Jump to content

Privatnost, internet, moderna elektronika..


zoran59

Recommended Posts

Na otvaranje teme me navela serija clanaka u NT Times, a o tome cu nize.

 

Nekoliko puta sam na forumu dobio komentare kako je smesno, pogresno, "lose" i sta ja znam kako nezgodno pisati o sebi, tj. "licnim podacima".

Mislim da je to bzvz.

To je argumentacija, to je nacin da kazemo nekome da ne prica gluposti. Raspravljacu sa nekim kako smo doziveli neki dogadjaj 1975. godine, ali osporavam pravo da mi ga tumaci neko rodjen 1995. I tako sam se se vec delomicno "otkrio".

 

Onda mi neko prigovori zbog stava o necemu, nadmeno iznoseci sta je procitao u magazinu - a moj nacin da mu objasnim da gresi je da kazem da mi je bas to struka, time se bavim godinama, pa zato znam da je taj clanak u magazinu pogresan. I tu se vidi ko sam.

 

Kao ponosni otac, na Tenisu sam okacio slike cerke pa dobio poruke da je to nezgodno. ??? Pa te fotke nisu bile ni ni moje, nego skinute  sa sajta teniskog saveza i iz teniskih magazina - videlo ih je X hiljada ljudi. Sta je jos sto forumasa, na tom pdf-u?

 

 

Mislim da bi privatnost trebalo da bude vise izizetak, u skakljivim situacijama, nego obaveza. Mada, i to ima veze sa nacinom kako se forum koristi.

Licno, nikada nisam ovde napisao nista sto ne bih rekao javno.

Istovremeno, priznajem da imam prednost da zivim u drustvu gde je to normalno i ne zavisi mi o mojim pricama posao, upis deteta negde i stajaznamsta.

 

Pevao sam na pozornici pred hiljadama ljudi i ispao budala (o tome negde drugde). Vozio sam (amaterski) trke i spizdio se, nicim izazvan, ispred 15-ak hiljada gledalaca.  I sad da se plasim ili stidim na forumu? Ne razumem.

Sakrivao bih se da imam u pozadini/proslosti nesto kriminalno ili sramotno. Pogotovu ako bih i kasnije zbog toga mogao na*ebati. Ali nemam.

Pisao bih isto i da svi sudelujemo sa imenom, prezimenom, adresom i brojem telefona.

 

 

Clanak koji me naveo na otvaranje teme, citiracu samo par delova:

 

Quote

... if you own a mobile phone, its every move is logged and tracked by dozens of companies. No one is beyond the reach of this constant digital surveillance. Not even the president of the United States.

 


.....

The meticulous movements — down to a few feet — of the president’s entourage were recorded by a smartphone we believe belonged to a Secret Service agent, whose home was also clearly identifiable in the data. Connecting the home to public deeds revealed the person’s name, along with the name of the person’s spouse, exposing even more details about both families. We could also see other stops this person made, apparently more connected with his private life than his public duties. The Secret Service declined to comment on our findings or describe its policies regarding location data.

.....

“We want our people to understand: They should make no assumptions about anonymity. You are not anonymous on this planet at this point in our existence. Everyone is trackable, traceable, discoverable to some degree.”

.....

 

citav clanak: https://www.nytimes.com/interactive/2019/12/20/opinion/location-data-national-security.html?utm_source=pocket-newtab

 

Vidim da u maloj sredini, Srbiji, moze biti problema. Evo, negde se pisalo o forumasu sa nickom "Laki" kojeg proganja neki "mocnik" preteci da ce ga naci i i onda?

 

 

No, za nas ostale koji pisemo o opstem vidjenju stvari, koliko nam znaci anonimnost?'

Da li se plasimo? Cega?

Hoce li me vise uvrediti post "Zorane, ti si idiot" nego da sam napisao pod nickom "XWanga" i bio tako oslovljen u odgovoru?

 

Relativno sam mator i ne znam puno o IT tehnologiji. Ipak, koliko razumem iz razgovora sa nekima koji znaju vise, iole sposoban hacker moze uci i u ovaj forum i naci IP adresu nekoga. Sta posle s tim, nemam pojma.

Jbt, neko je usao u moju banku i oteo podatke, imao sam milion problema da sredim tranasakcije koje nisu bile moje. Na forumu, ne uzbudjujem se.

 

 

Radoznalo pitam, sta i koliko vam znaci forumska "anonimnost"?

Edited by zoran59
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, zoran59 said:

.

 

Radoznalo pitam, sta i koliko vam znaci forumska "anonimnost"?

 

 

Bolje je anonimno, čitam šta piše, a ne ko piše. Šta mi znači da neko napiše ime i prezime, stavi sliku, matični broj, opet može da laže, može da kaže da je ekspert za bilo šta.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Kaj ja znam... što reče Frank Zappa, to si što si, a nisi što nisi...i ono malo što napišem ovde često potkrepim detaljima iz privatnog života/ličnog iskustva...Naloge na Facebooku, Instagramu, Tweeteru nikad nisam imao...da smo hteli da budemo anonimni ne bi bili članovi foruma in the first place...čini mi se da je poznavanje nekih detalja vezanih za identitet neke osobe daje napisanom sadržaju neki potreban kontekst, a samo ime osobe je nevažno...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Div said:

Bolje je anonimno, čitam šta piše, a ne ko piše.

.....

 

Ne tvrdim da je bolje ovako ili onako. Ne tice me se niciji zivot, pa ni komsije. U RL volim da imam zavese na prozorima, volim privatnost. Ne radim nista ilegalno ili nemoralno, nego mislim da niko ne treba da zna da li sviram gitaru, citam knjigu ili kuvam.

 

Kad napisem da se negde desilo X, da potvrdim da znam kazem da sam bio tamo i tada - i tako cu preduhitriti odgovore tipa "ma nije tako, jer sam ja citao o tome negde" od ljudi koji koji o dogadjaju nemaju iskustva nego samo povrsne price.

 

Nisam mislio da je privatnost ili anonimnost bezvredna, ja te stvari cenim.

A postove, tj. misljenja i iskustva, cu vise ceniti ako neko napise kako je dosao do saznanja umesto "ja znam i svi treba da mi veruju!".

 

Pre nekog vremena, jedan (dobronamerni!) forumas mi je poslao PM, pokazao mi je kako je uspeo da me nadje, i ime i prezime i adresu, i mislio je da ce me upozoriti.

Nisam se uzbudio. Googlao sam samog sebe, izislo par stranica. Voleo bih da ne mogu da me nadju poreznici, a za forumase - bas me briga. :wink2:

 

Tako da, nije da pisem na forumu autobiografiju, nego me uopste ne smeta da u raspravi, kao argumentaciju, upotrebim neki RL detaljcic.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ja nisam razumeo, šta je ovde dilema?
Anonimno se i šimpanze ponašaju kao stručnjaci. Drugo ko bi nam rekao da smo đubre, da nam govore u lice. Kukavice i 3.14čkice ne bi mogli slobodno da komuniciraju da znaju da znaš ko su oni.


Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Iskustvo, to je ono sto ocekujem od drugih i ono sto sam spremna da im dam, iskustvo zivota sa samiom sobom i sa drugima, sa svetom koji delimo. Kako se to iskustvo zove, koje boje su mu oci, sta ima od skole, koliko zaradjuje - nije mi bitno, ne dotice se mog realnog zivota. Iz napisanog teksta bilo kog forumasa mogu da steknem svoju, subjektivnu, pretstavu o njemu i to mi je bitno,  da bih videla gde sam ja a ne on. Anonimnost nam ne daje pravo da se ponasamo necivilizovano, da ne postujemo druge bar onoliko koliko postovanja ocekujemo za sebe. Sve moze da se kaze i napise a da to  ne bude sablaznjivo ni za koga. Paradoks ili ne, kao anonimusi imamo mogucnost da budemo ono sto zaista jesmo pod uslovom da time ne krsimo civilizacijske norme, to zna da donese olaksanje, razresenje vlastitih dilema i zato tu anonimnost ne treba zloupotrebljavati. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Pa dilema je da li smemo da prepoznamo nekog koga znamo iz RL ili sa nekog drugog aktivnog ili pokojnog foruma ako se registrovao pod drugačijim imenom. Kažu da ne smemo jer tako štitimo privatnost a i dajemo šansu čoveku da nam dokaže da nije ono što znamo da jeste, al je praksa nažaloat pokazala da to samo odlaže neminovno suočavanje sa stvarnošću. 

Link to comment
Share on other sites

Zoranovo pitanje me je bas zaokupilo.....desavalo mi se da je moje otvaranje, deljenje neke bas licne dileme ili licnog iskustva nailazilo na podsmeh, omalovazavajuce komentare, tumaceno je kao moja slabost, malogradjansko prenemaganje, jeftino, "zensko" cviljenje....i bila sam povredjena. Ne ja, sa imenom i prezimenom, ne ja gradjanin sveta, vec ljudsko bice, slucajno - zenskog pola, jedna dusa bacena u ovu divnu a zastrasujucu stvarnost naseg vremena. Kada bi stid, jedna mucnina koja se javlja kada niste shvaceni na pravi nacin - prosao, ostajalo bi mi samo zaljenje tih drugih koji ni sebi ni drugima nikada ne bi priznali (obicno nisu ni svesni toga) koliko su i sami ranjivi, zbunjeni, koliko smo prolazni pa i beznacajni kao stvarne licnosti i koliko je lepo kad mozes da sa drugima, anonimno, podelis i svoju tugu, i svoje ushicenje, svoju radoznalost, svoje zablude i sto da ne, svoje znanje. Zar nije tako lepse pa i lakse, biti malo solidaran sa onima koji su, kao i ja - krvavi ispod koze? 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, zoran59 said:

 

Ne tvrdim da je bolje ovako ili onako. Ne tice me se niciji zivot, pa ni komsije. U RL volim da imam zavese na prozorima, volim privatnost. Ne radim nista ilegalno ili nemoralno, nego mislim da niko ne treba da zna da li sviram gitaru, citam knjigu ili kuvam.

 

Kad napisem da se negde desilo X, da potvrdim da znam kazem da sam bio tamo i tada - i tako cu preduhitriti odgovore tipa "ma nije tako, jer sam ja citao o tome negde" od ljudi koji koji o dogadjaju nemaju iskustva nego samo povrsne price.

 

Nisam mislio da je privatnost ili anonimnost bezvredna, ja te stvari cenim.

A postove, tj. misljenja i iskustva, cu vise ceniti ako neko napise kako je dosao do saznanja umesto "ja znam i svi treba da mi veruju!".

 

Pre nekog vremena, jedan (dobronamerni!) forumas mi je poslao PM, pokazao mi je kako je uspeo da me nadje, i ime i prezime i adresu, i mislio je da ce me upozoriti.

Nisam se uzbudio. Googlao sam samog sebe, izislo par stranica. Voleo bih da ne mogu da me nadju poreznici, a za forumase - bas me briga. :wink2:

 

Tako da, nije da pisem na forumu autobiografiju, nego me uopste ne smeta da u raspravi, kao argumentaciju, upotrebim neki RL detaljcic.

 

U stvari, ja mislim da na forumu pišemo kao anonimne ličnosti, bez obavezne identifikacije prilikom registracije, dakle ja sam samo Div, ti samo zoran59, a šta ćemo o sebi da otkrijemo tokom vremena to je na svakom od nas, ja jesam koji put prokomentarisao tvoje pozivanje na poreklo, studije, profesiju, samo zato što si neke stari nepotrebno ponavljao, nepotrebno za mene koji sam dugo na forumu, pročitao sam mnogo tvojih upisa, da ne kažem sve, ali eto, to je samo prilika da se malo nasmejemo. Niti mi je palo na pamet da komentarišem podatke koje si izneo, ko su ti roditelji, ko si ti, zašto si studirao ET, zašto si otišao u US, kako si se snašao, mao sam neki komentarčić kada si tražio mišljenje oko preseljenja, opet samo da bih napisao svoje razmišljanje, ne da bi te bilo šta ubeđivao, niti da dokazujem da grešiš. 

Ja sam mnogo manje podataka iz RL izneo na forumu, opet, dovoljno da se sklopi nekakav profil, a ljudi sa kojima sam imao ličnu prepisku znaju i ime, i gde živim i čime sam se bavio. 

Nemam razloga ništa da krijem po svaku cenu, nemam razloga ni da pišem previše o sebi, ne mislim da bi ikome bilo interesantno. 

Inače, jasno je da sve što napišemo je podložno komentarisanju, ali osnovna pristojnost nalaže da komentarišemo samo u kontekstu u kojem su činjenice iznete, ne i da se setimo posle par godina da je Zoran bio na ORA, iz toga iskonstruišemo, znači bio član SKJ, naravno, jednom komunista uvek komunista, samim tim podržava zločine, otimačine, Staljina, Kastra, Kima.

Ali, pristojnos na forumu nije obavezna, čak ni pravila foruma nisu ista za sve, pa je najpametnije da pišeš kako ti želiš, da se ne osvrćeš mnogo na zlonamerne komentare.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Na ovom forumu postoje clanovi koji kada nemaju vise argumenata pribegavaju prenosenju rasprave na licni osnov. Zbog toga nije lose zadrzati za sebe svoje informacije. Uopsteno govoreci postoji razlog tipovanje kuca za lopove. I oni se modernizovali 😀 sa drustvenim mrezama i forumima.

Link to comment
Share on other sites

On 12/24/2019 at 1:56 AM, zoran59 said:

Radoznalo pitam, sta i koliko vam znaci forumska "anonimnost"?

 

Pitanje je zanimljivo. Ja sam prilično otvorena na forumu. Nemam razloga da se krijem i budem tajanstvena. 

 

Pisala sam npr o svojim ortopedskim problemima, da bih pitala za savet ali i podelila lično iskustvo.

 

Komentarišem na temama na kojima se spominju izbori, birački spiskovi, lokalna samouprava jer poznajem tu materiju. 18. godina sam radila u jednoj bg opštini i bilo bi bezveze da ništa nisam naučila za toliko godina rada tamo.

 

Imam dva bloga. Na tim blogovima potpisana sam sa svojim pravim nadimkom i punim prezimenom. Ne mogu kao anonimus da pišem jer kao anonimus ne bih mogla da učestvujem na nekim offline- pravim blogerskim skupovima i manifestacijama.

 

Takođe bi bilo nelogično da me pod nikom-pseudonimom potpisuje jedna izdavačka kuća koja, s vremena na vreme, prenosi moje prikaze knjiga i intervjue na svoj sajt.

 

Imam naloge na Fejsu i Tviteru i tu stoje moji pravi podaci. Nisam anonimna. 

 

Pravim parelelu između blogova i drugih društvenih mreža i foruma jer mislim da svako od nas otkrije bar delić o sebi na ovom ili nekom drugom, trećem forumu.

 

Mnogi to rade svesno, neki to urade nesvesno. I nije to ništa strašno sve dok neko ne želi da te uvredi kad nema druge argumentacije kao što kaže  @Klotzen.

 

Kada smo kod vređanja..davno, kada sam tek uplovila u vode bloga, pisala sam pod nikom. Na početku ništa nisam pisala o sebi..ali se desilo da ispod jednog teksta osvane komentar..taj neki XY me je prozvao- spomenuo mi pravo ime i prezime i napisao niz uvreda i neistina...Ne znam kome sam sve dala link do bloga, da li je neko iz RL bio ljut na mene iz nekog razloga..više to nije ni važno..

 

Sećam se toga, zbog samih uvreda-nikada mi niko nije to rekao u lice, otvoreno..možda je iskoristio blog da bi sve to napisao-napisala u komentaru...

 

I na kraju, poštujem kada je neko anoniman na forumu, a cenim i kada je drugačije 

Edited by Devojka Luke Razića
dopuna teksta
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Kao novi forumas na ovom forumu a sa poprilicnim iskustvom pisanja na nekim drugim forumima forumska anonimnost mi znaci. Zelim da ljudi pre svega citaju i koncentrisu se na ono sto pisem a ne na moju licnost. Na kraju krajeva, ne radi se samo o forumskoj anonimnosti kao takvoj vec o mogucnosti da svojim nickom zastupamo i neku ideju. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...