Jump to content

Šta mislite o zavisnosti?


Div

Recommended Posts

 

 

Kanadski lekar Gabor Mate smatra da moramo da preispitamo vlastiti pristup prema lečenju zavisnika.Stručnjak za zavisnost i autor bestselera poznat je po radu na očuvanju mentalnog zdravlja sa pacijentima koji zloupotrebljavaju narkotike u centru Vankuvera, oblasti sa najvećom koncentracijom upotrebe droga u Severnoj Americi.Njemu je 2018. godine za njegov rad dodeljen Kanadski red, najveća građanska počast ove zemlje.U srži svih njegovih verovanja jeste ono da su sve zavisnosti ukorenjene u traumi: "Ukoliko čovek zna kako da prepozna koja je to trauma", kaže on.

 

Namerno nisam ovu temu otvorio na Medicini, medicinom se bave stručnjaci, nekako očekujemo da od lekara dobijemo dijagnozu i terapiju, naše je samo da se pridržavamo saveta i uputstava i da ozdravimo. Malo površno, ali, najčešće je tako. 

Zavisnost najčešće ne prepoznajemo kao bolest ili kao neko neprirodno stanje, svesni smo ga tek kad nas dovede do fizičke manifestacije, do teških posledica, a oblike koje pominje doktor u tekstu, zavisnost od rada, kupovine, seksa, izgleda, obično i ne primećujemo, nismo je svesni.

Dakle, kako se mi, kao laici, odnosimo prema pojavama i oblicima zavisnosti kod sebe, naših bližnjih, kolega, poznanika. 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 11/19/2019 at 3:34 PM, Div said:

Dakle, kako se mi, kao laici, odnosimo prema pojavama i oblicima zavisnosti kod sebe, naših bližnjih, kolega, poznanika. 

 

 

Sve zavisi o kojoj se zavisnosti radi. Većina nas se nemarno ponaša kada je zavisnost od nikotina u pitanju. Znamo da nanosimo štetu sebi i okolini, štetu po zdravlje, ali znam da se većina nas nerado odlučuje na prestanak pušenja jer se plašimo-bar ja, te apsinencijalne krize.

 

Što se tiče zavisnosti od alkohola i narkomanije, teško je, ne samo pojedincu, već i celoj njegovoj okolini. 

 

Ne znam da li je gora zavisnost od alkohola ili od droga. Nažalost, u daljoj porodici imam i narkomana tj ex narkomana koji sada ima dijagnozu bipolarnog poremećaja, i imam alkoholičara koji odbija da prizna da je alkoholičar.

 

On ne želi pomoć i neće kod psihijatra jer nije suicidan.

 

Nesvesno, te osobe uništavaju i sebe i svoju porodicu. 

 

Tu je i zavisnost od kocke koja može da se leči. I tu pati porodica, rasturaju se prijateljstva jer kockari zbog svoje zavisnosti gube prijatelje, rasturaju se i brakovi...A kockari, kao i alkoholičari, teško se odlučuju na lečenje.

 

Mislim da društvo u celini treba da posveti mnogo, mnogo više pažnje SVIM oblicima zavisnosti, jer teške su i strašne sudbine onih zavisnika od kocke a čini mi se da se o toj pojavi malo govori..kladionice su dostupne svima...i srednjoškolcima, a upravo u tom uzrastu se kreće sa kockom...

Edited by Devojka Luke Razića
slovna greškica
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

pa malo je neprijatno ukazati nekome da je zavisnik, takodje to moze da dovede do velikog sukoba sa zavisnikom jer zavisnik neguje svoju zavisnicku bolest i ne da se, zavisnik mrzi svakog ko mu kaze - hej manje jedi, manje pij, manje pusi, ne drogiraj se....i manje radi sve ostale postojece zavisnosti

 

to je odgovor onako kako je Div trazio - laicki.

 

A profesionalno - zna se. Dok ne napravi neko zlodelo, pomuti svescu, ne legne da spava na auto-putu i slicno, pomoc ne dolazi.

 

Ovo ne mora da znaci da ne postoji koji redak slucaj `osvescenog` zavisnika

koji je u stanju da sam prepozna svoju situaciju koja u nekom momentu zavisnosti prestaje da mu pricinjava prvobitno zadovoljstvo

i sam se upusti u borbu sa sobom ili uz pomoc strucnjaka....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Jeste teško ukazati nekome na zavisnost, na posledice, mogućnost odvikavanja, lečenja. Svi, i kad već pokazuju znake zavisnosti, pa i patološke, tvrde da mogu da prestanu sa pićem, pušenjem, kockanjem, a malo ko stvarno može, malo ko samoinicijativno i pokuša. 

Meni je u tekstu koji sam delom citirao u početnom postu pažnju privukla tvrdanja autora da je zavisnost posleddica nekog nedostatka u detinjstvu, i da u procesu lečenja treba otkloniti uzroke, ne samo posledice. Ne videh koji su to uzroci na primerima a kako su izazvali, i koji vrstu zavisnosti. Jasno mi je da svima nama detinjstvo, traume, navike, uslovi života u dobroj meri određuju kasniji život, ali nisam dosad mislio da će neka trauma imati za posledicu , zavisnost od, recimo, kocke.

Za sebe mogu reći da sam se oslobodio zavisnosti, relativno lako, sam, bez pomoći stručnjaka ili okoline, jednostavno, bilo mi je dovoljno da shvatim i prihvatim problem. Ni sada ne mogu da povežen to sa bilo čime iz detinjstva, nisam ništa bitno menjao, nisam mnogo analizirao, jednostavno sam odlučio, dosta.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ja sam par godina razmišljao o ostavljanju cigara i pravio neke planove "e od 1.5. ne pušim više" i to se nikad nije dogodilo. Čak sam izgubio veru da imam volje za tako nešto. I onda jedno jutro ostadoh bez cigara, bilo mi mrsko da odem u radnju i reko aj da probam. Izdržim prvi dan, ruka sama kretala jedno 20-30 puta ka mestu gde sam ugavnom držao cigare ali onda se setim. Sledećih par dana slična stvar ali manje puta je ruka kretala ka "cigarama". Onda sam posle 4-5 dana skontao da moram da ispunim nečim tih 2-3 sata koje sam inače trošio na cigare da mi ne bi stalno padale na pamet. Navukao sam se na sok od Zove koji sam držao na tom mestu gde sam držao cigare. Mesec dana kasnije jednostavno više ne razmišljate o cigarama. Padnu mi na pamet kada sam na nekoj pijanci, jednom sam čak i zapalio ali posle pola cigare sam shvatio da to nije to i ugasio je.

 

Suština je da sami raskrstite sa tim i po mogućstvu da osmislite neku drugu "zavisnost" koje ćete se lakše rešiti da popunite to vreme i garantujem vam da se skidate sa cigara. Sada kada pogledam na to više je to izvikana stvar kako je teško ostaviti cigare nego što je stvarno problem.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ne znam koja je zavisnost najteža, verovatno zavisi i od toga kao po čemu određujemo težinu, po uticaju na čoveka, fizičko i psihičko zdravlje, po uticaj na okolinu, porodicu, prijatelje, kolege, po mogućnostima odvikavanja, posledicama...

Duvan i alkohol su možda najčešći uzročnici zavisnosti sa kojima imamo iskustva, bilo da ih sami koristimo, bilo da vidimo nekog iz okruženja ko je zapao u problem, on što obično, bar na prvi pogled, zaključujemo je, duvan šteti pojedincu, alkohol i pojedincu i porodici, duvan ugrožava fizičko zdravlje, alkohol i fizičko i mentalno, moglo bi se reći i socijalno. Mada ove konstatacije nisu potpuno tačne, grubo se mogu uzeti kao osnov za poređenje. Zavisnika od nikotina nećemo prepoznati po spoljašnjim znacima, zavisnika od alkohola, uglavnom, možemo, bilo da je u krizi bilo da je zadovoljio potrebe.

U Srbiji, koliko vidim i čitam, sve je raširenija zavisnost od kocke, najviše od klađenja, neverovatno koliko ljudi je sigurno da baš sada ima pravu kombinaciju, da sigurno dolazi dobitak, da samo ako nađe od koga da pozajmi za uplatu, bogatstvo je tu. Kad ne prođe tiket, onda su svi krivi, nameštene utakmice, korumpirani treneri, igrači, mafija. Ali, nema veze, sutra je nova šansa, ovaj put, nema greške.

Kažu neka istraživanja da se oko trećine tinejdžera u Srbiji aktivno kocka, da je nekoliko procenata patološki zavisno. A, kladionice na svakom koraku, viđao sam u Bgd 5-6 u nizu, jedna zgrada sa 3 ulaza, lokali u prizemlju, po dva na ulazu, 5 kladionica i jedna frizerska radnja. Slikovitiji je raspored lokala menjačnica, pekara, kladionica, šta više treba čoveku.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 11/25/2019 at 1:44 PM, Div said:

Jeste teško ukazati nekome na zavisnost, na posledice, mogućnost odvikavanja, lečenja. Svi, i kad već pokazuju znake zavisnosti, pa i patološke, tvrde da mogu da prestanu sa pićem, pušenjem, kockanjem, a malo ko stvarno može, malo ko samoinicijativno i pokuša. 

Meni je u tekstu koji sam delom citirao u početnom postu pažnju privukla tvrdanja autora da je zavisnost posleddica nekog nedostatka u detinjstvu, i da u procesu lečenja treba otkloniti uzroke, ne samo posledice. Ne videh koji su to uzroci na primerima a kako su izazvali, i koji vrstu zavisnosti. Jasno mi je da svima nama detinjstvo, traume, navike, uslovi života u dobroj meri određuju kasniji život, ali nisam dosad mislio da će neka trauma imati za posledicu , zavisnost od, recimo, kocke.

 

 

Meni taj deo o posledicama nedostatka iz detinjstva nije baš jasan. Možda je i tačno da narkomani npr dolaze iz disfunkcionalnih porodica ali tu ne sme da bude generalizacije.

 

Ex narkoman koga sam spomenula u prošlom postu imao je srećno detinjstvo, roditeljsku ljubav i podršku u svemu. Počeo je sa drogom kada se zaposlio, dobio veliku platu..počeo je jer mu je sve bilo dosadno i sve dostupno. 

 

Alkoholičar je takođe imao lepo detinjstvo i normalnu porodicu a počeo je da pije iz zabave. 

 

Zavisnik od kocke obično je i zavisnik od alkohola. Poznavala sam kockara...nije imao traume iz detinjstva..

 

 

 

15 hours ago, Div said:

.

U Srbiji, koliko vidim i čitam, sve je raširenija zavisnost od kocke, najviše od klađenja, neverovatno koliko ljudi je sigurno da baš sada ima pravu kombinaciju, da sigurno dolazi dobitak, da samo ako nađe od koga da pozajmi za uplatu, bogatstvo je tu. Kad ne prođe tiket, onda su svi krivi, nameštene utakmice, korumpirani treneri, igrači, mafija. Ali, nema veze, sutra je nova šansa, ovaj put, nema greške.

Kažu neka istraživanja da se oko trećine tinejdžera u Srbiji aktivno kocka, da je nekoliko procenata patološki zavisno. A, kladionice na svakom koraku, viđao sam u Bgd 5-6 u nizu, jedna zgrada sa 3 ulaza, lokali u prizemlju, po dva na ulazu, 5 kladionica i jedna frizerska radnja. Slikovitiji je raspored lokala menjačnica, pekara, kladionica, šta više treba čoveku.

 

 

 

Da, i kockaju se i devojke, ne samo mladići. 

 

Svaka je zavisnost teška i opasna, ali nekako mislim da su droga i kocka najgore...najbolnije za porodicu zavisnika i bližu i dalju okolinu.

Link to comment
Share on other sites

 
Da, i kockaju se i devojke, ne samo mladići. 
 
Svaka je zavisnost teška i opasna, ali nekako mislim da su droga i kocka najgore...najbolnije za porodicu zavisnika i bližu i dalju okolinu.
Da ne mudrujem puno, svakome nešto nedostaje. Dosada je praznina i često se popunjava drogom, alkoholom, kockom, ludovanjem kolima i motorima. Problem je kad osoba ne želi da stane, ušla je u comfort zone i veruje da će lako napolje. Taj povratak je težak. Tu samo može da se konstatuje da je pavraćaj obavezan, kako? Jako teško.

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 11/27/2019 at 7:57 AM, Div said:

A, kladionice na svakom koraku, viđao sam u Bgd 5-6 u nizu, jedna zgrada sa 3 ulaza, lokali u prizemlju, po dva na ulazu, 5 kladionica i jedna frizerska radnja.

Slikovitiji je raspored lokala menjačnica, pekara, kladionica, šta više treba čoveku.

 

 

 

nista vise ne treba coveku, sve zelje su ispunjene :classic_biggrin:

 

osim sto si izostavio apoteke u tom nizu lokala

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Sve sto uradimo bespotrebno vise od nekoliko puta, to je zavisnost. Zavisnost je potreba bez potrebe.

 

Hocu da kazem da vodu pijemo stalno, to dodje kao neka zavisnost od vode, ali nije bez potrebe.

Zavisnik sebe dovede u stanje da mu bespotrebne stvari u jednom trenutku postanu potreba kao ta voda...

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Mama_mia said:

 

Sve sto uradimo bespotrebno vise od nekoliko puta, to je zavisnost. Zavisnost je potreba bez potrebe.

 

Hocu da kazem da vodu pijemo stalno, to dodje kao neka zavisnost od vode, ali nije bez potrebe.

Zavisnik sebe dovede u stanje da mu bespotrebne stvari u jednom trenutku postanu potreba kao ta voda...

 

 

 

 

Po toj logici i seks van reproduktuvne funkcije mu dodje zavisnost.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 11/28/2019 at 5:29 PM, Kronostime said:

Po toj logici i seks van reproduktuvne funkcije mu dodje zavisnost.

 

o tome sam odlucujes ako mozes

(ovo ` ako mozes` kazem jer je poznato da je zavisnost ipak teze kontrolisati -

zavisnost se vezuje za moranje a ne za mogucnost izbora)

 

...znaci, ako to radis i kad ti se ne radi samo zato sto si se navukao - ne treba ni da pitas,  zna se da je to zavisnost

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 11/27/2019 at 7:57 AM, Div said:

Ne znam koja je zavisnost najteža, verovatno zavisi i od toga kao po čemu određujemo težinu, po uticaju na čoveka, fizičko i psihičko zdravlje, po uticaj na okolinu, porodicu, prijatelje, kolege, po mogućnostima odvikavanja, posledicama...

Duvan i alkohol su možda najčešći uzročnici zavisnosti sa kojima imamo iskustva, bilo da ih sami koristimo, bilo da vidimo nekog iz okruženja ko je zapao u problem, on što obično, bar na prvi pogled, zaključujemo je, duvan šteti pojedincu, alkohol i pojedincu i porodici, duvan ugrožava fizičko zdravlje, alkohol i fizičko i mentalno, moglo bi se reći i socijalno. Mada ove konstatacije nisu potpuno tačne, grubo se mogu uzeti kao osnov za poređenje. Zavisnika od nikotina nećemo prepoznati po spoljašnjim znacima, zavisnika od alkohola, uglavnom, možemo, bilo da je u krizi bilo da je zadovoljio potrebe.

U Srbiji, koliko vidim i čitam, sve je raširenija zavisnost od kocke, najviše od klađenja, neverovatno koliko ljudi je sigurno da baš sada ima pravu kombinaciju, da sigurno dolazi dobitak, da samo ako nađe od koga da pozajmi za uplatu, bogatstvo je tu. Kad ne prođe tiket, onda su svi krivi, nameštene utakmice, korumpirani treneri, igrači, mafija. Ali, nema veze, sutra je nova šansa, ovaj put, nema greške.

Kažu neka istraživanja da se oko trećine tinejdžera u Srbiji aktivno kocka, da je nekoliko procenata patološki zavisno. A, kladionice na svakom koraku, viđao sam u Bgd 5-6 u nizu, jedna zgrada sa 3 ulaza, lokali u prizemlju, po dva na ulazu, 5 kladionica i jedna frizerska radnja. Slikovitiji je raspored lokala menjačnica, pekara, kladionica, šta više treba čoveku.

 

 

 

Ne d’o Bog nikome. Kocka uz drogu najgora. Kako to razara ljude i porodice to je jezivo.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...