Jump to content

Zdravlje i medicina - pitanja o svemu i svačemu


Eddard

Recommended Posts

Magnetna rezonanca, prvi put.

Privatna poliklinika, tacno u podne, mermer, nikl, tiha muzika iz offa, posada uniformisana, vidim da sam u procesu, prepustam se...

Nekoliko pitanja tipa tezina, alergije, klaustrofobicnost, ranija iskustva, potpisivanje formulara da su me sve to pitali.....skidanje svega metalnog sa tela osim dugmeta na farmerkama i pripadajuceg rajsferslusa, obuvanje njihovih kroksica, tehnicar mi savetuje da skinem masku "lakse cete da disete", ulazim u sobu sa uredjajem koji je ogroman, kao da sam usla u kokpit svemirskog broda, pocinjem da se smanjujem i skupljam...daju mi slusalice uz " aparat je malo bucan, snimanje traje 15 minuta, obicicemo vas posle prvih 5 minuta"....ostajem sama u prostoriji....vozim se u cev, od vrha nosa do "plafona" cevi nema ni pedalj prostora, zatvaram oci, lele, ovo je kao da si ziv sahranjen, ne glupiraj se, oko tebe su ljudi, napolju je prolece, ovo mora da se uradi.....steta sto nisam ponela telefon i slusalice, uz muziku bi ovo bilo lakse....sprava pocinje da ispusta zvuke biiiip, biiip, biiip.....a onda pocinje da lupa neki penumatski cekic, tup, tup, tup, zvuk je masivan, ne zaglusuje me ali me plavi od glave do pete, osecam ga celim telom, kao da ima i blagi toplotni efekat ili to mene pocinje da hvata panika, disi stomakom i ne pomeraj se da ne zabrljas, fini neki svet okolo, ne komplikuj zivot ni sebi ni njima.....disem, opustam se...." da li ste dobro", jesam, pomeraju me malo, opet poplava zvuka ali malo drugacijeg...padaju mi na pamet Jerihonske trube, ovo sto me skrozira je jace, bucnije, odolevam.....pomeraju me jos jednom, zvuk ostaje masivan ali je opet drugaciji....aha, znaci, slikaju u 3 faze, super, sad ce kraj.....i bi kraj, osamucena sam malo, nista strasno, zahvaljujem se, uzimam svoje stvari, placam racun, " zvacemo vas kroz 24 h da dodjete po nalaz" ......disem punim plucima na suncu, kazem drvetu breze koje raste pored poliklinike " bas si lepa sa tim rascvetalim resicama", breza mi mase......

Cekam da me pozovu i razmisljam sta ce sve da mi nadju, mom prijatelju Rasi koji je otisao na kontrolu ciste na pankreasu nasli kancer na prostati....

Mada, vise me brine sto u onoj tubi/cevi nisam imala masku, nekog su slikali pre mene a jedna baka je prozvana posle mene....ako su trube Jerihona srusile Hram, valjda ce ove magnetne " trube" da srede virus...?

 

 

Edited by Pletilja
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ja sam prošlog leta radio MR prvi put, posle još 4x, tehničar mi je rekao da ću čuti zvuke kao da sam na gradilištu na kom rade sve mašine, zaista je tako, čuju se sirene, udaranje, nešto kao bacanje metalnih cevi, onda sabijanje zemlje, opet sirene , zvona. Jednom sam pitao koliko je trajalo, rekoše mi 17 minuta, moj utisak je da je trajalo bar 2 sata. u nekim momentima osetim da teže dišem, pa pokušam sa disanjem na usta, lakše ide, sad sam već iskusan MR-model, nekako je lakše, opet ću za par mrseci ako preteknem.

Neugodnije mi je bilo kad sam prvi put radio CT, jes da nema neprijatnih zvukova ali sam tada radio torzo pa me više uvuku u fioku.
Sad sam radio i MR i CT glave, vidim i spoljnu svetlost, malo je lakše.

Edited by Div
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Jel sa strane? Meni nije nikad, ali znam jednoga sto mu je bio urastao, pa je morao na neku malu operaciju da kazemo, sa lokalnom anestezijom.

 

Evo ima ovde, mada si verovatno vec pretrazivao, a kod ovoga je bas tako bilo kao sto pise

 

https://dermatim.rs/dermatologija/urasli-nokat/

 

Ako je tek na pocetku, ja bih probao hidrociklin. Ovde je to kombinovana mast, ima u njoj antibiotik i ovaj steroid protiv upale, a tamo je mozda bez antibiotika, ako je u slobodnoj prodaji.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Zakljucak MR: Stabilna akutna fraktura ventralnog masiva korpusa VL2....i jos neke sitnice po pitanju osteoporoze na drugim delovima kicme....

 Doktorka sa fizikalne  mi je napravila ceo program merenja gustine kostiju, terapije, imam utisak da je ova akutna fraktura i ne brine, najavila me je kod ortopeda za dobijanje ortopedskog korseta.....

Nakon 22 dana, prvi put hodam bez stapa, pokretnija sam i bolovi su neznatni. Zaboravila sam da je pitan da li i dalje uzimam Neuronal (nekakvi vitamini za nerve) kad mi nervi nisu osteceni? Pa nastavicu, sto da se baci....

Mislim, dobro sam prosla, ta koska ce da zaraste i bicu k o nova, gore bi bilo da je diskus hernija, svega sam se naslusala koliko se ljudi pate sa tim....

 

 

 

  • Like 6
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Pletilja said:

Zakljucak MR: Stabilna akutna fraktura ventralnog masiva korpusa VL2....i jos neke sitnice po pitanju osteoporoze na drugim delovima kicme....

 Doktorka sa fizikalne  mi je napravila ceo program merenja gustine kostiju, terapije, imam utisak da je ova akutna fraktura i ne brine, najavila me je kod ortopeda za dobijanje ortopedskog korseta.....

Nakon 22 dana, prvi put hodam bez stapa, pokretnija sam i bolovi su neznatni. Zaboravila sam da je pitan da li i dalje uzimam Neuronal (nekakvi vitamini za nerve) kad mi nervi nisu osteceni? Pa nastavicu, sto da se baci....

Mislim, dobro sam prosla, ta koska ce da zaraste i bicu k o nova, gore bi bilo da je diskus hernija, svega sam se naslusala koliko se ljudi pate sa tim....

 

 

 

Draga moja Pletilja da ti samo kazem da nisis sama sa tim nekim problemima. Samo da ti kazem da sam se sa mojim drugarima zezao sa crnim vicevima. Mi se zezali sa onim kao"  apoteka ti menza bila". Danas sam sa apotekom u najboljim odnosima. Na zalost.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 5/30/2022 at 9:14 PM, Amigo said:

Da li je iko upoznat sa ovim proizvodima?

 

https://todoxin.com/

 

Pogledala sam sta pise na tom sajtu. Klasicna nadrilekarska retorika. Puno reci koje nista ne znace.

 

„[X] je prirodni preparat za jačanje imuniteta, nastao kao rezultat višedecenijskog naučnog rada Prim. dr sci. Todora Jovanovića na polju imunologije i virusologije. Kroz svoju dugogodišnju primenu, preparat [X] je pokazao, da je kao dodatak ishrani zdravih i bolesnih, delotvoran u obnovi energetskog balansa i jačanju imunološkog sistema ljudskog organizma.“

  • Gde i kako je taj ”visedecenijski naucni rad” verifikovan? Ko je ocenio validnost (peer review)? Gde je to objavljeno? Gde ima da se vise informise o tome i donese neki objektivni sud?
  • Sve prazna mesta: „rezultat višedecenijskog naučnog rada“, ”Kroz svoju dugogodišnju primenu, preparat [X] je pokazao”,  „delotvoran u obnovi energetskog balansa“ (sta to uopste znaci?) a uobicajenu zloupotrebu floskule „jačanje imunološkog sistema“ da ne pominjem.

Jedina validna i relevantna informacija u pasusu je to da saznajemo da se radi o preparatu koji je dodatak ishrani. To je vazno i to kazuje sve.

 

”[X] preparati se proizvode u obliku kaše, kapsula i sirupa, od svežih integralnih lekovitih biljaka, uzgajanih na ekološki čistim prostorima. Domaća, tradicionalna proizvodnja bez veštačkih boja, konzervanasa i drugih aditiva garantuje kvalitet, sigurnost i bezbednost proizvoda.“

  • To ne garantuje pozitivno dejstvo prpizvoda, a to je pomenutima u nastavku najvaznije.

 

"[X] i njegove varijante pomogli su hiljadama obolelih od kancera, AIDS-a, leukemije, raznih oblika herpesa, ekcema, alergija, hepatitisa, kardiovaskularnih oboljenja, hroničnog umora, epilepsije, multiple skleroze, dijabetesa, reumatoidnog artritisa i drugih autoimunih oboljenja."

  • Dokazano i dokumentovano … GDE i KAKO? Sta znaci "pomogli" u ovom kontekstu i na koji nacin? 

 

"Svi [X] preparati su registrovani i upisani u bazu podataka Ministarstva zdravlja Srbije. Stručno mišljenje, kategorizacija i odobrenje deklaracije izdao je Farmaceutski fakultet Univerziteta u Beogradu. Ispitivanja zdravstvene ispravnosti proizvoda (biohemijske, toksikološke i mikrobiološke analize) izvršena su u Gradskom zavodu za javno zdravlje u Beogradu."

  • I svi drugi razni suplementi se registruju po istoj proceduri. I naravno da treba da se ispita njihova ispravnost kao i svim drugim proizvodima koje covek unosi u sebe. I ispravnost mleka mora da se ispita. 
  • Ali (!!!), ispravnost nekog proizvoda i (dokazano) pozitivno delovanje tog proizvoda su dve razlicite stvari.
Edited by Cyber
Link to comment
Share on other sites

Moja majka pada na te prirodne preparate sto lece sve moguce. Svako malo joj uvale neko sranje i to za debele pare, a nikako da joj objasnim da tih 50% popusta i sve poklone koje dobije debalo plati. Penzioneri su kao stvoreni za te lopovluke. Poslednji put kada sam bio pozalim se onako u razgovoru da me mucie sinusi, kada je krenula da vadi sve sto je nakupovala, samo sto me slog nije strefio. :classic_ninja:

Link to comment
Share on other sites

Nedavno je objavljena studija radjena na Karolinskom institutu a koja indikuje da antioksidanti nisu bas tako dobri kao sto se veruje. Na primer, veza izmedju reaktivnih vrsta kiseonika (ROS, Reactive oxygen species) i antioksidanata kod raka je kontroverzna. S jedne strane, radikali kiseonika uzrokuju ostecenje DNK koje moze dovesti do raka a antioksidanti neutralisu ROS. Zato mnogi jedu antioksidante kao suplemente da bi se zastitili od raka. Ali s druge strane, neke klinicke studije pokazuju da antioksidanti povecavaju rizik od raka. U gore pomenutoj studiji se otkrilo da antioksidanti povecavaju rast i sirenje (metastaze) raka pluca i malignog melanoma kod miseva, i povecavaju invazivnu sposobnost kultivisanih ljudskih celija raka.

 

U studiji svedske Cancer fondacije koja je u toku, ispituju se molekularni mehanizmi za to kako ROS i antioksidanti kontrolišu metastaze. Pokusava se naci odgovor na pitanje da li imuni sistem doprinosi sposobnosti antioksidanata da ubrzaju metastaze. Takodje se ispituje i kako identifikovati slabosti u celijama raka koje se odnose na radikale kiseonika a koje se mogu iskoristiti da ih eliminisu. Ova saznanja bi mogla da objasne zasto ranija klinicka ispitivanja sa antioksidantima nisu funkcionisala kako je planirano. Zato se sada pacijentima sa rakom preporucuje da izbegavaju suplemente sa antioksidantima i fokusiraju se na uravnotezenu ishranu.

 

Ljudi, narocito bolesni, trebalo bi da investiraju vreme i energiju da saznaju sto vise o imunitetu, a ne da se neodgovorno prema sebi hvataju na nadrilekarske bucke. Kad bi te razne pilulice zaista delovale onda ne bi bilo bolesnih. Takodje, treba izbegavati i korisne idiote koji verujuci da je njima nesto pomoglo, sire iz nehata jevandjelje ozdravljenja. Samo se kaze da ni to ne leci. 

Edited by Cyber
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Cyber said:

Nedavno je objavljena studija radjena na Karolinskom institutu a koja indikuje da antioksidanti nisu bas tako dobri kao sto se veruje.

Možete li da postavite prečicu za originalni rad ?

Hvala

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Samo da proverim svoju logiku, ne mogu sa decom, onaj ljubi ga majka doktor bi me se odrekao preko novina da zna ovo sto sam uradila:

Elem, nakon snimanja gustine kostiju u Bg, od njihove doktorke sam dobila dijagnozu i terapiju. Dg - osteopenija, sva 4 kriterijuma su mi ispod granice na kojoj pocinje osteoporioza. Terapija: lek koji se uzima kroz infuziju 1 godisnje, moram sama da ga kupim jer ne ide na teret fonda, par hiljada je u pitanju sto nije nista u odnosu na jedan drugi lek koji se uzima 2 puta godisnje a 1 doza kosta 20 000 rsd sa cim me je dr uredno upoznala.

Vratim se ja kuci i sutradan pravo na opstu medicinu da vidim za tu infuziju, dr kaze, mi to ne radimo, idite na ortopediju, odem, niste nas pacijent, idite na rehabilitaciju, odem, vi jeste nas pacijent ali mi smo vam dali sta je trebalo od tretmana, idite na onkologiju. Logicno, imam tamo karton zbog melanomcica u levom oku. U redu, idem na oinkologiju ali daj da vidim sta je to sto treba da kupim i sto treba 40 minuta da mi upumpavaju u venu. Pogledam na Googletu kad tamo, taj lek se daje zenama obolelim od raka dojke sa metastazama na kostima, tako pise u resenju kojim se taj lek pusta u promet.

Lepo sam se zmrzla od onog sto sam procitala i nasla se u cudu: alo, nemam ni osteoporozu, sta ce mi tako ozbiljan lek?

I odlucim da lepo batalim to sa infuzijom. Da nisam cimala onu saksiju i morala da uradim MR, ne bih ni znala u kakvom stanju su mi koske a one su cak i bolje nego sto bi se reklo za nekog na pocetku 8 decenije. Prema tome - dabome. 

Ja cu sa tom osteopenijom da se nosim kako znam i umem, ribljim uljem, korigovanjem ishrane i hodanjem, hvala Bogu, opet sam na nogama i mogu da izguram svojih 5 km na dan. 

Deca su zabavljena svojim godisnjeodmorskim putovanjima i verovatno me nece pitati da li sam to sa terapijom obavila tako da necu morati da ih lazem.

Sto ne znaci da vi sad navalite sa preslisavanjem svojih roditelja po pitanju njihovih terapija, oni su normalni, ja sam vise onako, horizontalna....😄

 

 

 

 

 

Edited by Pletilja
  • Like 2
  • Love 1
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Pisao sam pre oko dva meseca na drugoj temi da sam u pokusaju da se fizicki reaktiviram posle 10+ godina lezanja, no kontam da je ova tema podobnija da nastavim pricu, tj da postavim pitanje koje imam.

Da li je neko imao tegobe sa rovitom ahilovom tetivom? Muci me, mada mozda je i zglob u pitanju, taj straznji deo noge, odma' iznad pete, vise na levoj nozi.
Ne boli u stanju mirovanja (osim blagog osecaja soreness-a), niti sam je ikada povredio, ali izdizanje na prste, doskok, ili nagle promene pravca kretanja dovedu do ostrog bola zbog kojeg moram da zastanem na kratko.

Posto sam se vratio na fudbal, najveci problem mi je da sutnem loptu punom nogom. Iz nekog razloga, oni koji se bolje razumeju u fizionomiju bi mozda znali zasto, tada me najjace zaboli leva tetiva, iako sutiram loptu desnom. Nagla ubrzanja i promene pravca kretanja isto tako.

Pocinjem da verujem da sam pretezak/prevelik za tu vrstu aktivnosti i da je to jednostavno priroda koju bi trebalo da prihvatim (200/110 su mi gabariti).

Bol u primicachima i gluteusima posle fudbala zbog isijasa nekako i preguram, odmor i dva dana sporijeg i smesnijeg hoda, ali AT mi znacajno umanjuje performanse i bojim se ozbiljnije povrede ako nastavim da idem na fudbal.

Stvarno vodim racuna o tome da se zagrejem pre fudbal i istegnem posle, ali ne pomaze.
Kod kojeg lekara otici? Znate li neke kreme, vezbe i sl sto bi preporucili, ev. podelili iskustvo?

Edited by RatzenStadt
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...