Jump to content

BiH - opterecenja proslosti i vizije buducnosti


Doorn

Recommended Posts

2 minutes ago, Vince Carter said:

Tamo gde nije bilo vlasti Herceg-Bosne, nema Hrvata. Tamo gde je bilo vlasti Herceg-Bosne, nema Srba i Bošnjaka. Tužno, ali istinito.

Ta sintagma se može primjeniti jedino na genocidnu tvorevinu RS.

 

Spomenut cu samo dva primjera da se vidi koliko je istinito to sto si napisao: Žepče i Stolac.

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Budha said:

Ta sintagma se može primjeniti jedino na genocidnu tvorevinu RS.

 

Spomenut cu samo dva primjera da se vidi koliko je istinito to sto si napisao: Žepče i Stolac.

 

 

Za Zepce ne znam, ali Stolac poznajem, to je jedan od najgorih gradova u Bosni i Hercegovini, tu je vrijeme stalo, bosnjacka i hrvatska djeca idu u istu skolu, srpske gotovo da nema, ali u razlicite smjene za svaki slucaj.

Sva privreda je unistena,  Inkos Stolac, Metal, vinograd u Vidovom polju je unisten, gdje se pravilo vino Samotok, tu su naseljeni Hrvati iz centralne Bosne, popravni dom vise ne postoji, gdje je radilo dosta ljudi, cuo sam da se konacno hotel obnovio, trebalo je samo 30 godina.

Nasa porodicna kuca je potpuno spaljena, kao i ostale kuce u tom dijelu i ako tu nije niko ni zivio, niti je bilo ikakve vojske, mogu postaviti i sliku ako treba. Cak su bojovnici unistili i skolu u koju su isli, najmera je bila da se to sve zatre i mogu reci da se uspjelo. Povratnici se mogu na prste izbrojati, pustinja ziva.

 

E moj Budho, informisi se malo bolje.

 

https://bhdani.oslobodjenje.ba/bhdani/koliko-je-daleko-kahva-631975

 

Stolac je bio jedan od najljepsih gradica u Hercegovini, provodio sam ljeta tamo, kupanje na Bregavi, uvece sve izadje na ulice, sjedilo se po bastama, zezalo sa curama, uzivancija prava bila i zauvijek ce ostati u mom srcu.

Kada sam prvi put dosao poslije rata docekalo me jedno unisteno mjesto, prvenstveno duhovno, udjes u kafanu i trazis kafu, nece da te usluzi jer nisi rekao kava, nista konobar ne kaze, jednostavno te ignorise, a ti nemas pojma sta se desava, mozda je sada bolje, moguce. Ljude koje sam poznavao su mahom otisli na sve 4 strane svijeta.

 

Nekada bila skola.

 

155296957_10222388710859856_797152847496

 

Nekada bio drustveni dom, kafana, prodavnica, neki su i stanovali tu, itd.

Zaista mi nije jasno zasto je to unisteno, jer tu nije bilo nikakvih ratnih dejstava. Privatne kuce su isto ovako unistavane...

42999595_2104218182944601_86115664095346

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Budha said:

Ja sam se referirao na broj nehrvatskih žitelja kojih je u Stocu oko 40% a što se tiče kvalitete i načina života to je druga priča.

Hrvata je prije rata bilo cca 35% a sada ih ima 60%, da ne pričamo da se samo broj Hrvatskih žitelja uvećao (brojno i procentualno). Porgledaj broj Bošnjačkog/Muslimanskog i Srpskog stanovništva prema popisu i samo će ti se kazti. A kad već insistiraš na broj evo i njega. Po popisu iz 91 Muslimani+Srbi 12 018 stanovnika, a po popisu iz 2013 Bošnjaci+Srbi 5823.

 

Kada si zadnji put bio u Stocu? Sticajem okolnosti, ja sam juče bio (tranzit uz odmor za kafu). Stolac možda predstavlja "jedinstvenu" opštinu/općinu ali je u stvari podeljen na dve strane (uz Mostar). Bukvalno ih ulica deli, na jednoj strani tende sa natpisom karlovačko/ožujsko, a na drugoj sarajevsko/tuzlansko. Hirurški precizno možeš povući liniju razdvajanja, kada ulaziš u Stolac iz pravca Mostara viore se zastave Hrvatske, a kada izlaziš iz Stoca u pravcu Ljubinja vidi se par zastava Armije BiH (da bi gazda osigurao da niko istu ne dira postavio oko zastave čopor pasa za koje sumnjam da su ikad napustili tor). Netrpeljivost je ogrooomna i vidi se tendencija iseljavanja Bošnjačkog stanovništva (Srbi odavno nisu nikakav faktor). U suštini ko uspe da dobije mesto načelnika diktira sve, a trenutno su to Hrvati uz većinu u skupštini opštine.

Link to comment
Share on other sites

On 10/24/2021 at 2:02 PM, Vince Carter said:

 

U RS ima 15% Bošnjaka i Hrvata. Koliko ima Srba u Federaciji BiH?

Ne vidim kakve to ima veze sa postom koji si napisao na prethodnoj stranici, osim ako ne želiš reći da su Srbi u BiH dobili puno više teritorija nego što su trebali? 

 

Također, te brojke ne znače ništa bez konteksta, prije rata je na području RS živilo 220 000 do 250 000 Hrvata, danas ih jedva ima 20 000.

 

...

 

Tragikomična su ova 'smirivanja' BiH puka od Dodika i njegovih isprdaka u stilu 'neće biti rata' nakon što isti po nalogu gospodara iz Beograda potpiruju niske strasti kod naroda spominjujući raznorazna otcjepljenja, svetinje, pridruženja, principe, zavjere...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Malo price o Drvaru, zasluzio je da se spomene, jer vjerujem da ovde vrlo malo forumasa zna bilo sta o tom gradicu, osim mozda da se tu desio Desant na Drvar gdje je poginulo jako mnogo ljudi, sto bi mogla biti i posebna prica.

 

Dakle Drvar je ocigledan primjer stradanja ljudi koji nikoga ne interesuje.

 

Jedan tekst na engleskom da se izbjegne domaca pristrasnost i procita kroz sta su sve ti ljudi prosli, a koga vise interesuje moze da gugla i nadje mnostvo podataka, video zapisa itd.

 

https://www.refworld.org/docid/3ae6a6d238.html

 

  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

Benjamina Karić (gradonačelnica Sarajeva) tvrdi da je Tvrtko krunisan u Visokom 😄 mlada politička nada očigledno insistira da u oba entita bude prisutan cirkus. Nakon kačenja zastava na istočni ulaz u grad, još jedna genijalna ideja sa ciljom merenja patke.

 

Ko to kaže da mladi ne uče. Vidimo kako mlade nade BiH politike (Karić-Stanivuković) fino uče od starijih kolega, patkica je ipak glavno sredstvo za pristup biračima.

Edited by Liska Manjina
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, alpaka Bereta Sida said:

Ja koliko sam upucen postoje dvije teorije o mjestu njegovog krunisanja pri cemu je ta sa Milima kod Visokog cak i prihvacenija. Cini mi se da je tu i sahranjen te da je to mjesto ostalo krunidbeno mjesto svih narednih bosanskih kraljeva, nisam siguran. 

Vađenje i šiljenje Tvrtka je posebna priča u Bosni. Imaš brate Tvrtkovu povelju Dubrovniku pa pričitaj i edukuj se, imaš originalni tekst sa svim prevodima i tumačenjima. Kao jedini relevantan izvor iz tog vremena, sam Tvrtko pominje i svoje krunisanje i gde je to obavljeno. Nema tu nikakve teorije, imaš izložen originalni dokument u Dubrovačkom muzeju. 

 

Još jedan dokument koji govori o tome je sačinio Mavro Orbini, podaci iz ta dva dokumenta se podudaraju! Orbini doduše nije bio njegov savremenik, ali se podaci iz povelje i njegovih dela poklapaju. Verujem da je Orbini bio objektivan, za razliku od teoretičara novijeg vremena koji pominju mesto Mile iz očigledne namere da tog istog Tvrtka zašilje! Naravno bez ikakvog upotišta ili dokaza, ali to ionako nisu stvari kojima se oni zamlaćuju! Bitno je lupiti glupost 7 vekova nakon samog događaja.

Edited by Liska Manjina
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, alpaka Bereta Sida said:

Nisam historicar nit me zanima gdje je krunisan lik prije 700 godina, samo kazem da imaju dvije teorije. Apsolutno nerelevantna stvar za sve iole normalne. 

Pa mogu i ja potegnuti teoriju po kojoj je car Hirohito u stvari bio Bantu. Valjda sam Tvrtko zna šta je radio kada je pisao Povelju. Pogledaš malo kad su te teorije nastale i samo će ti se kazati. Populističke teorije novijeg datuma, ali to je karakteristično za naše podneblje. Tako je moguće da se danas smatra da je Tvrtko bio Bošnjak, da je Ivo Andrić bio Srbin, a Nikola Tesla je naravno Hrvat. Nije brate mili! Čemu potreba za izvrtanjem istorije? Samo čekam da se potegne slična analogija pa da se tvrdi da je ban Jelačić u stvari Srbin, jer zaboga on je rođen u Petrovaradinu, to je Srbija burazeru.

 

Na kraju krajeva uopšte nije ni bitno, ali insistiranje na nekim stvarima će sasvim sigurno dovesti do druge krajnosti i odosmo u krasni.

Edited by Liska Manjina
Link to comment
Share on other sites

Pa vidi, kad iz komsiluka stalno dolazi propaganda da su Bosnjaci izmisljena nacija 1993. i Srbi islamske vjeroispovijesti, da su prodali vjeru za veceru, da su Poturice i slicni pojmovi onda me i ne cudi da se jave i raznorazna nacionalna svojatanja i sa druge strane. 

 

Sto se tice tih srednjovjekivnih vladara Bosne, iskreno ne znam da sam igdje procitao da se ijedan igdje nacionalno izjasnjavao. Prije svega sto danasnji pojam nacije tad uopce nije postojao, a vjerovatno i jer su sve te vladarske loze bile maksimalno izmijesane sa svih strana.

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, alpaka Bereta Sida said:

Pa vidi, kad iz komsiluka stalno dolazi propaganda da su Bosnjaci izmisljena nacija 1993. i Srbi islamske vjeroispovijesti, da su prodali vjeru za veceru, da su Poturice i slicni pojmovi onda me i ne cudi da se jave i raznorazna nacionalna svojatanja i sa druge strane. 

 

Sto se tice tih srednjovjekivnih vladara Bosne, iskreno ne znam da sam igdje procitao da se ijedan igdje nacionalno izjasnjavao. Prije svega sto danasnji pojam nacije tad uopce nije postojao, a vjerovatno i jer su sve te vladarske loze bile maksimalno izmijesane sa svih strana.

Narativ jeste glup, naročito u kontekstu veroispovesti i jezika. Mora se prihvatiti činjenica kada je koja vera došla do lokalnog stanovništva. Činjenica je da je Hrišćanstvo prije došlo na ove prostore od Islama, ali isto tako da su paganske vere bile zastupljene pre samog dolaska Hrišćanstva. Što u suštini dovodi do toga da su svi naši predci promenili veru, zato što danas i nema pagana. E sad da li je neko bio pagan, pa primio Hrišćanstvo i potom prešao u Islam ili je bio paganin pa primio Islam, pa prešau u Hrišćanstvo - to zaista nije bitno. Niti je bitno kada je to neko uradio!

 

Sa druge strane još je gluplje vezivati mesto rođenja za nacionalnu pripadnost, kao što sam to već objasnio na primeru bana Jelačića.

 

Jesu se izjašnjavali, naročito pomenuti Tvrtko. Imaš i to u Povelji koju sam ranije pominjao, samo treba biti objektivan pa shvatiti neke stvari. Jasno je kako je Tvrtko (koji je bio ban) došao na ideju da se proglasi za kralja, jasno je kako je iskoristio srdstvo sa Nemanjićima, jasno je da je uzeo ime Stefan. Jasno je da u tom periodu Tvrtko nije puno mario za tim i da je to uradio iz čistog interesa u nameri da proširi svoj uticaj.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, Liska Manjina said:

Narativ jeste glup, naročito u kontekstu veroispovesti i jezika. Mora se prihvatiti činjenica kada je koja vera došla do lokalnog stanovništva. Činjenica je da je Hrišćanstvo prije došlo na ove prostore od Islama, ali isto tako da su paganske vere bile zastupljene pre samog dolaska Hrišćanstva. Što u suštini dovodi do toga da su svi naši predci promenili veru, zato što danas i nema pagana. E sad da li je neko bio pagan, pa primio Hrišćanstvo i potom prešao u Islam ili je bio paganin pa primio Islam, pa prešau u Hrišćanstvo - to zaista nije bitno. Niti je bitno kada je to neko uradio!

 

Sa druge strane još je gluplje vezivati mesto rođenja za nacionalnu pripadnost, kao što sam to već objasnio na primeru bana Jelačića.

 

Jesu se izjašnjavali, naročito pomenuti Tvrtko. Imaš i to u Povelji koju sam ranije pominjao, samo treba biti objektivan pa shvatiti neke stvari. Jasno je kako je Tvrtko (koji je bio ban) došao na ideju da se proglasi za kralja, jasno je kako je iskoristio srdstvo sa Nemanjićima, jasno je da je uzeo ime Stefan. Jasno je da u tom periodu Tvrtko nije puno mario za tim i da je to uradio iz čistog interesa u nameri da proširi svoj uticaj.

Moram da primjetim neke stvari. Neki put si nacionalno obojen, ali ovo ti je odlican komentar. Isto tako od prilike mislim i ja kao i ti u ovom tvom zadnjem komentaru pa zato i ne komentarisem "nacionalne" teme. Zasto. Pa kad samo pomislim da smo isti sa tih prostora (izuzev imena i razlicitih "gradjevina") a ubijaju se ( ne ja) sa takvom mastovitoscu da ne mozes naci na drugom mjestu  u svijetu takve stvari. 

Link to comment
Share on other sites

Jelacic je rođen u Petrovardinu jer mu je tamo otac bio na službi i sa tim Petrovardinom nema nikakve veze osim rođenja.

 

Kod Tesle je drugačija situacija.

 

Što se tiče Bošnjaka, tu je očit nedostatak identiteta koji se po meni pokušava naći na pogrešan način, nekakvim mitomanijama kao i svi na ovim prostorima.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Budha said:

Jelacic je rođen u Petrovardinu jer mu je tamo otac bio na službi i sa tim Petrovardinom nema nikakve veze osim rođenja.

Kod Tesle je drugačija situacija.

Što se tiče Bošnjaka, tu je očit nedostatak identiteta koji se po meni pokušava naći na pogrešan način, nekakvim mitomanijama kao i svi na ovim prostorima.

 

Budha, opet cu se malo raspisati, ali ne odgovaram na tvoj post nego se samo nadovezujem na raspravu. Mozda i malo neprilicno, izvinjavam se, jer nisam iz BiH i nisam dozivio to sto vi mnogi jeste.

 

Mene iritira to sto se stalno pominju Srbi, Hrvati i Bosnjaci (druge da ne pominjem - pozdravili vas Sejdic i Finci).

Majku mu, pa zar je to nasa najbitnija odrednica!? Zar nismo na prvom mjestu roditelji koji djeci spremaju rucak, zar smo prvo bas nacionalno ovo ili ono?

 

Ja sam iz Zagreba. Moja jedina "veza" sa Jelacicem je to sto sam se sastajao sa djevojkom na mjestu gdje je danas (opet, nakon vise decenija) njegov spomenik. A, izvini na vulgarnosti, boli me qrtz gdje je on rodjen. Volim tu zenu vec 40-ak godina, a ne mislim na Jelacica.

 

Zasto me zanima BiH?

Prvo, jer sam filantrop i volim ljude. Drugo, jer je to dio mog kulturnog prostora, razumijem jezik itd. - dok mi je neko selo u Ugandi potpuno strano.

Dalje, moja rodjakinja (sestricna moje majke) je iz Kotoribe (Medjimurje/Hrvatska) a udala se za Sarajliju. Familija je odrzavala bliske odnose, pa sam i ja posjecivao Sarajevo i druzio se sa braticima, vec u drugom koljenu.

Imao sam i kolege na fakultetu i drugove iz odsluzenja vojske (davno prije raspada SFRJ) iz raznih dijelova BiH.

 

Mozda sam drugaciji ili perverzan, ali meni je bila bitna familija i prijateljstva, drustvo sa kojim sam imao nekakve zajednicke interese. Nikada nisam "brojao krvna zrnca" ili pitao za religiju djedova.

 

I, jebote, sranje. Tog Sarajliju (pazi sad konstrukciju: muza sestricne moje majke) je jedne noci '90-ih odvela neka paravojska. Imali su kucu/vikendicu na Jahorini, mirno spavali (vec penzioneri), kad iza pola noci dodju neki naoruzani ljudi. Izvuku ga iz kreveta, odvedu malo dalje i ubiju ga.

Zato jer mu je valjda na nekom papiru bila upisana "pogresna" nacionalnost.

 

Placem zbog covjeka. Stvarno je bio dobricina.

I onda ovdje (i drugdje) citam kako bi trebalo rasporediti entitete, odrediti granice i nacionalnost politicara/upravnika/sta-ja-znam-cega. Pa hoce li preko njega Bosnjaci ili Srbi biti "gornji" ili "donji."

Ma, tko ce se od toga najesti ili ugrijati?

 

I, jebiga, umjesto da dogovaramo poslove i zaradjujemo, mi ovdje pricamo o Tvrtku i Jelacicu, o glagoljici i cirilici, mozda se nadju i piramide iz Visokog ili Indijanci iz Argentine.

A mi gologuzi i gladni, ne znamo sto su nam prioriteti.

 

Otisao je svijet u picku materinu. Samo se nadam da ce nasa djeca biti pametnija, ali nisam pun optimizma.

 

 

 

 

 

 

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...