i Srbi mogu, ali oni ne mogu, jer su prosot preglasani.

Moras da znas da tamo niko ne nema neki poseban program, ono lijevi-desni, narod je poliricki nepismen, svaki dan se na televiziji spominju raznorazne godisnjice, naravno svako pominje uglavnom samo svoje zrtve, nepovjerenje medju narodima je i dalje aktuelno itd itd, tako da je frustrirajuce da clan predsjednistva iz reda Hrvata, gotovo nikako ne odlazi u sredine gdje obitava hrvatsko stanovnistvo i koalira sa SDA.

Da bi se obezbjedilo gradjansko drustvo, proci je jos mnogo, mnogo vremena. Ja ne vjerujem da cu to da docekam, cak i da ih sada puste u EU. Toliko je to lose tamo.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Biramo najbolji putnicki aerodrom u Bosni i Hercegovini:

 

1) Mostar  - 58 zaposlenih, godisnji promet 168 putnika....

 

https://www.jutarnji.hr/vijesti/svijet/zracna-luka-u-mostaru-ima-58-zaposlenih-a-kroz-nju-je-ove-godine-proslo-168-putnika-danas-svecano-docekuju-prvi-charter-15213019

 

2) Trebinje - version 1.0 (ugasen prije par godina, ali re-spawned prije dvije godine - treba negdje ulupati pare)

 

 

 

2) Bihac

 

 

Link to comment
Share on other sites

Nažalost, mislim da Bosna nikad neće biti funkcionalna država, ona jednostavno ne može da funkcioniše bez onog predratnog bratstva i jedinstva, ali ni Srbija ni Hrvatska nisu u mnogo boljoj poziciji, sve su to države koje odumiru, migracija naroda je počela i u narednih 50-ak godina očekujem da će se geografija ovih prostora značajno promijeniti kao posljedica većih globalnih događanja koja su pred nama, a nad kojima mi na našu žalost nemamo nikakvog uticaja.

A Dodik, Komšić i ekipa su tu krajnje nebitni, jer Bosna osim u SFRJ nikad nije bila jedinstvena teritorija, a pogotovo nikad nije bila samostalna. Tako ni sada bosanski političari ne odlučuju ni o čemu bitnom, samo gledaju priliku da napune svoje džepove, ekonomska migracija radno sposobnog stanovništva je dramatično velika, pogotovo u seoskim predjelima ostaju samo starci, i kako koje od njih umre, to se domaćinstvo nepovratno gasi.

Nisam čitao prethodne postove, gdje se najvjerovatnije brsti o politici i političarima, ali da nije njih bili bi neki drugi, ništa bolji, možda čak i gori, a stanje za običan narod se ne bi ništa bitnije promijenilo. Šume su isječene, ljudi masovno imaju veliki problem kako obezbijediti ogrev za iduću zimu. Šta imamo dalje pričati? Tužno je to i žalosno, ali je tako.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

...za člana Predsjedništva BIH HNS je kandiditao Borjanu Krišto.Vidio sam njezin CV.Pitam vas koji puno bolje znate prilike u BIH ikakove šanse da bude i izabrana.Čovič navodno neće biti na nijednoj listi na izborima u desetom mjesecu.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Vidi se da je sezona godisnjih odmora na forumu.

U Sarajevu vec par dana frka oko Schmidta i nametanja izbornog zakona a na forumu niko da prokomentarise.

US i UK podrzavaju Schmidta, Bosnjaci  totalno nezadovoljni, jedino ih Iran podrzao, protesti vec drugi dan.

Hrvatska otvara most na Peljescu od BIH politicara niko ( osim Covica naravno).

Jedino kod Srba stanje redovno, Dodik i sedam popova otvaraju benzinsku pumpu na Manjaci.

Link to comment
Share on other sites

Zahvaljujuci belosvetskim gubernatorima, samo za BiH vaze plemenska, DNK pravila "demokratije".
U isto vreme kada Afroamerikanac moze biti predsednik SAD ili gradonacelnik Njujorka, Pakistanac muslimanske vere gradonacelnik Londona u dva mandata, a Spankinja gradonacelnica Pariza.

Sram ih bilo!!

Link to comment
Share on other sites

Kad i ako dodje do zvanicne objave promjena Izbornog zakona u FBiH napisat cu detaljno svoje vidjenje. Ovo sto se moglo procitati iz medija mi iskren da budem djeluje bolje i funkcionalnije od trenutnog Izbornog zakona FBiH koji omogucava mali milion blokada za sve zivo. Tu se svakako nesto mora mijenjati, FBiH je blokirana godinama i primorani sm ogledat debila Fadila na mjestu premijera vec 8 godina. Kakva god da bude odluka na kraju, mislim da ce to biti samo prvi korak u izmjenama izbornih zakona u oba entiteta i na drzavnom nivou. Puno se toga treba mijenjati i mislim da ce na kraju biti najnezadovoljniji oni koji bi da razdijele BiH po nekim svojim bolesnim idejama. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 4 weeks later...

Moram nesto da kazem. Reci cu nesto sto je rekao moj zemljak Ivan Dzidic kolumnista u dnevnim novinama Danas. Poslije ovih civilizovanih postupaka u Mostaru mogu da kazem isto kao i on u jednoj kolumni. Nisam ti ja Mostarac , ja sam samo rodjen u Mostaru. Kad procitam ovo o partizanskom groblju sramota me da kazem da sam iz Mostara. Jbt da li je moguce da takvi ljudi zive tamo. Nevjerovatno. Za ne povjerovati kakvi primitivci zive u tom gradu gdje sam se rodio i porastao. U Mostar svracam samo zbog mog jednog  prijatelja i mojih roditelja u Sutini.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, koca popovic said:

Moram nesto da kazem. Reci cu nesto sto je rekao moj zemljak Ivan Dzidic kolumnista u dnevnim novinama Danas. Poslije ovih civilizovanih postupaka u Mostaru mogu da kazem isto kao i on u jednoj kolumni. Nisam ti ja Mostarac , ja sam samo rodjen u Mostaru. Kad procitam ovo o partizanskom groblju sramota me da kazem da sam iz Mostara. Jbt da li je moguce da takvi ljudi zive tamo. Nevjerovatno. Za ne povjerovati kakvi primitivci zive u tom gradu gdje sam se rodio i porastao. U Mostar svracam samo zbog mog jednog  prijatelja i mojih roditelja u Sutini.

 

Koco, odlicno te razumijem.

Na zalost, to samo pokazuje paradokse Balkana. Politicka vodstva Hrvata i Srba se mogu prepucavati medjusobno na relaciji Hrvatska-Srbija. Samo kad treba rovariti protiv BiH, tu su braca. "Bratstvo i jedinstvo" vise ne postoji na nivou SFRJ, kao ni ta drzava, ali je cvrsto i zilavo izmedju Covica i Dodika.

Kakve god odnose (javno) imali Milanovic i Vucic, siguran sam da bi se privatno slozili i crtali iste karte BiH kao sto to radili Tudjman i Milosevic u Karadjordjevu.

 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ne koristim svoje pravo glasa na izborima u Bosni i Hercegovini, jer ne zivim tamo, ali iskreno navijam da ovog vikenda biracima u Bosni i Hercegovini konacno dodje iz guzice u glavu i da se rijese  bagre koja im sjedi na grbaci vec trideset i kusur godina. Birajte !

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...