Jump to content

Zdravlje i medicina - pitanja o svemu i svačemu


Eddard

Recommended Posts

Ajoj majko, neuronitis vestibularis, imao sam ga pre nekih 7-8 godina, strefilo me jedno jutro, baš tako kao što opisuješ. Trajalo ok nedelju dana, ali i narednih 2-3 nedelje svaki put kad sam zavio neki ćošak, pođe i cela ulica za mnom. Užasno neprijatno iskustvo. Srećom, ne ostavlja posledice. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

@Sunshine State Najiskrenije ti želim da nikada ne osetiš jak, strašan bol koji se javlja kada se desi luksacija patele ( iščašenje kolena ). Bol je takav da, ukoliko se nađeš na ulici-u gradu, dolazi  Hitna pomoć i u Urgentnom daju lokalnu anesteziju kako bi pozicionirali patelu u normalan položaj.

 

Do sada ( od 1984 do danas ) nijednom nisam dobila tu anesteziju, već sam patelu ( koleno ) vraćala sama ili uz nečiju pomoć u prvobitan položaj..

 

Dva moja druga su primala anesteziju -nisu mogli sami da vrate koleno. Taj bol koji se doživi i koga prate ubrzan puls i modre usne nikome ne bih poželela. 

 

Radije bih izdržala temperaturu i malaksalost jer za ovaj bol koji sam opisala tableta za bolove ne pomaže 😞  

Link to comment
Share on other sites

@Eddard ne znam, ja sam napisala onako kako su meni ispričali. To se dešava i mom drugu i jednom ex kolegi. Možda ne znaju da razlikuju anesteziju od običnog analgetika..

 

 

Posle vraćanja patele na Urgentnom se stavlja gips ili longeta koja se nosi 3 nedelje ( xyz puta sam imala gips ). 

 

Meni nikad nije responirana patela na Urgentnom ili na ortopediji na Banjici, uvek sam je sama ili uz nečiju pomoć vraćala. Ali sam posle išla na Banjicu i tamo su mi mnogo puta stavljali gips ili longetu.

Edited by Devojka Luke Razića
Link to comment
Share on other sites

Nije ni bitno, verovatno je neki vid analgezije.

Imobilizacija da, ali 3 nedelje je malo previše... No, nije medicina toliko egzaktna da bih ja sad tvrdio da je nešto tačnije ili manje ispravno... Među 3 hirurga ćeš naći bar 5 različitih mišljenja...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
22 hours ago, RatzenStadt said:

Kako biti energicniji, zivlji, mentalno prisutniji i skoncentrisaniji?

Motivacija pa akcija.

To do lista za 24 h, 7 dana u nedelji, 365 dana u godini za prvih 60 godina a posle - posle isto to....

Disati, spavati od 22 h do 6 slededeg dana, hranu koristiti kao lek...

I voleti nekog, neke, po mogucstvu ceo svet,  diviti se zivotu....ili jednostavno - carpe diem, seize the day.....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 2/25/2020 at 11:04 PM, RatzenStadt said:

Kako biti energicniji, zivlji, mentalno prisutniji i skoncentrisaniji?

 

9 hours ago, Pletilja said:

Motivacija pa akcija.

To do lista za 24 h, 7 dana u nedelji, 365 dana u godini za prvih 60 godina a posle - posle isto to....

Disati, spavati od 22 h do 6 slededeg dana, hranu koristiti kao lek...

I voleti nekog, neke, po mogucstvu ceo svet,  diviti se zivotu....ili jednostavno - carpe diem, seize the day.....


Ja bih da potvrdim da su nam dobre navike i rutine veoma vazne u zivotu. Kad imas stabilan okvir u vidu spavanja, hrane, drugih malih stvari, lakse se pokrenuti i na nesto izvan tog okvira, pa i na ”velika dela” koja zahtevaju energiju, koncentraciju, nekad i promenu samog sebe. Ako od ranog jutra, nedovoljno naspavan, pre kafe i dorucka, pocnes da smisljas sta veliko i znacajno danas da uradis, kako da preokrenes svet i razbijes sopstvenu ucmalost, sva je prilika da neces uraditi nista.

Dakle, prvo dorucak, natenane i u miru sa samim sobom, pa posle sve ostalo 😀.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

- Uraditi krvu sliku, proveriti je l' tu sve ok (anemija, etc...)

- Baviti se bilo kakvom fizickom aktivnoscu

- Pravilna ishrana 

- Spavanje (onoliko koliko je individualno potrebno - ne funcionisemo svi uz spavanje 22 - 6! Spavam od 3 - 9 am i k'o cigra)

- Sto se mentalne prisutnosti tice - je l' problem akutan, vezan za posao, skolu ili uopste u svakodnevnom zivotu i odnosima? Problem s koncentracijom -  da li je konstantan ili povremen (ni ja nisam svih 9 radnih sati isto skoncentrisana)?

 

Mozda je i najobicniji prolecni umor, ciji su simptomi umor, malaksalost, glavobolja, promene raspolozenja, gubitak  zivotne energije...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

On 2/26/2020 at 10:11 PM, Pletilja said:

Motivacija pa akcija.

To do lista za 24 h, 7 dana u nedelji, 365 dana u godini za prvih 60 godina a posle - posle isto to....

Disati, spavati od 22 h do 6 slededeg dana, hranu koristiti kao lek...

I voleti nekog, neke, po mogucstvu ceo svet,  diviti se zivotu....ili jednostavno - carpe diem, seize the day.....

 

Pre svega, hvala puno na odgovorima svima.

 

@Pletilja Kratko, jasno i jednostavno : ). Za lepsi pogled na svet : ). Otprilike ovako zamisljam sebe kroz 15-ak godina, ako li ikada osnujem porodicu. Sa trenutnim stanjem stvari i karakterom koji imam (tj nemam), mi deluje neizvodljivo iako na prvi pogled svaki savet deluje kao ostvariv bez previse muke. Kako izaci iz zone komfora pre svega i kolotecine u koju se tako duboko upadne? Motivacije ne fali nikome, ali kako je kanalisati? Ja imam toliko snova, planova i sl...

Btw, nevezano za temu, carpe diem sam uvek smatrao smecem. Krilatica renesansnog doba ako se ne varam, kada su se lanci mracnog doba srednjeg veka lomili i kidali hedonistickim porivima i idejama. Kao svoj kredo sam uvek pokusavao da postavim Memento Mori, koji vec vise upotrebljavan u baroku, kada je Evropa prolazila kroz duhovni preporod i kada su ljudi ponovo poceli da razmisljaju o zivotu posle smrti, tj da poenta zivota nije samo zadovoljenje culnih entiteta (sto bi carpe diem trebalo da propagira, ne?)

 

On 2/26/2020 at 11:24 PM, ObiW said:

 

Samo crystal meth. 

 

Zar ga ima u Srbiji? 😄

Sad najlepse bih vas sve zamolio da se ne smejete, ali resenje kojem bih najpre pribegao bi bile lake droge (naravno, ne vutra, spid i sl). Ako neko ima savet (i ako je dozvoljeno), neka napise bar u privatnoj poruci. Medju studentima je danas jako popularno konzumiranje nekih tabletica koje im pomazu da duze i lakse ostanu budni i da mnogo efikasnije uce/pamte, a mogu da dodjem do istih vrlo lako i brzo. Mislim da cu to i da probam.

 

16 hours ago, vilhelmina said:

 


Ja bih da potvrdim da su nam dobre navike i rutine veoma vazne u zivotu. Kad imas stabilan okvir u vidu spavanja, hrane, drugih malih stvari, lakse se pokrenuti i na nesto izvan tog okvira, pa i na ”velika dela” koja zahtevaju energiju, koncentraciju, nekad i promenu samog sebe. Ako od ranog jutra, nedovoljno naspavan, pre kafe i dorucka, pocnes da smisljas sta veliko i znacajno danas da uradis, kako da preokrenes svet i razbijes sopstvenu ucmalost, sva je prilika da neces uraditi nista.

Dakle, prvo dorucak, natenane i u miru sa samim sobom, pa posle sve ostalo 😀.

 

Ovo je tako istinito. Iz licnog iskustva potvrdjujem ove reci. Citovog zivota sam pred sebe stavljao prevelika ocekivanja na svim poljima i nosio nad glavom imaginarni pritisak roditelja ili bilo koga iz okruzenja. U svom tom dvoumljenju (cesto i "petoumljenju") cemu prvom da se posvetim sam pregorevao svaki dan, jer nikada nisam znao da postavim sebi prioritete kako treba i zaista nikada nista nisam uradio, tj sve ostavio nezavrseno da bih evo docekao 31-u kao Buridanov magarac. Sto je najgore od svega, nista se promenilo nije ni dan danas. Znaci korak po korak, bez nepotrebnog postavljanja imperativa? Planiram tako nesto vec dugo. Got it...

 

13 hours ago, Sunshine State said:

- Uraditi krvu sliku, proveriti je l' tu sve ok (anemija, etc...)

- Baviti se bilo kakvom fizickom aktivnoscu

- Pravilna ishrana 

- Spavanje (onoliko koliko je individualno potrebno - ne funcionisemo svi uz spavanje 22 - 6! Spavam od 3 - 9 am i k'o cigra)

- Sto se mentalne prisutnosti tice - je l' problem akutan, vezan za posao, skolu ili uopste u svakodnevnom zivotu i odnosima? Problem s koncentracijom -  da li je konstantan ili povremen (ni ja nisam svih 9 radnih sati isto skoncentrisana)?

 

Mozda je i najobicniji prolecni umor, ciji su simptomi umor, malaksalost, glavobolja, promene raspolozenja, gubitak  zivotne energije...

 

-Uraditi krvu sliku, proveriti je l' tu sve ok (anemija, etc...)

Uradio pre mesec dana. Ok je. Par sitnica izvan prihvatljivog opsega za tek koji procenat za koje internista kaze da su uglavnom posledica nesto nezdravije ishrane.

-Baviti se bilo kakvom fizickom aktivnoscu

 Doslovno nula bodova vec 10-15 godinaTezak zadatak posto imam diskus herniju i hronicne probleme sa hrskavicom kolena, a staticke vezbe su mi uvek bile previse monotone. Raditi ih zbog dugorocnih planova i mogucih posledica nevezbanja kroz xx godina mi nikad nisu bili dovoljna motivacija. Postoji li neki zanimljivi sport  za koji ne znam, a da bi bio komplementaran mom zdravstvenom stanju i da bi me "animirao"?

 

- Pravilna ishrana 

 Vidi gore 😞. U kratkim crtama, sta bi podrazumevala zdrava ishrana? Vise ni sam ne znam posto zivimo u vremenima gde su ljudi postali opsesivno-kompulsivni zbog ovog pitanja i izmisljeno je toliko novih vrsta dijeta. Konstanta u svakoj je izbaciti slatko, gazirana i alkoholna pica, ali sta konzumirati? Plant-based? Meat-based?

 

- Spavanje

Menjao sam rezime na dnevnom nivou za svoju 31-u godinu, osim u periodu 20-23 kada sam glumeo studenta, a ustvari bio nezaposleni otpadnik koji leze u 05:00 i ustaje oko 15:00. Sto je najgore od svega, sada imam osecaj da se najbolje osecam kad mi se zalomi takva ili slicna satnica spavanja. Jbg, kanda bi trebalo da se preselim u zemlju gde bi pomeraj vremenske zone odgovarao tom rezimu onda? :D. Sad ozbiljno, radnim danima uglavnom lezem 01:00-03:00 i ustajem oko 08:30. Dacu sve od sebe da probam bar mesec dana (ako je to uopste dovoljno da naviknem bioritam) da ustajem u 07:00 npr, posto mi fleksibilnost radnog vremena dozvoljava te promene.

 

- Sto se mentalne prisutnosti tice - je l' problem akutan, vezan za posao, skolu ili uopste u svakodnevnom zivotu i odnosima?

 Posao i samo posao, mada ja van radnog mesta nemam nikakvih mentalnih naprezanja...bukvalno nikad, tako da i ne znam da li se simptomi manifestuju i "van posla". Zaposlio sam se nedavno u IT, sto bi trebalo da je znacajan upgrade i prilika za tehnicki i socijalni napredak u odnosu na kucanje tiketa u kladionici koje sam radio toliko godina unazad okruzen. Imam osecaj da underperformujem i ne dajem 100% od sebe jer toliko cesto odlutam, zaboravljam receno/naredjeno i sl. Ni u toku studija koje nikad nisam ni zavrsio nisam bio neki slusalac i nisam bio u stanju da pohvatam sve ispredavano bez pauze. Rekao bih da je "sveprisutno", tj ne varira od dana do dana.

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, RatzenStadt said:

 

Medju studentima je danas jako popularno konzumiranje nekih tabletica koje im pomazu da duze i lakse ostanu budni i da mnogo efikasnije uce/pamte, a mogu da dodjem do istih vrlo lako i brzo. Mislim da cu to i da probam.

 

 

 

to ti je brate metamfetamin. U kucnoj radinosti kad se napravi, prodaje se kod dilera kao crystal meth. Ove tabletice sto pricas je to isto, i daje se na recept ljudima koji imaju attention deficit disorder ili attention deficit hyperactivity disorder. Kad to das nekome ko ne boluje od ADD ili ADHD, taj moze ceo dan da cisti kucu da napravi da se blista. Svaku trunku prasine vidi i neumoran je. Sad dal mozes da ucis sa tim, to ne znam, ja sam zavrsio skolu oldskul uz mnogo turske kafe bez secera. 

17 minutes ago, RatzenStadt said:

 

-Ni u toku studija koje nikad nisam ni zavrsio nisam bio neki slusalac i nisam bio u stanju da pohvatam sve ispredavano bez pauze. Rekao bih da je "sveprisutno", tj ne varira od dana do dana.

 

sad ovo vidim. Idi kod cika doktora, mozda dobijes te tabletice na recept. 

Edited by ObiW
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 2/28/2020 at 9:05 AM, RatzenStadt said:

 

Medju studentima je danas jako popularno konzumiranje nekih tabletica koje im pomazu da duze i lakse ostanu budni i da mnogo efikasnije uce/pamte, a mogu da dodjem do istih vrlo lako i brzo. Mislim da cu to i da probam.

 

 

To se 1980-ih zvalo "Revibol" i bilo je legalno, mislim da je moglo na recept da se dobije. Nikada probao, znam neke koji jesu, mislim da im (bar tima što sam ih znao) ništa nije pomoglo. Jesu vilenili i nisu spavali ali učenje im nije išlo samo od sebe.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 2/28/2020 at 1:05 AM, RatzenStadt said:

 Posao i samo posao, mada ja van radnog mesta nemam nikakvih mentalnih naprezanja...bukvalno nikad, tako da i ne znam da li se simptomi manifestuju i "van posla". Zaposlio sam se nedavno u IT, sto bi trebalo da je znacajan upgrade i prilika za tehnicki i socijalni napredak u odnosu na kucanje tiketa u kladionici koje sam radio toliko godina unazad okruzen. Imam osecaj da underperformujem i ne dajem 100% od sebe jer toliko cesto odlutam, zaboravljam receno/naredjeno i sl. Ni u toku studija koje nikad nisam ni zavrsio nisam bio neki slusalac i nisam bio u stanju da pohvatam sve ispredavano bez pauze. Rekao bih da je "sveprisutno", tj ne varira od dana do dana.

 

Da li si išao kod neurologa u vezi tog zaboravljanja?

 

Laik sam, nisam završila medicinu, ali nažalost imam iskustva i sa neurolozima, ortopedima i psihijatrima ( fizičko zdravlje utiče dosta na psihu)

 

Možda prvo da razgovaraš sa odabranim dr opšte prakse i da ti on kaže da li je bolje da ideš kod neurologa i ( ili ) kod psihijatra. 

Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, Devojka Luke Razića said:

 

Da li si išao kod neurologa u vezi tog zaboravljanja?

 

Laik sam, nisam završila medicinu, ali nažalost imam iskustva i sa neurolozima, ortopedima i psihijatrima ( fizičko zdravlje utiče dosta na psihu)

 

Možda prvo da razgovaraš sa odabranim dr opšte prakse i da ti on kaže da li je bolje da ideš kod neurologa i ( ili ) kod psihijatra. 

 

Isao sam kod neurologa pre nekih pola godine zbog problema koji sam naveo "gore" i zbog vrtoglavice. Zaboravih joj ime...zena u kasnim cetrdesetim...ambulanta Zmaj Ognjeni Vuk u NS.

Dijagnoza: prekomeran umor i stres sa neredovnim i nekvalitetnim snom. Proveriti vid (proverio...)
Terapija: dovesti zivot u red 😉 

Edited by RatzenStadt
Link to comment
Share on other sites

On 3/1/2020 at 9:50 PM, Amigo said:

Tablete za "ucenje" se zovu Aderol. Studenti ih prodaju jedni drugima po desetak dolara komad. 

 

https://www.webmd.com/drugs/2/drug-63163/adderall-oral/details

 

 

Nikad čuo za tu marku, ako kažeš da postoje, onda je tako. Tablete za učenje?

 

Za dva najteža predmeta (matematika 2 i numertička analiza) , imao sam muziku koju sam slušao kroz slušalice dok sam učio k'o konj, 10 sati dnevno.

 

Moonlight Shaddow (Mike Oldfield & Maggie Reilly), kaseta je išla u krug.

"Na lepom plavom Dunavu" je bila za drugi predmet, isto išla u krug po ceo dan.

 

Rešavao sam zadatke (matematike sa Mašinca, Građevinca) na slobodnom papiru a puna rešenja, sa postupkom, u A4 svesci. Kada sam diplomirao, dao sam te moje sveske mlađim kolegama. 

 

Jedan me čak i zvao, u Australiju, da mi kaže kako je na mojim sveskama i rešenjima diplomirao, i dodao, "Tvoje sveske i rešenja se danas kopiraju na Faksu".

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...