Jump to content

Recommended Posts

4 hours ago, dekifisher said:

Ako moze jedno pitanje, ne znam da li za ovaj topic:

Imam desetak word template-a, gde je tekst nepromenljiv a menjaju se samo podaci o firmi, datum i broj dokumenta. Problem je sto ima veliki broj firmi i tu bi dobro dosao neki padajuci meni ili automatsko popunjavanje kad krenes da kucas prva slova. Ako moze neka ideja kako to uraditi?

 

https://support.office.com/en-us/article/use-mail-merge-to-personalize-letters-d7686bb1-3077-4af3-926b-8c825e9505a3

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Pozdrav ekipa 🙂

 

Evo malo da osvezim temu i obavestim o svom "napretku".

Paralelno guram dva Udemy kursa (Angelina Yu i Jonas Schmedtman) i nisam nezadovoljan, jedino nemam previse vremena pa tako pravim pauze i po 10-15 dana zauzet poslom i drugim stvarima. Sa prvim kursom sam poceo da radim JS i trenutno prelazim osnove funkcija, ali je to sveobuhvatan Web Development kurs pa ne ide previse u detalje vec ima 30+ modula i proci cu sve zivo sto spada u Web Dev. Sa Jonasom radim samo HTML i CSS kurs i planiram da predjem jos 2 slicna od drugih ljudi i mislim da negde sredinom godine mogu sebi dati za pravo da kazem da sam savladao HTML i CSS (plus Flexbox i ostala cudesa) - uz neki pocetni nivo JS razumevanja.

 

Neki okviran plan je da zaista ucvrstim znanje iz HTML/CSS/Bootstrap/Responsive designa do kraja godine + JS koliko god uspem da predjem do tada. Ako uspem nekim cudom da zagazim u React, sto svakako necu bez solidnog predznanja, bice dobro.

Inace radim remote od prosle godine za jednu online agenciju kao Business Manager / Development i oni dosta cesto menjaju developere, uglavnom WordPress i JS stack tipa. Ponekad se stvarno iznenadim ko sve sebe naziva Web Developerom / designerom i zaradjuje pare na konto toga.

Takodjer cu poceti da radim na svom prvom projektu, online CV sajtu uskoro, nadam se 👨‍💻

Edited by lord_slawe_
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
On 9/24/2019 at 3:10 PM, Yoyogi said:

COBOL je ovih dana, kao programski jezik, navršio 60 godina starosti. Na njemu radi 95% svega bitnog u svetu, ATMs na primer. Svi mainframe banaka.

Dva miliona programera COBOL dodaju svaki dan 1.5 miliona linija koda na ono što je kičma IT finansijskog sveta.

Nije u modi, samo da se penzionišem, biće tu para na COBOL tezgama.

 

COBOL-u otprilike i treba pola miliona linija koda za jednu bankovnu transakciju :default_coffee:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...
  • 4 months later...
On 4/10/2020 at 7:30 PM, lord_slawe_ said:

Pozdrav ekipa 🙂

 

Evo malo da osvezim temu i obavestim o svom "napretku".

Paralelno guram dva Udemy kursa (Angelina Yu i Jonas Schmedtman) i nisam nezadovoljan, jedino nemam previse vremena pa tako pravim pauze i po 10-15 dana zauzet poslom i drugim stvarima. Sa prvim kursom sam poceo da radim JS i trenutno prelazim osnove funkcija, ali je to sveobuhvatan Web Development kurs pa ne ide previse u detalje vec ima 30+ modula i proci cu sve zivo sto spada u Web Dev. Sa Jonasom radim samo HTML i CSS kurs i planiram da predjem jos 2 slicna od drugih ljudi i mislim da negde sredinom godine mogu sebi dati za pravo da kazem da sam savladao HTML i CSS (plus Flexbox i ostala cudesa) - uz neki pocetni nivo JS razumevanja.

 

Neki okviran plan je da zaista ucvrstim znanje iz HTML/CSS/Bootstrap/Responsive designa do kraja godine + JS koliko god uspem da predjem do tada. Ako uspem nekim cudom da zagazim u React, sto svakako necu bez solidnog predznanja, bice dobro.

Inace radim remote od prosle godine za jednu online agenciju kao Business Manager / Development i oni dosta cesto menjaju developere, uglavnom WordPress i JS stack tipa. Ponekad se stvarno iznenadim ko sve sebe naziva Web Developerom / designerom i zaradjuje pare na konto toga.

Takodjer cu poceti da radim na svom prvom projektu, online CV sajtu uskoro, nadam se 👨‍💻


Bravo! Vreme je za napredovanje. 🙂

Prvo, ono sto me trigeruje najvise, Flexbox 😄 CSS zna da bude cudesa ako se radi bez flexboxa. Flex je majka i svako moze da brzo, lako i ispravno nauci da radi css sa flexbox-om. Jos kad ubacis grid, sve se crta samo 😄
Sta vise, moja preporuka je da insta krenes da radis css sa flex-om. Stvorice ti se navika, css nece da te zaplasi i mnogo ces lakse da osetis mogucnosti za kreiranje layout-a i cele strukture elemenata kroz obe dimenzije.
Presao sam dosta tutoriala za css, prvo radio bez flex-a, nervirao se oko pozicioniranja, absolute-a, relative-a itd itd. Da bi sad bio poprilicno ubedjen da se absolute koristi samo kad pravis signalnu lampicu u nekom box-u, da l je neko online ili nije 😄 Kad znas flex (koji je lak), absolute, relative i float ti budu latinski jezik. Inace, stava sam da je i dalje skandalozno da se na fakultetima radi i pokazuje studentima "float". Kao i da se olako koristi "height" atribute. 
Vremenom ces videti da ako koristis "float" ili "height" u css kodu, da nesto radis lose 😄
Ali bice, samo ne odustaj 😉

Inace, kad si vec pomenuo React. Imam 2 saveta tu:
- kad budes krenuo da ucis to, baci pogled i na Angular, pa vidi sta ti odgovara. Mozda ti vise pase da dodatno se upoznas sa typescriptom pa da radis Angular, nego da radis React. Na osnovu licnog iskustva, ja za sebe smatram da bi mi bilo ispravnije da sam paznju posvetio Angularu, nego React-u (kojem jesam). IMHO, bolji je.

 

- Da l radio Angular, da l radio React, ako ne znas koncepte OOP-a i MVC-a, preporuka je da to prvo barem procitas i konceptualno se upoznas sa time. Najbolje bi bilo i da sednes i sa nekim da popricas o tome. Da ti neko bukvalno kroz neke analogije tebi shvatljive objasni to, cisto da dobijes sliku. Nemam zelju da ti nagomilavam stvari koje treba da ucis. Prolazio sam ja tu muku kao i i ti 😄
Samo mislim da ce mnogo lakse i brze da ti ide i React, ili bilo koji framework/biblioteka, t ako imas u glavi koncept sta je MVC, sta je model, sta je view, sta je controller, i kako to komunicira.


Bootstrap dolazi kao prirodni sled, i to je u sustini flex/grid koji je neko napisao umesto tebe, sa nekim klasama.
Mnogo je bitno za kog radis i kako se radi frontend. Neke firme/klijenti/projekti ne mare za UI i ne zele nista custom, nego genericki uvedi bootstrap element, pa nek izgleda kako izgleda.
Dok sa druge strane neko zeli pixel perfect sminkanje sa nekim unikatnim UI/UX flavour-om.

Tu, after my experience, nije nuzno savrsen bootstrap.
Kad sam radio za prethodnu firmu, radio sam prenosenje pds fajla u pixel perfect css. Izbegavao sam Bootstrap. Te biblioteke, bootstrap-ovi, material itd, samo koristio samo za datepicker-e i takve stvari. Cak sam i checkbox-ove, radio button itd radio rucno (e, i tu sljaka "absolute" ) 😄

Pozdrav

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
8 hours ago, mentalnodetoniran said:

Da koliko godina planirate da programirate? Da li vidite sebe u nekim vise menadzerskim poslovima? Ja generalno ne vidim sebe u menadzmentu, ali me trenutna firma i okolina guraju u tu sferu.

 

Programiras do 30-35 max, uz to si team lead (prvi medju jednakima), menadzer (prestajes da programiras) si nakon toga nekih narednih 5 godina, vec tamo oko 40-45 ides ka tome da budes Head of Development i nakon toga kao CTO odlazis u penziju... 

 

Zezam se, mada verovatno i nisam mnogo promasio. Ali u realnosti sve to zavisi od firme do firme. Imas male firme sa velikim rastom koji su pokrenuli klinci i odmah su neki CxO-ovi a zapravo jos programiraju ili bilo sta hands-on rade. I vremenom kako firma raste tek onda postaju pravi menadzeri i CxO-ovi. A naravno zavisi i od ljudi. Kao sto ti neces da budes menadzer, mozda neki tvoj mladji kolega bas to hoce. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 2/9/2021 at 12:37 PM, mentalnodetoniran said:

Da koliko godina planirate da programirate? Da li vidite sebe u nekim vise menadzerskim poslovima? Ja generalno ne vidim sebe u menadzmentu, ali me trenutna firma i okolina guraju u tu sferu.

 

Što kaže @Kooineeperk, mislim da je sve do čoveka.

Skoro sam baš razmišljao o tome i skontao sam da nema potrebe i da treba da budemo srećni što se bavimo time čime se bavimo jer nam pruža mnogo mogućnosti. 

Ne nudi samo finansijsku sigurnost, već i mogućnost promene tehnologija na kojima radimo, radnih mesta, firmi, itd. 

Nudi ti mogućnost da napreduješ mnogo, ali i da sa tom "osnovnom" delatnošću budeš zadovoljan. 

 

I već do sad sam se susreo sa puno raznih tipova. 

Drugaru prvo radno iskustvo je u Kontinentalu, odlična plata, nudili mu već da bude team lead, ali on ne želi. 

Ima devojku, razmišlja da se skući, verovatno da se uzimaju uskoro i njemu ne treba ništa više. 

I imam osećaj da bi on mogao tako ceo život. A ja npr. ne. 

 

A onda imaš lika koji zna mnogo manje od njega, ali je ambiciozan, ima tu neku biznis crtu, otvara firmicu i kreće polako. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ranije sam razmišljao do kada ću da programiram ali sa godinama više nisam siguran da ima smisla razmišljati o tome, barem u mom slučaju. Šta više sve sam sigurniji da nikad ne bih voleo da potpuno napustim development, sasvim neočekivano i možda nelogično ali sve više i više uživam u programiranju i volim to da radim.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

zavisi sta podrazumevas pod programiranjem

da sedis i po ceo dan cukas kod, mislim da nema mnogo smisla posle 40-45...ali znam da ima ljudi koji vole

iz mog ugla to je isto ok, ali ce problem doci kasnije, kada ti sa 50-55 vise ne bude bas do toga...a ne znas nista drugo

Edited by Takeshi_Kovacs
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 4/12/2021 at 2:42 AM, Ridji said:

Ranije sam razmišljao do kada ću da programiram ali sa godinama više nisam siguran da ima smisla razmišljati o tome, barem u mom slučaju. Šta više sve sam sigurniji da nikad ne bih voleo da potpuno napustim development, sasvim neočekivano i možda nelogično ali sve više i više uživam u programiranju i volim to da radim.

 

Takav stav, između ostalog, u velikoj meri zavisi i od toga s kim imaš posla. Mnogi se opeku sa fiks idejama koje uglavnom dolaze od "velikih vizionara" (Steve Jobs wannabe).

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Senn said:

 

Takav stav, između ostalog, u velikoj meri zavisi i od toga s kim imaš posla. Mnogi se opeku sa fiks idejama koje uglavnom dolaze od "velikih vizionara" (Steve Jobs wannabe).

 

 


Dobro me podseti na ovaj video, mnogo je dobar

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...