Jump to content

BiH - opterecenja proslosti i vizije buducnosti


Doorn

Recommended Posts

13 minutes ago, alpaka Bereta Sida said:

Bitna je promjena i da rezimi padaju. Da je idealan izbor, pa nije naravno ali od laktaskog kabadahije gori nije. Ako nista ima Borenovica i Ivanica da mu tu silnu glupost koliko toliko kanalisu. 

Дај му времена. Видиш како је кренуо а није ни сјео у фотељу још.

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, alpaka Bereta Sida said:

To Ratko, Radovan i Sloba iz groba izabrani za gradonacelnika Sarajeva i prve mu zamjenike? Nisam upratio. 

Pusti to podmetnanje, neće ti proći. Znaš ti dobro ko dolazi na funkciju u Sarajevu ali po vec dobro uhodanoj matrici kad nema šta da se kaže u diskusiju kreću podmetanja i vređanja. Nakon 30 godina vraća se titov pionir i ti njega upoređuješ sa Stanivukovićem koji je primer bespošteđne borbe protiv korupcije,lopovluka i bahatosti u Republici Srpskoj.  

Link to comment
Share on other sites

Imamo sada jednu propagandnu ofanzivu koju predvode trenutno tri politicara srpskog porijekla, ali koji u stvari politicki nemaju nikakve veze sa Srbima.

Jedan stari isluzeni komunista koji je Srbin samo po profesiji, drugi je jedan Beogradjanin koji je poceo sa Dodikom i predstavlja se da je 101% Bosanac, totalno ludilo,

a treci je Srdjan Mandic, nacelnik opstine Centar u Sarajevu.

Moracu da se ogradim, ali ako je ova izjava tacna, onda to perfektno govori o polozaju nebosnjaka u Sarajevu i sa kakvim su ponizenjima izlozeni.

 

Kada sam prvi put vadio ličnu kartu, susreo sam se, takođe po prvi put, sa kvadratićem u nekom formularu u kojem je trebalo upisati nacionalnost.

Tada sam pitao oca šta smo mi.

Objasnio mi je, vrlo oprezno, kako su mi djedovi i sa njegove i majčine strane bili Srbi, pravoslavci, ali da su uvijek bili na strani pravde, časti i poštenja.

 

Znaci odrastao covjek ne zna nista o svojoj porodici, zvuci prosto nevjerovatno.

Drugo, objasnjenje da su mu svi bili Srbi, pravoslavci, sa onim ALI, da su uvijek bili na strani pravde, casti i postenja, pokazuje na stav da Srbi vecinom imaju najgore osobine, nemaju ni casti ni postenja.

 

Sta je rezultat ovakve ofanzive, samo produbljivanje podjela, odsustva zelje za bilo kakvim dijalogom i  neprihvatanje bilo kakvog misljenja sa srpske strane koji odstupa od sarajevskog politickog mainstream-a, sto je u stvarnom zivotu naravno nemoguce, tako da ce i dalje da prolaze godine uzalud.

  • Like 1
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Crni Bombarder said:

Forumas koji ovako odgovori drugom forumasu..
 

..istog optuzuje za podmetanje..
 

 


Stvarno,Perkose..:ajme:

mora da se crta ali nema problema crtanje mi je omiljeni hobi😊  mile i bakir su stvarnost u Federaciji i Republici Srpskoj a oni kojima je on pokusao da podmetne odavno ne hodaju na ovim prostorima. ni tvoj pokusaj nije dobacio dalje od njegovog. da vidimo ko je sledeci za pivu u SA😃

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Perkos2 said:

Pusti to podmetnanje, neće ti proći. Znaš ti dobro ko dolazi na funkciju u Sarajevu ali po vec dobro uhodanoj matrici kad nema šta da se kaže u diskusiju kreću podmetanja i vređanja. Nakon 30 godina vraća se titov pionir i ti njega upoređuješ sa Stanivukovićem koji je primer bespošteđne borbe protiv korupcije,lopovluka i bahatosti u Republici Srpskoj.  

 

Haha

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Crni Bombarder said:

Kao sto ti je jedan forumas nedavno napisao - precesto pod krinkom tolerantnosti insistiras na medju-etnickim razlikama i pravdas ih..pronalazis neka opravdanja u tome itd. To ti kazem kao forumas forumasu jer nisam moderacija..

 

Nema to veze sa medjuetnickim odnosima medju narodom, nego je prica o zvanicnoj mainstream politici, koja se nije promijenila ni za milimetar u posljednih 25 godina i cak je u poslijednje vrijeme jos gora i agresivnija, od sibicarske politike pa nadalje.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Crni Bombarder said:

Kao sto ti je jedan forumas nedavno napisao - precesto pod krinkom tolerantnosti insistiras na medju-etnickim razlikama i pravdas ih..pronalazis neka opravdanja u tome itd. To ti kazem kao forumas forumasu jer nisam moderacija..

inače te među etničke razlike ne postoje na ovim prostorima?  neće se one izgubiti ako se o njima ne priča i gura sve pod tepih. probali su drugovi komunisti decenijama tako ali na kraju puklo žestoko. 

Link to comment
Share on other sites

Pretpostavljam da će jedna od prvih odluka Bogića Bogićevića na novoj funkciji biti pokretanje inicijative za promenu naziva ulica koje su nazvane po saradnicima nacističkog okupatora, npr. Mustafe Busuladžića i Huseina Đoza.

Edited by Vince Carter
greska u kucanju
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Nemam nikakav problem da u Saraj`vu popijem serbet umesto rakije, niti da slusam sevdalinke umesto ojkanja sa brda.

Dokle god nije neprijatno ni meni, a i domacinima neka je Sucur Allahu, Hvaljen Jezus, Slava Gospodu.... samo da ne razbijamo jedni drugima glave oko toga ciji je svevisnji pravi.

Edited by Kronostime
  • Like 2
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

On 11/30/2020 at 5:08 PM, dulematic said:

To sto se u toj kafani ne toci alkohol moze samo da steti finansijski vlasniku iste posto mu je klijentela manja i nista vise.

Ne nuzno. Takav kafic zaradjuje upravo od cinjenica da postoje ljudi za koje to sto se u kaficu ne toci alkohol (to sto tu NIKO ne pije i ne sluzi alkohol) predstavlja dodatnu vrednost u odnosu na standardnu kafansku uslugu (oni ne moraju cak ni biti vecina gostiju( zasto je ovo tako se moze procitati ovde)). Zapravo, moje predvidjanje bi bilo da je (u proseku) u tim kaficima ono sto cini standardnu kafansku uslugu na suboptimalnom nivou: da je u njima kapucino tanji, losiji pogled i ventilacija, smotaniji/ruzniji/neljubazniji konobari, toaleti prljaviji, majstor za klavirom losije svira i slicno, i to tacno u onoj meri u kojoj je njihovim gostima vaznije da sede "tamo gde se ne toci" nego da imaju ovo ostalo tamo gde se toci - pa bi oni verovatno imali MANJE klijenata i ultimativno morali da zatvore kada bi poceli da toce...


Ali se slazem da u tome nikakvog problema, dokle god svako tu dolazi svojevoljno i moze da ode kada hoce - i bez alkohola i kadjenje gostiju i bez mesa kad je post i koser i vegan i sve ostalo (i ne samo u pogledu restorana nego svega drugog). Pa mi i u Beogradu i u Sarajevu imamo lokale koje nude daleko malignije i (meni) neprijatnije sadrzaje od restorana bez alkohola, kao sto su npr. lokali gde se velicaju masovne ubice poput Broza, Lenjina ili Ce Gevare, ili gde doktor Dabic pjeva gusle pod slikom Radovana Karadzica, ali to je sve takodje legitimno dok niko nije duzan tu da zalazi...

Edited by bohumilo
Link to comment
Share on other sites

On 12/2/2020 at 1:05 PM, Ne sam Safete said:

-Može jedna kafa? 

-Ne... 

-Može li kava? 

-Ne... 

-Dobro, daj mi onda jednu kahvu

-Nema vode, majmune

 

 

Znam ovaj vic 15 godina, i nikad ga nisam razumeo, tj nije imao ko da mi pojasni?

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, AgroLaki said:

 

Znam ovaj vic 15 godina, i nikad ga nisam razumeo, tj nije imao ko da mi pojasni?

Lik porucuje napitak na tri jezika koja su u sluzbenoj upotrebi u BiH..konobar mu odbija porudzbinu na srpskom,on misli da je problem u reci "kaFa"..menja u "kaVa" i naposletku u "kaHva"..
A ne moze da je dobije ne zbog toga,nego jer jednostavno nema vode..ne moze da se pripremi..

Vic zapravo podsmeva insistiranje na glupavim razlikama..

Edit:slova

Edited by Crni Bombarder
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, Crni Bombarder said:

Lik porucuje napitak na tri jezika koja su u sluzbenoj upotrebi u BiH..konobar mu odbija porudzbinu na srpskom,on misli da je problem u reci "kaFa"..menja u "kaVa" i naposletku u "kaHva"..
A ne moze da je dobije ne zbog toga,nego jer jednostavno nema vode..ne moze da se pripremi..

Vic zapravo podsmeva insistiranje na glupavim razlikama..

 

Vic jeste podsmijavanje razlikama koje se manifestuju u BiH, ali da ih nema ne bilo ni ovog vica.

Ode moj stari i jedan gradic nesto da uradi, zavrsi posao, sjedne u prvu kafanu i naruci kafu. Medjutim kafe, nema i nema. Upita on konobara sta je sa kafom, on ga samo ignorise i tako on napusti kafanu i ode u neku drugu, naruci opet kafu i dobije je. I tako pita sada tog konobara, sta je ono otisao sam u tu kafanu, narucio kafu i nisu mi napravili, konobar samo odmahnu rukom i ne rece nista.

U prvoj kafani je trebao da naruci kavu. 

Eto to je jedna istinita crtica. Nije njega niko nista dirao, ruzno mu nesto rekao ili se osjecao nesigurno na bilo koji nacin, ali to su sitnice koje zivot cine.

To u stvari nije nista sta ljudi sve dozivljavaju.

Mi kada odemo tamo obavezno kupujemo neke knjige. Poslednji put kada smo tamo bili kupimo neke knjige u nekoj knjizari u Istocnom Sarajevu i odmah produzimo u Sarajevo u centar, kako bi smo nekada rekli idemo u grad, sto se smatralo idemo u centar i svratimo tamo u jednu staru  knjizaru koja se nekada zvala Veselin Maslesa, i prodavac spazi reklamnu kesu knjizare iz Istocnog Sarajeva i kaze nam, zasto kupujete tamo knjige.

Takvo jedno pitanje je dovoljno da vam pokvari dan. Moja kcerka koja je odrasla u jednom drugacijem okruzenju, meni kaze, zasto da idemo ovde kad nas ovde ne vole.

Link to comment
Share on other sites

Pravi i krivi Srbi, podmetanje laznih Srba koji se osjecaju Bosancima u smislu smatranja Bosne i Hercegovine svojom domovinom, a ne samo Republike Srpske ili Srbije pa sad i ovo. Bukvalno me je stid i citati ovolike kolicine bljuvotina. Isti klinac ko i SDA propaganda samo u vezi drugog naroda. Jedan kroz jedan identicno. Fuj. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

...čitam vas i čudim se.Tih loših iskustava ja nemam.Sa društvom sam bio i u BL i u Sarajevu i u Mostaru.

Bili kao turisti.Nigdje se nismo bahatili,otišli nešto vidjeti i dobro pojesti i popiti.Moje društvo je sa sjevera

Hrvatske,svi kajkavci.Mogu samo reći da smo izazivali znatiželju,mi pristojni ali i domačini izuzetno pristojni

i uvijek na raspolaganju za neka naša pitanja.Istina nismo baš tražili kavu/kahvu ili kafu ali kad smo pitali

gdje se dobro jede uvijek su nas uputili na pravo mjesto.

I još samo,kad su čuli nas kajkavce,uvijek je bilo pitanje,odakle smo,pa onda,moj stari ili netko od njegovih je bio tamo u vojsci,i tako.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

U zadnjih 5 godina sam prosao kroz Bosnu uglavnom Banjaluka i Mostar. Banjaluka meni licno ne lezi, ali u Mostaru mi je bilo vrhunski. Tamo su ljudi bili do te mere gostoljubivi da mi je bilo i neprijatno. 

Nego, glede Sarajeva, meni godine ne dozvoljavaju da znam kako je bilo "ranije". Licno mi taj ceo Sarajevski kasaba rocknroll nikada nije lezao, ali ga kapiram. I meni je (kao i svima moje generacije) receno da je Sarajevo bilo kosmopolitski grad. Onda imam i pitanje: da li je i pre 90ih bio fazon da ima kafana ne u nekim zabitima, nego u centru gde se nije tocio alkohol?

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, sreta-steta said:

U zadnjih 5 godina sam prosao kroz Bosnu uglavnom Banjaluka i Mostar. Banjaluka meni licno ne lezi, ali u Mostaru mi je bilo vrhunski. Tamo su ljudi bili do te mere gostoljubivi da mi je bilo i neprijatno. 

Nego, glede Sarajeva, meni godine ne dozvoljavaju da znam kako je bilo "ranije". Licno mi taj ceo Sarajevski kasaba rocknroll nikada nije lezao, ali ga kapiram. I meni je (kao i svima moje generacije) receno da je Sarajevo bilo kosmopolitski grad. Onda imam i pitanje: da li je i pre 90ih bio fazon da ima kafana ne u nekim zabitima, nego u centru gde se nije tocio alkohol?

 

Nije postojala klasicna kafana bez alkohola. Postojale su tzv Bosanske kafane u kojima se pila samo kafa, caj i sokovi, ali one ni nisu imale dozvolu za alkohol i to meni uopste nije smetalo, idem na kafu u Bosansku kafanu. To mi je nekako bilo normalno i nista neobicno.

Sto se tice muzike, mozemo na drugom mjestu :classic_biggrin:

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, mladenvzz said:

...čitam vas i čudim se.Tih loših iskustava ja nemam.Sa društvom sam bio i u BL i u Sarajevu i u Mostaru.

Bili kao turisti.Nigdje se nismo bahatili,otišli nešto vidjeti i dobro pojesti i popiti.Moje društvo je sa sjevera

Hrvatske,svi kajkavci.Mogu samo reći da smo izazivali znatiželju,mi pristojni ali i domačini izuzetno pristojni

i uvijek na raspolaganju za neka naša pitanja.Istina nismo baš tražili kavu/kahvu ili kafu ali kad smo pitali

gdje se dobro jede uvijek su nas uputili na pravo mjesto.

I još samo,kad su čuli nas kajkavce,uvijek je bilo pitanje,odakle smo,pa onda,moj stari ili netko od njegovih je bio tamo u vojsci,i tako.

Kad dođe neko sa strane onda se svi ponašamo pristojno dok gosti ne odu : )

Onda nastavimo sa međusobnim prozivkama 🙃

Edited by prolup
Link to comment
Share on other sites

Nisam to video u Sarajevu ni u vreme SFRJ ali znam da je na Kosovu a i u Makedoniji u gradovima gde ima ALbanaca i Turaka bilo lokala koji su sluzili samo kafu i čaj,čak ni sokova nije bilo. Na albanskom su ih zvali "qajtore" u prevodu je čajdžinica. Po neka je imala i salep. Jednostavno tamo znaš da nema alkohola i nema šta da ga naručuješ. No ja kvalitet života manjinskih grupa ne cenim samo  kroz to da li je dobro i sigurno u kafani. Mnogo toga čini ugroženost neke od manjina u Sarajevu, Banja Luci ili Mostaru

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...