Jump to content

BiH - opterecenja proslosti i vizije buducnosti


Doorn

Recommended Posts

Ne bih se slozio da se drustvo u BIH sve vise radikalizuje, cak mislim da je ovaj prijedlog za podjelu upravo uzrokovan suprotnim procesom - deradikalizacijom drustva u vecim gradskim centrima i zeljom obicnih ljudi da se nacionalne stranke posalju u istoriju, a njihova rukovodstva na robiju. SDA je nadam se zavrsio svoje u Tuzli, Sarajevu, Bihacu, Zenici, SNSD u Banjaluci ima predmsrtne trzaje, a bogami pritisak raste i HDZ-u u Mostaru... To je nesto sto desna koalicija i osovina Jansa / Orban / Vucic / Plenkovic  ne smije dozvoliti radi svojih saveznika Izetbegovica/Dodika/Covica ali ni radi svojih polozaja... 

 

Edited by ters
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 4/16/2021 at 7:36 PM, alpaka Bereta Sida said:

U startu pravis veliku gresku i formiras misljenje o mentalnom stanju Bosnjaka u BiH na osnovu Sandzaklija. Mentalitet Bosnjaka u BiH i Bosnjaka u Sandzaku je nebo i zemlja. Tamo znam da su vecina zaludjeni Erdoganom i Turskom dok u BiH to nikako nije slucaj. Cak ni same Sandzaklije nisu nimalo omiljene u BiH upravo zbog tih razlika u mentalitetu.

 

Parcanje BiH, historijske cjeline, nikad nije bilo niti ce ikad biti moguce mirnim putem. Ja licno znam da nikad ne bih ni za koga i ni za sta ratovao jer mi puca kurac ali imas veliki broj ljudi koji su protjerani sa svojih ognjista i kojima je pri tom protjerivanju pobijeno dosta familije. Ti ljudi sigurno nece tek tako sa strane gledati na dijeljenja rodne grude im. Uostalom sva prica o podjeli BiH je suvisna jer je americka ambasada u BiH jos jucer kratkim saopstenjem pojasnila da takvo nesto ne dolazi u obzir.

Ma poznato mi je da je mentalitet ovdasnjih Bosnjaka i onih iz BiH nebo i zemlja. Za vreme rata su ovi odavde dobro zaradili na vama tamo debelo vam naplacujuci sve i svasta, generalno niko ne voli ovdasnji narod jer su mnoge zeznuli u trgovini pretezno, od Turske pa do Kosova i BIH. Nisam poznavalac prilika i raspolozenja tamo u BiH, daj boze da je tako kao sto kazes. Stanovao sam sa Bosancima dok sam studirao u NS, pa sam neko misljenje formirao iz njihovih prica. ONi generalno nisu nesto ostrasceni ali ne vole nikako odnos Bosnjaka prema RS, koliko sam ja shvatio oni smatraju da Bosnjaci imaju samo jedan cilj tamo, a to je ta unitarizacija i da ih preterano ne zanima neko pomirenje i sl.

 

Sto se tice ovog cepanja, koliko ja znam, ovo su AVNOJ-evske granice, a one su cepane vise puta. Meni je iskreno sve jedno politicki, nemam neki fetish ka tim teritorijama i sl, ali mi se cini da bi uz medjunarodnu moderaciju ovo moglo da se izvede prilicno lako. Ponavljam meni je ova ideja zanimljiva kao resenje za mnoge probleme koji su ovde nagomilani u proslosti ne kao zelja za stvaranjem neke Velike Srbije i sl. Cini mi se da bi sto se tice Srbije raspolozenje ka Evroatlantskim intergracijama mnogo poraslo, pa i clanstvo u NATO-u ne bi bila tolika taboo tema i siguran sam da bi u slucaju Srbije ovakvo resenje znatno pomerile stvari sa mrtve tacke i gurnule anti EU snage u totalni zapecak. Albancima bi ovo takodje mnogo odgovaralo, cini ,mi se da bi oni najvise i dobili ovde, verovatno bi lakse i progutali neke ustupke koje su im bolni. 

E sada Bosnjaci, verovatno bi bilo histerije oko ovoga, ali bi Bosnjaci dobili svoju drzavu gde bi apsolutno sami odlucivali u kom ce pravcu da krenu, apsurdno je to sto bi hipoteticki za recimo nekoliko godina od ovakvog resenja BiH i Rs  tj Srbija mogli zajedno da budu u NATO hahaha.

 

Najveci gubitnici bi svakako bili Rusija i Turska koje bi bile pometlane sa ovih prostora u trenu i meni je licno je to najveca prednost ovakvog razvoja dogadjaja.

A ovo za demantije SAD i sl, ne bih se ja na to oslanjao previse, ovo je progurao neki jak igrac, ne bi me zacudilo i da su sami Ameri kao neke probne balone, mada mi se vise cini da je to EU. 

20 hours ago, ters said:

Ne bih se slozio da se drustvo u BIH sve vise radikalizuje, cak mislim da je ovaj prijedlog za podjelu upravo uzrokovan suprotnim procesom - deradikalizacijom drustva u vecim gradskim centrima i zeljom obicnih ljudi da se nacionalne stranke posalju u istoriju, a njihova rukovodstva na robiju. SDA je nadam se zavrsio svoje u Tuzli, Sarajevu, Bihacu, Zenici, SNSD u Banjaluci ima predmsrtne trzaje, a bogami pritisak raste i HDZ-u u Mostaru... To je nesto sto desna koalicija i osovina Jansa / Orban / Vucic / Plenkovic  ne smije dozvoliti radi svojih saveznika Izetbegovica/Dodika/Covica ali ni radi svojih polozaja... 

 

 

Meni je ovo totalno nerealno, kakve interese ima Jansa i Orban ovde, oni su samo piuni i preko njih je neko ovo plasirao. MA kako da gledam na ove stvari ne vidim ikakav interes Janse, a narocito Orbana da se ovde eksponira. Ovo je uradio neki igrac, sta je u pitanju ne znam, verovatno neki probni balon, mada mislim da je malo verovatno ovo jer mi se cini i da je Nemacka protiv.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Janša i Orban su dobri drugari, ali imaju oni još drugara u susednim državama. Ovo meni miriše na kombinaciju Plenković-Vučić pa da ne bi bilo providno išli su da to objavi neko iz Slovenije pošto oni u ovom scenariju nemaju nikakvog profita. Neko se čak setio i svog drugara u Albaniji (minus severno Kosovo) a to sigurno nisu ni Janša ni Orban 🙂

 

Edited by Klotzen
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ovo je klasično odvraćanje pozornosti, a ima li lakšeg načina za odvratiti pozornost ljudima sa ovih prostora nego spomenuti naciju, religiju, ugroženost, granice...

Ideja je suluda i nema ni 0.01% šanse da se ostvari.

 

Siguran sam da bi je sa oduševljenjem prihvatili Hrvati/Srbi/Bošnjaci u gradovima koji bi završili unutar granica "tuđe" države.

 

Doduše, u RS-u je to davno regulirano prvo direktnim a zatim suptilnom progonom Hrvata i Bošnjaka.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Budha said:

Ovo je klasično odvraćanje pozornosti, a ima li lakšeg načina za odvratiti pozornost ljudima sa ovih prostora nego spomenuti naciju, religiju, ugroženost, granice...

Ideja je suluda i nema ni 0.01% šanse da se ostvari.

 

Siguran sam da bi je sa oduševljenjem prihvatili Hrvati/Srbi/Bošnjaci u gradovima koji bi završili unutar granica "tuđe" države.

 

Doduše, u RS-u je to davno regulirano prvo direktnim a zatim suptilnom progonom Hrvata i Bošnjaka.

Kako je u ostatku BiH to regulirano? Da vidimo par primera, Mostar, Drvar, Travnik, Zenica ...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, Helmet said:

Stanovao sam sa Bosancima dok sam studirao u NS, pa sam neko misljenje formirao iz njihovih prica. ONi generalno nisu nesto ostrasceni ali ne vole nikako odnos Bosnjaka prema RS, koliko sam ja shvatio oni smatraju da Bosnjaci imaju samo jedan cilj tamo, a to je ta unitarizacija i da ih preterano ne zanima neko pomirenje i sl.

 

Cinjenica je da velika vecina Bosnjaka ne gleda na RS kao na nesto pozitivno sto je sasvim razumljivo obzirom na nacin na koji je ta RS stvorena i svu torturu, etnicka cisenja, logore i na kraju genocid koji je bosnjacki narod i jednim dijelom hrvatski narod u danasnjoj teritoriji RSa i nekim dijelovima FBiH prosao. Mislim da bi cak i pored toga odnos prema RS bio kud i kamo pozitivniji da se arhitekti svog tog stradanja od tamosnjeg stanovnistva ne slave kao heroji, velikomucenici i slicno. Osim toga, nije rijetka pojava da se bosnjackim povratnicima u RS negira pravo na bosanski jezik nazivajuci jezik bosnjackim sto je meni licno van svake pameti. U samom ustavu RSa kao jezici stoje srpski, hrvatski i jezik bosnjackog naroda. Meni ovo zvuci kao itekakva diskriminacija. 

 

18 hours ago, Helmet said:

Sto se tice ovog cepanja, koliko ja znam, ovo su AVNOJ-evske granice, a one su cepane vise puta. Meni je iskreno sve jedno politicki, nemam neki fetish ka tim teritorijama i sl, ali mi se cini da bi uz medjunarodnu moderaciju ovo moglo da se izvede prilicno lako. Ponavljam meni je ova ideja zanimljiva kao resenje za mnoge probleme koji su ovde nagomilani u proslosti ne kao zelja za stvaranjem neke Velike Srbije i sl. Cini mi se da bi sto se tice Srbije raspolozenje ka Evroatlantskim intergracijama mnogo poraslo, pa i clanstvo u NATO-u ne bi bila tolika taboo tema i siguran sam da bi u slucaju Srbije ovakvo resenje znatno pomerile stvari sa mrtve tacke i gurnule anti EU snage u totalni zapecak.

 

Jedina promjena AVNOJ-evskih granica u odnosu na one koje su bile na berlinskom kongresu 1878. je cini mi se Sutorina koja je na zasjedanju AVNOJ-a pripala Crnoj Gori. Ostalo je u sustini isto i vijekovima se ta teritorija smatrala Bosnom bez obzira na te neke dodatke tokom Osmanskog carstva. Od Save na sjeveru do Jadrana na Jugu i od Une na zapadu do Drine na istoku. Vece pretenzije imaju tek pojedine budale i mahom Sandzaklije koje zive u Sarajevu pa da im rodno mjesto i grad u kojem zive budu u istoj drzavi. U sustini totalno nebitna i sustinski nepostojeca ideja.

 

Sto se tice EU puta i NATO integracija tih novih drzava, ne znam koliko ti je poznato ali u RSu ti vlada veca rusofilija i odbojnost ka Zapadu nego u samoj Srbiji. Tek takva Srbija nikad ne bi usla u NATO i EU. Dosta ljudi tamo imas kojima je Kosovo veca bolna tacka od samih Srba koji su protjerani s Kosova iako vjerovatno nisu nikad bili dole niti imaju ikakve pretke dole. Slicna je stvar kao sa Bosnjacima Sandzaka koji bi da budu veci Bosnjaci od samih Bosnjaka u BiH. Dakle prekrajanje granica sigurno ne bi doprinijelo nista nekim EU i NATO integracijama.

 

19 hours ago, Helmet said:

E sada Bosnjaci, verovatno bi bilo histerije oko ovoga, ali bi Bosnjaci dobili svoju drzavu gde bi apsolutno sami odlucivali u kom ce pravcu da krenu, apsurdno je to sto bi hipoteticki za recimo nekoliko godina od ovakvog resenja BiH i Rs  tj Srbija mogli zajedno da budu u NATO hahaha.

 

Ako bi pricali o nacionalnim drzavama svakog od 3 naroda ili tacnije plemena u nasem regionu, onda bi se i granice Srbije i Crne Gore trebale prekrajati gdje bi i srbijanski i crnogorski Sandzak pripali toj novoj bosnjackoj drzavi sto opet ponavljam sumnjam da Bosnjaci u BiH zele, a sigurno ni CG i Srbija nebi blagonaklono gledale na prepustanje teritorija. Eto kazes da si iz Novog Pazara, cisto sumnjam da bi tebi sama ideja pripajanja Novog Pazara i Sandzaka toj nekoj bosnjackoj drzavi bila imalo privlacna, a iskren da ti budem ni meni nije nimalo privlacno jer doista ne zelim nikakve tudje teritorije sto i za mene i za veliki dio stanovnika BiH Sandzak i jeste. 

 

Onda ti se dalje postavlja pitanje sta bi bilo sa ostalim narodima koji zive na teritoriji koja bi po planu pripala jednoj od novoformiranih nacionalnih drzava. Spojiti bihacku i cazinsku Krajinu sa srednjom Bosnom i Sarajevom gdje su Bosnjaci vecina sigurno ne bi bilo moguce bez prostora u kojem su Srbi vecina (kroz RS ili Drvar, Bosanski Petrovac i taj dio) plus bi ostalo dosta Hrvata iz srednje Bosne u toj novoj drzavi. Meni licno to djeluje kao neizvodivo i apsolutno suludo. Dalje onda imas slucaj Mostara npr gdje je fakticki pola-pola Bosnjaci i Hrvati i koji bi pripao Hrvatskoj, pa djelove Konjica i Jablanice gdje su velikom vecinom Bosnjaci itd itd. Jasno je da je to suluda ideja jer to ne bi moglo biti izvodivo bez fakticki novih protjerivanja naroda, a to mislim da niko normalan ne zeli. 

 

Jos jedna stvar koja pokazuje suludost tog cijepanja su slucajevi gdje imas bukvalno dio ulice u FBiH i onda drugi dio u RS. Primjer u Sarajevu na Dobrinji npr. Bukvalno jedna te ista ulica, zgrade najnormalnije idu jedna za drugom bez da imas ikakav odvojeni prostor na granici entiteta.  Cak cini mi se da ima i jedna zgrada koja je u FBiH, a parking te zgrade ili nesto takvo je na teritoriji koja pripada RS. Kako god da ga okrenes meni bilo kakvo cijepanje zvuci kao apsurd i apsolutno sam siguran da nit je moguce bez nove rijeke krvi nit ce se desit jer nit je realno, nit izvodivo nit uopce normalno.

 

Ja sam za to da se bosanska multikulturalnost pocne konanco pretstavljat kao bogatstvo i posebnost zbog koje turisti trebaju da dolaze i uzivaju u mjesavini tolikih kultura i nacina zivota, a ne da se zarad koristi plemenskih vodja koji su medjusobno itekako dobri jarani i bliski narod kolje oko gluposti dok oni sa strane hapaju i kradu. Dodik pokrece pricu o mirnom razlazu kad 7. ili 8. put vec od pocetka 2021. godine zaduzuje RS, ovaj put za 700 miliona maraka. Bakirovim poslusnicima se sudi za nabavku smeca od respiratora, tacnije pranje para, a sultanija mu je na udaru jer je fakticki privatizirala najveci i najopremljeniji klinicki centar u citavoj drzavi gdje narod tjera da sami sebi kupuju lijekove i terapije da bi budzet tog klinickog centra mogli oni medjusobno da podijeloe. Usput jos i ubija ljude tim pokusajima od respiratora da bi ove svoje poslusnike kojima se sudi nekako odbranila. 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

On 4/16/2021 at 9:50 AM, Kronostime said:

Svako ponovno prepravljanje granica na osnovu nacionalne pripadnosti na ovim prostorima bi doveo do novog talasa krvoprolica.

Nije da se neki ne bi tome radovali....

 

Jasno je da lokalne poglavice nista ne mogu da urade, ne pitaju se oni uopste. Zato ovaj non paper je prilicno cudan, sto bi lokalci trosili vreme da prave taj non paper ako je isti:

 

Po meni frka oko non paper moze biti jedino ako neko bitan stoji iza istog. Nije nemoguce da sadasnja americka administracija vidi ozbiljan plus za Haris 2024 ako bi resili balkanski cvor. Zamisli dodju ko nekad Britanci u Africi i lepo iscrtaju granice, ko je protiv dobije bombe. I da Rusi naravno da nisu bitni u celoj prici iako ljudi odmah vide njih, oni imaju daleko vecih problema da se bave nekakvim Balkanom sa kog su utekli davne 2003god. Non paper jenesto sto Ruse treba da brine je ceo region u NATO ako se ostvari non paper. Jer koji razlog Srbija bi imala da ne bude deo NATO-a tad?

 

To bi bio veliki samar Putinovoj stratergiji plasenja Rusa zlim NATO-om koji samo sto nije krenuo u nov pohod na Moskvu, pa zato vi narode ne talasajte sto ja i moja ekipica gradimo zamkove po zemlji a i van zemlje.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, alpaka Bereta Sida said:

 

 

RS će u jednom trenutku dobiti nezavisnost, ali za to će morati da čeka da se složi situacija u svetu u korist te ideje. Bošnjaci idu pogrešnim putem, oni takođe potkopavaju sopstvenu državu ne bi li dokazali da je ovakva neodrživa tražeće od međunarodne zajednice da ukinu RS. Ovo sa vakcinisanjem je jedan stravičan autogol Sarajeva. To se neće desiti kao što ni RS trenutno nema šanse za nezavisnost. Ukoliko ne dođe do dogovora i pomirenja BiH će se raspasti kada za to "dođe vreme" iz prostog razloga što ne funkcioniše. Jedino je pitanje na koliko delova jer su Hrvati u tom slučaju u vrlo lošoj poziciji.

 

Kada je bude dobijala neće je dobiti zato što je "srpska" nego zato što je ovo sa Kosovom dalo pravo svim autonomijama da traže isto. Raška nema autonomiju ni u Srbiji ni u CG tako da nema ni osnova da traži. A ako bi se tome dalo osnova onda bi recimo RS trebala da dobije zapadnu bosnu jer su tamo sve opštine sa većinskim srpskim življem, pa bi se onda poteglo pitanje i u Hrvatskoj, pa i u Vojvodini i južnoj Srbiji i CG ima opština gde su drugi narodi većina ali to nikakva međunarodna zajednica neće prihvatiti jer ne žele rat u svojoj sferi uticaja.

Edited by Klotzen
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

 

Cinjenica je da velika vecina Bosnjaka ne gleda na RS kao na nesto pozitivno sto je sasvim razumljivo obzirom na nacin na koji je ta RS stvorena i svu torturu, etnicka cisenja, logore i na kraju genocid koji je bosnjacki narod i jednim dijelom hrvatski narod u danasnjoj teritoriji RSa i nekim dijelovima FBiH prosao. Mislim da bi cak i pored toga odnos prema RS bio kud i kamo pozitivniji da se arhitekti svog tog stradanja od tamosnjeg stanovnistva ne slave kao heroji, velikomucenici i slicno. Osim toga, nije rijetka pojava da se bosnjackim povratnicima u RS negira pravo na bosanski jezik nazivajuci jezik bosnjackim sto je meni licno van svake pameti. U samom ustavu RSa kao jezici stoje srpski, hrvatski i jezik bosnjackog naroda. Meni ovo zvuci kao itekakva diskriminacija. 

Dobro, bio je gradjanski rat, nije ni federacija stvorena na Mahatma Gandi taktici, etnicko ciscenje je vidjeno na sve tri strane naravno svakog svoje najvise boli, ali realno gledano sva tri naroda imaju putera na glavi nazalost. E ovde dolazimo do onog sto i ja smatram da je najveci problem pomirenju. A to je odnos prema dokazanim ratnim zlocincima i nedostatak volje da se takvi slucajevi procesuiraju, cak sta vise sva tri naroda na takve likove gledaju blagonaklono i slave se kao neki heroji. Hag je nazalost manje vise politicki sud i nije do kraja i nepristrasno odradio posao do kraja kao i sve sto je EU radila na Balkanu od 1990 pa na ovamo. Ali ipak je Hag izvrsio potreban pritisak pa su se mnogi likovi, koji inace ne bi ni bili procesuirani, nasli iza resetaka. ALi da na stranu stavimo Hag, u BiH ne postoji ni minimum volje na sve tri strane da se procisuiraju ratni zlocinci, i to za efekat ima ovo sto ti pricas. Nije samo u pitanju RS, nemoj da budes selektivan, gde je danas Naser Oric recimo, ko pobi u Tuzli onu nenaoruzanu decu, jesu li osudjeni ona trojica sto pucase na sprske svatove i kakav status oni imaju kod Bosnjaka? Kao da svi teraju nekakv inat i to za  posledicu ima frustraciju i odbojnost izmedju naroda u BiH.

 

Ne znam to za jezik, ako je to istina, to je za mene diskriminacija, pravo na jezik i kultirni identitet je osnovno ljudsko pravo, u slicnom su polozaju Srbi u Hrvatskoj recimo, za BiH necu da komentarisem jer ne znam iskreno.

Po meni BiH ne moze napred sa ovakvim politicarima i narodom kojeg svakog dana truju preko medija. Da bi mogle da se sprovedu neke reforme mora postojati min nekog poverenja izmedju onih koje te reforme treba da sprovedu jer tu treba svaka od strana da napravi neki bolan kompromis. Koliko je to realno, ja mislim da nije uopste realno. Meni se cini da to polako shvata i EU, a i SAD. DOduse Eu se bas nesto i ne otima o nas, meni se onako laicki cini da njima i odgovara ovaj status quo jer im se ne prima vise niko u EU pa im ovo dobro dodje da uvek imaju izgovor za neprimanje.

Zato kazem da se ovaj no paper shvata poprilicno neozbiljno, ovakav vid diplomatije je za nekoliko klasa van Plenkovicevog i Vucicevog ranga, kakav oni uticaj imaju van svojih torova, po meni nikakav, poverovati da ce lideri dve znatno ozbiljnije drzave od Srbije i Hrvatske za njihov interes da pisu ovakve diplomatske note je za mene smesno. Ovo je po meni uradio neki znatbo jaci igrac, ja licno tipujem na Amere jer mi je ovo njihov modus oprandi, nekako mi nije realno da je to uradio neko iz EU mimo Nemacke koja ovo sigurno ne bi forsirala, mozda eventualno Britanci, ali to je opet uz mig SAD...

 

 

Jedina promjena AVNOJ-evskih granica u odnosu na one koje su bile na berlinskom kongresu 1878. je cini mi se Sutorina koja je na zasjedanju AVNOJ-a pripala Crnoj Gori. Ostalo je u sustini isto i vijekovima se ta teritorija smatrala Bosnom bez obzira na te neke dodatke tokom Osmanskog carstva. Od Save na sjeveru do Jadrana na Jugu i od Une na zapadu do Drine na istoku. Vece pretenzije imaju tek pojedine budale i mahom Sandzaklije koje zive u Sarajevu pa da im rodno mjesto i grad u kojem zive budu u istoj drzavi. U sustini totalno nebitna i sustinski nepostojeca ideja.

Dobro, ne kazem ja da BiH nije postojala pre SFRJ, ali precesto su se granice na Balkanu menjale tokom samo proslog veka da bi to bio kao nekakav argument. KAda silama to odgovara nece se to gledati veruj mi kao sto se nikada i nije gledalo.

 

Sto se tice EU puta i NATO integracija tih novih drzava, ne znam koliko ti je poznato ali u RSu ti vlada veca rusofilija i odbojnost ka Zapadu nego u samoj Srbiji. Tek takva Srbija nikad ne bi usla u NATO i EU. Dosta ljudi tamo imas kojima je Kosovo veca bolna tacka od samih Srba koji su protjerani s Kosova iako vjerovatno nisu nikad bili dole niti imaju ikakve pretke dole. Slicna je stvar kao sa Bosnjacima Sandzaka koji bi da budu veci Bosnjaci od samih Bosnjaka u BiH. Dakle prekrajanje granica sigurno ne bi doprinijelo nista nekim EU i NATO integracijama.

Srbi iz RS i Sandzaklije su ti dva slicna mentaliteta na suprotnim stranama i generalno se malo sta pitaju u svojim maticnim drzavama tj uticaj na politiku tih drzava im je minoran. Ako bi doslo do obvakve podele ja ti garantujem da bi Dodik koliko sutra ako mu neko iz BG-a to sugerise, nazivao NATO srpskom majkom. MNogo je lako kroz medije menjati misljenje naroda, naravno ne odmah, ali nekom kontinuiranom propagandom svakako da. Ja i dalje mislim da bi EU integraciae ovog regiona znatno brze isla sa resenim pitanjima Kosova i BiH. TA resenja ne mogu da se dese bez nekih bolnih rezova i kompromisa na svim stranama., zato ja ni jedno resenje ne bih lako odbacivao, kao ni ovo.

 

 

Ako bi pricali o nacionalnim drzavama svakog od 3 naroda ili tacnije plemena u nasem regionu, onda bi se i granice Srbije i Crne Gore trebale prekrajati gdje bi i srbijanski i crnogorski Sandzak pripali toj novoj bosnjackoj drzavi sto opet ponavljam sumnjam da Bosnjaci u BiH zele, a sigurno ni CG i Srbija nebi blagonaklono gledale na prepustanje teritorija. Eto kazes da si iz Novog Pazara, cisto sumnjam da bi tebi sama ideja pripajanja Novog Pazara i Sandzaka toj nekoj bosnjackoj drzavi bila imalo privlacna, a iskren da ti budem ni meni nije nimalo privlacno jer doista ne zelim nikakve tudje teritorije sto i za mene i za veliki dio stanovnika BiH Sandzak i jeste. 

Gledaj, navescu ti dva razloga zasto smtram da je ovo nemoguce. 

 

-prvi:  Ako uzmemo digitron u ruke i prosto matematicki izracunamo, Srbija bi u ovom slucaju treba da se odrekne Kosova sto je samo po sebi jako velika cena, bilo sta drugo zahtevati od Srbije stavlja istu u poziciju gubitnika kada se sve sabere. Teritorijalni ustupak Bosnjacima moze da se trazi u okviru same BiH, a ne Srbije koja mora da se odrekne Kosova i mozda jos nekih opstina na jugu zemlje, konkretno Preseva. Crna Gora nije u ovom planu i tu nema ni jedna strana sta da zahteva jer realno nema ni prava na to.

 

-Drugi: sam pojam Sandzak pravno nema nikakvo utemeljenje, to su bile vojne upravne jedinice, kao sto je danas recimo zona delovanja prve, druge, trece armije. Sam pojam Sandzak nije nikada imao  nikakve elemente drzavnosti ni za vreme Turske vladavine i uprave, pa je velika glupost uopste pominjati to danas. To je pocetkom 90-tih smislio neko od lidera Bosnjaka u nedostatku neke kreativnije ideje i pravno i logicki nema nikakvo utemeljenje iz prostog razloga sto nije postojao samo jedan Sandzak vec mnostvo njih i tom logikom i deo RS je bio neki Sandzak pa ajde da proglasimo nezavisnost. To sto u ovom Sandzaku zivi Bosnjacka vecina ne moze nikako da bude nekakvo opravdanje da se bas ovaj Sandzak izdvoji iz 10-tina ovakvih vojnih oblasti sirom Balkana.  Sa druge strane Republika Srpska je pravno priznat entitet i ne moze da se svrsta u pravnu ravan sa nekakvim turskim vojnim oblastima.

 

Onda ti se dalje postavlja pitanje sta bi bilo sa ostalim narodima koji zive na teritoriji koja bi po planu pripala jednoj od novoformiranih nacionalnih drzava. Spojiti bihacku i cazinsku Krajinu sa srednjom Bosnom i Sarajevom gdje su Bosnjaci vecina sigurno ne bi bilo moguce bez prostora u kojem su Srbi vecina (kroz RS ili Drvar, Bosanski Petrovac i taj dio) plus bi ostalo dosta Hrvata iz srednje Bosne u toj novoj drzavi. Meni licno to djeluje kao neizvodivo i apsolutno suludo. Dalje onda imas slucaj Mostara npr gdje je fakticki pola-pola Bosnjaci i Hrvati i koji bi pripao Hrvatskoj, pa djelove Konjica i Jablanice gdje su velikom vecinom Bosnjaci itd itd. Jasno je da je to suluda ideja jer to ne bi moglo biti izvodivo bez fakticki novih protjerivanja naroda, a to mislim da niko normalan ne zeli. 

 

Jos jedna stvar koja pokazuje suludost tog cijepanja su slucajevi gdje imas bukvalno dio ulice u FBiH i onda drugi dio u RS. Primjer u Sarajevu na Dobrinji npr. Bukvalno jedna te ista ulica, zgrade najnormalnije idu jedna za drugom bez da imas ikakav odvojeni prostor na granici entiteta.  Cak cini mi se da ima i jedna zgrada koja je u FBiH, a parking te zgrade ili nesto takvo je na teritoriji koja pripada RS. Kako god da ga okrenes meni bilo kakvo cijepanje zvuci kao apsurd i apsolutno sam siguran da nit je moguce bez nove rijeke krvi nit ce se desit jer nit je realno, nit izvodivo nit uopce normalno.

 

Ja sam za to da se bosanska multikulturalnost pocne konanco pretstavljat kao bogatstvo i posebnost zbog koje turisti trebaju da dolaze i uzivaju u mjesavini tolikih kultura i nacina zivota, a ne da se zarad koristi plemenskih vodja koji su medjusobno itekako dobri jarani i bliski narod kolje oko gluposti dok oni sa strane hapaju i kradu. Dodik pokrece pricu o mirnom razlazu kad 7. ili 8. put vec od pocetka 2021. godine zaduzuje RS, ovaj put za 700 miliona maraka. Bakirovim poslusnicima se sudi za nabavku smeca od respiratora, tacnije pranje para, a sultanija mu je na udaru jer je fakticki privatizirala najveci i najopremljeniji klinicki centar u citavoj drzavi gdje narod tjera da sami sebi kupuju lijekove i terapije da bi budzet tog klinickog centra mogli oni medjusobno da podijeloe. Usput jos i ubija ljude tim pokusajima od respiratora da bi ove svoje poslusnike kojima se sudi nekako odbranila. 

Ovo je sto si napisao je srz problema, ja se tu slazem od A do S, ali koliko je realno da bez pritiska sa strane bilo sta promenimo? Mi bez EU integracija mozemo samo da gledamo odliv mozgova i svega sto valja, ovo sto si napisao je utopijska ideja iz vise razloga a neke sam gore i naveo. Nece to bez zice(EU), sto bi u onoj kultnoj domacoj seriji. Ja sam stava da se mora napraviti bolan rez odmah, sto vise cekamo losije cew biti zbog te negativne selekcije i velikom odliva stanovnistva.

 

 

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Helmet said:

Dobro, bio je gradjanski rat, nije ni federacija stvorena na Mahatma Gandi taktici, etnicko ciscenje je vidjeno na sve tri strane naravno svakog svoje najvise boli, ali realno gledano sva tri naroda imaju putera na glavi nazalost.


Ovakva relativizacija je nedopustiva. 48h do odluke o dužini kazne.

Link to comment
Share on other sites

Mislim da bi najbolje resenje bilo da Bosna opstane kao nezavisna drzava, da se ukinu entiteti i podeli kantonima - do ovog dela to je nesto sto zagovara Bosnjacka strana. Ali, kako manjinski narodi u ovom slucaju Srbi i Hrvati ne bi bili preglasavani prostom vecinom, trebalo bi uvesti sistem koncenzusa tj da se o bitnim pitanjima odlucuje koncenzusom sva tri naroda. Da bi se to postiglo mogao bi se uvesti dvodomni parlament - gde bi za donji dom vazio princip jedan covek - jedan glas, a gornji dom - senat, da bude mesto gde bi se o svemu odlucivalo pomenutim koncenzusom. Da se za senat naprave takvi mehanizmi tako da nijedan narod ne moze biti nadglasan. 

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, Darth Bane said:

 Ali, kako manjinski narodi u ovom slucaju Srbi i Hrvati ne bi bili preglasavani prostom vecinom, trebalo bi uvesti sistem koncenzusa tj da se o bitnim pitanjima odlucuje koncenzusom sva tri naroda. Da bi se to postiglo mogao bi se uvesti dvodomni parlament - gde bi za donji dom vazio princip jedan covek - jedan glas, a gornji dom - senat, da bude mesto gde bi se o svemu odlucivalo pomenutim koncenzusom. Da se za senat naprave takvi mehanizmi tako da nijedan narod ne moze biti nadglasan. 

Nevezano za BiH nego uopšte uzev ,o čemu  nebitnom odlučuju parlamenti država ?

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Artur Kl. said:

Nevezano za BiH nego uopšte uzev ,o čemu  nebitnom odlučuju parlamenti država ?

Procitaj o Wenstmunsterskom politickom sistemu. Ukratko : senat moze da odbije zakon koji je predlozen u parlamentu tj donjem domu. Nakon toga Bosna da uputi zahtev da se uclani u Britanski komonvelt. 

Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, alpaka Bereta Sida said:

Izvjesna siroka koalicija svih opozicionih stranaka iz oba entiteta na opcim izborima 2022. 

 

U RS će se poklati u opoziciji za godinu i po dana. Evo Vukanović već opleo po Drašku, a vjerujem da je Trivić na granici pucanja.

 

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, mladenvzz said:

...o BIH razmišljam samo kao o susjednoj državi.Želim joj da riješi svoje probleme i nadam se da će se postići međudržavni sporazum u smislu da naši kriminalci neće naći utočište kod njih a i njihovi kod nas.

Takodje.:default_coffee:

Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, mladenvzz said:

...o BIH razmišljam samo kao o susjednoj državi.Želim joj da riješi svoje probleme i nadam se da će se postići međudržavni sporazum u smislu da naši kriminalci neće naći utočište kod njih a i njihovi kod nas.

 

 

Mladene, ovo je u stvari jako zanimljivo.

Zasto uopce pomisljas na drzavu? Susjednu ili svoju... Tj. na pojam koji je odredjen glupim (u danasnjem modernom i globalnom poimanju) granicama i nekim formalnim oblikom vlasti?

 

Meni je donekle prosirilo vidike to sto sam iselio u USA, a i dalje zivim jednom nogom tamo, drugom ovdje.

Onda sam skuzio, nas trojica prijatelja se volimo kao braca, a jedan je u Zagrebu (doselio iz Osijeka kao brucos pa ostao), drugi je isto iz Osijeka i upoznali smo se na ETF-u - a vec je 35 godina u Australiji i, naravno, ima drzavljanstvo.

Ne samo da se druzimo online, zahvaljujuci modernoj tehnologiji dnevno, nego smo se i prije interneta posjecivali. I, vidi, osjecamo se "doma" kad smo u kuci jednog od nas. Heb'o drzave i granice, nema veze ni cim.

Istovremeno, osjecam se kao stranac/tudjin/nazovi-kako-hoces kad vidim kretene koji bacaju smece u parku ili se neprilicno ponasaju, bilo gdje, pa i u svojem gradu.

 

BiH je moja, kao i Srbija, Hrvatska, USA ili Australija. Uganda i Japan vec nisu, jer ne razumijem jezik niti dozivljavam lokalnu kulturu.

Sestricna moje majke, nekada tvoja (relativno) susjeda - familija je iz Kotoribe - se udala za Muslimana, Sarajliju, pa imam tamo neke bratice u drugom koljenu. Vidjeli smo se samo par puta, tokom godina, no svaki susret je bio srdacan i stvarno smo se osjecali "doma."

A imam tamo i neke kolege s faksa i par drugova iz sluzenja vojske u SFRJ. Zanima me kako su, zelim im dobro, cak nisam ni siguran sto su po nacionalnosti - o tome nikada nismo raspravljali (makar bi se mozda moglo zakljuciti po imenu/prezimenu, samo ni to nije 100% sigurno).

 

Samo porijeklom sam sa Banije, iz okolice Gline. Imam familiju u Kostajnici. Tokom djetinjstva, to je bio (fizicki i prakticno) jedan grad, sredinom kojega je tekla rijeka Una. Danas postoje Hrvatska Kostajnica i Bosanska Kostajnica, u razlicitim drzavama. Nekada, kao klinci, prelazili smo Unu (kad je bio nizak vodostaj) bosi i brali sumske jagode na drugoj strani.  Danas je to drzavna granica, bog te maz'o, ne ide to tako lako. A klinci na razlicitim stranama se ni ne poznaju.

 

To je napredak, ta neka "drzavnost!?"

 

Poserem se na papire i ustave, granice i drzavnost, nacionalne podjele itd.

BiH je moja, lijepo je tamo.

Nije "susjedna drzava."

 

 

 

Edited by zoran59
  • Love 1
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, zoran59 said:

Mladene, ovo je u stvari jako zanimljivo.

Zasto uopce pomisljas na drzavu? Susjednu ili svoju... Tj. na pojam koji je odredjen glupim (u danasnjem modernom i globalnom poimanju) granicama i nekim formalnim oblikom vlasti?

 

Jasno je, Zorane, da ti ne doživljavaš pojmove BiH, Hrvatska, Srbija, USA, SFRJ ili bilo koji drugi društveni konstrukt isto kao neko drugi, član foruma, tvoj prijatelj, stanovnik neke od država ili teritorija, teoretičar društva, filozof političar. Ti možeš da imaš svoje viđenje,, da živiš u skladu sa njim, ali, realnost je da veoma malo možeš da utičeš na ostatak sveta, tako da možeš da ga prihvatiš onakvim kakav jeste, eventualno pokušaš da promeniš nešto, sa ili bez šansi za uspeh. To što ti doživljavaš BiH kao svoju, a zbog slične formulacije ja sam na starom forumu popio žešću kritiku, eto, srpski hegemonizam, dakle ti vidiš Bosnu kao lepe predele u kojima si odrastao, kao ljude sa kojima si se družio i družiš, kao mesta u koja si odlazio, lepo se osećao, sve to ne menja činjenicu da tamo žive ljudi koji već tri decebnije ne mogu da uspostave takve međusobne odnose da barem normalno žive i rade, da kad se pomene, kao iu naslovu topika, prošlost ilii budućnost, prvo na šta se pomisli su sukobi i ubijanja, to je prošlost koja se ne može ili ne želi da zaboravi, a takva bi bila i budućnost ako se krene u promenu sadašnjosti koja je nepodnošljiva. Ostaje nam samo jedna mogućnost, kako je tako je ne menjajmo ništa jer ćemo se poklati opet. 

Povod za priču na zadnjim stranama je tzv predlog novih podela, razgraničenja, mirnog razlaza, ne verujem da iko ko dođe sa strane sa takvim predlogom stvarno želi mir, mislim da zbog toga Mladen i kaže to, Bosni želi samostalnost, ne trebaju joj svi ti "mirotvorci". Ja rekoh u jednom od predhodnih upisa, potrebne su promene, promene u glavama, čak i promene granica, bolje reći, ograničenosti, opet u glavama. 

Ne znam da li je i koliko na tvoje shvatanje uticala činjenica da si se iselio u USA, ja sam sve vreme ovde, na Balkanu a mislim slično, ali ako jeste, ako se tamo po svetu pokupi malo više razuma i razumevanja sebe i drugih, možda je to šansa, vizija budućnosti BiH i nas ostalih, jednog dana ćemo se svi iseliti, pa onda urazumiti, pa možda i napravimo nešto bolje od podela, granica i zidova. Proces iseljavanja uveliko teče, još da počne i urazumljivanje.

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Non paper je fantomski dokument, samo nastavak na Dodikova trkeljanja o razlazu BiH koja su startala po instrukcijama službenog Beograda.

I onda kao šećer na kraju dolazi Žvaljavi u ulozi mirotvorca sa "rata neće da bude".

 

Žvaljavi je samo nastavio politiku svojih prijeratnih i ratnih idola, dakle sijanje mržnje u regionu uz standardno potenciranje potlačenosti i nepravde koja se svakodnevno nanosi poštenom i časnom Srbinu u tuđini.

 

Provjeren recept, zašto mjenjati?

 

Nakon isceniranih nereda u CG, došla je na red i BiH, vjerujem da će brzo i Pupovac izbaciti neko priopćenje.

 

Ono što najviše fascinira je da su za odcijepljenje najglasniji pripadnici srpskog naroda, isti koji su nakon granatiranja Sarajeva, etničkog čišćenja Banja Luke i Posavine, progona i pljačke južne Hercegovine do Neretve, genocida u Srebrenici, itd. dobili polovicu BiH i najveću autonomiju od svih naroda.

 

...

 

Nego, ovi koji su za odcijepljenje, da objasne kako bi se formirale granice u stvarnosti, lako je povući crtu na papiru?

 

Npr. Mostar, grad koji je striktno podijeljen na zapadnu(Hr) i istočnu(B) obalu, staviti granične prijelaze na 6 mostova a izvan grada dignuti trumpovski zid?

 

 

  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Budha said:

Non paper je fantomski dokument, samo nastavak na Dodikova trkeljanja o razlazu BiH koja su startala po instrukcijama službenog Beograda.

I onda kao šećer na kraju dolazi Žvaljavi u ulozi mirotvorca sa "rata neće da bude".

 

Žvaljavi je samo nastavio politiku svojih prijeratnih i ratnih idola, dakle sijanje mržnje u regionu uz standardno potenciranje potlačenosti i nepravde koja se svakodnevno nanosi poštenom i časnom Srbinu u tuđini.

 

Provjeren recept, zašto mjenjati?

 

Nakon isceniranih nereda u CG, došla je na red i BiH, vjerujem da će brzo i Pupovac izbaciti neko priopćenje.

 

Ono što najviše fascinira je da su za odcijepljenje najglasniji pripadnici srpskog naroda, isti koji su nakon granatiranja Sarajeva, etničkog čišćenja Banja Luke i Posavine, progona i pljačke južne Hercegovine do Neretve, genocida u Srebrenici, itd. dobili polovicu BiH i najveću autonomiju od svih naroda.

 

...

 

Nego, ovi koji su za odcijepljenje, da objasne kako bi se formirale granice u stvarnosti, lako je povući crtu na papiru?

 

Npr. Mostar, grad koji je striktno podijeljen na zapadnu(Hr) i istočnu(B) obalu, staviti granične prijelaze na 6 mostova a izvan grada dignuti trumpovski zid?

 

 

Kad vec sve znas, a pominjes Mostar, deder nam objasni je li neko mozda proteran iz tog Mostara...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...