Jump to content

Recommended Posts

12 minutes ago, quad said:

Net.core nije los uopste,malo sam cacnuo (ne dovoljno) i svideo mi se.

Verziju 2 su vec podobro opeglali a ide i trojka uskoro, vs sad ima i za osx.

Nisam znao za VS i osx. Hvala!

Moja je neka(razmazeno, znam) navika da vecinu stvari koje mogu u VS da se kodiraju, tu i radim. Osim pythona, njega sam u PyCharmu, dobar je, kao i sve od JetBrains-a. 

4 minutes ago, BattleBorn said:

Ali da znas, smaracu te ovde za Angular, to sto je potencijalno isto u AngularJS i u ovim novim na kojima ti radis...

Slobodno, mada nisam ekspert. (:

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, BattleBorn said:

Moja preporuka ti je da prvo bolje bacis pogled kakav je React, kakav je Angular a kakav Vue.

Da naravno. I nije mi cilj da naucim samo React, i tu se zaustavim, voleo bih da izvezbam sto vise najtrazenijih Frameworksa, svakako imam Angular u planu.

No preda mnom je jos uvek dugacak put, tek polako savladavam CSS a jos nisam ni poceo sa JS 😄 Apdejtovacu o tom progresu za nekih godinu dana 😄 

Edited by lord_slawe_
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@lord_slawe_

Zašto ili/ili? Nauči oba jezika. Ako planiraš da se ozbiljnije u perspektivi baviš web programiranjem, onda gledaj da od sebe stvoriš full-stack developera, to ti daje ubedljivo najbolje pozicioniranje. U praksi to znači jezik za front-end (tu JavaScript apsolutno dominira i nema drugog izbora) i (bar) jedan jezik za back-end (PHP ti je moja preporuka, ali tu postoje za razliku od front-enda i druga rešenja). Ako, pak, ne želiš ozbiljnije ovim da se baviš, onda ti JS može biti dovoljan za namicanje neke kinte sa strane.

Moja poenta, za koju mislim da je važna, je da ne treba biti venčan sa programskim jezikom, još manje frameworkom. Život programera je dinamičan i fleksibilan, nove stvari se moraju stalno učiti da bi se bilo/ostalo u igri. I ne samo nove stvari već i novi jezici. Danas pišeš kôd u jednom jeziku, sutra će te okolnosti, trendovi, tržište, sklonosti ili nešto deseto odvesti u neku drugu priču. Za tu drugu priču će ti biti potreban drugi jezik. Zato gledajte na sebe kao na programere, a ne kao na JS programere ili Python programere ili Java programere ili PHP programere...

Programski jezici su samo alat, a za određeni posao treba i adekvatan alat. Niti ćeš hleb seći čekićem, niti ćeš ekser zakucavati nožem. Tako je i u programiranju. A ko hoće da bude dobar majstor mora za pojasom imati ne previše malu kao i kvalitetnu kolekciju alata.

Što se tiče prognoze na duže staze, što se frameworka tiče to je veoma nezahvalno. Ta priča oko JS frameworka je trendy, previše je tu hypea. Te stvari dođu i prođu. Danas su u JS svetu najaktuelnija ova tri već pomenuta, sutra ko zna, sasvim se može lako pojaviti neki četvrti koji će ih redom oduvati. Ali JavaScript kao jezik je tu da ostane, i to je ono najbitnije. Zato treba naučiti dobro (vanilla) JavaScript na prvom mestu. Bez njega je web development praktično nemoguć.

@stefan81888

Postoje jezici koje je vrlo teško pomeriti sa mesta kada dostignu neku kritičnu masu. Takav je i PHP. Znam da se mnogo godina predviđa njegov krah a on nikako da se desi. Štaviše, u poslednje vreme, sa verzijom 7 i Laravelom ponovo počinje blagi rast PHP-a. Ako se dobro sećam - neka me neko ispravi ukoliko grešim - WordPress (pisan u PHP-u) pokreće oko trećine weba. Od 10 miliona najpopularnijih sajtova, oko 80% je urađeno u PHP-u. Uostalom, ovo ispod je najvažnija statistika...

https://w3techs.com/technologies/overview/programming_language/all

Može .NET Core da otkine deo kolača ali ne verujem da bilo ko može da ugrozi PHP. Ima mnogo ljudi koji ne podnose PHP (neretko s razlogom, mnogo češće bez valjanog razloga), ali svidelo se to nekome ili ne, PHP is here to stay.

Moja prognoza. Vreme će pokazati, naravno.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, stefan81888 said:

Nisam znao za VS i osx. Hvala!

Moja je neka(razmazeno, znam) navika da vecinu stvari koje mogu u VS da se kodiraju, tu i radim. Osim pythona, njega sam u PyCharmu, dobar je, kao i sve od JetBrains-a. 

Slobodno, mada nisam ekspert. 🙂

ja vecinu projekata (manjih) cepam ili rail ili flask, volim kad sve generise i slozi 😀 js bas slabo poznajem , cacnuo nije mi se svidelo i iskreno ovako mator mi se na bakce,
doduse probao sam node samo i koliko sam video on svaki http zahtev (callbak handler, jel se tako kaze) radi u jednoj niti ne otvara nove nego koristi neke asihrone pozive za io koji 
ne blokiraju....  bas komplikovano za mene. VS mi je najbolji ide ima sve sto mi treba na jednom mestu i py ujedno.
Ovih dana cu cackati vise core pa cu napisati kako mi se svideo.

@battle born sta su propsovi?

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, lord_slawe_ said:

Da naravno. I nije mi cilj da naucim samo React, i tu se zaustavim, voleo bih da izvezbam sto vise najtrazenijih Frameworksa, svakako imam Angular u planu.

No preda mnom je jos uvek dugacak put, tek polako savladavam CSS a jos nisam ni poceo sa JS 😄 Apdejtovacu o tom progresu za nekih godinu dana 😄 

Puno srece :) Samo da znas, nece to bas tako lako da ide, i React i Angular :) Ali je super da se zna oba. Ja cu silom prilike da imam iskustva sa oba (nadam se sa Angularom).
Stefi verovatno jos bolje zna to od mene, ali rekao bih da ti je od znanja oba frejmvorka (React i Ang), bitnije da npr savladas asinhrono programiranje, koriscenje API-a.
I naravno, pogotovo ako radis u React-u, ima na mozilinom sajtu sve metode za nizove.
React se manje vise svodi na manipulaciju nizom objekata, sad sa ovim novim ES standardima imas metode za nizove, da im maltene kazes da igraju kolo koje hoces.


A sto se tice CSS-a, ako nisi krenuo da koristis Flex, odmah to kreni da koristis i da ucis. Evo ti i jednog linka
https://css-tricks.com/snippets/css/a-guide-to-flexbox/

Pozicioniranje i struktura elemenata, koriscenje container-a, je sustina css-a. Ovo bojenje bordera, padinzi i ta sranja, to je sve sto se u hodu uci, gugla, kad ti zatreba.
Sa flexom mozes sve, absolute i relative maltene i ne koristis osim za neke sitne stvari, kako ih ja zovem zakrpe. Tipa kad pravis onaj crveni kruzic sa brojokm za notifikaciju.
Po kursevima i fakultetima ljude i dalje uce da float-uju elemente, da centriraju sve sa margin: auto. A to float-ovanje uvek vodi ka nekom bug-u, da nesto mora da se overflow-uje.
Flex je tatko za sve to 😄

Pritom je bog i batina za responzivni deo (ako se ne koristi bootstrap). Imas opciju da menjas redosled elemenata (kad klijent hoce da na manjoj rezoluciji, mobilnoj verziji, prvo bude Gallery pa onda About us, a na desktrop obrnuto).

1 hour ago, quad said:


@battle born sta su propsovi?

 

To je sportski receno, loan-ovan state iz class komponente(parent) u stateless komponentu (npr children komponentu). Bolje receno prosledjivanje state-a .
Mozes i funkcije i argumente da prosledjujes, od dede do unuka 😄 
Ali ceo projekat ne moze da se radi tako. Dobro je npr da prosledis npr (src) na klik iz jedne komponentu u drugu (koja je npr modal). Napunis state argumentom iz klika, pa ga prosledis u children komponentu, da tamo bude props(properties). I onda tamo ako hoces da renderujes taj, u ovom slucaju src slike, roknes {this.props.src}
Posto ne mozes u svakoj kompoenti da imas state i da ga pozivas, pritom state i props (properties) izmedju komponenata imaju odredjenu relaciju (klik u jednoj komponenti menja state te komponente a ujedno i props u druoj komponenti, gde tamo imas npr neki brojac), a sve to moze da se zavese u cvor kad se projekat razgrana, napravili su taj Redux.
Redux je central data store, iskreno ja sam bas dosao do njega, nisam ga savladao. Ali to je komponenta koja je napravljena da drzi sve podatke, a na te podatke se subscribe-uju sve komponente u projektu. 
Pa imas tu i reducer koji regulise sve to. Iskreno, to vec nisam radio, Redux je drugi lik u fimi odradio.
 

Edited by BattleBorn
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, lekoviti said:

@lord_slawe_

Zašto ili/ili? Nauči oba jezika. Ako planiraš da se ozbiljnije u perspektivi baviš web programiranjem, onda gledaj da od sebe stvoriš full-stack developera, to ti daje ubedljivo najbolje pozicioniranje. U praksi to znači jezik za front-end (tu JavaScript apsolutno dominira i nema drugog izbora) i (bar) jedan jezik za back-end (PHP ti je moja preporuka, ali tu postoje za razliku od front-enda i druga rešenja). Ako, pak, ne želiš ozbiljnije ovim da se baviš, onda ti JS može biti dovoljan za namicanje neke kinte sa strane.

Moja poenta, za koju mislim da je važna, je da ne treba biti venčan sa programskim jezikom, još manje frameworkom. Život programera je dinamičan i fleksibilan, nove stvari se moraju stalno učiti da bi se bilo/ostalo u igri. I ne samo nove stvari već i novi jezici. Danas pišeš kôd u jednom jeziku, sutra će te okolnosti, trendovi, tržište, sklonosti ili nešto deseto odvesti u neku drugu priču. Za tu drugu priču će ti biti potreban drugi jezik. Zato gledajte na sebe kao na programere, a ne kao na JS programere ili Python programere ili Java programere ili PHP programere...

Programski jezici su samo alat, a za određeni posao treba i adekvatan alat. Niti ćeš hleb seći čekićem, niti ćeš ekser zakucavati nožem. Tako je i u programiranju. A ko hoće da bude dobar majstor mora za pojasom imati ne previše malu kao i kvalitetnu kolekciju alata.

Što se tiče prognoze na duže staze, što se frameworka tiče to je veoma nezahvalno. Ta priča oko JS frameworka je trendy, previše je tu hypea. Te stvari dođu i prođu. Danas su u JS svetu najaktuelnija ova tri već pomenuta, sutra ko zna, sasvim se može lako pojaviti neki četvrti koji će ih redom oduvati. Ali JavaScript kao jezik je tu da ostane, i to je ono najbitnije. Zato treba naučiti dobro (vanilla) JavaScript na prvom mestu. Bez njega je web development praktično nemoguć.

@stefan81888

Postoje jezici koje je vrlo teško pomeriti sa mesta kada dostignu neku kritičnu masu. Takav je i PHP. Znam da se mnogo godina predviđa njegov krah a on nikako da se desi. Štaviše, u poslednje vreme, sa verzijom 7 i Laravelom ponovo počinje blagi rast PHP-a. Ako se dobro sećam - neka me neko ispravi ukoliko grešim - WordPress (pisan u PHP-u) pokreće oko trećine weba. Od 10 miliona najpopularnijih sajtova, oko 80% je urađeno u PHP-u. Uostalom, ovo ispod je najvažnija statistika...

https://w3techs.com/technologies/overview/programming_language/all

Može .NET Core da otkine deo kolača ali ne verujem da bilo ko može da ugrozi PHP. Ima mnogo ljudi koji ne podnose PHP (neretko s razlogom, mnogo češće bez valjanog razloga), ali svidelo se to nekome ili ne, PHP is here to stay.

Moja prognoza. Vreme će pokazati, naravno.

Da, bas dosta sajtova je na PHP i oni ce takvi i ostati, ali videcemo koliko ce ce se novih odluciti za promenu tehnologije. 

8 hours ago, quad said:

ja vecinu projekata (manjih) cepam ili rail ili flask, volim kad sve generise i slozi 😀 js bas slabo poznajem , cacnuo nije mi se svidelo i iskreno ovako mator mi se na bakce,
doduse probao sam node samo i koliko sam video on svaki http zahtev (callbak handler, jel se tako kaze) radi u jednoj niti ne otvara nove nego koristi neke asihrone pozive za io koji 
ne blokiraju....  bas komplikovano za mene. VS mi je najbolji ide ima sve sto mi treba na jednom mestu i py ujedno.
Ovih dana cu cackati vise core pa cu napisati kako mi se svideo.

@battle born sta su propsovi?

 

Da, to je callback. 

 

Javi utiske kad budes probao. (:

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, todorovic said:

Radim vec 5godina C embedded software. Sad imam neku ideju da učim c++, Pa me zanima ima li neko predlog za neke kurseve. Ono sto sam ja video na edx-u mi se ne svidja.

Jel smr video da se postavi sa jutubeta ima jedno odlicno predavanje sa c na c++ ?

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, todorovic said:

Radim vec 5godina C embedded software. Sad imam neku ideju da učim c++, Pa me zanima ima li neko predlog za neke kurseve. Ono sto sam ja video na edx-u mi se ne svidja.

Pogledaj ovde, ima odličnih kurseva, a nisu ni skupi...

https://www.udemy.com/

Ili pogledaj knjige na Amazonu ako ti tako odgovara da učiš.

Imaš rangiranje po ocenama, komentare, preporuke, iščitaj lagano pa se odluči za ono što ti najviše odgovara.

Ukoliko su ti finansije problem, imaš pomenuto i na torrentima.

Link to comment
Share on other sites

Ja samo da dodam za freelance - za freelance ti je najbolje i najlakse ubedljivo da radis Wordpress, ali za to ti i ne treba neko posebno znanje. Moj kolega sa kojim pokrecem neki projekat CSS i HTML zna na nekom apsolutno pocetnom nivou, malo bolje od mene (koji znam sta je header i footer i da prepoznam gde treba da kopiram liniju koda u editor kad je dobijem), radi Elementor Page Builder za Wordpress i mlati pare - od 3 do 5 hiljada evra mesecno, a radi 4 do 6 sati dnevno maksimalno.

 

Naravno, problem je da nadjes klijente jer ima previse ljudi koji se bave Wordpressom (ne i Elementorom).

 

Drugi problem sa developmentom u globalu je sto ces retko da nalazis kratkorocne projekte na kojima mlatis pare. Moci ces da radis za klijenta na satnicu, kad konacno ubodes posao, i to moze biti vrh, ali moze biti i robija, zavisi kako ti upadne. Sa Wordpressom imas te projekte, plus klijentima naplacujes odrzavanje, sto mozes posle izvesnog vremena i da autsorsujes i tako dalje i tako blize.

 

Naravno, ako gledas neki long term, onda ides na ovo sto recimo Quad pominje, jer ces tako povecati svoju vrednost, narocito ako nastavis da ucis nove stvari koje se izbacuju.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, McLeod said:

Naravno, problem je da nadjes klijente jer ima previse ljudi koji se bave Wordpressom (ne i Elementorom).

 

Ovo je tačno i zato je daleko bolje dobro ispeći zanat.

 

Može se zarađivati i sa malo i sa mnogo znanja, ali postoje bitne razlike, od pronalaženja posla do cene rada. Može se zarađivati i od instaliranja WordPressa, ali je neuporedivo bolje (i lukrativnije) ako se, recimo, prave kvalitetne teme i pluginovi. Da bi se to uspešno radilo, mora se odlično znati PHP, tu prečice nema.

 

Što se tiče pomenutog CSS-a, ako je nekom cilj da ga savlada, prvo bi trebalo da se nauče osnove recimo uz pomoć ovog kvalitetnog i besplatnog tutorijala...

 

https://www.w3schools.com/Css/

 

... a onda odmah pređe na neki framework, moja je preporuka Bootstrap...

 

https://www.w3schools.com/bootstrap4/default.asp

 

Jedna od velikih prednosti Bootstrapa je da developer ne mora ručno da optimizuje kôd za različite platforme (desktop, tablet, mobilni telefon). Za početnika to može biti veliko olakšanje a za iskusnije velika ušteda u vremenu.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Slazem se ja sa tobom potpuno. Moje znanje WPa mi omogucava da recimo dignem brzo neki blogic ili sajt za jednokratnu upotrebu, ako bih dizao nesto ozbiljno, treba mi pravi developer da mi to napravi od nule bez rupa.

 

Pomenuo sam ovo cisto iz ugla frilensa, posto  sam jako dugo u tim vodama i cak i ono sto ne radim poznajem sa strane input/output i tu je Wordpress, ako kazem, pobedis konkurenciju, u velikoj prednosti i dalje.

 

Sta ce biti za 2, 5, 10 godina, niko ne zna. Long-term je svakako bolje raditi tako kako ste vi predlozili.

 

Savetujem ljudima koji sada ulaze u to da se spreme na krvnicki rad i da konstantno uce, plus jako bitna stavka u toj prici je da znas koliko vredis jer i tu poznajem sijaset ljudi koji se zbog naseg starog dobrog mentaliteta (nadji ti sine posao i ne talasaj mnogo) zarobe na nekom radnom mestu, a mogu da rade 10 puta zanimljiviji i 10 puta placeniji posao, ali se plase da sami izadju na trziste i cekaju bolju ponudu.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, McLeod said:

Savetujem ljudima koji sada ulaze u to da se spreme na krvnicki rad i da konstantno uce, plus jako bitna stavka u toj prici je da znas koliko vredis jer i tu poznajem sijaset ljudi koji se zbog naseg starog dobrog mentaliteta (nadji ti sine posao i ne talasaj mnogo) zarobe na nekom radnom mestu, a mogu da rade 10 puta zanimljiviji i 10 puta placeniji posao, ali se plase da sami izadju na trziste i cekaju bolju ponudu.

 

To je tek posebna priča. San velikog broja ljudi ovde je da uvali bulju u neku, jelte, javnu instituciju i ne radi ništa za 400 evra. Mnogi sanjaju - poput generacije naših roditelja - da se zaposle u svojim dvadesetim i na istom poslu dočekaju penziju. Ali toga je sve manje, svet se  promenio, klasični nine-to-five poslovi su u izumiranju. Ljudi sve češće moraju sebe da osposobljavaju da sami sebe učine kompetentnim na tržištu rada nego da čekaju da im država udeli posao.

 

Problem sa naplatom je takođe sveprisutan, jednostavno ljudi ne znaju da procene svoj rad. Ređi je problem da se cena rada precenjuje a mnogo češći da se potcenjuje. Primer. Recimo, na nekoj freelance platformi imaš prećutni dogovor da se ne ide ispod npr. $15 po satu. I onda uleti ekipa iz Bangladeša i Pakistana i rade za $5 i tako ubijaju vrednost rada. Pišu po pravilu užasan kôd ali su jeftini. I ljudi kao ljudi, polakome se i angažuju ih. Posle kuknjava, ali OK, ako ne platiš gde treba - platićeš školu. Dobra strana toga je što takvima više ne moraš da objašnjavaš zašto si skuplji. 🙂

Link to comment
Share on other sites

Ne moras da mi pricas o tome, poceo sam na Elance pre 10-ak godina, na Upworku sam od pocetka.

 

Naravno, radim sada uglavnom van platformi jer sam izgradio solidnu reputaciju, ali na platformama je bas takva situacija.

 

Bice od maja dosta promena na Upworku za koje se nadam da ce "ubiti" te Indijce i Pakistance.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Wordpress je mnogo spaghetti thing. Koliko sam mogao da primetim (digao sam jedan blog i custom-izovao ga malo), nema tu nista teskog, samo bas zahteva zelju da se bakces sa njim.
Svakako da neki ljudi zaradjuju lep novac radeci WP, ali jbmlg, najiskrenije se nadam da im bas opadne zarada.

Link to comment
Share on other sites

Nece, bar u dogledno vreme. Jer samo sa Wordpressom klijent moze da dobije funkcionalan sajt za 500 evra.

 

Ako radis i SEO, sredis brzinu, doradis kod i ne koristis mnogo plaginova koji ostavljaju rupe i usporavaju sajt, mozes komotno da naplatis i vise i imaces i zadovoljnu i stalnu musteriju kojoj ces raditi odrzavanje, a sustinski ne radis nista.

 

Banja.

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, BattleBorn said:

Svakako da neki ljudi zaradjuju lep novac radeci WP, ali jbmlg, najiskrenije se nadam da im bas opadne zarada.

 

Ne razumem, čemu ovo?

 

Svako ko se ikada ozbiljnije bavio freelancingom dobro zna koliko je to težak, izazovan i neizvestan posao. Ja želim svakome ko ume i može da zaradi što više.

Link to comment
Share on other sites

I ja, i ne pricam to zbog sebe.

Da se razumemo, WP nije ez stvar, samo mi je nekad zao ljudi koji su napravili ozbiljna okruzenja, resavaju probleme asinhronog ucitavanja stranice, i neko sa WP zaradjuje koliko i oni.

 

Ajde, ja nisam zavrsio faks (ostala mi je jos jedna godina) za racunarske tehnologije, ali neko zavrsi faks, stvarno nauci dosta na tom faksu, i onda neko ko ne zna sta je objekat zaradjuje kao on.

znam primere gde ljudi koji rade WP zaradjuju vise od C++ programera...

 

Meni to jednostavno nije fer.

 

Po samom znanju sam mnogo blize tim FE programerima koji pored htmla, cssa i js-a, znaju i WP nego ozbiljnijim programerima, tako da nemam neke licne razloge za ovakav stav.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, lekoviti said:

@BattleBorn

 

Ako neko ko ne zna šta je objekat zarađuje više od nekog ko je završio kvalitetan faks za računarske tehnologije, onda je možda problem u onome ko je završio faks. Niko samo zbog diplome nije bogomdan. To jeste fer.

Apsolutno se slazem, i nisam neko ko podrzava formalno obrazovanje.
Ali nisu svi koji zavrse tamo ljudi sa samo diplomom, ima onih koji mnogo znaju. 
A ne mogu svi da budu inovativni genijalci, pa da naprave nesto novo. Nije neko glup ako nije inovativan.
Nekad i kad znas trziste ti nametne cenu rada.

I ne mogu da budu sve freelanceri. Ja sam radio nekad od kuce, potrudicu se da nikad vise to ne bude slucaj.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...