Jump to content

Zdravlje i medicina - pitanja o svemu i svačemu


Eddard

Recommended Posts

6 hours ago, Angelia said:

to mi je covek i rekao, mogu da operisem, naplatim vam, i u kratkom roku ce se naci u istoj situaciji

 

Anđo. nisam ortoped, ali imam problem sa iščašenjima oba kolena ( čašice-patele ) od 1984.godine.

 

Koju operaciju predlaže ortoped? Artroskopiju ramena?  Pitam jer sam čula od ortopeda sa Banjice koji mi je radio klasičnu operaciju, da je bila greška što sam radila artroskopiju kolena.

 

On mi je rekao da artroskopija pomaže samo kod iščašenja ramena...koliko je to tačno, ne znam..

 

A druga je sad priča kako je on uradio tu "klasičnu operaciju", mislim da sam već pisala o tome.

 

Najdobronamernije savetujem da, ako možete sada u vreme kovida, da se posavetujete sa još nekim ortopedom.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Devojka Luke Razića said:

 

Anđo. nisam ortoped, ali imam problem sa iščašenjima oba kolena ( čašice-patele ) od 1984.godine.

 

Koju operaciju predlaže ortoped? Artroskopiju ramena?  Pitam jer sam čula od ortopeda sa Banjice koji mi je radio klasičnu operaciju, da je bila greška što sam radila artroskopiju kolena.

 

On mi je rekao da artroskopija pomaže samo kod iščašenja ramena...koliko je to tačno, ne znam..

 

A druga je sad priča kako je on uradio tu "klasičnu operaciju", mislim da sam već pisala o tome.

 

Najdobronamernije savetujem da, ako možete sada u vreme kovida, da se posavetujete sa još nekim ortopedom.

artroskopiju. Konsultovali smo dva, i to u grupaciji koja specijalizuje ortopediju, a ovaj drugi vazi za jednog od najboljih u Philliju, a Philly jeste poprilicno medicinski grad. Prvi nas je naplasio sa sad sad zakazite operaciju hitno!!! A ovaj drugi nam rekao da cekamo, e sad hirurg ovde nema motivaciju da ti kaze da cekas, jer naplacuju ogromne cifre od osiguranja, tako da zakljucujem da je verovatno bilo profesionalno misljenje.

Tako da u tom slucaju nece nam skoro trebati valjda, a do tada ce i pandemija proci.

Vidim i da vece institucije sve preporucuju artroskopiju za ovu povredu.

A mislim i da sam nasla zasto je rekao da cekamo do 25te. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nije isto s obzirom na tezinu problema sa iscasenim ramenom ali da ipak napisem: moja cerka, mrsavica, sportski tip na oca kosarkasa, pozali mi se pre desetak godina da joj "skljoca" leva ledjna lopatica, ne boli ali je osecaj neprijatan. Odvedem je kod  fizijatra sa ogromnim iskustvom, pregleda je detaljno i zakljuci da ima "leprsavu lopaticu". Terapija? Da se ugoji nekoliko kilograma. Letos, pitam cerku koja se u USA ugojila nekoliko kilograma, kako joj je lopatica, gleda me zacudjeno i kaze "Nisam je osetila vec mesecima". 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Pletilja said:

Nije isto s obzirom na tezinu problema sa iscasenim ramenom ali da ipak napisem: moja cerka, mrsavica, sportski tip na oca kosarkasa, pozali mi se pre desetak godina da joj "skljoca" leva ledjna lopatica, ne boli ali je osecaj neprijatan. Odvedem je kod  fizijatra sa ogromnim iskustvom, pregleda je detaljno i zakljuci da ima "leprsavu lopaticu". Terapija? Da se ugoji nekoliko kilograma. Letos, pitam cerku koja se u USA ugojila nekoliko kilograma, kako joj je lopatica, gleda me zacudjeno i kaze "Nisam je osetila vec mesecima". 

Leprsava lopatica 😆pa tako je meni zvucalo to flexibilni zglobovi, zvuci nekako pozitivno a ne negativno.

inace taj hirurg je bio uzas arogantan, donekle ono sto bi rekli condescending, na ivici uvredljivog. I sad tek kontam koliko kad razumem koliko je uprostio objasnjenje. Medjutim pre nego je dosao njegov asistent lekar, mi je onako u poverenju rekao, da je doctor malo abrupt, but best there is i namignuo mi. Tako da mi malo bilo lakse da prihvatim ponasanje "mama da se smiri, I ne postavlja suvise pitanja, ja sam ovde hirurg". U nekom drugom slucaju bi mi na takvo ponasanje, izrasli rogovi. Ali cak ta njegova hladnoca I arogancija je bila umirujuca, nakon prethodnog koji je panicio, I pokusavao da nas zaplasi "ovo je strasno, on nece moci da koristi ruku, sta ste mislili...", mi izasli od njega u potpunom shoku.  Btw on nije ni pomenuo flexibilne zglobove, a ja znam sada sta to znaci, I definitivno ima simptome. 

 

Da ne zaboravim, bilo je u stvari 3 lekara, prvi u bolnici u ER kad mu je 3 puta iskocilo rame za 30 minuta. Taj je prepisao mirovanje, kao desava se, zarasce...inace uradio rengen. Ali to se vidi samo na MRI.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, ControlFreak said:

Moj sin je morao da se operiše za clavicle fracture, sad ima neki metalni deo koji mu je spojio ta dva dela. 😒 

Ja totalno sizela u to vreme, po fazonu cuvala sam te da se ne ogrebes a ti razbucao rame. Sad sam daleko od toga. Kontam da se desava. Tad mi bio shok, a sad sam "zeznuo clanak, ok, aj sta treba"  cak mu bila rekla da ide u studentsku kliniku, nije mogao da hoda...pa mom to the rescue 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Angelia said:a sad sam "zeznuo clanak, ok, aj sta treba"  cak mu bila rekla da ide u studentsku kliniku, nije mogao da hoda...pa mom to the rescue 

  Mi nismo imali izbora ni vremena da biramo, bilo je hitno, to mu je bila druga operacija nakon prve od prošlog dana. Kako se roditelj oseća u tim momentima, šok, oduzimanje, a onda potpuno poverenje i prepuštanje stručnjacima da odrade svoje.  Nakon toga, težak put oporavka i terapije. 

Ti imaš vremena za dva ili više mišljenja stručnjaka, sredstva i vrhunsko zdravstvo pri U Penn. 

Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, ControlFreak said:

  Mi nismo imali izbora ni vremena da biramo, bilo je hitno, to mu je bila druga operacija nakon prve od prošlog dana. Kako se roditelj oseća u tim momentima, šok, oduzimanje, a onda potpuno poverenje i prepuštanje stručnjacima da odrade svoje.  Nakon toga, težak put oporavka i terapije. 

Ti imaš vremena za dva ili više mišljenja stručnjaka, sredstva i vrhunsko zdravstvo pri U Penn. 

Da, to sam probala da opisem taj shok.  Kad smo izasli od lekara panicara ja ga gledam a on se trese, komplet.

Mislim kako je hirurg zvucao rekao je da nece imati koriscenje te ruke ikad. Htela sam da se vratim I malo pridavim lekara, mislim ko to kaze 16togodisnjem klincu. Pokusavam njega da tesim a u meni hocu da skocim pred autobus. Srecom, poslao nas kod terapeuta, zenska koja je bila mmmm to nema smisla, znam lekara ali...I dala nam ime novog.

 

Koristili smo Rothmans a ne UPenn, lekar je pri Jefferson. Proverila, stvarno je top. I eto vec par godina smo ok. Cekamo na operaciju da moze da dize tegove.

5 minutes ago, Eddard said:


 

 


To je obavezna prva dijagnostika jer mora, kao prvo, da se utvrdi da li je rame iščašeno, a kao drugo, da nije nešto polomljeno.

MRI ide tek posle toga i to ne u hitnoj.

 

To sam kasnije skontala. Zato njega ni ne racunam, uradio je sta je mogao

Link to comment
Share on other sites

Just now, Kronostime said:

@urosg3 Kako ide, mali Stanoje? :classic_biggrin:

Živele injekcije, ko je to smislio Nobelova mu je malo. Lagano sam naučio da pronađem The Položaj u kojem ne boli. Plan je da ova akutna faza prođe, nekad, sama od sebe, pa da vidimo za tu konzervativnu terapiju kako da izvedemo, ne ide mi se na operaciju baš ako ne moram.
Inače tako, uživam što me služe i to da mi se desi...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Imala sam rupu na desnoj butini, tu negde kod kolena, sa stane, godinama je stajala i nestala je tek kad sam se malo ugojila. Porodicno smo uzivali u voznji bicikla i, kako me je Bog dao smotanu, na jednoj nizbrdici zavrsim u nekom grmlju, lepo sam cula kako je nesto puklo, bilo i malo modro nekoliko dana, suprug, bivsi sportista, postavio dijagnozu da mi je pukao neki ligament koji drzi neki misicni snop, nisam imala vremena da se bakcem sa tom rupom i tako.....sto bi moja baka rekla: "na psu rana, na psu i zarasla..." sto je glupo, sad ne smam ni da zucnem onom ljubi ga majka doktoru da me nesto streca, samo podigne obrvu i, eventualno, kaze: "Majka, ti si nocna mora svakog lekara....."

O upadanju u shaht:  pokidala sam nesto ligamenata na levom skocnom zglobu i zavrsila u gipsu do kolena. S posla kazu "Poslacem 2 iz magacina da vas iznesu iz kuce i unesu u ofis, ima nesto sto mora danas da se uradi". Tako? Secnem gips, odem na posao i uvece raportiram sinu studentu sta sam morala da uradim a on kaze: "Majka, kad te budu operisali, namotavace ti ligamente na klupce". 

Edited by Pletilja
Link to comment
Share on other sites

On 9/14/2021 at 2:15 AM, Devojka Luke Razića said:

 

Anđo. nisam ortoped, ali imam problem sa iščašenjima oba kolena ( čašice-patele ) od 1984.godine.

 

Koju operaciju predlaže ortoped? Artroskopiju ramena?  Pitam jer sam čula od ortopeda sa Banjice koji mi je radio klasičnu operaciju, da je bila greška što sam radila artroskopiju kolena.

 

On mi je rekao da artroskopija pomaže samo kod iščašenja ramena...koliko je to tačno, ne znam..

 

A druga je sad priča kako je on uradio tu "klasičnu operaciju", mislim da sam već pisala o tome.

 

Najdobronamernije savetujem da, ako možete sada u vreme kovida, da se posavetujete sa još nekim ortopedom.

 

On 9/14/2021 at 2:52 AM, Angelia said:

artroskopiju. Konsultovali smo dva, i to u grupaciji koja specijalizuje ortopediju, a ovaj drugi vazi za jednog od najboljih u Philliju, a Philly jeste poprilicno medicinski grad. Prvi nas je naplasio sa sad sad zakazite operaciju hitno!!! A ovaj drugi nam rekao da cekamo, e sad hirurg ovde nema motivaciju da ti kaze da cekas, jer naplacuju ogromne cifre od osiguranja, tako da zakljucujem da je verovatno bilo profesionalno misljenje.

Tako da u tom slucaju nece nam skoro trebati valjda, a do tada ce i pandemija proci.

Vidim i da vece institucije sve preporucuju artroskopiju za ovu povredu.

A mislim i da sam nasla zasto je rekao da cekamo do 25te. 

 

Meni je hirurg rekao da je Bankart stabilizacija (artroskopija) najprimerenija za moje stanje, jer "prišije" ligament nazad, a najmanje je invazivna opcija, najbrže se čovek oporavi.

Naravno, u životu se nikad ne zna šta te čeka, ali ako ne budem u nekim ekstremnim situacijama, uz vežbanje, ovo bi trebalo da mi reši problem.

E sad, odma da kažem, operacija je samo početak puta oporavka ramena, nakon operacije, išao sam oba puta u banju na oko 60 terapija i nisam povratio pun obim pokreta, nego je potrebno svaki dan, uz neke pauze, da odmori ruka, vežbati i nakon 4-5 meseci ruka se vrati u normalno stanje. Naravno, pokreti su sad malo skraćeni, pogotovo na levoj ruci, ali hirurg kaže da je to moranje, kako bi rame bilo stabilnije.

@Angelia ako momak planira operaciju (a trebalo bi, jer svaka sledeca povreda pravi još gore stanje), planirajte u nekom mirnijem periodu za njega, bez nekog nadolazeceg stresa, znači da se potpuno posveti oporavku, jer ti meseci su ključni za oporavak, da se povrati optimalni obim pokreta, posto ako ne vežba na početku, ruka će se "zaključati".

Ja sam imao sreću da mi poslodavac ne pravi problem, pa sam bio na dugom bolovanju.

I naravno, prvih mesec dana ne bi trebalo da živi sam, već da ima nekog pri ruci, pogotovo ako operiše ruku koju koristi inače. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 10/2/2021 at 1:33 PM, Div said:

Jedno laičko pitanje, za @zoran59 ako je tu ili dtuge znalce, koliko je snimanje skenerom, magnetnom rezonancom opasno, koja učestalost. Ove godine sam radio 2X MR glave, 3 puta CT glave i biće 2 X CT grudnog koša i još jedna MR do kraja godine?

 

On 10/2/2021 at 3:53 PM, Eddard said:


MR nije opasan. CT jeste već zračenje, pogotovo grudkog koša, ali jbg, tu treba odvagati dobit vs. korist. Ako mora, mora. Dok se neka leukemia ili tumor od zračenja CT-om razviju, ako se uopšte i pojave prođe sigurno 10-15 i više godina.

 

 

On 10/3/2021 at 9:41 AM, zoran59 said:

 

Vidim da je u medjuvremenu i Eddard odgovorio, ja cu se nadovezati. Jebiga, radioloske sam struke a specijalnost su mi CT i MRI...

 

Za MRI nema poznate opasnosti, mozes na scan koliko hoces. Moji kolege i ja smo se iz radoznalosti skenirali bez posledica (OK, ovo je anegdotalno i nije naucno), a ni u naucnoj literaturi nema nista negativno. Izlozenost magnetskom polju ne ostavlja trajne posledice.

Razlog sto se to ne radi cesto je cena: masinerija je grozno skupa i ljudi koji se time bave su dobro placeni.

 

CT je druga prica. (hahaha, pre 20-ak godina sam predavao i napisao skripta pod naslovom "Radiobiologija i zastita od zracenja", za buduce med. sestre i radioloske tehnicare)

 

Jonizirajuca radijacija je nezgodna i opasna kod celija koje su aktivna i razmnozavaju se (necu ovde o fazama, bilo bi previse). Moze da dovede do mutacija, pa i da izazove rak.

No, kod ljudi, celije nervnog sistema se NE razmnozavaju. Koliko si imao mozga (bioloski, ne filozofski) sa 16, imas i danas.

Zato, ako imas povredu mozga ili kicmene mozdine, neces se oporaviti - a ako se poseces, koza ce zarasti i bice kao nova.

 

Nemoj da se uvredis , no ti i ja smo "u godinama." Sporije se razmnozavamo. Ovde ne pricam o seksu nego o telesnim celijama.

 

Uvek se radi "cost/benefit" analiza. Kod tebe, u tvojim godinama, benefit u pracenju razvoja bolesti koriscenjem CT je ogroman. Rizik radijacije je minimalan. Da si devojka u 3.mesecu trudnoce, mozda bi se trebalo zamisliti. No u tvojim godinama ne treba da se brines. Posledice jonirajuce radijacije su kumulativne, a ti najverovatije nemas vremena da ih vidis.

 

Dakle, samo napred, navijam za tebe, i veruj lekarima. Bez obzira na politiku, ima ih dobrih i u Srbiji.

 

 Drz se, dragi prijatrelju  i forumski kolega, navijam za tebe!

 

 

 

 

 

Iskoristio bih deo diskusije sa korole i deo sa nasih ortopedskih diskusija da postavim pitanje koje cesto ispadne kao side-problem nas sa ortopedskim problemima. 

Kao sto su neki od vas imali prilike da procitaju sa ove teme, do sad sam imao 7 iscasenja ramena, pa sam oba i operisao. Uz to su skoro uvek isla snimanja rendgenom, jer kao sto doca @Eddard kaze: 

 

 

On 9/14/2021 at 9:13 AM, Eddard said:


To je obavezna prva dijagnostika jer mora, kao prvo, da se utvrdi da li je rame iščašeno, a kao drugo, da nije nešto polomljeno.

MRI ide tek posle toga i to ne u hitnoj.

 

 

+ sto sam morao za predoperativnu pripremu uvek rg pluca + kao mali sam nesto pluca snimao ako se secam, tako da sam dosao do nekih 10-12 rg snimanja pre 30. godine. 

 

To je svakako previse zracenja, mada nisam imao nekog izbora iskreno. Sva sreca pa me kad sam fasovao koronu nisu zracili bzvz. 

 

Sto je bilo bilo je, nego kazite vi meni, sem da se vise ne zracim iglom u venu, jel ima neki postupak kontrole koju mogu da preduzmem da ne bude danas super sutra ripcina legendo. 😄 

 

Generalno zdravo zivim, ne pusim, ne pijem, ne radim se kao Vulin, ali sve nadoknadim kad udjem u komoru a prijatelj kaze: nemoj da dises, odoh ja samo caskom iza 3 metra olova... 😄  

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, AgroLaki said:

+ sto sam morao za predoperativnu pripremu uvek rg pluca + kao mali sam nesto pluca snimao ako se secam, tako da sam dosao do nekih 10-12 rg snimanja pre 30. godine. 

 

Tragedija srpskog zdravstva u milion činova… preoperativno snimanje rentgena grudnog koša je out, radi se samo kod starijih od 65 koji imaju istoriju kardio-respiratornih oboljenja. Kod mladih ljudi bez prethodnih oboljenja je rutinsko snimanje rentgena pluća nanošenje telesne povrede.

 

 

36 minutes ago, AgroLaki said:

Sto je bilo bilo je, nego kazite vi meni, sem da se vise ne zracim iglom u venu, jel ima neki postupak kontrole koju mogu da preduzmem da ne bude danas super sutra ripcina legendo. 😄

 

Redovno da radiš rentgen, jednom ćeš da ga uhvatiš 😁.

 

Šalim se, naravno. Ne možeš ništa osim da paziš na svoje zdravlje i na vreme se obratiš lekaru ako primetiš da nešto nije u redu. 
 

Pa da ti onda urade rentgen da vide šta je 🙈


 

36 minutes ago, AgroLaki said:

a prijatelj kaze: nemoj da dises, odoh ja samo caskom iza 3 metra olova... 😄  


Ti radiš jednom, prijatelj desetine dnevno, zato on beži iza olova. Kao što Zoki reče, efekti zračenja su kumulativni, stručnjaci bi rekli stohastički.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, AgroLaki said:

jel ima neki postupak kontrole koju mogu da preduzmem da ne bude danas super sutra ripcina legendo.

Da živiš u USA mogla  bi da se izmeri metilacija DNK (Horvatov časovnik).

 

U suštini  izbegavaj da ti ugljeni hidrati budu dominantan izvor energije , spavaj uredno 7-8 sati , budi fizički aktivan  i to ti je to.

 

Edited by sasa965
slovo
Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, AgroLaki said:

 

 

 

Iskoristio bih deo diskusije sa korole i deo sa nasih ortopedskih diskusija da postavim pitanje koje cesto ispadne kao side-problem nas sa ortopedskim problemima. 

Kao sto su neki od vas imali prilike da procitaju sa ove teme, do sad sam imao 7 iscasenja ramena, pa sam oba i operisao. Uz to su skoro uvek isla snimanja rendgenom, jer kao sto doca @Eddard kaze: 

 

 

 

+ sto sam morao za predoperativnu pripremu uvek rg pluca + kao mali sam nesto pluca snimao ako se secam, tako da sam dosao do nekih 10-12 rg snimanja pre 30. godine. 

 

To je svakako previse zracenja, mada nisam imao nekog izbora iskreno. Sva sreca pa me kad sam fasovao koronu nisu zracili bzvz. 

 

Sto je bilo bilo je, nego kazite vi meni, sem da se vise ne zracim iglom u venu, jel ima neki postupak kontrole koju mogu da preduzmem da ne bude danas super sutra ripcina legendo. 😄 

 

Generalno zdravo zivim, ne pusim, ne pijem, ne radim se kao Vulin, ali sve nadoknadim kad udjem u komoru a prijatelj kaze: nemoj da dises, odoh ja samo caskom iza 3 metra olova... 😄  

Ako pocnes da svetlis nocu - ustedeces na racunima za struju, a od ripcine niko nije pobeg`o.:classic_biggrin:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...