Jump to content

Novak Djokovic


wwww

Recommended Posts

21 minutes ago, McLeod said:

 

 

 

@harmonajzer nije to mentalna snaga, vise igracka nadmoc...

 

O tome i pričam. Ali igračka nadmoć Tima u odnosu na Đokovića je posledica uglavnom fizičke nadmoći. Bilo je dosta situacija gde Đoković ima inicijativu, kontroliše poen, ali nekako nema snage za završni udarac (čitaj: viner) i na kraju pogreši ili Tim odapne neku raketu iz FH ili BH, svejedno i to ulazi. Pošto to nije prvi put u njihovim mečevima, Tim je stekao i mentalnu snagu i radiće to opet. I Pogađaće.

 

Đoković nema taj problem samo sa Timom. Zato je njegov glavni zadatak smanjivanje ili usporavanje tog fizičkog gapa koji je neminovan, kako vreme ide. Moj je utisak da ne radi dovoljno na tome. Naravno, samo on i njegov tim znaju razloge zašto je to tako (moguća hronična povreda, nedovoljna posvećenost itd.) Tek kada bude fizički na 100% (što naravno ne podrazumeva Novaka supermena od pre 5-6 godina), do izražaja će doći njegove prednosti u odnosu na Tima i ostale (teniski IQ, taktika, iskustvo itd).

 

Edited by harmonajzer
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, harmonajzer said:

 

O tome i pričam. Ali igračka nadmoć Tima u odnosu na Đokovića je posledica uglavnom fizičke nadmoći. Bilo je dosta situacija gde Đoković ima inicijativu, kontroliše poen, ali nekako nema snage za završni udarac (čitaj: viner) i na kraju pogreši ili Tim odapne neku raketu iz FH ili BH, svejedno i to ulazi. Pošto to nije prvi put u njihovim mečevima, Tim je stekao i mentalnu snagu i radiće to opet. I Pogađaće.

 

Đoković nema taj problem samo sa Timom. Zato je njegov glavni zadatak smanjivanje ili usporavanje tog fizičkog gapa koji je neminovan, kako vreme ide. Moj je utisak da ne radi dovoljno na tome. Naravno, samo on i njegov tim znaju razloge zašto je to tako (moguća hronična povreda, nedovoljna posvećenost itd.) Tek kada bude fizički na 100% (što naravno ne podrazumeva Novaka supermena od pre 5-6 godina), do izražaja će doći njegove prednosti u odnosu na Tima i ostale (teniski IQ, taktika, iskustvo itd).

 

 

Slazem se generalno, samo sto i dalje ne pricamo o istim stvarima. Tim nije klasican teniser, on ima bas nizak teniski IQ i to je bilo vrlo ocigledno ranije u njegovoj karijeri, kada je takodje mogao da odigra vrhunske meceve, ali je i gubio od polovnjaka i ova trojica su ga na cist IQ sredjivala takodje. Iako je i tada imao top u rukama i bio fizicki bar blizu Djokovicu i Nadalu.

 

Sada oni padaju fizicki, pa dolazi do izrazaja ta sprema. Mentalno je mozda jaci jer sada vise veruje u pobede, ali opet kazem, ne verujem u tu klasicnu vezu uzrok-posledica kod njega. On je robot i nezavisno od protivnika gleda da eksploatise ono sto je spremio, i da ga to dovede do pobede. Najcesce se sada to i desava zato sto niko nije sposoban da mu u duzim vremenskim intervalima postavlja zagonetke koje on nece moci da resi, bas zbog te fizicke spreme.

 

Mentalno i po IQu ne verujem da ce ikada biti blizu ovoj trojici, i juce, pravi duplu kada treba da odservira za mec, tu se to vidi.

 

A vratio se od 4-0 jer je usao u robot mod - ovu lopticu mogu da mlatnem - bam, viner. Restart and repeat. Mogao je isto tako da promasuje, onda bismo pricali i neverovatnoj mentalnoj snazi Djokovica i kako je Tim odlutao i kako je psihicki nestabilan.

 

Hence, sa mentalnim aspektom to nema neke veze.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Da je Mek dosao juce a ne danas, drugaciji bi bio spisak finalista 🙂 Sto se tice Vavrinke i Tima, potpisujem receno. 

Nekako je i prirodno da Tim bude najveca opasnost za ovu dvojicu, u punoj je snazi, daleko najspremniji na turu, igra na svom realnom vrhuncu, ili bar vrlo blizu maksimuma. Njemu su iduca i dve naredne godine krucijalne za prvo mesto. Posle ce ovih par momaka dodatno sazreti, ako se to ne desi i ranije, a njegova najjaca strana ce poceti da popusta vremenom.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, alcesta said:

Koliko me nerviraju sa ove tri različite decenije, ali to je na Novaku da ispravi ubuduće, koliko da ih ne uterujemo u laž :classic_tongue:

to su americke decenije :classic_biggrin: , na njemu je da sledece godine to ispuni i za evropske decenije 😀

Link to comment
Share on other sites

Zabrinjavajuća statistika , kada se ovome doda da po % osv poena na 2. servis nije medju prvih 10 na turu , jasno implicira probleme sa servisom. 

Teško je reci šta je dovelo do ovakvih brojki , problemi sa ramenom/vratom, koncentracija (mentalni aspekt) ili nešto treće. Uglavnom jasan pokazatelj da strategija i izvedba servisa predstavljaju problem u igri . Nema lakih poena , nema odakle da vuče samopouzdanje u svoje udarce , pa je prinudjen da ide težim putem, rudari za poene, što je opet dovelo do toga da gubi duže razmene ako ranije ne pogreši iz želje da do njih ne dođe.

Šteta što je ovo kumulativna stat. pa ne možemo da vidimo razliku izmedju dela pre korone i posle avgusta.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Dobro, istini za volju, treba reći da je Đoković odigrao više mečeva od svih navedenih, od nekih i mnogo više, tako da nije tako strašna brojka ni izbliza (u prosjeku od ovih svih je "bolji" tj. manji prosjek duplih po meču od njega ima možda jedan, eventualno dva igrača). Mada, da je previše za igrača takvog kalibra, previše je.

Link to comment
Share on other sites

Ja mislim da je dobro što Noksa skraćuje poene, preciznije - dugoročno je dobro. 

E sad, možda grešim: fizička sprema i jačina udaraca zahteva više mišićne mase i više kilograma koje treba nositi na nogama. Mislim da to Noksa neće raditi, ostaće mu igra na ovom nivou, koji je, minimalno rečeno, solidan, jeste izgubio nekoliko mečeva na kraju sezone, ali su ga realno nadigrali jedino Rafa i Medvedev (da ne računamo zajebanciju u Beču). Noksa, sa ovakvim tenisom, skraćivanjem poena i rizičnim drugim servisima, ima igru koja najverovatnije može do dovede do osvojenog slema u 2021, što je, bar meni, sasvim dovoljno.

Sa 33 godine, ništa više nije sigurno, nadam se da je motivacija i dalje tu (recimo da stigne do 350 ili više nedelja na prvim mestu, to već ne bi moglo da se nipodaštava nejednačinom 20 ili 21>17 ili 18).

 

Edited by stray_cat
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Keira said:

Šteta što je ovo kumulativna stat. pa ne možemo da vidimo razliku izmedju dela pre korone i posle avgusta.

 

 

Izbrojao sam sada, u 18 mečeva prije korone imao je 51 duplu, dakle 2.83 u prosjeku po meču. Ne znam koliki je prosječni postotak dobivenih poena nakon drugog servisa u tim mečevima, ali prosječni postotak ako se zbroje postoci (dobivenih poena nakon drugog servisa u svakom meču) i podijele sa brojem mečeva iznosi - 56.5%. Ovaj podatak naravno, ne mora puno značiti, tj. može zavarati, ovisno o tome koliko poena nakon drugog servisa je bilo u pojedinom meču. 

 

U drugom dijelu sezone (nakon korone) imao je, dakle, 137-51, tj. 86 duplih, ili 3.07 u prosjeku po meču. 

  • Like 1
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, alcesta said:

Koliko me nerviraju sa ove tri različite decenije, ali to je na Novaku da ispravi ubuduće, koliko da ih ne uterujemo u laž :classic_tongue:

 

 

Rouzvel (1953-1972) i Sampras (1990-2002) su osvajali slemove u tri kalendarske decenije,

plus Tilden (1920-1935) i Gonzales (1948-1961) ako racunamo i pro mejdzore.

 

clanovi velike trojke ce imati priliku da se pridruze odabranom drustvu na svakom predstojecem gs turniru

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mislim da je Viško od početka sezone više puta potencirao kako Ivanišević traži od Novaka da više rizikuje na drugom servisu, pa i po cenu većeg broja duplih. Ali ne bih isključila ni neka fizička ograničenja u drugom delu sezone, videli smo koliko se mučio u "Sinsinatiju".

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...