Jump to content
Vox92.net Forum
The Walking Dravot

Vox Populi - Vox Dei

Recommended Posts

JOŠ JEDNA KVALITETNA SLUŽBENA ZNAČKA MUP-a REPUBLIKE SRBIJE VRAĆENA JE NEUPRLJANA.

Još jedan kvalitetan policajac napuštio je službu, još jedna neuprljana značka 104846 ponosno je vraćena MUP-u Republike Srbije. Nebojsa Radocaj rodjen 06.03.1985 godine zaposlen u SGP ( Stanici Granične policije Kikinda) napustio je posao koji je kao i svi mi radio iz ljubavi. Oženjen je i otac dvoje dece. U MUP Republike Srbije dolazi 2005/2006 godine, preko konkursa za 4 klasu Granične Policije gde smo se upoznali i sprijateljili. Prosek naše 4 klase Granične Policije koja je tada brojala nas 130 graničnih policajaca, bio ocenjen odličnim uspehom ocenom 4,95. Posle skoro 15 godina profesionalnog rada sa beneficijom, i ostvarenih rezultata rada, slobodno mogu reći odličnih rezultata na kontroli prelaska i obezbedjenju državne granice, okačio je ponosno naš dres o klin, baš kao što ga je kao i svi mi ponosno nekada obukao i nosio. Tokom svoje profesionalne karije nikada disciplinski nije kažnjavan, niti je imao propuste tokom obavljanja službenih radnji i zadataka. Razlog napuštanja manje više poznat nepoštovanje profesionalaca, karijerno nenapredovanje na osnovu svog rada i ostvarenih rezultata rada, kao i samih godina provednih u našem plavom dresu. Često je boravio na terenu, na obezbedjenju kompene zone bezbednosti i administrativne linije prema AP Kosovo i Metohija. U vremenu kada MUP Republike Srbije sve više liči na dečije zabavište, familijarno rodbinsko rodjačku i stranačku privatnu firmu, gde pojedinci napreduju preko noći, dovedeni sa debilane zvane KPA ili direktno sa ulice preko stranke ili rodjaka, sa nedovoljnim radnim i profesionalnim iskustvom, a ne na profesionalnu službu koja se bavi ozbiljnim poslovima iz domena bezbednosti, koju čine profesionalci koji su godinama u nazad u toku svog rada sticali svoja znanja, razvijali odredjene veštine i ostvarili vrhunske rezultate rada u očuvanju celokupne bezbednosti Republike Srbije i njenih građana, profesionalci iz takve privatne firme odlaze ponosno i dostojanstveno. Dragi moj brate 104846, dobro došao u svet svih nas ponosnih i dostojanstvenih civila gradjana Republike Srbije koji su pre tebe okačili dres o klin, i ponosno vratili neuprljane službene značke. Učeni smo da služimo državi i gradjanima Republike Srbije, a ne pojedincima i stranačkim poltronima. Država i narod DA, vladajuća stranka NE. Danas odlaziš iz posla podignute glave kao što si nekada i dolazio, ali nemoj da te u skorijoj budućnosti iznenadi poziv da okačeni dres o klin, već sutra ponovo ponosno i dostojanstveno obučeš. Do tog poziva od srca ti u ime svih nas bivših, želim puno uspeha, zdravlja i sreće, kako tebi tako i tvojoj porodici. Srbija gubi najbolje, MI ne gubimo.
Živela 4 klasa Granične Policije Republike Srbije.
Tvoj brat bivša značka 106239.

• Like 2

Čestitam, ovim je otvorena i Politika na forumu.:)

Mislim da će proći neko kraće vreme, u kome se nećemo striktno držati pravila. Treba još dosta stvari uraditi i zatim, kad počnu da pristižu forumaši, nastavljamo kao i do sada na starom mestu.

Edited by Barakuda Brnabić
Test mod funkcije

Ako sam dobro shvatio, Vox Populi sa košarkaške "sekcije" starog foruma B92 će ovde biti na Politici?

Svaka čast na brzini pokretanja novog foruma i na njegovom izgledu!

U ime administracije i moderacije novog foruma, želim da iskažem dobrodošlicu svim članovima foruma b92 koji žele da nastave da pišu ovde, kao i novim članovima. Nadam se da ćemo zajedno stvoriti virtuelni prostor u kojem će ljudi sa zadovoljstvom boraviti.

Sve ostalo što imam da napišem, pišem u svoje ime.

Mislim da postoji nekoliko preduslova da forum, a naročito njegov politički deo funkcioniše bolje nego b92.

1. Predrasude

Na prethodnom forumu su postojale dve izrazito suprotstavljene grupacije, koje nikada nisu uspele da uspostave ni kohabitaciju ni kvalitetan dijalog (ovde mislim na "političare" i "sportiste", iako nijedna grupa nije bila sasvim homogena). Mislim da je veliki deo problema polazio od činjenice da su grupacije imale ozbiljne predrasude i gard prema drugoj strani. Rekao bih da je prva bitna stvar koju treba shvatiti to da ima velikih razlika između ljudi unutar ovih veštački napravljenih grupa, da nisu svi isti i da sasvim sigurno postoji značajan broj ljudi koji su u stanju da funkcionišu i vode normalne rasprave na bilo kojoj temi, ali pre svega na politici. I zato bi za početak bilo dobro da se ljudi potrude da formiraju mišljenja pojedinačno o drugim članovima foruma, ne svrstavajući a priori nikoga u određenu grupu. Duboko sam uveren da razlike koje postoje nisu nepremostive. Ssmo jedan primer, najčešće  zablude koje sam primetio - niti to što se na temi Vox populi najviše priča o neophodnosti da se Vučić skine sa vlasti znači da većina ljudi misli da će se time rešiti svi problemi i da je opozicija bajna; niti sa druge strane mišljenje da su prvo potrebne suštinske društvene i promene u svesti ljudi, a da sama promena vlasti pre toga neće ništa suštinski promeniti, znači botovanje za Vučića. I onda, iako dva navedena stava nisu toliko suštinski različita i udaljena, predrasude o onome koji zastupa onaj drugi stav učine da se ti stavovi smatraju dijametralno suprotnim, a onaj ko stoji iza tog stava odmah se svrsta u neki koš. Još jednom, za početak je ključno posmatrati članove foruma kao pojedince, iako ne sporim da ima onih koji vole da deluju u "čoporu".

2. Dobra volja

Ovo je nešto na šta bih posebno skrenuo pažnju. Naravno da je prva i osnovna stvar poštovati pravila foruma, i pisana koja su već istaknuta i nepisana koja će se vremenom formirati. Ali nakon toga, pozivam sve koji učestvuju u diskusijama i radu foruma da pokažu dobru volju, u smislu da su svrha i motiv pisanja pozitivni. Odnosno, da se vodi argumentovana rasprava, da se dele sopstvena znanja, saznanja, mişljenja i informacije. Pa ako u žaru takvih rasprava padnu teže reči i lakše uvrede, to je dopustivo. S druge strane, na forum nisu dobrodošli oni kojima će preovlađujući motivi za pisanje biti provokacije, vređanje i slično, ma koliko bili puni znanja i imali ispravne stavove. Konkretnije, opet kroz primere sa prethodnog foruma: uvek je postojao određen broj ljudi koji je predstavljao intelektualnu elitu foruma. Njihova mišljenja i stavove je uvek korisno pročitati i oni su stanju da značajno utiču na formiranje mišljenja i stavova drugih ljudi. Međutim, često se dešavalo i da takvi ljudi vremenom izgube strpljenje, manire, želju da nešto promene na bolje i njihovo pisanje postane pretežno grubo, uvredljivo i diskreditujuće za sagovornike. A to onda stvara i kontraefekat, stvaraju se otpor i odbrambeni mehanizmi kod onih koji čitaju i na taj način se izgubi šansa da se nečiji pogrešan stav ili miśljenje koriguje. Zbog toga ponovo pozivam na dobru volju, naročito kod, da ih jednostavno nazovem asova, da uvek pamte da njihovo pisanje ima i edukativnu ulogu i da na taj način čine opšte dobro. Znam mnogo ljudi na koje je upravo forum b92 značajno uticao u formiranju sistema vrednosti, stavova, pogleda na svet, pa i ličnosti. Voleo bih i da Vox92 na taj način pozitivno utiče na ljude.

3. Kompromis

Bio bi veliki uspeh ukoliko bismo zajedno uspeli u tome da na političkim temama ovog foruma zajedno učestvuju i oni koji su pretežno pisali na politici i oni koji su pretežno pisali na sportu, odnosno na temi vox populi, kao i, nadam se, novi članovi. Zbog toga bi trebalo napraviti neku vrstu kompromisa.

Slažem se za princip po kojem se tolerišu oštriji izrazi na račun pripadnika sopstvenog naroda, sličan princip se primenjivao i na sportu kada se pisalo o klubovima. S druge strane, taj izraz 'svrbov' očigledno baš ozbiljno smeta velikom broju ljudi, i to pretežno ne iz razloga za koji se misli da je preovlađujući. Znači, mislim da ljudi većinski nemaju i ne bi trebali da imaju problem sa malo oštrijim rečnikom za pojedine primerke svoga naroda, ali da bi s druge strane trebalo izbaciti pomenutu reč iz upotrebe, jer će uvek izazivati probleme. To ne bi bila suštinska, nego, da kažem, tehnička promena. To ni na koji način ne bi smelo da utiče na osnovne postulate i vrednosti na kojima je forum b92 oduvek počivao i ni slučajno ne bi smelo da znači klizanje ka bilo kakvom nacionalističkom živom blatu.

Ja imam potpuno poverenje u ljude koji će moderisati ovaj deo foruma i znam da će raditi odličan posao. Ipak, znam i da svaki forum i svaka tema na kraju izgledaju onako kako većina ljudi koji pišu žele da izgleda. Tako da će i ovaj forum, i podforum Vox populi, biti ogledalo njihovih ćlanova.

• Like 41
  • Thanks 4

Svaka cast i ovde cica.

Samo bih dodatno podvukao da ce se vrednosti koje je bastinio originalni fb92 i koji je izmedju ostalog mene napravio na coveka (sad jbg sto se neki nece sloziti.. 😄 ) ovde biti uklesane u kamen.

Ono sto moze da se razlikuje je sto cemo se truditi da radimo na kulturi dijaloga mnogo vise nego sto je to bio slucaj na starom forumu. To ne znaci da ce ovaj novi forum biti politicki korektan, vec da ce toksicnost kakva verovatno mora da postoji u ovakvim raspravama biti svedena na minimum, kako bi se vise ljudi ukljucilo i kako bi mogli vise da naucimo jedni od drugih, jer je to ultimativni cilj ovog foruma.

Edited by McLeod
  • Like 9

dosao je,  javio se u "drustvo"  😀

edit :  evo brzi je , kao i uvek, od mene 😄

bez obzira na sve , ne bi bio forum bez njega 😄

Edited by Doc Holiday

43 minutes ago, Kinik said:

...

Ja pre svega biram gde cu 😎

...

Ma samo brinem za tebe, jer sve bi ovo bilo surogat od foruma,  a da tebe nema.🙂

Nisam ja baš siguran da je to Kinik, ali u svakom slučaju nije on tema, već ovaj naš provizorijum ;-).

• Like 2

Ima dosta tema da se diskutuje u vezi ove mučene drzave, tako da očekujem bolju diskusiju, nego ranije. 🙂

Dakle, kao prvi čovek države definitivno zaslužuje temu koja će se baviti njegovim delima i likom, uostalom znate gde smo stali.

Ima mesta i za botovanje i za kritiku, pa navalite...

• Like 1

Mislim da bi trebalo otvoriti neku temu  o Srbiji u EU ili Evro-azijskoj uniji.... 

ta tema ne postoji skoro nigde u Srbiji....  a trebalo bi biti... trebalo bi argumentima raspravljati i o jednoj i o drugoj strani....  prednosti i mane...

Isto tako bi trebalo raspravljati i o Srbiji u NATOu ili uz Rusiju ili Neutralnu...   isto tako prednosti i mane...

teme mogu biti i objedinjene u jednu...

2 minutes ago, Doc Holiday said:

Mislim da bi trebalo otvoriti neku temu  o Srbiji u EU ili Evro-azijskoj uniji.... 

ta tema ne postoji skoro nigde u Srbiji....  a trebalo bi biti... trebalo bi argumentima raspravljati i o jednoj i o drugoj strani....  prednosti i mane...

Isto tako bi trebalo raspravljati i o Srbiji u NATOu ili uz Rusiju ili Neutralnu...   isto tako prednosti i mane...

Dakle, izvoli 😁.

Teme otvarajte po nahođenju.

12 minutes ago, Doc Holiday said:

.

Doc, tesko da se moze voditi bilo kakva ozbiljna diskusija o Srbiji u Evro-Azijskoj Uniji...ne vidim ni jedan jedini argument, ali dozvoljavam da postoji...negde...

.

• Like 3
  • Thanks 1

3 minutes ago, attolini said:

.

Doc, tesko da se moze voditi bilo kakva ozbiljna diskusija o Srbiji u Evro-Azijskoj Uniji...ne vidim ni jedan jedini argument, ali dozvoljavam da postoji...negde...

.

Moj predlog  jeste upravo zbog toga... da se onima koji naginju ka toj EA uniji, argumentima pokusa predstaviti i losa strana toga....  posto uglavnom nigde u medijima nema o tome, kako onih rezimskih tako ni opozicionih

Ne znam da li treba o tome raspravljati uopste 🙂

Prvi ne znam sta bih rekao na tu temu, ajde NATO ili neutralnost, mada i tu pragmaticnost jasno kaze za clanstvo u NATO, ali ta Evroazijska Unija i da stvarno postoji (postoji da bi Rusija drzala rusofile u svojim bivsim sovjetskim republikama pod cizmom), ne postoji apsolutno nijedan benefit koji bi imala drzava naseg geostrateskog polozaja.

• Like 1

Inače, Albanac, kome se banda juče nameračila na pekaru, bio je deo priloga o predškolskom obrazovanju za decu migranata i izbeglica.

Od 1:20

I ti sad urnišeš čoveka koji pomaže decu koja nemaju za užinu i časti ih redovno...dođe vNogo bratija i ubacuje mu svinjske glave pa jebem vam majku da vam jebem 

:classic_angry:

• Like 7

Samo jedna opservacija... vidim da imamo već tri teme koje se bave Srbijom + Vox populi koja nisam siguran čemu će služiti. Samo da se ne rasipamo previše, biće teško za čitanje.

• Like 3