Jump to content

Recommended Posts

Nedavno sam poceo da ucim web development, pa pomislih da bi bilo interesantno imati temu gde bi mogli diskutovati o ovome, tehnologiji, frameworks-ima, novim jezicima, iskustvima za poslove i zaposljavanje, freelancing-u i slicno.

Jos kao klinjo, sa originalnim Dreamweaverom i sa tada svezim HTML4 sam poceo 'praviti' sajtove, bese to bezbrizno i uzbudljivo doba, da bih kasnije, nakon sto sam napustio smer na fakultetu potpuno valjda izgubio interesovanje i motivaciju za bilo cime vezanim za programiranje. Mnogo godina kasnije, u zachecima krize srednjih godina i dok mi brdo kose sa temena nezaustavljivo opada, nadjoh da imam nekog slobodnog vremena u every day rutini, pronadjoh neke Udemy kurseve i uz pomoc gugleta i gomile raspolozivih informacija krenuh da radim malo-po-malo da vidim dokle bih mogao dogurati.

Pomaze sto su mi jasni ti osnovni pojmovi programiranja, a cini mi se da je danas i ovaj zanat postao bash mainstream (mislim, aplikacije su mod-ed, farbaju sintakse i kodove, debugguju 90% stvari dok kucas, u hodu 😄 ) da zaista nema puno razloga zasto ne bih mogao da savladam ovo gradivo u neko dogledno vreme.

Ne planiram da mi ovo bude neki primaran fokus i izvor prihoda, vise ovo radim iz interesovanja i decacke ljubavi, ali bih svakako pokusao da freelance-ujem, kada budem imao dovoljno koda u rukama i projekata za pokazivanje.

Edited by lord_slawe_
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, quad said:

golang, elixir i scala tu lezi para, kreni sa tim.

Da li je Golang dobar za front end web development?

Kroz puno razgovora sa poznanicima iz branse, i onoga sto sam nalazio na netu nekako sam sebi odredio sledeci put -

HTML5+CSS3 -> Javascript -> React + router, hooks, etc.

Uz to bih se potrudio da savladam jos po neki aktuelni JS framework i library.

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, lord_slawe_ said:

Da li je Golang dobar za front end web development?

Kroz puno razgovora sa poznanicima iz branse, i onoga sto sam nalazio na netu nekako sam sebi odredio sledeci put -

HTML5+CSS3 -> Javascript -> React + router, hooks, etc.

Uz to bih se potrudio da savladam jos po neki aktuelni JS framework i library.

Angular i React su trenutno najbolji front end framework i biblioteka, mada je dobar i vue.js, vrlo su popularni a iza njih stoje ozbiljne kompanije- Google i Facebook. 

Ja sam se najmanje lozio na front end a eto, sad to radim.  😄

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, lord_slawe_ said:

Da li je Golang dobar za front end web development?

Kroz puno razgovora sa poznanicima iz branse, i onoga sto sam nalazio na netu nekako sam sebi odredio sledeci put -

HTML5+CSS3 -> Javascript -> React + router, hooks, etc.

Uz to bih se potrudio da savladam jos po neki aktuelni JS framework i library.

Ja sam iz one malo starije garde to frontend,backend i ostale novoizraze ne kapiram  😊  i front i back moras da znas ako hoces da radis za kintu js jeste sad popularan ali kazem ti projekti koji donose kintu su ova tri jezika.

Go se kompajlira,svoje http lib ima za sve,concurency je jako dobar uz scalu i elixir naravno, podseca dosta na c (isti pisci) mali je i lako se uci.Ima svoje frejmvorke.

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, stefan81888 said:

Angular i React su trenutno najbolji front end framework i biblioteka, mada je dobar i vue.js, vrlo su popularni a iza njih stoje ozbiljne kompanije- Google i Facebook. 

Ja sam se najmanje lozio na front end a eto, sad to radim.  😄

Go koristi rutine (goroutines) i dozvoljava da se vise niti izvrsava odjednom paralelno i izvode se lako i pouzdano sto je bitno.

JS je jednostruk da tako kazem, instrukcije se izvrsavaju redom to i jeste slabost kada se radi o velikim aplikacijama koje traze veliko skaliranje (mnogo paralelnih procesa u isto vreme) ima on neke povratne pozive ali to nije bas efikasno.

Slicna ili ista stvar ti je sa scalom i elixirom, scala se vrti na jvm a elixir na erlangovoj masini.

Link to comment
Share on other sites

@lord_slawe_

Za freelancing ti je verovatno najbolje da naučiš PHP. Međutim, on ti nije dovoljan već ti je potreban ceo spektar alata koji će te učiniti kompletnijim i kompetentnijim pošto je konkurencija prilično jaka. Moj ti je predlog da naučiš ovo ispod...

HTML, CSS, JavaScript, PHP, MySQL, WordPress.

Ako budeš uporan i sebe učiniš dovoljno dobrim, ovo može da ti bude primarni izvor prihoda i moći ćeš sasvim lepo da živiš od nabrojanog. Na početku kao i na kraju, sve je do tebe. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, quad said:

Go koristi rutine (goroutines) i dozvoljava da se vise niti izvrsava odjednom paralelno i izvode se lako i pouzdano sto je bitno.

JS je jednostruk da tako kazem, instrukcije se izvrsavaju redom to i jeste slabost kada se radi o velikim aplikacijama koje traze veliko skaliranje (mnogo paralelnih procesa u isto vreme) ima on neke povratne pozive ali to nije bas efikasno.

Slicna ili ista stvar ti je sa scalom i elixirom, scala se vrti na jvm a elixir na erlangovoj masini.

Imali smo slicnu prepisku na b92 ako se secas. (:

 

Ni ja bas ne gledam na racunarstvo kao na front/back end, trudim se da mu pristupim inzenjerski( u skladu ssa diplomom jelte. :D). 

Sto se tice threadova i onoga sto si pisao o tome u golangu i js, iskreno, ne znam kako bi to islo u na primer node.js-u sa typescript-om. Ono sto si spomenuo, a sto se koristi i u Angularu recimo, jesu povratni pozivi koji omogucavaju da se kod izvrsava sinhrono tj. da se nastavi sa izvrsenjem dok se ceka response, sto je generalno sadvim dovoljno za klijentske web aplikacije. 

Mene, na primer, front end nije zanimao dok nisam dosao u dodir sa Angularom i typescriptom, stvarno moze da bude eobro resenje za web aplikacije koje zaista treba da budu aplikacije u onom klasicnom smislu reci, a da im prednost bude ta sto se recimo ne instaliraju vec im se pristupa iz browsera. Doduse, to sto moze js umesto ts-a samo pravi problem u cistoci koda i arhitekturi ali ne bih sad o tome, duzim. 

 

Mozes ako imas vremena/zelje i opsirnije o tehnologijama koje si spomenuo i o primeni, manje sam upoznat s tim pa me zanima. (:

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, stefan81888 said:

Ono sto si spomenuo, a sto se koristi i u Angularu recimo, jesu povratni pozivi koji omogucavaju da se kod izvrsava sinhrono tj. da se nastavi sa izvrsenjem dok se ceka response, sto je generalno sadvim dovoljno za klijentske web aplikacije.

Takvo izvršavanje kôda je asinhrono.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, lekoviti said:

@lord_slawe_

Za freelancing ti je verovatno najbolje da naučiš PHP. Međutim, on ti nije dovoljan već ti je potreban ceo spektar alata koji će te učiniti kompletnijim i kompetentnijim pošto je konkurencija prilično jaka. Moj ti je predlog da naučiš ovo ispod...

HTML, CSS, JavaScript, PHP, MySQL, WordPress.

Ako budeš uporan i sebe učiniš dovoljno dobrim, ovo može da ti bude primarni izvor prihoda i moći ćeš sasvim lepo da živiš od nabrojanog. Na početku kao i na kraju, sve je do tebe. 

Dodao bih ovde Simfoni i/ili Laravel ako će u PHP vode. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Generalno, PHP developer ima tri puta kojima se može kretati. Jedan je freelancing, koji je pomenut, i tu bih preporučio da se ljudi fokusiraju primarno na WordPress iz prostog razloga što je ponuda poslova najveća te posledično i potražnja, drugim rečima najlakše se nalazi posao. Samim tim je i konkurencija najjača pa treba kvalitetno ispeći zanat da bi bio konkurentan. Drugi put je sopstveni projekat, recimo neka web aplikacija. Treću put je naći posao u nekoj programerskoj firmi. Za poslednja dva slučaja je svakako važno znati neki framework, Symfony i Laravel koje si predložio su odlični i svakako su i moja preporuka (za nijansu više Laravel).

Prvo treba čovek da raščisti sa sobom šta želi da radi i shodno tome da se edukuje i specijalizuje. Programiranje je preobimna oblast, pre ili kasnije (bolje pre!) čovek treba da se fokusira na nešto konkretno i tako spreči bespotrebno lutanje.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Angular > React

 

Ja sam mesecima ucio I radio React, od pre nekih 20ak dana sam krenuo sa Angularom (doduse JS, 1)

Firma u kojoj bi trebalo da krenem da radim mi je zadala da savladam Angular.

 

I mogu stvarno da se slozim sa time da je to pravi framework, za razliku od Reacta. Za sada mi deluje da React ima bolju organizaciju komponenti, i to je to.

Ti npm paketi Reacta mogu da olaksaju stvar, ali ujedno i nisu mnogo pouzdani, zahtevaju prilagodjavanje projektu, sto nekad oduzme vreme koliko i da ih pravis custom. 

Direktive, binding, filtering, servisi, ali najpre asinhrono je meni bas bolje u Angularu.

Rad sa formama pa tek. React tu bas i nema neke olaksice, i svodi se cisto pisanje JS-a za sve, od izvlacenja svakog value-a.

Da budem iskren, ne znam kako je React uspeo toliko da se probije u odnosu na Ang. Jedino sto mi ide u glavu da se ljudi boje typescripta iz novijih angulara.

Edited by BattleBorn
Link to comment
Share on other sites

@lekoviti Kao sto spomenuh u jednom odgovoru gore, ja sam nekako vec sebi zacrtao da ucim Javascript sa krajnjim ciljem da savladam React, a svakako bih ukoliko i dalje budem imao snage i vremena radio na tome da naucim sto vise JS Frameworks-a tipa spemenutog Angulara, Vue-a i nadam se Node JS-a.

Wordpress (i PHP ruta) mi isto zvuci primamljivo i to mi je bila prvobitna ideja, ali nakon nekoliko razgovora sa ljudima iz IT-a, mojih bliskih prijatelja i poznanika kojima verujem na rec, rekli su mi da bi JS i njegovi frameworks i libraries bio dugorocno bolja opcija.

U svakom slucaju, kao sto rekoh, ne ganjam ovo u smislu neke forse, da se prekvalifikujem ili slicno, ukoliko jednog dana nesto ispadne u profesionalnom smislu bice fenomenalno, ukoliko ne opet mi nece biti ni najmanje zao. I da se vratim na ono sto je @quad spomenuo - sve vise ljudi spominje Golang i njegov potencijal. Tako da je to mozda jos eto jedna stvar koju bih uzeo, sve uslovljeno time da li ce biti vremena za sve to 😄

 

 

Link to comment
Share on other sites

Biće zanimljivo videti koliko parče Microsoft može da otkine od PHPovog tržišta. Klasični .NET se vise nece razvijati, u potpunosti se prelazi na .NET Core. Najveca prednost PHP-a je bila ta sto je hosting doosta jeftiniji od hostinga za .NET, ali sad se stvari menjaju jer je Microsoft usao u open source zajednicu pa je Core besplatan, moze da se baci na Linux i jeftin hosting jer cross platforma a brzi je nego sto je bio. Tako da cena vise nije prepreka. Uz to, Microsoft je kupio Github. Docker je vrlo moca, Azure je medju najboljim cloudima, Visual Studio je verovatno najbolje razvojno okruzenje, C# moze sve sto i bilo koji drugi jezik a paketi za .NET se odrzavaju od zvanicnih Microsoft lica, dokumentacija i support standardno predobri. Bas moze da se napravi boom i na trzistu koje ne gadja klasicne enterprise vec i manje aplikacije. 

 

A i sto se tice enterprise-a, Java se mogla pohvaliti cross platformom i time sto je besplatna ali sad se neke verzije jave naplacuju a izvrsavanje na vise platformi vise nije strano ni Majkrosoftu. 

Moguce da nas cekaju promene u narednim godinama na trzistu. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, lord_slawe_ said:

@lekoviti Kao sto spomenuh u jednom odgovoru gore, ja sam nekako vec sebi zacrtao da ucim Javascript sa krajnjim ciljem da savladam React,

 

Identican stav sam imao pre nekih 6,7 meseci, da bolje savladam JS i da savladam React.

Moja preporuka ti je da prvo bolje bacis pogled kakav je React, kakav je Angular a kakav Vue.
I za Angular ima dosta posla, a kao neko ko je radio React, idalje bolje znam React (nije da sam neki master) nego Angular, mogu da ti kazem da je bolje da se opredelis za Angular.
React na prvu deluje kao prijatniji i lagodniji od Angulara, ali nije tako.

Pocetni tutoriali kod Reacta se zasnivaju na prosledjivanju state-a, tj props-ovanje kroz komponente, sto nije nesto zajebano. Ali u praksi taj nacin rada Reacta se ne primenjuje mnogo, jer cim se granaju komponente, mora da se uvede Redux, a onda i njega moras da ucis i da radis.
Ja nisam nesto bas upucen u BE, ali rekao bih da Angular mnogima deluje bekenderskije, pa se zato potencira na Reactu.
Angular zovu i HTML6 jer neke stvari resavas bez pisanja funkcija,  a za istu stvar bi pisao brdo funkcija u Reactu. I onda kad se nesto menja u projektu, npr klijentu dodje da nesto promeni, ponovo moras da se macujes, a cesto zna to da narusi koncepciju.
Za React cesto moras da sednes i da razmislis sire kako ti pisanej funkcija ne bi otislo u spaghetti muku...
I onda te glava zaboli od kloniranja nizova, kako ces to posle da vracas na http...

Samo riljanje sa izvlacenjem value-a kod odredjenih inputa u Reactu kad uporedim sa nacinom na koji to funkcionise u Angularu, Angular mi deluje kao magija.


 

Edited by BattleBorn
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, BattleBorn said:

Sta konkretno moze da znaci to sto je Microsoft kupio Github?

Mislim da Microsoft pre svega tom kupovinom izražava vrlo jasno da želi dominaciju, sada i u open source zajednici. 

Od nešto konkretnijih stvari- već koriste oko 2000 projekata za machine learning koji koristi ekstenzija IntelliCode za Visual Studio 2019, koja recimo predlaže imena za promenjive i slično. 

 

Mozda vidimo neki push&diploy na Azure hook. To bi bilo premoćno. 

 

Edit: typos

Edited by stefan81888
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...