Jump to content

Zdravlje i medicina - pitanja o svemu i svačemu


Eddard

Recommended Posts

  • 3 weeks later...

Imam pitanje, mozda mi neko moze pomoci ako je imao slicne probleme.

Sve je pocelo pre dva meseca kada sam osetio stezanje u grudima i ubrzan rad srca odem u hitnu pritisam dosta povisen (prvi put u zivotu, mlad sam sto je cudno zs moje godine), daju mi neki lek za pritisak i pritiska je bio normalan nakon toga. Onda sam radio kompletne analize, Holter 24h, 4 puts za nedelju dana Ekg, krva slika sa hormonima, Ultra zvuk.. Svi nalazi odlicni. I do pre dva tri dana nisam imao nikakve probleme. A onda ponovo ubrzan rad srca nakon obroka, puls oko 105-115. Pa onda sutra nakon dorucka ponovo isto. Doktor opste prakse kaze da je moguca kila na zeludcu i da smanjim obim obroka a da jedem vise puta. I sa takvim nacinom ishrane ova dva dans nema ubrzanog pulsa, jedino sto me brine je povremeni osecaj probadanja u sredini grudnog kosa i sa leve strane. Nije to neka bol, ali zigne neksd pri disanju, i imam osecaj knedle u grlu. 

Ako je neko imao slicne probleme mozda mi moze pomoci.

Link to comment
Share on other sites

Ne vredi ti to ovako. Meni liči na jedno, nekom drugom na nešto drugo ..... Prvo kod lekara da utvrde šta ti je pa onda traži savete od ljudi koji imaju istu bolest kao i ti. Ovo su ti dosta nezahvalni simptomi za naše nagađanje može da bude od nešto tipa banalno a može i nešto treće što bi te samo uznemirilo da ti mi kažemo. Ako imaš problema sa pritiskom onda kada su ovako prelazna vremena može da ti se desi da se poremeti pritisak, ali ako to potraje nedelju dana idi obavezno kod lekara.

 

Da bi ti rekao nešto više morao bi da im izdeklamuješ sve živo ko i doktoru i na kraju bi opet dobio mišljenje laika, zato bolje idi kod doktora i nemoj tamo da umanjuješ ili prikrivaš nego opiši što preciznije da im olakšaš. Mada ako taj tvoj doktor sumnja na kilu a jedino što ti je rekao da smanjiš hranu nisam baš siguran u njega, da nije i taj doktorirao kao Mali 🙂

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Klotzen said:

Ne vredi ti to ovako. Meni liči na jedno, nekom drugom na nešto drugo ..... Prvo kod lekara da utvrde šta ti je pa onda traži savete od ljudi koji imaju istu bolest kao i ti. Ovo su ti dosta nezahvalni simptomi za naše nagađanje može da bude od nešto tipa banalno a može i nešto treće što bi te samo uznemirilo da ti mi kažemo. Ako imaš problema sa pritiskom onda kada su ovako prelazna vremena može da ti se desi da se poremeti pritisak, ali ako to potraje nedelju dana idi obavezno kod lekara.

 

Da bi ti rekao nešto više morao bi da im izdeklamuješ sve živo ko i doktoru i na kraju bi opet dobio mišljenje laika, zato bolje idi kod doktora i nemoj tamo da umanjuješ ili prikrivaš nego opiši što preciznije da im olakšaš. Mada ako taj tvoj doktor sumnja na kilu a jedino što ti je rekao da smanjiš hranu nisam baš siguran u njega, da nije i taj doktorirao kao Mali 🙂

To je doktor opste medicine, u ponedeljak idem kod specijaliste (zadesilo se bas da slavi slavu pa tek u ponedeljak mogu da odem).

Svakako da cu otici, samo reko mozda neko ima slicne probleme. 

Link to comment
Share on other sites

Igore, prvo - raspitajte se o referentnoj ustanovi, oradinaciji interne medicine, kardiologije i obezbedite potreban novac za detaljne i ozbiljne preglede i analize. Bitno je da dobijete ozbiljne preporuke i da ne lutate od jednog lekara do drugog. 

Da je ozbiljna bolest u pitanju, neka genetska slabost, simptomi bi se pokazali ranije. Ako se pokaze da je sa medicinske strane sve u redu, potrazite dobrog terapeuta, ima ih i u drzavnim institucijama, ne mora sve da se placa iz vlastitog dzepa, potrudite se i obezbedite sebi pomoc. 

Ima osoba osetljivih na sezonske promene, ima organizama koji vec u mladosti reaguju na haoticne zivotne navike, da bi pomogli sebi, morate prvo da znate ko ste, kakvo telo imate, koji su mu limiti, sta mu je potrebno da funkcionise kako treba. I to treba da postujete jer sve drugo vodi u bolest, bilo tela ili dushe. 

Dostupna su mi skora sva sretstva moderne medicine i koristila sam ih kad je bilo potrebno. Ipak, sve vishe dolazim do zakljucka da uredan zivot, do granica askeze, moze cuda da ucnini za nase zdravlje. U 68 godini, ovih dana zabavljam se eksperimentom koji zovem "viktorijansko kupanje", naizmeniocno tusiranje hladnom i toplom vodom.  i da znate, beskrajno je zabavno i otkriva mnogo i o telu i o karakteru.Zivot je cudo, nemojte da ga propustite!

 

P.S. Zivot dodje i prodje, cudo  morate da potrazite sami.....

Edited by Pletilja
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ovo može da bude ozbiljna stvar, da ugrožava život.

 

CT Scan da se vidi veličina srca. Kada je strašno, srce naraste pa i do duplo,  boreći se i gubeći u borbi za kiseonik. Imao sam ja to u porodici.

Nadam se da nije to u pitanju. Vrlo ozbiljna situacija, ako jeste.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Yoyogi, ne plaši čoveka tako paušalno.

 

Drugo, CT samo za veličinu srca 😀? Za to postoji mnogo bolji, jeftiniji i ne štetan metod - ultrazvuk.

 

Elem, Igor treba da poseti gastroenterologa i kardiologa, tj. dobrog internistu.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Hvala drugari javicu vam sta je bilo na kraju.

Ja sam sve analize radio pre dva meseca i sve je bilo dobro.

Evo 4 dan jedem manje kolicine hrane i nit je puls iso preko 90 (A pri tome sam sva cetri dana radio i bio fizicki dosta aktivan), a ni pritisak nije skakako uvek je 125 sa 85 najvise.

Osecam i povremeno zarenje u stomaku, i to samo kad nesto pojedem ili popijem.

Link to comment
Share on other sites

Disclaimer - nisam lekar, ovo je samo informacija koju iznosim jer me lici na ono sto imam u porodici - mama je mnogo puta zavrsila u hitnoj zbog simptoma koje je i mladjani Igor naveo, i svaki put ista prica - srce ok, sve sa kardioloske strane ok, samo hiatus hernia (zeludacna kila), koja izazove sve te simptome. 

Jedan gastroskopski pregled da se utvrdi imas li zeludacnu kilu i GERD (zalis se na osecaj zarenja u stomaku), ako je vec sve ok sa kardioloske strane

 

https://journals.lww.com/ajg/Fulltext/2016/10001/Relationship_Between_Hiatal_Hernia_and_Cardiac.502.aspx

 

 

 

Edited by Sunshine State
Dodat link na clanak
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
23 hours ago, RatzenStadt said:

Ima li neko da preporuci neki dobar preparat protiv "celavosti", ili da udeli bilo kakav savet kako bi zaustavio "ovo"?

 

Ne znam za neke mazalice i losione da pomazu.

U US za androgenu alopeciju postoji Proscar (finasteride) - izdavali smo ga redovno; e sad, mnogi pacijenti su se zalili na seksualnu dsifunkciju kao nuspojavu (kod nekih cak i nakon prestanka uzimanja leka), pa ti sad vidi sta ti je pametnije/bitnije

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Jedino sto pomaze je izgleda transplatacija. Sa mnom je radio neki tip koji je uradio to sto ja znam 2 puta. Izbuse ti rupice na prednjem dijelu gdje se celavi i u to usade dlake sa tjemena koje valjda genetski ne opadaju.

Dva tri dana izgledas kao da ti je neko napravio sljive ispod ociju, onako podliven, ali prodje to, poslije vise nisi celav. Cak mislim i da je jeftinije nego da pijes neke preparate godinama i to sa nikakvim rezultatima.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 12/2/2019 at 10:19 PM, Sunshine State said:

 

Ne znam za neke mazalice i losione da pomazu.

U US za androgenu alopeciju postoji Proscar (finasteride) - izdavali smo ga redovno; e sad, mnogi pacijenti su se zalili na seksualnu dsifunkciju kao nuspojavu (kod nekih cak i nakon prestanka uzimanja leka), pa ti sad vidi sta ti je pametnije/bitnije

 

Sta bi to bilo? Neki kompleks zenskih hormona? S obzirom na to koliko sexa imam (citaj nemam), ne bi trebalo sekundu da se premisljam, jer na tom polju necu nista izgubiti 😄

No, ovo je jako nezavidna situacija, posto mi je jedan od ciljeva s korigovanjem brojcanog stanja dlaka na glavi upravo povecanje seksualne aktivnosti 😄

 

Salu na stranu , deluje mi previse rizicno...

Hvala na odgovoru.

 

On 12/3/2019 at 2:57 PM, Amigo said:

Jedino sto pomaze je izgleda transplatacija. Sa mnom je radio neki tip koji je uradio to sto ja znam 2 puta. Izbuse ti rupice na prednjem dijelu gdje se celavi i u to usade dlake sa tjemena koje valjda genetski ne opadaju.

Dva tri dana izgledas kao da ti je neko napravio sljive ispod ociju, onako podliven, ali prodje to, poslije vise nisi celav. Cak mislim i da je jeftinije nego da pijes neke preparate godinama i to sa nikakvim rezultatima.

 

E da, nije da mi nije padalo na pamet, mada i na finansijskom planu katastrofalno stojim, no cujem da je ta procedura jeftinija desetak puta u odnosu na onu koja je bila pre 10-15 godina kada se krenulo sa tim.

Eto, ako me to ne natera da budem racionalniji u trosenju para nista nece.

Pojma nemam, ljudi koji su prosli kroz ovo mi kazu da su se isto osecali lose i iskompleksirano u pocetku, ali da su se pomirili sa tim. Iskren da budem, meni za sada jako lose ide. No dobro, mozda i ja uspem da prihvatim to, obrijem glavu, pojedem par steroida i iscrtam "Samo Bog moze da mi sudi" tetovazu i eto nove osobe 😄

Edited by RatzenStadt
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 12/1/2019 at 10:20 PM, RatzenStadt said:

Ima li neko da preporuci neki dobar preparat protiv "celavosti", ili da udeli bilo kakav savet kako bi zaustavio "ovo"?

Ostrasceni esteta bi mog komsiju B. proglasio za karikaturu - primetno kraca leva noga kao posledica bolesti u detinjstvu, bradavice na licu, kosmato telo i velika, celava glava. Supruga M. mogla je sedamsdesetih da bude mis, recimo, Ilinoisa, visoka, prirodna plavusa, ogromnih plavih ociju, lepotica.  Nespojiv par,  bar po  sudu carsije. Imala sam srecu da su nam deca vrsnjaci i preko njih sam upoznala najskladniji i najsrecniji bracni par ikad i to u tesko vreme, devedesetih godina,  kada su pucali i brakovi i porodice. Komsinica mi je sama, negde oko prve kafe koju smo popile objasnila zasto se udala za tako po izgledu - diskutabilnog muskarca. Citiram je: "B. je najbolji covek koji me je voleo".  Mogla je da bira i izabrala je, pametno. I u ta teska vremena, sve su radili zajedno i napredovali u svemu. Komsija je vodio veliko komunalno preduzecu ali me je jednog nedeljnog podneva pozvao da brzo dojem kod njih, stanovali smo na istom spretu zgrade. ]Otisla sam i bila ponudjena odlicnim slatkim od shljiva, tek skuvanim. "Gde je M.?"...."Poslao sam ih na plazu a ja sam skuvao slatko, sta kazes. dobro je.....? 

I nije komsija B. nekakav papucar, naprotiv,  moje babe i tetke bi rekle da je pravo musko, brinuo je o svojim "devojkama", supruzi i cerkama, vodio preduzece, uvek ljubazan i drag.

Eto vam odgovora na vase pitanje ima li resenja, ima, budite najbolji vi i prestanite da brojite dlake na glavi. Uostalom, kosa je zenski atribut lepote.

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

On 12/2/2019 at 6:20 AM, RatzenStadt said:

Ima li neko da preporuci neki dobar preparat protiv "celavosti", ili da udeli bilo kakav savet kako bi zaustavio "ovo"?

 

Evo, ja sam uzimao "Propecia" 10 godina. Imam sliku temena pre i posle 10 godina. Skoro da nema razlike. Moguće da je zaustavljeno opadanje, još ima kose, mada lično mislim da bi bilo isto i bez toga.

Taj preparat je skup, 220$ (australijskih) za mesec dana doze ali je na recept i to je osiguranje priznavalo. Bez recepta je mogao da se kupi za 20$ mesečna doza (u Thai) ali to sam plaćaš.

 

Pričao sam ovo mom frizeru u Sidneju. Znate šta je rekao?

 

"Jedina stvar koja može da zaustavi opadanje tvoje kose je pod mog frizerskog salona".

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Taj sajt promovise opasne sarlatane, poput Ricarda Sulca, koji tvrdi da se rak leci gladovanjem, Gersonovu metodu i slicno.

 

Za Levina nisam cuo, ali samo citanjem ovog teksta je deo koji ima smisla i deo trabunjanja o nekoj negativnoj i pozitivnoj energiji tela i naravno - psihoterapija vam ne pomaze, probajte "moju revolucionarnu metodu". Da li znate koliko je ljudi izvrsilo samoubistvo zbog "novih i revolucionarnih" metoda lecenja trauma i depresije od osamdesetih na ovamo?

 

Vrlo je opasno traziti resenja za svoje probleme na ovakvim sajtovima.

 

@Eddard

  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

I propustio sam ovu pricu oko vakcina.

 

Problem sa vakcinama protiv gripa je sto mora da se gleda u pasulj koji soj virusa ce biti dominantan i desava se da potpuno promase. Ipak, i kada se razbolite, reakcija bi trebalo da bude blaza. Ja se ne vakcinisem redovno, priznajem, ali najgore sam prosao pre tri godine kad se nisam vakcinisao (sto ne mora nista da znaci, naravno).

 

Rade na univerzalnoj vakcini protiv gripa i dalje, cuo sam da smatraju da ce uspeti da izoluju deo virusa koji je svim virusima zajednicki pa bi trebalo da imuni sistem reaguje i prepozna svaki, za nekoliko godina cemo je imati, pa cemo videti da li su bili u pravu.

 

Sto se vakcine protiv polia tice, to su upravo stare Torlakove vakcine koje su se davale oralno i bilo je teskih nuspojava. Moderne vakcine su svakako bolje i sve sto na netu mozete naci o antivakserskoj histeriji o sastavu vakcina i daljem sirenju teorija zavere su gluposti koje se vrlo lako logicno objasnjavaju.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, McLeod said:

Taj sajt promovise opasne sarlatane, poput Ricarda Sulca, koji tvrdi da se rak leci gladovanjem, Gersonovu metodu i slicno.

 

Za Levina nisam cuo, ali samo citanjem ovog teksta je deo koji ima smisla i deo trabunjanja o nekoj negativnoj i pozitivnoj energiji tela i naravno - psihoterapija vam ne pomaze, probajte "moju revolucionarnu metodu". Da li znate koliko je ljudi izvrsilo samoubistvo zbog "novih i revolucionarnih" metoda lecenja trauma i depresije od osamdesetih na ovamo?

 

Vrlo je opasno traziti resenja za svoje probleme na ovakvim sajtovima.

 

@Eddard

 

Ja sam samo čitala ovaj Levinov tekst, možda može da pomogne. Ali znam da je opasno tražiti savete preko neta..

 

Za Šulca nisam čula, ali na osnovu tvog kratkog opisa, podseća me na onog šarlatana Miroljuba "pod mač bato"...ne znam da li postoji neki mehanizam da se tim ljudima zabrani rad..da li ćemo morati da čekamo na neku novu vlast, ili narod mogu da edukuju lekari, i da to bude dovoljno...ali.ipak se plašim da će biti još ljudi koji veruju šarlatanima i koji preskupo plaćaju njihove prevare..

 

- Izvinjavam se, ovo je možda offtopic.. 

Edited by Devojka Luke Razića
Link to comment
Share on other sites

"sloboda govora" 🙂

Da, oni su svi povezani, mislim da Miroljub promovise njegove metode.

 

To je oblast gde te lako uvedu u sektu. Ja nemam apsolutno nista protiv ni joge ni meditacije, niti pozitivnog misljenja i takve borbe sa bolescu, naravno da je bolje biti pozitivan i boriti se nego se uvuci u sebe i padati, ali to nije lek.

 

I dok se okrenes, hodas bos po travi i radis sangejzing i gladujes jer ces tako isterati rak-demona iz sebe. Najlakse je bolesnog i ocajnog coveka obrlatiti.

 

https://www.delfi.rs/knjige/35826_lecenje_neizlecivih_bolesti_knjiga_delfi_knjizare.html

 

Ovu knjigu mozes da kupis u svim vecim knjizarama. Samo naslov je nebulozan - lecenje neizlecivih bolesti. Strasno je da ovako nesto bude mejnstrim.

Edited by McLeod
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...