Jump to content

Zdravlje i medicina - pitanja o svemu i svačemu


Eddard

Recommended Posts

1 hour ago, Yoyogi said:

Nikad čuo za tu marku, ako kažeš da postoje, onda je tako. Tablete za učenje?

 

Yoyogi, nisu to za tablete za ucenje,  nego za "ucenje". 

U stvari to je lijek za ADHD koji se daje hiperaktivnoj djeci i onda se to ilegalno prodaje, kao pomaze da se fokusira i da moze da se uci.

Glavni sastojak je neka verzija anfitamina.

Mislim da je @Sunshine State tog faha, mozda moze da pojasni bolje djelovanje.

 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Amigo said:

 

Yoyogi, nisu to za tablete za ucenje,  nego za "ucenje". 

U stvari to je lijek za ADHD koji se daje hiperaktivnoj djeci i onda se to ilegalno prodaje, kao pomaze da se fokusira i da moze da se uci.

Glavni sastojak je neka verzija anfitamina.

Mislim da je @Sunshine State tog faha, mozda moze da pojasni bolje djelovanje.

 

Ma dobro, sve što ja rekoh je da to nije potrebno običnim ljudima, kako god da vi znate kako se to zove.

Link to comment
Share on other sites

Ritallin, Adderall i ostali lekovi iz grupe CNS stimulansa su vrlo ozbiljni lekovi, u US spadaju u CII grupu - high potential for abuse, tako da je njegovo prepisivanje pacijentima ograniceno na konkretne indikacije - svakako nije lek koji bi "normalan" student koristio da pripremi ispit.

Ja navela "bezazleni" Acutil fosforo koji je (bio) over the counter - suplement koji sadrzi N-Acetyl-L-glutamine, L-asparagine, phosphoserine and Vitamin B6 - ako ne pomogne, bar nece naskoditi (a uvek mozemo racunati i na placebo efekat 🙂 )

Link to comment
Share on other sites

Neces vjerovati koliko je to rasprostranjeno ovde medju studentima, u ostalom kao i sve ostale droge.

Posto se skolska godina zavrsava krajem aprila i nema vise nikakvih rokova kao kod nas sto se to razvlaci do jeseni, tempo je jako brz i valjda djeca pod tim pritiskom misle da im to pomaze.

Da li im zaista pomaze, ja to ne znam, ali licno sam apsolutno protiv toga, cak i ako pomaze u nekoj mjeri.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 1/29/2020 at 9:01 AM, Honey Badger said:

 

Akupunktura je prihvacena kao legit metoda u UK i nije tesko srediti tretman kod dosta GP (general practitioner) doktora, na NHS. Imao sam par seansi prije vise od 20 godina, malo su sjecanja izblijedila, ne sjecam se je li imalo efekta ili ne ali nije bilo traumaticno iskustvo.

 

Jedan prijatelj se time profesionalno bavi vise godina, vlasnik je privatne klinike za akupunkturu i svasta nesto uz to. Jedno vrijeme (ne znam radi li to i dalje) se mikrodozirao otrovima, pa je drzao otrovne zmije, zabe, skorpione, od kojih je uzimao otrov. Uzimao je ayahuascu i slicne stvari i generalno je jedan interesantan lik.

 

Imam otvoren poziv da dodjem kod njega u kliniku da me nadzidza iglicama i popravi energy (qi) flow i te stvari, stalno kazem doci cu, pa ne dodjem. Ja sam siguran da bi mi dobro cinilo, uopste nemam skepse prema akupunkturi. Go for it.

 

 

moram da te razocaram ali akupunktura je odbacena i ismejana i tretira se bukvalno kao vichkraft u britaniji. od 2000ih na ovamo uradjeno je pregrst studija na temu dejstva akupunkture jer se inicijalno verovalo kineskim "doktorima" da leci gotovo sve. rezultati su porazavajuci i izazivaju podsmeh. ukratko upotrebom plasiba (anelgetika) ljudi nisu znali da li su dobili tretman ili nisu pa su prijavljivali da im je bolje iako nisu dobili tretman :lol_2: kod nekih krosover studija cak ustajali iz mrtvih kad nisu dobijali tretman i nisu osecali nikakvo dejstvo kada jesu... cirkus

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, HAMMER said:

moram da te razocaram ali akupunktura je odbacena i ismejana i tretira se bukvalno kao vichkraft u britaniji. od 2000ih na ovamo uradjeno je pregrst studija na temu dejstva akupunkture jer se inicijalno verovalo kineskim "doktorima" da leci gotovo sve. rezultati su porazavajuci i izazivaju podsmeh. ukratko upotrebom plasiba (anelgetika) ljudi nisu znali da li su dobili tretman ili nisu pa su prijavljivali da im je bolje iako nisu dobili tretman :lol_2: kod nekih krosover studija cak ustajali iz mrtvih kad nisu dobijali tretman i nisu osecali nikakvo dejstvo kada jesu... cirkus

 

Vjerovatno je tako. Nisam se sreo sa AP od tada, a to je bilo i prije 2000.

Link to comment
Share on other sites

On 3/3/2020 at 7:13 PM, HAMMER said:

akupunktura je odbacena i ismejana i tretira se bukvalno kao vichkraft u britaniji

 

Sajt NHS se ne bi složio sa tobom. 

 

Btw, placebo nije isto što i analgetik. 

Link to comment
Share on other sites

TERAPIJE ZA LIJEČENJE BOLI
Farmakoterapija

  • Titracija analgetske terapije nesteroidnim antiinflamatornim lijekovima, slabim i jakim opijatima uz različite putove primjene lijekova (na usta, putem flastera, čepića, intravenski, subkutano, putem sonde, epiduralno  itd.)

Nefarmakološko liječenje

  • magnetoterapija,
  • transkutana električna nervna stimulacija-TENS,
  • ultrazvučna terapija,
  • laseroterapija,
  • akupunktura,
  • terapija svjetlom-bioptron

Minimalno invazivno liječenje boli

  • blokada ganglija stelatuma,
  • blokada ganglija celiacusa,
  • blokada lumbalnih i drugih simpatičkih ganglija,
  • blokada pojedinačnih izlazišta živaca,
  • epiduralna primjena steroida interlaminarnim, transforaminalnim i kaudalnim pristupom,
  • blokada fasetnih zglobova,
  • blokada sakroilijakalnih zglobova
  • postavljanje trajnog epiduralnog katetera u liječenju karcinomske boli,
  • postavljanje trajnog subklavija katetera

https://hrcak.srce.hr/file/291214

https://www.hdlb.org/ambulante/klinicki-bolnicki-centar-osijek/

https://www.glas-slavonije.hr/415691/3/KBC-ov-je-Zavod-za-lijecenje-boli-i-sluzbeno-najbolji-u-RH

Link to comment
Share on other sites

On 3/3/2020 at 1:13 PM, HAMMER said:

moram da te razocaram ali akupunktura je odbacena i ismejana i tretira se bukvalno kao vichkraft u britaniji. od 2000ih na ovamo uradjeno je pregrst studija na temu dejstva akupunkture jer se inicijalno verovalo kineskim "doktorima" da leci gotovo sve. rezultati su porazavajuci i izazivaju podsmeh. ukratko upotrebom plasiba (anelgetika) ljudi nisu znali da li su dobili tretman ili nisu pa su prijavljivali da im je bolje iako nisu dobili tretman :lol_2: kod nekih krosover studija cak ustajali iz mrtvih kad nisu dobijali tretman i nisu osecali nikakvo dejstvo kada jesu... cirkus

Totalno netacno. Upravo je suprotno, da se u zadnjih desetak godina sve vise lekara odlucuje da upute pacijente na tretman u slucajevima odredjenih problema, uglavnom sa hronicnim bolom i neke pacijente koji se lece od raka. Akupunktura se racuna kao dobar dodatni tretman, uz neke konvencionalne metode, zato sto se pokazalo da pomaze i da definitivno nije placebo.

Osim ako John Hopkins ne praktikuje witchcraft - valjda znaju sta pricaju:

National Institutes of Health (NIH) studies have shown that acupuncture is an effective treatment alone or in combination with conventional therapies to treat the following:

  • Nausea caused by surgical anesthesia and cancer chemotherapy

  • Dental pain after surgery

  • Addiction

  • Headaches

  • Menstrual cramps

  • Tennis elbow

  • Fibromyalgia

  • Myofascial pain

  • Osteoarthritis

  • Low back pain

  • Carpal tunnel syndrome

  • Asthma

It may also help with stroke rehabilitation.

Link to comment
Share on other sites

gospodjo angelija i dva gospodina iznad. koristite zastarele informacije koje su odbacene u naucnim krugovima. ako vas interesuje analiza akupunkture sa stanovista nauke onda morate posetiti kokranovu veb stranicu (cochrane.org) pa procitajte analizu akupunkture sa naucne strane. nemojte se voditi pricama travara i iscelitelja. 

gospodine edarde, dat je anestetik kako bi se postigao efekat placeba a ne anestetik kao placebo. mislio sam da je jasno iz izlozenog.

 

inace i spori nhs je pun reci hvale sto se akupunkture tice:

Acupuncture is also often used to treat other musculoskeletal conditions (of the bones and muscles) and pain conditions, including:

  • chronic pain, such as neck pain
  • joint pain
  • dental pain
  • postoperative pain

However, the evidence on the effectiveness of acupuncture compared with other treatments is unclear.

Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, HAMMER said:

gospodjo angelija i dva gospodina iznad. koristite zastarele informacije koje su odbacene u naucnim krugovima.

Gospodjica :classic_smile: ako bas moramo da budemo formalni.

 

Ja sam ti dala - trenutnu informaciju koju nudi John Hopkins, i NIH.

Izvini ako njima vise verujem nego tebi.

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

gospodjo angelija i dva gospodina iznad. koristite zastarele informacije koje su odbacene u naucnim krugovima. ako vas interesuje analiza akupunkture sa stanovista nauke onda morate posetiti kokranovu veb stranicu (cochrane.org) pa procitajte analizu akupunkture sa naucne strane. nemojte se voditi pricama travara i iscelitelja. 

gospodine edarde, dat je anestetik kako bi se postigao efekat placeba a ne anestetik kao placebo. mislio sam da je jasno iz izlozenog.

 

 

Kao prvo, mene akupunktura ne interesuje uopšte, niti verujem da pomaže. Ali, ne vodimo se ovde pričama nikakvih travara i iscelitelja, već smo ti citirali NHS i NIH.

 

Kako misliš dat anestetik da postigne efekat placeba. Ako je dat anestetik , onda je postignut efekat anestetika. I prvi kažeš analgetik, sad anestetik, odluči se. Placebo je po definiciji farmakološki inertna supstanca, tj. supstanca koja ne sadrži farmakološki aktivne supstance, tako da niti anestetik niti analgetik ne mogu biti placebo.

 

A ako se već pozivaš na Cochrane reviews, onda se bar potrudi i pročitaj neke od njih. Evo ja pročitah authors conclusions od 15-ak review-a, onako nasumično (uglavnom bolna stanja) i ni u jednom jedinom nisam našao tako izričito negiranje efekta akupunkture, čak naprotiv. Najnegativnije što se navodi je, citiram: "there is insufficient evidence to support or refute the use of acupuncture...", a za dobar deo stvari je pronađen određeni, uglavnom mali efekat, pa se savetuje kao dopunski tretman...

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Eddard said:

 

Kao prvo, mene akupunktura ne interesuje uopšte, niti verujem da pomaže.

 

Ni mene ne interesuje - ali sam imala priliku, da na preporuku lekara odem na par tretmana, davno, zato sto konvencionalna medicina nije mogla da pomogne, meni ne bi palo na pamet, da mi "ozbiljan" lekar nije rekao da probam.

Cak sam bila jako sumnjicava, a ni igle nisu nesto moj izbor....Nakon 2-3 odlaska, moj problem je drasticno postao bolji. Ja nisam uspela da zavrsim ceo serijal nekih 10tak poseta, nego sam odustala, nisam cak ni verovala da to stvarno pomaze. Mislila sam da je placebo, medjutim otkrila sam da se nakon par meseci - problem opet pojavio, i bas ovo sto pominju radilo se o hronicnim bolovima.

Licno taj problem vise nemam, ali dok sam se time bavila, akupunktura mi je stalno preporucivana.

 

Ako Mayo klinika, John Hopkins, NIH kazu da je dobro, i ima pozitivne efekte...uopste me ne interesuje kako i zasto.

Link to comment
Share on other sites

Probao sam to jednom za neki bol u laktu i nista. Zabode mi iglu izmedju zglobova prstiju ruke, neki neugodni osjecaj, nije bol, ona negdje oko lakta, spuca  mi jednu u koljeno i kaze sad ce ti biti kao bolje, ali niiiista.

Vise nisam nikada otisao, niti cu.

Link to comment
Share on other sites

Zaista sam iznenadjena koliko predrasuda ima na temu akupunkture. Ako neka metoda postoji vekovima, ako je korisna za milione stanovnika zamlje sa toliko dugom tradicijom i kulturom kao sto je Kina, ko smo mi da sumnjamo? Sumnji ima mesta kada su u pitanju praktikanti te metode kojih, sasvim izvesno, ima raznih a to vec nije pitanje pouzdanozti metode nego strucnosti onih koji je primenjuju.

U vreme ekspanzije kvantne medicine, nano tehnologija, koje se sve, manje vise, baziraju na energetskim tokovima u ljudskom telu, sumnjati u akupunkturu koja radi sa tim tokovima, cvoristima, blokadama je u najmanju ruku - smesno.

Znam lekare koji odlaze na tretmane i kunu se u boljitak. Znam zene koje odrzavaju svezinu organizma  i lepotu tretmanima akupunkture i kazu da im nikakav botoks ne pada na pamet.

Ne mislim da je akupunktura svemocna, da moze da izleci najteze bolesti ali bih je uvek odabrala kao metod preventive, kao roborans, analgetik...

 

Link to comment
Share on other sites

dragi edarde, vidim da imamo problema u komunikaciji. ne zamerite sto sam permutovao analgetik i anestetik. poenta price je da je dat anestetik kako bi se postigao efekat placeba (akupunktura ili placebo) jer bez anestetika se svakako oseti dal ste bocnuti ili ne. i hvala vam na pojasnjenju u vezi placeba ali stvarno niste morali jer sam upoznat sa znacenjem istog.

 

posto vidim da ste culi za kokranovu internet biblioteku i drago mi je zbog toga ipak ne moze mi biti drago da odrasla osoba koja se sluzi kompijuterom i internetom ne vidi sustinu. od lecenja akupunkture dosli smo do malog efekta i nedostataka dokaza.

image.png.692182e408d211ba236919236d04afd4.png

 

evo podseticu vas kako je krenulo sa akupunkturom negde 2000ih pa sami zakljucite gde smo sada.

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Amigo said:

@HAMMER Mene konkretno interesuje tinutitis, imas li kakve pozitivne podatke o tome, pa da mozda ipak probam :smiley33:

Ako uspe kod vas, i ja cu pokusati jer mi bas pisti u usima vec par godina. Dok sam uzimala lek za srednje uho koje mi je napao virus gripe pre nekoliko nedelja, pistanje se malo smanjilo ali taj lek ne mogu da pijem stalno jer nije za tinitis. Zbog drugih razloga sam pocela da uzimam kapsule ginko bilobe i evo, nakon 2 nedelje zaista imam utisak da ne pistim toliko kao pre. 

Edited by Pletilja
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...