Jump to content

Recommended Posts

1 hour ago, lekoviti said:

TIOBE index je uređen po principu pretrage na arbitrarno izabranim pretraživačima. 

 

Mislim da je ipak bolje da se jezici rangiraju po potražnji poslova, Stack Overflow i GitHub metrici.

 

https://insights.stackoverflow.com/survey/2019#most-popular-technologies

 

https://www.benfrederickson.com/ranking-programming-languages-by-github-users/

da bas realnije

Link to comment
Share on other sites

@stefan81888

Ovako. Podelio bih moje iskustvo sa radom na Upworku. Pre Upwork karijere imao sam nekoliko svojih skripti na Envatovom Codecanyon-u. Jedna od tih skripti mi je bila za pravljenje dating sajtova. Tako da mi je prvi posao na Upworku bio dating sajt za klijenta sa najpsnovnijim funkcijama. U pitanju je bio mali poslic od oko 200 dolara. Posle toga sam odradio jos jedan za klijenta iz SAD-a za nesto veci iznos. Iz oba posla sam imao najvise ocene kao i iz skripte na Codecanyonu i posle sam dobijao malo jace poslove. Kad kazem jace, mislim na poslove od 2000-4000 dolara. Par takvih poslica. Ja sam tad napravio jednu veliku gresku. Umesto da iskoristim zamajac i da prihvatam poslove na sat na Upworku i tako nabijam skor, ja sam se uspavao. Imao sam solidan posao sa stranim klijentom. U dogovoru sa njim na pola posla sam otisao na more dve nedelje i onda  kad sam se vratio malo sam olako shvatio posao, probio rokove, na kraju i raskinuo ugovor sa klijentom sa prosecnom ocenom koju mi je dao. 

Jedno vreme sam stagnirao na tom planu i radio neke druge stvari pa se sad ponovo vracam na Upwork. Nadam se uspesno. Osnovna stvar koja ti treba za rad i dobru zaradu na Upworku je kvalitet. Jedan ili dva kvalitetna projekta ti vredi vise nego 10 nekakvih basic sajtova. Radi Html, Css, Js, Php i Mysql. Pa onda frameworke i biblioteke. Angular, React, Laravel i Symphony ako hoces.  Ja ih licno ne koristim osim js frameworkova. Ne plasi se Indijaca i Pakistanaca koji rade za sicu. Kvantitet nije isto sto i kvalitet. Ako postanes dovoljno kvalitetan developer i dizajner imaces dosta posla. Ako hoces da naucis samo da bi znao i ne pucas na visok standard i kvalite radi nesto drugo. U ovom poslu zaradjuje mali broj kvalitetnih. Ostali rade za pljeskavice i kikiriki. 

Edited by Jonnhy Clash
Link to comment
Share on other sites

@Jonnhy Clash Pogrešnog čoveka si tagovao, ja ne pokušavam da radim preko upworka niti bilo kakvih freelance sajtova. 😄

 

20 hours ago, Jonnhy Clash said:

U ovom poslu zaradjuje mali broj kvalitetnih. Ostali rade za pljeskavice i kikiriki. 

 

Ovo je tačno.

 

Edit: Hvala za savete u svakom slucaju. @Jonnhy Clash 🙂

Edited by stefan81888
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Imam jedno, možda glupo pitanje, ali moram da ga postavim:

 

Posle dva meseca migracije, sređivanja skripte, etc,..otvori se forum na Invision platformi. 

 

Istovremeno, gore gde idu ovi podaci koji su na ovom našem forumu, postavi se naziv SAJT ili tako nekako. Sajt je na WordPress platformi.

 

Da li tehnički idu zajedno ove dve platforme ili će nekad praviti problem forumu ili blogu?

 

Pitam jer je meni lično nelogično da se Invision i WP spajaju. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 8/3/2019 at 10:12 PM, Devojka Luke Razića said:

Imam jedno, možda glupo pitanje, ali moram da ga postavim:

 

Posle dva meseca migracije, sređivanja skripte, etc,..otvori se forum na Invision platformi. 

 

Istovremeno, gore gde idu ovi podaci koji su na ovom našem forumu, postavi se naziv SAJT ili tako nekako. Sajt je na WordPress platformi.

 

Da li tehnički idu zajedno ove dve platforme ili će nekad praviti problem forumu ili blogu?

 

Pitam jer je meni lično nelogično da se Invision i WP spajaju. 

 

 

 

Mozes da stavis koliko hoces platformi i da rade nezavisno ili da budu povezane... sve zavisi sta hoces da postignes. 

U principu ne bi nista, sto je iole napravljeno kako treba, trebalo da smeta jedno drugom. Pogotov ne WordPress i Invision. Verovatno cak i postoje plugin-ovi za integraciju - tipa da profili korisnika sa foruma mogu da istovremeno budu profili na WP sajtu (npr. zbog komentarisanja tekstova, kupovine u shop-u ili tako nesto...). 

 

Moras malo konkretnije da objasnis sta ti je cilj pa da ti kazem sta i kako moze. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

@MetalHead Hvala na odgovoru. Nije to moj forum, ranije sam bila forumaš, pa je licenca istekla, i skoro 3 meseca vlasnica nije mogla da "digne" forum i da ga oživi.

 

Pomislila sam da je opet napravila neku grešku, ali ok je..razumem tvoje objašnjenje. 

 

Inače, sada sam aktivna samo ovde. :classic_smile: 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
On 9/7/2019 at 1:18 PM, Zvezdinho said:

Pitanje za frilensere zbog cega se odbijaju potvrdjivanja na  upworku, nanu im naninu, mislio sam neki dinar , evro, dolar da zaradim nevezano za programiranje, vec za svakakve gluposti koje se tamo stavljaju tipa prevodjenje tekstova, blog writer i tome slicno.

 

Moja devojka je morala vise od 5 puta da requestuje, u intervalu od skoro 2 meseca. Tek kad je napravila one specialized profile i kada je pisala direktno Upworku da pita zasto joj ne odobravaju profil (u smislu - da li da trazim drugu platformu kad me vi vec ne primate), tek tada su joj odobrili prijavu. Cenim da su onda i zaista prvi put pogledali njen profil i da neki auto-bot odbija ljude ukoliko neki odredjeni set kriterijumi nisu zadovoljeni isprva.

Naravoucenije - napravi specialized profile (makar dva) i kontaktiraj ih direktno - trebalo bi da upali.

Edited by lord_slawe_
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 9/7/2019 at 1:18 PM, Zvezdinho said:

Pitanje za frilensere zbog cega se odbijaju potvrdjivanja na  upworku, nanu im naninu, mislio sam neki dinar , evro, dolar da zaradim nevezano za programiranje, vec za svakakve gluposti koje se tamo stavljaju tipa prevodjenje tekstova, blog writer i tome slicno.

Ima jako mnogo profila sa takvim skilovima. Probaj da napraviš profil sa nekim drugim skilovima i nakon odobravanja promeni skilove. Imaš na fb grupu Upwork Srbija, tu je lepo sve objašnjeno, možeš naći razne savete.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ja nisam nikakvih problema imao sa verifikacijom. Imao sam video call mozda 2-3 puta do sada za nekih godinu i po dana (jednom sam stavio neku bezveze sliku pa su hteli da me provere). Uploadovao sam i ID i sve ok. Doduse, imam aktivne poslove, komunikaciju sa klijentima, pa im odavno vise nisam na nekoj sumnjivoj listi... 

 

Za UpWork (a i bilo koju drugu freelance platformu) ti treba puno rada i stpljenja, pogotovo u pocetku. Gledaj da sto pre uhvatis neki poslic, makar male poslove, bilo kakvu office glupost. Cisto da dobijes prvu ocenu i naravno gledaj da to uradis besprekorno. Ako treba biduj sa bas niskom cenom, i kazi slobodno prilikom apliciranja da je to cena samo da bi dobio prvi posao, da inaca takve poslove radis za mnogo vece pare. Npr. moj prvi poslic je bio kreiranje powerpoint slajdova iz nekih excel tabela... copy/paste prica. Nekog profesora je smaralo da to uradi sam pa je potrazio pomoc i ja sam to uradio za smesne pare. Ali sam dobio odlican prvi komentar i naravno ocenu. 

 

Ako je to nesto sto mozes i da dokumentujes, da si nekada radio, to je izuzetno vazno i korisno. Uploaduj screenshot prilikom apliciranja, kao dokaz. 

 

Jedan trik koji sam ja u pocetku koristio jeste da ponudim besplatni konsultantski call - 30min mog vremena koje inace kosta xx$ - sa naglaskom da to "poklanjas" kako bi onaj koji nudi posao mogao najlakse da se uveri u tvoju ekspertizu, znanje iz te oblasti, ali takodje da bi i ti bolje shvatio sta je posao (posto vrlo cesto suvise sturo napisu sta je potrebno, pa na kraju traze sve i svasta - jednostavno da usaglasite Scope of Work) a u krajnjoj liniji nudis savet pa ako te i ne angazuje lik od tebe ce dobiti barem nesto. Meni je to u pocetku veoma palilo jer nisam imao ocene za kompletirane poslove koji to dokazuju. Sada to vise ne radim jer moje ocene i komentari ljudi koji su me angazovali govore sami za sebe. Sada to uradim samo ako je neki veci projekat. 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

COBOL je ovih dana, kao programski jezik, navršio 60 godina starosti. Na njemu radi 95% svega bitnog u svetu, ATMs na primer. Svi mainframe banaka.

Dva miliona programera COBOL dodaju svaki dan 1.5 miliona linija koda na ono što je kičma IT finansijskog sveta.

Nije u modi, samo da se penzionišem, biće tu para na COBOL tezgama.

 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Yoyogi said:

COBOL je ovih dana, kao programski jezik, navršio 60 godina starosti. Na njemu radi 95% svega bitnog u svetu, ATMs na primer. Svi mainframe banaka.

Dva miliona programera COBOL dodaju svaki dan 1.5 miliona linija koda na ono što je kičma IT finansijskog sveta.

Nije u modi, samo da se penzionišem, biće tu para na COBOL tezgama.

 

 

Ko hoće da čita.

 

https://www.theregister.co.uk/2019/09/16/cobol_at_60/

Link to comment
Share on other sites

Ako moze jedno pitanje, ne znam da li za ovaj topic:

Imam desetak word template-a, gde je tekst nepromenljiv a menjaju se samo podaci o firmi, datum i broj dokumenta. Problem je sto ima veliki broj firmi i tu bi dobro dosao neki padajuci meni ili automatsko popunjavanje kad krenes da kucas prva slova. Ako moze neka ideja kako to uraditi?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...