Jump to content

Zdravlje i medicina - pitanja o svemu i svačemu


Eddard

Recommended Posts

1 hour ago, Pletilja said:

Ako uspe kod vas, i ja cu pokusati jer mi bas pisti u usima vec par godina. Dok sam uzimala lek za srednje uho koje mi je napao virus gripe pre nekoliko nedelja, pistanje se malo smanjilo ali taj lek ne mogu da pijem stalno jer nije za tinitis. Zbog drugih razloga sam pocela da uzimam kapsule ginko bilobe i evo, nakon 2 nedelje zaista imam utisak da ne pistim toliko kao pre. 

 

Na srecu kod mene je samo jedno uho u pitanju i naucio sam da zivim sa tim, medjutim ne bi bilo lose da postoji nesto sto pomaze, inace postepeno je sve gore i gore.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

 

trazila sam sledece zbog datuma i simptoma da nesto proverim

 

On 1/30/2020 at 12:03 PM, Mama_mia said:

 

kakogod, dobih virus, temperaturu i kasalj...

 

ne kazem ni da je corona...

 

 

 

On 2/1/2020 at 4:27 PM, Mama_mia said:

 

nikada ne mirujem kad imam prehladu ili grip...ali ovo ne znam sta je,

 

...a kasalj pa u svom zivotu tako nesto nisam imala...

 

 

da li neko zna da li testom moze da se proveri da li si prelezao odredjenu virusnu infekciju i kada ozdravis?

Link to comment
Share on other sites

 
trazila sam sledece zbog datuma i simptoma da nesto proverim
 
 
da li neko zna da li testom moze da se proveri da li si prelezao odredjenu virusnu infekciju i kada ozdravis?
Može, biće uskoro dostupni i za široku upotrebu... Čak i već ima preko eBay-a, ali oni nisu još validirani, iako su možda i tačni.
Link to comment
Share on other sites

I moja cerka,  asistent na koledzu  IL- mnooogo studenata iz KIne, Indije. sumnja da je od katolickog pa do pravoslavnog Bozica imala nesto sto nije obican grip, visoka temperatura, bol u grlu i suvi kashalj...srecom, bili su praznici pa je mogla da se odmara kod kuce...

Edited by Pletilja
Link to comment
Share on other sites

Maltene, koga god znam ove zime je imao neku netipičnu prehladu, još od decembra, sa potpuno različitim simptomima, sa li bez temperature, bol u grlu ili samo suvo grlo, traje od dan-dva do desetak, prestaje vraća se, vraća se sa drugačijim simptomima. Potpuno šarenilo. Da li nam je to ostavilo nekakav imunitet ili nas je oslabilo nemam pojma.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Div said:

Maltene, koga god znam ove zime je imao neku netipičnu prehladu, još od decembra, sa potpuno različitim simptomima, sa li bez temperature, bol u grlu ili samo suvo grlo, traje od dan-dva do desetak, prestaje vraća se, vraća se sa drugačijim simptomima. Potpuno šarenilo. Da li nam je to ostavilo nekakav imunitet ili nas je oslabilo nemam pojma.

 

ja sam je imala ako se dobro secam, negde u oktobru, svratila do SR, moja majka se bas vratila sa puta sa ME. provela neka 2-3 dana s njom, ona vec pocela da dobija simptome, a ja taman kad sam sletela u US.

 

Par nedelja bukvalno nisam mogla da hodam, ni da disem. Takav grip u zivotu nisam imala, mojoj majci s obzirom na godine je trebalo oko 2 meseca da se oporavi.

 

ne bih se ni setila nego me burazer podsetio, kaze znas ono kad si dosla pa nas sve zarazila nekim uvrnutim virusom?

 

Dve nedelje sam skoro bila gluva. Mi smo tada to svrstali u "uvrnuta vrsta gripa"

Link to comment
Share on other sites

ja imam, sticajem okolnosti, i tocan datum! 08. studenog! a okolnosti su bile takve da sam pokusao svoju sestricnu (nekad vrhunsku sportasicu, a sad ohoho pretilu) nagovoriti da se vrati treninzima.

 

Spoiler

viroza.jpg

 

ne mogu se pohvaliti da mi je pokusaj bio, jelte, uspjesan. :classic_biggrin:

Link to comment
Share on other sites

grip skoro pa sigurno nije, barem ne u mom slucaju. ja sam se cijepio protiv gripe (trovalentnim cjepivom). mada ni to nije 100% garancija, mogao sam dobiti neki blazi oblik gripe usprkos cijepivu. al odradio sam ja tu virozu za nekoliko dana, nista posebno. samo balavi nos i  kasalj, koji mene i inace zeza kod svake manje prehladice zbog kronicnog bronhitisa koji vucem iz djetinjstva.

 

btw. sto se balavog nosa tice, kaze mi stari prije neki dan da je citao u Le Figarou nekog francuskog epidemiologa koji veli da sto smo balaviji to bolje. virus naime ima problem probiti se kroz bale do nasih disnih puteva. dakle ne piriti nos, balama protiv korone! :classic_sleep:

Edited by Vjekoslav
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 3/26/2020 at 6:46 PM, Mama_mia said:

 

 jos pre dva meseca su mnogi imali simptome za koje su konstatovali da nisu uobicajeni ...

 

bas bih volela da znam da li sam ovo ili neki drugi virus imala

 

 

 

Pa to bi bilo super, ako je tako, jer bi znacilo da je odredjeni procenat stanovnistva vec (nadamo se) stekao imunitet, jer je to ono cemu se ide dok se ne pronadje vakcina - kolektivni imunitet

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, Sunshine State said:

Pa to bi bilo super, ako je tako, jer bi znacilo da je odredjeni procenat stanovnistva vec (nadamo se) stekao imunitet, jer je to ono cemu se ide dok se ne pronadje vakcina - kolektivni imunitet

 

jasno

 

bas juce sam to pomenula da sam primetila da se desava u iranu,

ali ne kao deo zdravstvene strategije njihovih vodja vec spontano...

 

i jos nesto mogu ovde da napisem, par bliskih ljudi dobili covid i to tako sto su, kako kazu imali neku beznacajnu temperaturu pre mesec ili dva i na tome se zavrsilo, ovih dana, znacajno kasnije - zapaljenje pluca-test-corona-bolnica sto znaci da su mozda jos tada bili inficirani i sejali okolo...

 

jedino me tesi to sto sam uspela da ih izbegnem uzivo u tom periodu...ali taj period... pa to je kada su mnogi imali razne i slicne simptome....

 

Link to comment
Share on other sites

 

 

ovaj simptom sam takodje imala dok sam imala poslednji grip ili nesto, trajalo je samo jedan dan ,

ali i kada ti je zapusen nos od kijavice to se cesto desava:

 

Quote

London: Losing your sense of smell and taste may be the best way to tell if you have COVID-19, according to a study of data collected via a symptom tracker app developed by scientists in Britain and the US to help monitor the coronavirus pandemic.

Almost 60 per cent of patients who were subsequently confirmed as positive for COVID-19 had reported losing their sense of smell and taste, data analysed by the researchers showed

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ajde da ovde postavim pitanje,da ne opterecujam topike o epidemiji,a mislim da je mesto ipak prikladno.

U svetlu sve te anti-vakser propagande,mogu li od vas saznati odakle je sve to poteklo zapravo? Ovo je prica koju ja znam:jedan britanski abdominalni hirurg je pre xy godina negde (valjda u nekom naucnom/medicinskom?) casopisu objavio navodnu studiju (ili sta vec?) o povezanosti MMR vakcine sa autizmom kod dece. Tacnije - tvrdio je da ova vakcina moze da izazove autizam. Onda ga je neko (pojedinac,grupa ili neko telo?) tuzio i on je u procesu (pred sudom casti lekarskke komore ili pred civilnim sudom?) proglasen krivim (nije uspeo da dokaze tvrdnje) te je iskljucen iz struke,izgubio je licencu.. Da li sam ja na dobrom tragu ovde,da li je bilo slicno ovome ili uopste nije? Da,taj hirurg se posle navodno izvinuo sto je obmanuo javnost..tako nesto..

Moze li neko da napise ukratko nesto kredibilnije i pouzdanije o tome?

Edited by Crni Bombarder
Link to comment
Share on other sites

Au!

U sustini ja sam bio vrlo dobro informisan. Jedino gde sam promasio je sto sam mislio da se on izvinio,da je povukao svoje istrazivanje i da je bio hirurg..mada ovde mi je terminologija malo nejasna..on je bio gastroenterolog. To je po mom tumacenju lekar internista. A u clanku pise da je radio na programu transplantacije jetre..to me malo buni..doduse to je stvar trivijalnog znacaja za celu pricu. On ne da se nije izvinio,nego i danas ostaje pri svojim tvrdnjama. 
Clanak je vrlo iscrpan,ali generalno razumljiv. Ima bas mnogo podataka..ja nisam mogao ni da pretpostavim da sve seze cak do 1998. Bio sam ubedjen da je njegova "teorija" ipak novijeg datuma. 

Da li se ta vakcina (protiv zausaka,malih boginja i rubeole) jos uvek daje deci u Ujedinjenom kraljevstvu,SAD,Nemackoj? U clanku sam procitao da je Japan npr.umesto MMR vakcine poceo od 1993.da daje tri posebne,dakle po jednu vakcinu protiv protiv svake bolesti zasebno. Mrzi me da sad guglam i trazim kako je to danas regulisano u nizu zemalja..

Takodje nisam znao da je njegova studija o povezanosti MMR vakcine i autizma kod dece zasnovana na toliko falsifikata, te da je u principu jedna obicna prevara nastala pod uticajem raznih motiva. 
Ozbiljan bolid. U takvog se kunu nasi&belosvetski anti-vakseri. Fuj!

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Crni Bombarder said:


Da li se ta vakcina (protiv zausaka,malih boginja i rubeole) jos uvek daje deci u Ujedinjenom kraljevstvu,SAD,Nemackoj? U clanku sam procitao da je Japan npr.umesto MMR vakcine poceo od 1993.da daje tri posebne,dakle po jednu vakcinu protiv protiv svake bolesti zasebno. Mrzi me da sad guglam i trazim kako je to danas regulisano u nizu zemalja..
 

Ovo cu sad da izvucem iz secanja, pa mozda gresim, morala bi da trazim stare papire da potvrdim.

Cini mi se da su meni na dobijanje zelene karte trazili dodatnu dozu MMR, i tetanusa, kao nisam imala dovoljno (i jos neke, kostalo ko spetog Petra...). Tetanus, aj to kao ima period, ali mislim da mi je za MMR bilo cudno kakva dodatna doza.

Ako je nisam pomesala sa nekom drugom vakcinom, probala da nadjem papire na brzinu, ali nisu tamo gde sam mislila.

 

Bar sam provela 10tak minuta gledajuci istoriju:classic_biggrin:

 

Ali onda sam se setila i pogledala ovde, izgleda da sam u pravu da je bila dodatna doza MMR:

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Vaccination_policy_in_the_United_States

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Takodje nisam znao da je njegova studija o povezanosti MMR vakcine i autizma kod dece zasnovana na toliko falsifikata, te da je u principu jedna obicna prevara nastala pod uticajem raznih motiva. 

Ozbiljan bolid. U takvog se kunu nasi&belosvetski anti-vakseri. Fuj!

 

Dobro si shvatio, prevara veka sa samo 12 pacijenta ;). Ruku na srce, deo odgovormosti ide i na Lancet koji nije sebi smeo da dozvoli objavljivanje tog smeća. Lancet ti je u medicini, kao i NEJM i još par časopisa - sveto pismo (naravno, takvo nešto ne postoji u nauci, ali ako objaviš nešto u njima, znaj da si uspeo u životu).

 

Što se MMR vakcine tiče, ovde se daje kombi vakcina, ja sam je primio u januaru pred put, zato što mi je titar antitela bio nizak. Sve osobe rođene posle 1970. su u početku primale samo jednu dozu, što se kasnije ispostavilo kao nedovoljno, već da moraju dve, pa je to kasnije (ne znam kad) uvedeno u kalendar. Ja sam jedan od tih sa smao jednom, pa mi je zato bio potreban booster. Inače tog dana sam primio 8 vakcina istovremeno (mmr, dtp, hep A i žuta groznica), sve mogu zajedno ili nakon razmaka od 4 nedelje.

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Eddard said:

Inače tog dana sam primio 8 vakcina istovremeno (mmr, dtp, hep A i žuta groznica), sve mogu zajedno ili nakon razmaka od 4 nedelje

 

Koliko dugo si zasticen tim boosetrom? Isto za sve vakcine u koktelu ili razlicito.

 

Ja sam primila pre par godina taj booster ali neke od vakcina u koktelu su trajale razlicito i trazile revakcinu. Booster koji je sadrzao diteper, anti tetanus, polio i oni protiv velikog kaslja je na 10 godina.

Link to comment
Share on other sites

To je za svaku vakcinu različito. Za mmr bi trebalo do kraja života valjda, za dtp 10 godina, žuta groznica nemam pojma, hep A mora da se revakciniše za 6 meseci valjda, a onda je doživotno. Zavisi, ne znam ni ja tačno.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...