Jump to content
Vox92.net Forum
The Walking Dravot

Vox Populi - Vox Dei

Recommended Posts

Posted (edited)

I Kon i Faraon su rekli da od Rusije ne treba očekivati pomoć jer nemaju šta da nam pomognu. A šta se tamo događa pročitaj ovde :

https://www.businessinsider.com/coronavirus-russia-doctors-say-government-is-covering-up-cases-2020-3

https://edition.cnn.com/2020/03/21/europe/putin-coronavirus-russia-intl/index.html

Edited by Klotzen
  • Thanks 1

S obzirom na strmoglavi pad cene nafte prouzrokovan stopiranjem proizvodnje kojem se ne nazire kraj, Rusi imaju bitnijih stvari zbog kojih se hvataju za glavu s obzirom na to da je poznato koliko im privreda zavisi od toga.

https://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2020&mm=03&dd=25&nav_category=12&nav_id=1669736

Ostaje nada da ce nakon ovoga doci do pada SNS-a i Vucica i njegove kamarile... 

Nakon ociglednih priprema konc-logora za blaze obolele,  nakon postupanja sa nasim drzavljanima juce u Subotici, nakon danasnjeg desavanja u omladinskom naselju Cardak u Deliblatskoj pescari - gde ce naseliti migrante,  nakon svih ovih katastrofalnih postupanja u vreme pandemije, u kojoj su zrvte i sami SNS sendvicari i poslusnici , penzioneri, a pogotovo nakon ekonomskog kolapska koji tek treba da usledi nakon epidemije ,  nadamo se da ce konacno pasti....   Jer ovom narodu mora da se desi neka ocigledna kataklizma da bi se smenio neki rezim... kao sto je i 2000te smenila Milosevica nakon totalne kataklizme iz 1999te

• Like 3
  • Thanks 1

Upravo tako, obrazac je fascinantno sličan. Odličan post. Moglo bi se dosta toga dodati, ali kao i kod SM, pad bude vezan za poslednju veliku stvar (bombardovanje i Mrkina obnova) a cela piramida zla iz prošlosti, od 89te pa nadalje, je manje bitna.

• Like 1

8 hours ago, freethrow said:

Upravo tako, obrazac je fascinantno sličan. Odličan post. Moglo bi se dosta toga dodati, ali kao i kod SM, pad bude vezan za poslednju veliku stvar (bombardovanje i Mrkina obnova) a cela piramida zla iz prošlosti, od 89te pa nadalje, je manje bitna.

Smem da se kladim da nece smeti odmah da ponovo raspise izbore nakon prestanka epidemije... pokusace da se cupa sa ekonomijom, ali tu ce tek pasti...  Jer svetska recesija ce ogoliti nasu krizu...Pokazace se sta je zaista uradjeno za vreme AV-a i da li je javni dug stvarno smanjen ili nije...  Jer do sada su nekako stizale investicije, stizao novac pa se novac prebacivao iz jednog racuna u drugi privremeno da bi se pokazala statistika i pozitivan saldo...   Kao kad tebi istice godisnje dozvoljeni minus na tekucem pa ti uplatis ,( odnekud- verovatno pozajmljeno)  da bi bio u plusu , da dobijes nov dozvoljeni minus, pa posle samo jedan dan podignes taj novac , to jest ponovo uzmes ceo zajam iz dozvoljenog da bi vratio novac odakle si pozajmio...  Tako i na drzavnom nivou...   Ali zbog nove nastupajuce recesije , nece biti investicija,  cak ce i nasi preko neko vreme slati mnogo manje novca svojima u Srbiji ( godisnje posalju 4 milijarde evra - vise nego sve fabrike sto zarade zajedno ) jer ni sami nece imati posla neko vreme i bice na socijali , tamo u Nemackama... 

I tad ce se ogoliti sve... 

Je l realno da navijaš za globalnu recesiju i manje investicija? Na stranu što se ništa od toga naravno neće desiti.

6 minutes ago, Vredni mrav said:

Je l realno da navijaš za globalnu recesiju i manje investicija? Na stranu što se ništa od toga naravno neće desiti.

Gde ti vidiš navijanje, čovek iznosi svoje predviđanje narednih događanja.

@Doc Holidaynajverovatnije da će biti kako kažeš, sve osim pada Vučića. Nažalost, niko neće umeti da iskoristi okolnosti i da ponudi nešto bolje, a da to bude i realno moguće.

Ja očekujem relativno brz oporavak svetske privrede po prestanku pandemije, ne znam koliko će pandemija trajati, uvek posle većih padova dolazi do ubrzanog rasta, nešto će se preliti i do nas, ali kad se prvo popune rupe tamo gde ima novca.

Posted (edited)

Vidim da navija jer je post potpuno neobjektivan. Ovakve krize su uvek kratkorocne i iz njih se izlazi relativno brzo. Rast u 3 i 4 kvartalu bice veliki, ukupno ce biti verovatno i upola manji od predvidjenog, ali će zato u 2021. biti veći nego što bi inače bio. 

Javni dug se svakako posmatra kroz udeo u BDP-u, verovatno će porasti za oko 2% jer će nam deficit biti veći i zadužićemo se da bi upumpali keš u privredu. Verovatno će se povući neki povoljan kineski kredit. Direktne investicije ce nesumnjivo biti manje u odnosu na 18' i 19', ali će se vratiti već 21'.

Btw krajnje je nesuvislo napisati da ce pandemija virusa da ogoli neku ekonomiju jer to nije uobičajena ekonomska pojava. 

Edited by Vredni mrav

9 minutes ago, Div said:

Gde ti vidiš navijanje, čovek iznosi svoje predviđanje narednih događanja.

@Doc Holidaynajverovatnije da će biti kako kažeš, sve osim pada Vučića. Nažalost, niko neće umeti da iskoristi okolnosti i da ponudi nešto bolje, a da to bude i realno moguće.

Ja očekujem relativno brz oporavak svetske privrede po prestanku pandemije, ne znam koliko će pandemija trajati, uvek posle većih padova dolazi do ubrzanog rasta, nešto će se preliti i do nas, ali kad se prvo popune rupe tamo gde ima novca.

krize ce svakako biti. ovo cudo ce potrajati jos mesecima..  Daj boze da ne predje u sezonsku bolest, jer ako je i primire , na jesen moze opet buknuti...  a tolko zastoja u privredi , jednostavno mora dovesti do recesije...  Nemacka auto industrija i za period posle krize predvidja znatno smanjivanje proizvodnje .  A to ce se odraziti...

A koliko ce ukupno trajati recesija ostaje da se vidi...  Naravno da ce neko i profitirati iz te krize kao sto je Nemacka profitirala 2008e...   I ne brinem ja za Nemacku..  brinem za nas..  Koliko ce ova kriza ogoliti nas problem

6 minutes ago, Vredni mrav said:

Vidim da navija jer je post potpuno neobjektivan. Ovakve krize su uvek kratkorocne i iz njih se izlazi relativno brzo. Rast u 3 i 4 kvartalu bice veliki, ukupno ce biti verovatno i upola manji od predvidjenog, ali će zato u 2021. biti veći nego što bi inače bio. 

Javni dug se svakako posmatra kroz udeo u BDP-u, verovatno će porasti za oko 2% jer će nam deficit biti veći i zadužićemo se da bi upumpali keš u privredu. Verovatno će se povući neki povoljan kineski kredit. Direktne investicije ce nesumnjivo biti manje u odnosu na 18' i 19', ali će se vratiti već 21'.

objasni mi od cega ce biti rast u 3 i 4 kvartalu kada ceo 2 kvartal niko ne radi ?  Kada nece biti priliva ni od doznaka nasih radnika iz inostranstva u tolikoj meri kao ranije jer ce i oni dobrim delom biti otpustani i zivece od socijale barem neko vreme.. 
 Kako mislis da bude rast u 3 i 4 kvartalu ako staje i sama nemacka u 2 kvartalu ?  pa i Nemackoj treba da se ponovo zalaunfa a to nece postici tako brzo...  Nasa ova nova industrija je vezana za Nemacku autoindustriju..   Na koju magiju mislis da imamo rast ?

Sto se kredita tice ...   to da ce biti povoljni iz Kine - pa nece...  jer ce ceo svet traziti pare da krpi rupe nastale skoro polugodisnjim neradom zbog pandemije.   A zakon potraznje ce dici cene kredita.  Ne vole nas Kinezi toliko da bi nam davali za djabe.   Drugo... kao sto sam i naveo gore sa primerom nasih pozajmica na tekucem racunu , videcemo koliki je zaista veliki javni dug sad kad , barem neko vreme ( pa nek bude i par meseci kako ti kazes- ali bice barem 1 godina)   ne bude bilo investicija i priliva novca - da balasiraju sa njime i prave privid  likvidnosti.  Pa cemo tek videti koliko smo zaista kreditno sposobni...

• Thanks 1

Nije stvar ljubavi, Kinezima smo otvorili vrata Evrope. Imaju ozbiljne interese ovde. 

Preterujes sa procenama duzine trajanja. Evropa je stala u poslednjih 20 dana. Nema sanse da ovaj stepen izolacije traje duze od maja, znaci 3 meseca ukupno, negde i manje. 

Vodece zemlje ce brzo upumpati veliku kolicinu keša u svoj sistem. A o javnom dugu mnogo vise treba da razmisljaju Italija, Cro pa i CG.

Jer da nije bilo naseg precednika Ace i mi bismo bili u tom društvu....

• Like 1

22 minutes ago, Vredni mrav said:

Nije stvar ljubavi, Kinezima smo otvorili vrata Evrope. Imaju ozbiljne interese ovde. 

Preterujes sa procenama duzine trajanja. Evropa je stala u poslednjih 20 dana. Nema sanse da ovaj stepen izolacije traje duze od maja, znaci 3 meseca ukupno, negde i manje. 

Vodece zemlje ce brzo upumpati veliku kolicinu keša u svoj sistem. A o javnom dugu mnogo vise treba da razmisljaju Italija, Cro pa i CG.

Ne preterujem sa duzinom trajanja.  Slusao sam onog nemca , slusao sam i Orbana.   Oni su svesni da mora veliki deo populacije da prelezi virus. Ali imaju za cilj da sve razvuku da bi svi kojima bude neophodna medicinska nega mogli i da je dobiju. A Orban je rekao da to nece biti tako brzo. A i po misljenju mnogih je bolje da svetsko krdo to prelezi pa da stekne nekakav imunitet nego da  cekamo godinu dve za vakcinu.   A sav taj zastoj jednostavno mora imati ekonomske posledice. Ako ce imati na nemacku privredu kako nece na ovu nasu ionako kilavu. 

Ova godina je za ekonomiju izgubljena, a ako ovo potraje do leta bice gora kriza od SEKA-e. Posle ovoga ne moze doci do brzog oporavka privrede. Ko ce posle pandemije da putuje, kupi novi auto ili investira veliki novac ? Niko, svi ce da cekaju da vide sta ce biti sledece zime. Oporavice se jedino proizvodnja hrane i ostalih bitnih potrepstina a ovo ostalo ce da stoji ili pada do sledece godine.

• Like 2

Baš suprotno, ljudima ce se toliko smučiti izolacija da će masovno da putuju. Trenutno najviše trpe turizam i ugostiteljstvo, tu je potpuni kanal. Jutros sam bio u nabavci, prodavnice su pune, generalno grad je pun ljudi, nema parkinga, verovatno zbog toga sto svi gledaju da obave sta imaju pre policijskog casa. Par drugara koji imaju proizvodnju, smanjili du kapacitete, ali rade, na 60-70%.

Nema sanse da ovo potraje, očekujem da posle Đurđevdana mere ostanu samo za penzionere i hronicne bolesnike, pretpostavljam da ce zabrana važiti i za sportske dogadjaje i veselja, ali ostalo mora da profunkcioniše što pre.

Potpuno je nebitno šta ćemo mi da radimo i kad ćemo da ukidamo karantine i policijske časove. Bitno je kad će ovo da se završi na svetskom nivou jer do tada nema oporavka privrede nigde. Ne misliš valjda da neko u Italiji razmišlja da ovih dana kupi fiću proizvedenog u Srbiji ili nameštaj ili bilo šta drugo što nije nužno u ovakvim situacijama ? Imaju oni pametnija posla i to će da potraje. Nema šanse da će ljudi da pohrle da putuju posle ovoga, ko je lud da veruje u "šopinge u milanu" posle svega. Trebaće vremena da se ponovo stekne poverenje za većinu destinacija. Pri tome neke delove sveta ovo tek treba da pogodi a bitni su u ekonomiji kao što je Indija, Južna Amerika, Australija, Južna Afrika....

Dakle mere koje smo mi preduzeli nemaju veze sa ekonomskom krizom koja nas očekuje nego mere na nivou celog sveta. Jer ako nemaš kome da izvezeš džaba ti obnavljanje proizvodnje. Tako su nas i 2008. uveravali da mi SEKU nećemo ni osetiti a onda smo otišli u minus.

Što se tiče trajanja ovo će sigurno trajati do kraja maja kod nas, a po nekim novijim predviđanjima vidimo da se u SAD najavljuje pik čak u junu ili julu. Suština i jeste da se ovo namerno produžuje da ne bismo imali ogromnu količinu obolelih za kratko vreme. Znači možeš komotno da otpišeš celo leto što se tiče rasta ekonomije jer će većina da brine samo o koroni a ne o trošenju novca. Još ako ovo bukne kasnije na južnoj hemisferi onda će opet morati i kod nas neke mere da se drže da bismo sprečili povratak virusa.

• Like 4
  • Thanks 1

Imaće Srbija veće brige nakon prestanka Korone od ekonomije... mmw.

5 hours ago, Vredni mrav said:

Kinezima smo otvorili vrata Evrope. Imaju ozbiljne interese ovde.

Nemaju ništa ozbiljnije interese od bilo koje druge države koja se nalazi u sistemu puta svile. Naprotiv, kada se uporede direktne investicije (FDI) Srbija spada u niže srednje kineske investicije ali kada se pogledaju dužnici prema Kini, Srbija je u vrhu. Više su značajnije Poljska, Češka, Hrvatska ili baltički klaster zemalja za Kinu jer svojim prisustvom u tim oblastima deluju kao disruptive faktor za EU i ruske interese. Druga stvar, međunarodni akteri koji imaju stalne i dugoročne interese na Balkanu jesu EU, Turska i Rusija.

• Like 1

1 hour ago, Klotzen said:

Potpuno je nebitno šta ćemo mi da radimo i kad ćemo da ukidamo karantine i policijske časove. Bitno je kad će ovo da se završi na svetskom nivou jer do tada nema oporavka privrede nigde. 

Ako malo zaladi ovaj virus ipak, u Srbiji ce biti kraj onda kad Vucic kaze da je kraj, a njegovo stado 

se razmili po Srbiji da oporavi privredu I turizam u Italiji.

Kliktace stado kako ce nas opraviti Kinezi, 

kako smo Kineski trojanski konj pomocu koga ce oni uci u Jevropu,

samo mi lici da cemo ostati ispred te kapije.

• Thanks 1

2 hours ago, Vredni mrav said:

Baš suprotno, ljudima ce se toliko smučiti izolacija da će masovno da putuju. Trenutno najviše trpe turizam i ugostiteljstvo, tu je potpuni kanal. Jutros sam bio u nabavci, prodavnice su pune, generalno grad je pun ljudi, nema parkinga, verovatno zbog toga sto svi gledaju da obave sta imaju pre policijskog casa. Par drugara koji imaju proizvodnju, smanjili du kapacitete, ali rade, na 60-70%.

Nema sanse da ovo potraje, očekujem da posle Đurđevdana mere ostanu samo za penzionere i hronicne bolesnike, pretpostavljam da ce zabrana važiti i za sportske dogadjaje i veselja, ali ostalo mora da profunkcioniše što pre.

Od cega ce putovati  ?  Pa svuda u evropi lete otkazi...  Koronu ce Nemci razvuci na mesece, to najavljuje i Orban za Madjarsku ( slusam radio Budimpestu, pratim madjarske portale ) .  Korona nece nestati za mesec dana..  U Kini je vec 3 meseca i iako se smanjio broj novozarazenih prosle nedelje na jedva 20 dnevno , ovih dana po worldmetru , ako pratis , se cini da raste ponovo.. ne mnogo ali raste, pa je sad oko 40ak dnevno.  Sto nije kraj.  Evropa pa i mi smo tek u prvom mesecu...  Tako da , cak i da mi kojim srecnim slucajemo suzbijemo koronu , granice ostaju zatvorene. Posao ce jos dugo stajati.    Tek mozda na jesen moze se ocekivati da nesto i u svetu i kod nas krene ..   I to sve ako korona ne predje u sezonsku bolest..  Dali treba da ti kazem da sva ova nasa nova privreda je vezana za auto industriju , nemacku ponajvise...   Ako bude stojala nemacka auto industrija , i svetska , kako ocekujes da ti motaci kablova u Srbiji rade i pune budzet ?  To ce sve da se odrazi i na javni sektor, gde mozda ti zivis pa te boli patka za privatni i mislis da ce Vucic da ti obezbedi pare za letovanje,  ali nece... Obecao je Vucic da nece dirati  penzionere i javni sektor...   e pa isto to je obecao i kad je dolazio na vlast  pa znamo kako je to bilo....  Tako da dragi penzioneri i vi u javnom sektoru spremite guzice jer ce Vucko ponovo da vas.......  😄

• Like 1

13 hours ago, Vredni mrav said:

Mogao bi malo da prestanes sa botovanjem. Ozbiljno to kazem.

Bukvalno svaki post u ovoj raspravi, a i inace ti je da sve cveta, da nas ceka raj na zemlji, da su "ovakve krize uvek kratkorocne i iz njih se lako izlazi". Kad je postojala ovakva kriza, kada se ceo svet zatvarao, kada je vladala ovolika neizvesnost?

Ljudima se i sada smucila izolacija pa ne mogu da putuju. Nece moci ni ubuduce jer virus nece nestati sam od sebe, pa ces imati rigorozne kontrole na granicama, pad turizma, pad ugostiteljstva. Profesionalni sport i svaka druga grana koja okuplja veliki broj ljudi za kratko vreme ce trpeti velike gubitke.

Mi nismo zdrava ekonomija, zavisimo od zaduzivanja i sa drzavama koje ce biti okrenute mnogo vise same sebi dolazimo do situacije da ce bilo pomoc i novac dolaziti u mnogo manjoj meri.

Vlada i predsednik koje hvalis u svim postovima su u petak, 13.03. pricali kako nece zatvarati skole, kako "situacija nije ozbiljna", kako treba sacekati da broj zarazenih poraste. U nedelju ne samo da je najveci sin srpskog naroda zatvorio skole i univerzitete nego je objavio i vanredno stanje. To znaci da otvoreno lazu i pricaju danas jedno, a sutra drugo, ali hajde da verujemo da sve cveta kod nas jer je to Vucic rekao, a i konacno smo se resili zlih zutih.

Na ovom forumu je dozvoljeno iznosenje misljenja, ali botovanje nije. Zato shvati ovo kao poslednje upozorenje, jer sledeci ce za botovanje ici ban.

• Like 1

Znam ja da su šatro borci za demokratiju i slobodu govora najčešće najveći cenzori i protivnici slobode govora. Srećom pa me baš zabole za te pretnje banovima i jebe mi se šta ti misliš o mom pisanju. Pazi da neću u 2020. godini da pazim šta pišem na nekom forumu da ne bih povredio nečija pravila i da mi neki cenzor ne zalepi etiketu bota. Jebeš mi sve ako si ti tačan.

Moje prognoze su moje prognoze, da li će se ostvariti ili ne pokazaće vreme. Danas to niko ne zna sa sigurnošću i analize stručnjaka su često jako oprečne.

Izvor: Danas

Stručnjaci: U Srbiji će se prepoloviti rast BDP-a ako epidemija traje do jula

Rast bruto domaćeg proizvoda (BDP) u Srbiji ove godine iznosiće dva, umesto planiranih četiri odsto ako se epidemija zbog virusa korona završi do jula, saopštili su danas stručnjaci časopisa Kvartalni monitor.

8Piše: Beta20. marta 2020. 13.44
  Istinomer  
Stručnjaci: U Srbiji će se prepoloviti rast BDP-a ako epidemija traje do jula 1Ilustracija Foto: Pixabay/geralt

Fiskalni deficit će ako se epidemija završi u prvoj polovini godine porasti na 1,5 odsto BDP-a zbog direktnih troškova u suzbijanju zaraze i mera koje se preduzimaju za smanjenje posledica na privredu.

Epidemija bi, kako se navodi, mogla uticati i na usporavanje realizacije investicija zbog moguće bolesti radnika i nedostatka materijala.

Ukoliko epidemija traje tokom cele godine privreda bi mogla da udje u recesiju a fiskalni deficit da poraste na tri odsto usled smanjenja poreskih prihoda.

Uticaj epidemije na privredu Srbije biće kratkoročan ako se ona završi ove godine jer kao i sve prirodne katastrofe ostavlja posledice u godini u kojoj se dogodi.

„Privreda u Srbiji bi naredne godine mogla da se velikim delom oporavi jer bi posledice bile vremenski ograničene za razliku od recesije, kao 2008. i 2009. godine koja je izazvana unutrašnjim problemima privrednog sistema“, navodi se u saopštenju.

Dugotrajna epidemija bi, po oceni stručnjaka Kvartalnog monitora, mogla da utiče i na smanjenje direktnih stranih investicija, devizne rezerve, a pojačao bi se i pritisak na slabljenje dinara.

Dodaje se da mere koje imaju cilj da ublaže ekonomske posledice epidemije treba da se usmere ka delu privrede i gradjana koji su najviše pogodjeni i moraju biti vremenski ograničene.

„Odobravanje poreskih olakšica, kao što su odlaganje plaćanja poreza na imovinu, poreza na plate i doprinosa na socijalno osiguranje za radnike koji nisu radili u toku epidemije pomoglo bi najpogodjenijim firmama u hotelijerstvu i transportu da prebrode nelikvidnost ali bi to trebalo usloviti da se u određenom vremenskom razdoblju zadrže radnici“, ocenili su.

Država bi, kako se navodi, mogla da formira fond iz koga bi odobravala vanrednu socijalnu pomoć radnicima koji su zbog epidemije izostali sa posla, a malim i srednjim preduzećima da ponude subvencije ili garancije za bankarske pozajmice za likvidnost.

Sličan cilj treba da ima i postizanje sporazuma izmedju banaka i preduzeća, koja su posebno pogodjena posledicama epidemije, o obustavi ili redukovanju vraćanja kredita dok traje epidemija.

„Odluka o obustavljanju vraćanja kredita u periodu od 90 dana je ekonomski neopravdana mera jer obuhvata i preduzeća i gradjane koji mogu da izvršavaju finansijske obaveze“, navodi se u saopštenju.

Dodaje se da povećanje javnih investicija kao stimulativna mera u toku trajanja epidemije, koju je predvidela Vlada Srbije, ima nerealan cilj zbog ograničenog kretanja i zastoja u domaćem i medjunarodnom transportu.

Što se tiče same pandemije, najveći problem je to što je veći deo sveta situaciju shvatio neozbiljno. Italija izgleda najlosije, ali bi USA mogla još više da najebe. To se najbolje vidi po tome što zdravstvenom sistemu nedostaju osnovne stvari. Dakle nije pitanje novca, već vremena. Zato sam siguran da će svi jesen dočekati kud i kamo spremnije i organizovanije.

Naša država se uozbiljila u poslednjem trenutku, posle nonšalantnog početka. Deluje da ćemo proći bez haosa. Respiratori nikome nisu skupi, za 30 miliona može da se kupi 1000. Ali ih nema jer svima trebaju. Sa ovim iskustvom, mnogo boljom opremljenošću i nešto jačom otpornošću svet će se od jeseni mnogo bolje boriti sa virusom.

Iskreno se nadam da se užurbano radi nq vakcini jer čekanje da on sam nestane i da čovečanstvo postane imuno može koštati mnogo više od vakcine.