Jump to content

Recommended Posts

Vidim da ste nesto vec pisali, ali koji editor koristite?

Vidim da si ti Stefi pisao da koristis VS. Koristis bas VS ili VSC?
Ja sam koristio neko kratko vreme i WebStorm, nekako sam se prebacio na VSC zbog ekstenzija na kojima potenciraju na tutorialima, kao bolje su odradjene za VSC.

Nisam mnogo koristio WebStorm, bas kratko, ali deluje mi da je bolji od VSC-a.
Moj laptop je isuvise toster za VS, niti ja imam neku potrebu da ga koristim. Koristio sam ga dok sam ucio Unity. Umirao mi je komp every now and then. I sam Unity jede dosta rama, ali i VS, vise od VSC-a.

 

Link to comment
Share on other sites

@BattleBorn

 

Za .NET, C i C++ koristim Visual Studio 2017, preci cu na 2019 uskoro. 

 

Za Python sam koristio PyCharm, razvojno okruzenje koje je napravio JetBrains, njihov je i Webstorm ali ga nisam koristio. 

 

Za Javu- IntelliJ, isto Jetbrainsov, a Eclipse bas kad mora.

 

Za Angular koristim Visual Studio Code. 

 

U firmi, naravno, koristis samo ono sto je besplatno ili firma ima licencu. 😄

 

Od gore pobrojanih je besplatan Eclipse i Visual Studio Code. Visual Studio ima par varijanti- Community edition ili Enterprise edition, na primer. Ostali se placaju, cak i da imas privatnu licencu, u firmi ne bi smeo da ih koristis ako licenca nije na firmu. 

 

Od ekstentija, ReSharper za Visual Studio, njega isto pravi JetBrains, nije besplatan. 

 

Za Visual Studio Code ne koristim nijednu, takav ga koristim kakav je. 

Edited by stefan81888
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, BattleBorn said:

Apsolutno se slazem, i nisam neko ko podrzava formalno obrazovanje.
Ali nisu svi koji zavrse tamo ljudi sa samo diplomom, ima onih koji mnogo znaju. 
A ne mogu svi da budu inovativni genijalci, pa da naprave nesto novo. Nije neko glup ako nije inovativan.
Nekad i kad znas trziste ti nametne cenu rada.

I ne mogu da budu sve freelanceri. Ja sam radio nekad od kuce, potrudicu se da nikad vise to ne bude slucaj.

 

Ode ti predaleko. Evo, za utehu... 🙂

 

https://www.glassdoor.com/Salaries/wordpress-developer-salary-SRCH_KO0,19.htm

 

https://www.glassdoor.com/Salaries/c-developer-salary-SRCH_KO0,11.htm

 

12 minutes ago, BattleBorn said:

Vidim da ste nesto vec pisali, ali koji editor koristite?

Vidim da si ti Stefi pisao da koristis VS. Koristis bas VS ili VSC?
Ja sam koristio neko kratko vreme i WebStorm, nekako sam se prebacio na VSC zbog ekstenzija na kojima potenciraju na tutorialima, kao bolje su odradjene za VSC.

Nisam mnogo koristio WebStorm, bas kratko, ali deluje mi da je bolji od VSC-a.
Moj laptop je isuvise toster za VS, niti ja imam neku potrebu da ga koristim. Koristio sam ga dok sam ucio Unity. Umirao mi je komp every now and then. I sam Unity jede dosta rama, ali i VS, vise od VSC-a.

 

 

JetBrains alati su najmoćniji ali koštaju. Ne podnosim Microsoft ali za VSC kapa dole, njega trenutno upotrebljavam.

 

Ne znam koji OS koristiš ali za slabiji hardware je Linux keva Mara. I ne samo za slabiji! 😉

 

Biće valjda uskoro i tema o Linuxu, mrzi me da otvaram... 🙃

Link to comment
Share on other sites

Gledam nesto tiobe, vb pretekao c#, ovo sto mi koristimo nije ni u 20. Taj glassdoor. Jel to sve neka realna slika?

Ja recimo frelencujem cobol (osiguranje, preskupo im da migriraju)as400 neki stari verovatno, ako formiraju te dijagrame po pretrazivanju i nije im nesto pouzdana i realna slika.

 

p.s. 

erlang nisam ni nasao na spisku

Edited by quad
Link to comment
Share on other sites

Ja koristim eclipse, malo radim na linuxu, malo na Windowsa, kod na kome radim je pisan u C, C++ I Javi, tako da mi se za te potrebe najbolje pokazao eclipse. Koristio sam i source insight na win, primetio sam da Kinezi sa kojima radim njega bas preferiraju

Link to comment
Share on other sites

Moja preporuka ti je da za počeak prođeš osnove HTML-a, CSS-a & JS-a. Ali nemoj puno da gineš sa CSS-om & JS-om, prođi neke osnove (neke "beginner" tutorijale). Na kraju, zaokruži sve to sa nekim osnovama jQuery-a. Onda odaberi neki server-side jezik i prođi osnove (nađi neku beginner knjigu ili video kurs... ). Poenta je da ne zaglaviš odmah u jednoj oblasti, već da stekneš neku opštu sliku i razumevanje... pa ćeš onda donositi odluke šta dalje (gde ćeš se usmeriti).

Što se tiče server-side-a,  PHP je dobar izbor jer ćeš veoma lako naći dosta dobrih knjiga i tutorijala na netu... Mada, mislim da ima mnogo više loših i nekvalitetnih video kurseva (konkretno, ono što sam ja nalazio na Udemy je bilo veoma loše, ali to je bilo pre dosta godina, možda se popravilo u međuvremenu).

Prvo se upoznaš sa samim jezikom, tj. prođeš neke osnove (bukvalno počneš od najosnovnijeg: razumevanje varijabli, koji tipovi postoje, rad sa različitim tipovima itd. itd. Ima tu dosta stvari, ali postepeno "zidaj". Uglavnom su "beginner" knjige i video kursevi tako organizovani - pa samo ispratiš redosled koji je tamo).
Zatim, veoma je bitno da razumeš OOP. Ako si od ranije imao iskustva sa tim (iz nekih drugih programskih jezika) - onda super, trebalo bi relativno lako da se uhodaš... Ali ako nisi (npr. radio si samo sa proceduralnim programskim jezicima, ili uopšte nikada nisi kodirao) - onda se maximalno posveti tome.

Prva napomena: kada počinješ da učiš sve to - ne može sve da ti ostane u glavi :wink2: Jednostavno, biće puno infomracija koje ćeš razumeti, ali će vrlo brzo ispariti iz glave. Ako primetiš da ti se to dešava - nemoj da brineš. Za početak, bitno je da si razumeo, bitno je da znaš da "to" što si zaboravio (kako se koristi/primenjuje) postoji (zvuči uvrnuto 🤨) & bitno je da znaš da prepoznaš situacije kada bi "to" moglo da se primeni (a onda konsultuješ Google, dokumentaciju, knjigu ... i pronađeš kako se "to" tačno koristi). Vremenom, kroz praksu, kada sto puta konsultuješ Google/dokumentaciju/knjigu za istu stvar... onda ostane u 🧠.

Druga napomena:
Vanilla PHP odavno više nije dovoljan. I generalno - kada budeš "prošao" HTML, CSS, JS, jQuery, vanilla PHP... i dalje nećeš moći da freelance-uješ, niti bilo gde da radiš (čak ni kao junior). Moraćeš da savladaš neki framework (Symfony, Laravel, Yii... ), ili da se usmeriš na neki popularni CMS (npr. WP - pravljenje pluginova i sl.).

S druge strane, ako se ipak odlučiš da se detaljnije usmeriš na frontend - onda nakon što si prošao te osnove (HTML, CSS, JS, jQuery, basic server-side... ) - malo detaljnije prostudiraj JS (pogotovo ES6), pa se onda baci na neki framework (moja preporuka ti je Vue.JS :wink2:).

Treća napomena: Kada završiš sve ovo - verovatno ćeš i dalje imati problema da nađeš posao jer nemaš radnog iskustva u toj oblasti. Nemoj da veruješ u bajke kako se odmah nalazi posao, kako svakog trenutka fali 1000000000000 programera, kako je zarada odmah ogromna... Možda ti se posreći, ali je (uglavnom) realnost sledeća: Prvi pravi posao/projekat ćeš jako teško naći, svejedno da li je u pitanju klasična (kancelarijska) firma ili online (remote, freelance - tu ćeš morati da se "kolješ" sa milion Indijaca, Filipinaca, Pakistanaca... koji rade za kikiriki). Moraš biti strpljiv i uporan.

Četvrta napomena (tj. preporuka): NEmoj da plaćaš nikakve IT Akademije, kurseve raznoraznih visokih škola i sl. To je bačena para. Umesto toga, bolje plati neki kvalitetan video kurs ili knjigu (em ćeš mogo više & mnogo bolje naučiti, em ćeš uštedeti novac & vreme). Sve imaš na netu, samo ti je potrebna disciplina.

 

Edited by Senn
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

@Senn Hvala na informacijama! Da, front-end me vise zanima, pa sam uveliko vec krenuo tim putem. Trenutno sam na nekim "intermediate" CSS lekcijama, mada ovih dana imam bas malo slobodnog vremena. Planiram posle CSS-a da krenem sa Bootrstrap 4, cenim da je bolje da taj responzivni deo pogledam pre nego sto krenem na JS. I kao sto sam rekao, radim ovo u slobodno vreme, kao svojevrsni hobi i zanimaciju, a da li ce i kada ovo da ode na neki semi-profi nivo i stvar od koje cu da probam da zaradjujem - to ni sam ne znam koliko je izvesno 😉

 

Ali da ne bude da ja ovde privatizujem temu, i tako je otvorena za sve koji se bave software developmentom 😉, evo jedno pitanje za sve -

Ti si druga osoba koja mi je spomenula VueJS u poslednja 2,3 dana. Pre toga, mozda u periodu od mesec dana, citam hvalospeve o Angularu i par postova ovde isto spominju Angular pre svih, a kada sam poceo sa ovim da se zanimam, mozda pre 2, 3 meseca maksimalno, maltene svi drugari/poznanici/developeri su pricali hvalospeve o React-u i React Native-u.

 

Kakva je zaista razlika izmedju ovih frameworksa? Koliko je komplikovano i vremenski zahtevno uciti vise od jednog? I da li zaista moze da se kaze da, ukoliko znas recimo VueJS, a ne React, da si kao junior/medior developer u nekoj prednosti ili zaostatku u odnosu na ovu drugu grupu? Mislim, da li zaista postoje neke stvari vezano za kodiranje koje jedan framework moze da radi a drugi ne moze? 

 

Link to comment
Share on other sites

@lord_slawe_ 

 

Ako se oslanjas na znanje jednog frameworka, trziste diktira u kolikoj si prednosti/nedostatku. 

 

A koliko ti vremena treba da savladas nesto zavisi od toga koliko si u programiranju. Meni je za Angular bilo potrebno da jednom prodjem tutorijale i mogu polako da krenem da radim. Generalno mi toliko treba za bilo koju tehnologiju, koji god da je framework, koji god da je jezik. Nekad ni ne moram da gledam tutorijale, samo procitam opste o tehnologiji. 

 

Eto, da ne bude da faks ne vredi.  😄

 

Kreni s jednim pa ces da vidis vec, front end nije uopste zahtevan sa programerske strane. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, lord_slawe_ said:

@Senn Ali da ne bude da ja ovde privatizujem temu, i tako je otvorena za sve koji se bave software developmentom 😉, evo jedno pitanje za sve -

Ti si druga osoba koja mi je spomenula VueJS u poslednja 2,3 dana. Pre toga, mozda u periodu od mesec dana, citam hvalospeve o Angularu i par postova ovde isto spominju Angular pre svih, a kada sam poceo sa ovim da se zanimam, mozda pre 2, 3 meseca maksimalno, maltene svi drugari/poznanici/developeri su pricali hvalospeve o React-u i React Native-u.

 

Kakva je zaista razlika izmedju ovih frameworksa? Koliko je komplikovano i vremenski zahtevno uciti vise od jednog? I da li zaista moze da se kaze da, ukoliko znas recimo VueJS, a ne React, da si kao junior/medior developer u nekoj prednosti ili zaostatku u odnosu na ovu drugu grupu? Mislim, da li zaista postoje neke stvari vezano za kodiranje koje jedan framework moze da radi a drugi ne moze?

Nikada nemoj da postavljaš takva pitanja jer možeš da izazoveš ratove nerd-ova na internetu 😉 Naravno, šalim se (mada, iz nekog razloga, mnogi se vezuju za neki programski jezik i/ili framework, kao što se mnogi vezuju za sportske klubove... pa kada neko pita šta je bolje - nastane "internet rat" između geek-ova 😉).

Ako mene pitaš:

  • Što se tiče razlika (u nekom tehničkom smislu) - teško bi bilo odgovoriti ovde (npr. mogli bismo pričati kako radi reactivity kod jednog, kako kod drugog, a kako kod trećeg... ali ne verujem da bi iz toga proizašlo bilo šta korisno za nekoga ko tek planira da se bavi time. Takođe, već ima puno takvih poređenja na netu, ako te to baš zanima sada - Google pa udri 😉);
  • Ja bih ti rekao da Vue ima najbolji learning curve (ali neko drugi bi ti možda rekao drugačije 😉);
  • Od ta tri Vue je najmlađi, možda još uvek nije traženiji, ali mu popularnost najbrže raste.

Ako se kojim slučajem odlučiš za Vue, moj ti je savet da prođeš Guide / Essentials iz official dokumentacije.
Uopšte ti ne treba npm/webpack za taj početak, već  "old-school" način - samo inkluduj Vue (kao što si radio za jQuery/Bootstrap ...):

<!-- production version, optimized for size and speed -->
<script src="https://cdn.jsdelivr.net/npm/vue"></script>

... i prođi taj Guide / Essentials deo iz dokumentacije.

Nakon toga ćeš morati da se malo pozabaviš sa npm-om & eventualno webpackom (webpack zna da bude malo konfuzan za početnike, moj ti je savet da "ne gineš" tu puno već samo da, za početak, skontaš kako da instaliraš pakete & set-upuješ projekat).

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
4 hours ago, Bilo je to vrijeme ruza said:

Da li je iko radio sa Amazon Web Services i ako jeste,  kakva su iskustva?

 

AWS je toliko narastao da bi prvo morao da suzis pitanje na odredjeni use-case koji te interesuje. 
 

Sa AWS-om radim vec ~5 godina is prosao sam dosta stvari. Od EC2 (hosting) do AWS Aurora (MySQL compatible high availability database) a izmedju DynamoDB, SQS, S3, Lambda,....

 

Ono sto je karakteristicno je vendor locking, onog momenta kad se bas naslonis na AWS dobijes puno ali i platis puno a sve opcije za migracije su ili tesko izvidive ili preskupe. 

 

Pisi sta te interesuje konkretno, ako imas nesto na umu pa cu probati da priblizim. 

 

ps. Standardno, citamo se dugo, sa 92ke, imao i tamo account ali nisam pisao u zadnje dvije godine. 

Link to comment
Share on other sites

Interesuje me kako se moze besplatno koristiti u obrazovne svrhe. Registrovao sam se i morao sam da dam kreditnu, ne moz bez toga.

Ja sam u IT, bavim se bazama podataka, integracijom, SQL, reporting itd, ali ovo mi treba zbog klinje koji je u web development, pa kako ide da se postavi neki test sistem da se malo vjezba front end, back end i tako to.

Link to comment
Share on other sites

On 5/27/2019 at 9:17 PM, Bilo je to vrijeme ruza said:

Interesuje me kako se moze besplatno koristiti u obrazovne svrhe. Registrovao sam se i morao sam da dam kreditnu, ne moz bez toga.

Ja sam u IT, bavim se bazama podataka, integracijom, SQL, reporting itd, ali ovo mi treba zbog klinje koji je u web development, pa kako ide da se postavi neki test sistem da se malo vjezba front end, back end i tako to.

 

Ja cu biti iskren i reci da nisam nikada koristio AWS van enterprise okruzenja tako da nisam upoznat sa free tier ponudama. Ono sto je vazno za napomenuti je da bez obzira sto se pojedinacne stvari reklamiraju kao free njihove kombinacije mogu da zahtjevaju neko placanje. Da bi imao sajt kojem bi se moglo pristupati iz vana trebas da imas Elastic IP koji je besplatan kad se koristi (kad pokazuje na aktivnu instancu). Medjutim free tier za instance ne podrzava puni mjesec uptime-a tako da bi izbjegao  da placas instancu moras da je "ugasis" ali onda placas lezarinu/rezervaciju za Elastic IP. Sve su to relativno sitne cifre ali se redovno fakturise. 

 

Nisam jos cuo da je neko uzeo AWS da ga koristi kako si ti naveo.  Ako bi u pitanju bio LAMP stack igranje u AWS-u bi zahtjevalo dobro poznavanje rada u linux terminalu jer se gotovo sve radi preko command line ili bash scripti. 

Ljudi sa kojima sam ja pricao a da su istrazivali AWS su ljudi koji vec znaju posao i treba im okruzenje da se to hostuje. Tu u racunicu onda ulaze ELB (load balancer), Amazon RDS kao dedicated baza koja se vrti odvojeno od aplikacije, Route 53 kao DNS service i slicno. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Nemoguce da se scala,elixir i erlang tako malo koriste, gledam samo je go u prvih 20?

Modula popularniji od njih?? Ja za svojih 30+ god u tom poslu NIKAD nisam upoznao nekog ko radi u njemu a sretao sam ljude svasta rade.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...